Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 16.03.2019
  • 717 kez okundu

“Ali İsmail Korkmaz” adına
Barış Koşusu Yarın
Ali İsmail Korkmaz Vakfı ve Hatay Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile düzenlenen Hatay Barış Koşusu, yarın yapılıyor. Yarınki koşuda adımlar barış için atılacak.
Yarın düzenlenecek Hatay Barış Koşusu’nda 10 km’lik parkurun yanı sıra 4 km’lik Halk Koşusu da yer alıyor. Geçen sene yaklaşık 750 kişinin katıldığı Hatay Barış Koşusu’na yarın 1500 kişinin katılması bekleniyor.

Erdoğan Hatay’a Gelebilir
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, bu ayın sonuna doğru ilimize yeniden gelebileceği belirtiliyor. AK Parti kulislerine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP lideri Bahçeli, yeni oluşturulan, Kumlu’daki Zeytin Dalı Sınır Kapısı’nı açmak üzere muhtemelen 24 Mart Pazar günü birlikte Hatay’a gelebilir.
Erdoğan ve Bahçeli’nin Hatay ziyaretinin gerçekleşmesi durumunda, Kırıkhan ilçesinde de bir açık

Hatay’da Hukuk Kliniği kurulacak
Türkiye Barolar Birliği ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği arasında imzalanan anlaşmayla, Adli Yardım Ortak Projesi kapsamında, Şanlıurfa iline ilave olarak, Hatay Barosu’nun talebi üzerine Hatay ilinde de Hukuk Kliniği kurulmasına karar verildi. Açıklamayı, Hatay Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez yaptı ve meslektaşlarına hayırlı olmasını diledi.
Hukuk kliniği nedir?
Hukuk Fakültelerinde ders olarak okutulmakla birlikte, ders kapsamında hukuk öğrencileri tarafından lise öğrencilerine verilen hukuk bilgileri, medeni hukuk ve borçlar hukuku, aile hukuku, tüketici hukuku gibi alanlara ilişkin olup, toplumdaki bireylerin günlük hayatlarında karşılaşacakları hukuki problemlere dair bilinç oluşturmayı hedefler.

Karlısu Sallandı
Antakya’ya bağlı Karlısu Mahallesi merkezli olmak üzere, önceki gün küçük ölçekte bir deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi ölçümlerine göre, 14 Mart Perşembe günü saat 16.54 sıralarında yerin 8.2 km derinliğinde 2,.2 büyüklükte bir deprem meydana geldi. Antakya’ya 4 km uzaklıktaki depremde can ya da mal kaybı olmadı.

Hatay’da 8 ASM’ye
Doktor Ataması
Kura 28 Mart’ta
İlimiz genelinde ihtiyaç olan 8 Aile Sağlık Merkezine doktor ataması yapılıyor. Atamalar, isteğe bağlı olarak, puan usulü ile kura şeklinde belirleniyor. 28 Mart Perşembe günü İl Sağlık Müdürlüğü’nde gerçekleşecek olan kuraya tabi doktor açığı olan ASM’ler (Aile Sağlık Merkezleri) şunlar:
Arsuz-Karaağaç ASM
Dörtyol-Portakal ASM
İskenderun 6 Nolu ASM
İskenderun 13 Nolu ASM
İskenderun 17 Nolu ASM
İskenderun 18 Nolu ASM
İskenderun 19 Nolu ASM
Kırıkhan-Mimar Sinan ASM

Samandağ Belediyesi Hizmeti
Ücretsiz Diksiyon Kursu
Samandağ Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, “Güzel Konuşma Diksiyon Kursu” düzenliyor.
Kurs’a katılmak isteyen vatandaşların, Samandağ Belediyesi Halk Masası ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü biriminden bilgi alabilecekleri belirtildi. Başvuru yapmak isteyen vatandaşların, Samandağ Belediyesi’ne gelerek başvuru formu doldurmaları gerektiği, ayrıca Samandağ Belediyesi Halk Masası’nı arayarak kurs hakkında bilgi alabileceği duyuruldu.

Hayvan Hakları Açıklaması
Yarın Samandağ’da
Hatay Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, 17 Mart Pazar günü (yarın) saat 13.00’te, Samandağ Abdullah Cömert Alanı’nda, ilçedeki sivil toplum kuruluşları ve derneklerle birlikte toplanarak, “Hayvan Hakları” konulu bir açıklamada bulunacak. Yarınki toplantının önemli olduğu kaydedildi.

Hatay’da Serbest Kürsü Bugün
Söz Kadında…
Hatay İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği, geride kalan “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” kutlamaları kapsamında ‘Söz Kadında Serbest Kürsü’ etkinliği düzenliyor. Kadınlara, “Benim de söylemek istediğim var diyorsan, muhatap alınacağın etkinliğimizde seni de aramızda görmek isteriz” mesajı verilirken, etkinliğin bugün saat 14.00’te Antakya Ticaret Borsası salonunda düzenleneceği duyuruldu.

Dönmez, 87.Adalet Nöbetinde
Adalet Nöbeti’nin 87.si İzmir’de gerçekleştirildi. Nöbete, Hatay Barosu adına Başkan Av. Ekrem Dönmez de katıldı. Katılımcı Baro Başkanları, hep bir ağızdan ‘Hak-Adalet’ istedi.
Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, nöbet etkinliğinde özetle şöyle konuştu:
“85 haftadır elde tuttuğumuz bir mumla, İstanbul Adliyesi’nden çıkıp il il gezmeye başladık. Her ilde bu adalet arayışımız sürecek. İllerin tamamı bu mumu yakmak zorunda. Bu memlekette Avukatlar adalet arıyorsa, adalet nöbeti tutuyorsa, il il geziyorsa, yargı sistemimiz demek ki ciddi tehlike altında. Hepimiz, adalete; hava kadar, su kadar muhtacız. Adalet herkese lazım.”

Defne Belediyesi Paneli Bugün
Evrimsel Biyoloji Ve Türkiye’nin Evrimsel Sınavı
Defne Belediyesi ev sahipliğinde Akdeniz Defne Evi’nde bugün sıra dışı bir panel düzenleniyor.
Bugün Defne ilçesi Akdeniz Mahallesi’ndeki Defne Evi’nde saat 14.00’te başlayacağı duyurulan panelin konuşmacıları şunlar:
-Hacettepe Üni.’den Prof.Dr. Deniz Özsoy
-Çukurova Üni.’den Prof.Dr. Adnan Gümüş
Bugünkü panel konusu, “Evrimsel Biyoloji ve Türkiye’nin Evrimiyle Sınavı” şeklinde belirlendi.

Esnafa destek müjdesi
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘KOSGEB tarafından uzun süredir verilen Yurtdışı İş Gezisi Desteği artık konfederasyonumuz işbirliği ile gerçekleştiriliyor’ dedi.

 

Çiftçiye müjde
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Toprak Mahsulleri Ofisi, buğday ve arpada geçen yıla göre en az yüzde 25-30 daha yüksek alım fiyatı açıklayacak” dedi.

Türkiye’de işsizlik
Türkiye’de işsizlik oranı, Aralık 2018’de bir önceki yılın aynı ayına göre 3,1 puan artarak yüzde 13,5’e yükseldi. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 1 milyon 11 bin kişilik artışla 4 milyon 302 bin kişi olarak kayıtlara geçti.

Adaylara hatırlatma
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’nca, 2019-Yükseköğretim Kurumları Sınavı için geç başvuru tarihinin 19 Mart Salı olduğu bildirildi.

Hizmete açıldı
Türkiye Bankalar Birliği’nin “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” hizmeti, dün saat 18.30 itibarıyla e-Devlet kapısı üzerinden tüm kullanıcıların erişimine açıldı.

TSK’da son tablo
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadelesini sürdüren TSK’daki son durum şöyle: Bugüne kadar; Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 171, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 48 ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 215 olmak üzere, toplam 434 personel ihraç edildi. Böylelikle, OHAL’in kaldırılmasının ardından TSK’dan bugüne kadar ihraç edilen toplam personel sayısı 920 oldu.

63 bin 100 başvuru
Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu’nca, 15 Mart itibariyle 4 bin 750’si kabul, 58 bin 350’si ret olmak üzere toplam 63 bin 100 başvuru karara bağlandı.

Oran değişmedi
TÜİK verilerine göre; İstihdam edilenlerin sayısı, Aralık’ta, bir önceki yılın aynı ayına göre 633 bin kişi azaldı ve 27 milyon 655 bin kişiye düştü. İstihdam oranı da 1,5 puan azalarak yüzde 45,4 olarak gerçekleşti.

Rafa kalkıyor
Lokantacılar ve pastacılar, Sağlık Bakanlığı ile imzaladıkları tuz ve şeker kullanımının azaltılmasına ilişkin protokol sonrasında, sektör temsilcilerine ve personellerine eğitim vermeye başladı.

Bu hafta vizyonda
Can Ulkay’ın yönettiği “Türk İşi Dondurma”, Birinci Cihan Harbi patlak verdiğinde yaşadıkları Avustralya’dan milli mücadeleye katkı vermeye çalışan iki arkadaşın hikayesini beyaz perdeye taşıyor.

Esnafın gündemi:
“Tabela kirliliği”
Tüm iş yerlerinde Türkçe tabela kullanılması için çağrıda bulunan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘İş yeri tabelalarında dikkat çekmek için kullanılan yabancı kelimelere son verilmeli. Caddelerimizi tabela kirliliğinden arındırmak ve dilimizin yozlaşmasını önlemek için Türkçe tabela kullanımı özendirilmeli’ dedi.

Şubat açığı
Merkezi yönetim bütçesi Şubat’ta 16,8 milyar TL, faiz dışı denge ise 2,1 milyar TL açık verdi.

Önemli veriler
25 Mart Pazartesi: 14:30/Kapasite Kullanımı/Mart/Önceki: % 74.0
28 Mart Perşembe:10:00/Ekonomik Güven Endeksi/Mart/Önceki: 79.4

Ek ödeme talebi
TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, emeklilere vergi iadesi karşılığı verilen ek ödeme miktarının düşük olduğunu belirterek, ek ödemedeki mevcut yüzde 4 ila 5’lik oranların en az yüzde 9’a yükseltilmesini talep etti.

Ödemeler başladı
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “2018 yılı anaç koyun keçi destekleri, yetiştiricilerimize TC kimlik numaralarının son hanelerine göre dünden itibaren ödenmeye başlandı” dedi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ