Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,03 / Satış: 6,06
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 18.03.2019
  • Kısa kısa haberler için yorumlar kapalı
  • 569 kez okundu

Savaş’tan Yeni Zelanda Katliamına Kınama
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Yeni Zelanda’da 2 camide Cuma Namazı sırasında yapılan terör saldırısı nedeniyle bir kınama mesajı yayımladı.
Başkan Savaş’ın mesajı şöyle.
“Yeni Zelanda’da Cuma Namazı sırasında iki camiye düzenlenen ve çok sayıda kardeşimizin can verdiği insanlık dışı terör saldırısını kınıyor, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.”

Vali Doğan’dan Hatayspor’a Tebrik
Vali Rahmi Doğan, Osmanlıspor’u deplasmanda 3-1 yenme başarısı gösteren Hatayspor Kulübü’nü kutladı. Vali Doğan’ın mesajı şöyle:“Süper Lig’e adım adım geliyoruz. Bu yolda zor bir engeli daha aşan Hatayspor’u kutluyorum. Maddi manevi yanınızdayız. Çoğu gitti azı kaldı. Yolunuz açık olsun.”

Hatay’dan 10 Stajyer Avukat
Türkiye Barolar Birliği Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen 71. Staj Eğitim Programı tamamlandı. 13 Baro’dan 130 stajyer avukatın katıldığı eğitime, Hatay Barosu’ndan 10 Stajyer Avukat katıldı. Sertifika törenine, Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez ve Yönetim Kurulu üyesi Av. Mustafa Sıraç da katıldı.

CHP İl Başkanından Y. Zelanda katliamına kınama
CHP İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, bir mesajla, geçtiğimiz hafta sonunda Yeni Zelanda’da bir camide yaşanan katliamı kınadı.
CHP İl Başkanı Özgün’ün mesajı şöyle:
“Yeni Zelanda’da camide ibadet eden Müslüman kardeşlerimize yönelik terör saldırısını lanetliyoruz. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Terörün dini, dili, mezhebi yok.
Teröre lanet olsun. Yaşasın, dünya halklarının ve medeniyetlerin kardeşliği.”

Kitap Fuarı 20-28 Nisan’da
Hatay Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğindeki “Kitap Fuarı”, önümüzdeki ayın sonunda yapılıyor.
Kitap Fuarı, 20-28 Nisan tarihleri arasında, Hatay Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde bu yıl 3.kez yapılıyor.

İnşaatçılar Fuarı 10-14 Nisan’da
Hatay İnşaatçılar ve Boyacılar Odası, gelecek ayın ortasında bir fuar düzenliyor. Hatay İnşaat-çılar ve Boyacılar Fuarı’nın 10-14 Nisan tarihlerinde, Antakya çevre yolu-garaj arkasındaki alanda yapılacağı öğrenildi.
İnşaatçılar ve Boyacılar Odası’nın düzenleyeceği fuara, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ile Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Oda Başkanlığı’nın da destek verdiği öğrenildi.

Savaş’tan “Çanakkale” Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıldönümü münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Başkan Savaş’ın mesajı şöyle:
“18 Mart Çanakkale Zaferi, vatan topraklarını korumak için şahlanan bir milletin, bağımsızlığının ve egemenlik aşkının ibret verici kahramanlık destanıdır. Dünya tarihi, metre kareye 6 bin merminin düştüğü böylesi bir savaşı ne görmüş ne de tatmıştır. Kahraman ecdadımız, bu öldürücü silahların tehdidine karşı göğsünü siper etmiş, bir gül bahçesine girercesine vatan uğruna Şehit olmayı şeref bilmiştir.
Çanakkale destanındaki üstün liderliği ve komutanlığı ile tüm dünyaya eşsiz bir lider olduğunu kanıtlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının, büyük zorluklar ve yokluklar içerisinde gelişmiş devletlere karşı kazandığı bu zafer; milletimizin şanlı tarih sayfalarına altın harflerle kazınmıştır.
Gururla kutladığımız Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıldönümü’nde, başta ebedi başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu mücadeleye iştirak eden Türk Ordusunun kahraman mensuplarına, onu her şeyiyle destekleyen aziz Türk Milletine ve vatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.”

Altınözü’nde “Mis Sabun Yapımı Kursu” açılıyor
20 Kadın Kursiyer Alınacak…
Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı (SODES) katkılarıyla, Altınözü Kaymakamlığı koordinesinde ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile hayata geçirilen “Mis Sabun Yapımı” adlı kursa 20 bayan kursiyer alınacak.
Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından finanse edilen ve Hatay Valiliği tarafından yürütülecek olan SODES Mis Sabun Yapımı kurslarına yönelik kayıtların devam etmekte olduğu duyuruldu.
Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika sahibi olmak isteyenlerden beklenen şartlar şöyle:
– İşsiz olmak.
-18-35 yaş arasında Bayan olmak.
– Altınözü sınırları içerisinde ikamet ediyor olmak.
Bu koşulların taşınması durumunda, başvurular Altınözü Halk Eğitim Merkezi’ne yapabilecek.

HDP’den “Halepçe-Beyazıt Katliamları” Kınaması
HDP İl Eşbaşkanı Sultan Başaran, bir mesajla, bundan 31 yıl önce, 16 Mart 1988 tarihinde, Irak’ta, Saddam Hüseyin ve Baas Yönetimi’nin Halepçe’de kimyasal ve biyolojik silahlar kullanarak kadın, çocuk, yaşlı, genç 5 bini aşkın insanı katletmesi ile 16 Mart 1978 tarihinde İstanbul Üniversitesi önünde bombalı saldırıda 7 üniversite öğrenisinin hayatlarını kaybetmesi olaylarını kınadıklarını bildirdi.
HDP İl Eşbaşkanı Sultan Başaran, katliamları kınayan mesajında, “16 Mart Halepçe ve Beyazıt katliamlarını düzenleyenleri, HDP olarak bir kez daha lanetliyoruz. Geçmişiyle hesaplaşmayan toplumların demokrasiyi inşa edemeyeceklerini bilerek, tarihin karanlık sayfalarının aydınlatılması mücadelesini her yerde ve her dönemde sürdüreceğimizi bir kez daha vurguluyoruz” dedi.

2 Sakin Şehir daha
İtalya’nın Greve in Chianti kentinde gerçekleştirilen Uluslararası Cittaslow İcra Kurulu Toplantısı’nda Muğla’nın Köyceğiz ve Bitlis’in Ahlat ilçeleri üyeliği kabul edildi.

Geleceği Yazan Kadınlar Projesi:
Hatay ve 23 İl’de Başladı
Geleceği Yazan Kadınlar Projesi kapsamındaki eğitimler 16 Mart Cumartesi günü başladı. Proje kapsamında ilimiz Hatay de bulunuyor. TOBB projesiyle, Geleceği Yazan Kadınlar’ın elde edeceği başarı kapsamında, teknolojinin erkeklere ait bir alan olduğu algısının yıkılması hedefleniyor.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, teknolojinin, dünyanın her yerinde erkeklere özgü bir alan olarak algılandığına işaret ederek şunları söyledi:
“Geleceği Yazan Kadınlar’ın başarısı, bu algının ne kadar yanlış olduğunu ispatlıyor. Önyargıları yıkıyor. Nüfus avantajımızı fırsata çevirmek için böyle projelerin sayısını artırmalıyız. Zengin olmak için niceliği nitelikle birleştirmeliyiz. Bugün, yazılım geliştirmeyi biliyorsanız, geleceğin en hızlı büyüyecek şirketlerinde çalışabilirsiniz. Çalışmak bir yana, böyle şirketler kurabilirsiniz. Yazılımcı sayımız ne kadar fazla olursa, milyar dolarlık start-up’ların bizden çıkma ihtimali de o kadar yüksek olur.”
Projenin hayata geçirildiği iller şunlar:
Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul Anadolu ve Avrupa Yakaları, İzmir, Kayseri, Kırklareli, Konya, Kütahya, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon.

Elektronik çek
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Elektronik çek ve bono uygulamasını başlatacağız. Çeklerinizi elektronik ortamda alabileceksiniz, verebileceksiniz. Saklama sıkıntınız olmayacak” dedi.

Yüzde 30 indirim
TCDD, Halkalı-Sofya seferlerinde yüzde 30 indirim yaptı. Artık 27,88 Euro’dan başlayan fiyatlarla Avrupa’ya ulaşmak mümkün.

Bakanlık desteği
Milli Eğitim Bakanlığı’nca, engelli öğrenciler için özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine bir yılda sağlanan destek miktarı 2 milyar 538 milyon 448 bin 897 liraya ulaştı.

Destek bizden…
Yöresel ürünlerin Anadolu’nun mirası olduğunu ve tüm dünyaya tanıtılarak yeni pazarlara açılmasının ülke ekonomisi için önemli olduğunu vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Üreticiler KOSGEB ile konfederasyonumuz işbirliği ile yapılan Yurtdışı İş Gezisi Desteği gibi destek fırsatlarını da kaçırmamalı’ dedi.

Hatay dahil
24 ilde başladı
Geleceği Yazan Kadınlar Projesi kapsamındaki eğitimler 16 Mart 2019 tarihinde, 24 ilde, 10.00 – 17.00 saatleri arasında 1601katılımcı ile 58 sınıfta eş zamanlı olarak başladı. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Geleceği Yazan Kadınlar’ın elde edeceği başarının, teknolojinin erkeklere ait bir alan olduğu algısını yıkacağını söyledi.?

6 bilen çıkmadı
Sayısal Loto oyununun 1201’inci hafta çekilişinde 6 bilen çıkmayınca, 2 milyon 464 bin 160 lira 47 kuruş devretti. Çekilişte kazandıran numaralar 5, 11, 27, 31, 41 ve 42 olarak belirlendi.

90 milyar lira
Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi altında işlem gören şirketlerin net karı, 2018’de 88 milyar 947 milyon lira oldu.

Bakan’dan uyarı
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, insan ve çevre odaklı yaklaşıma aykırı hareket eden firmalara taviz göstermeyeceklerini söyledi.

Türkiye İş dünyası
Uludağ’da buluşacak
İş ve siyaset dünyasından önemli isimleri buluşturacak “Uludağ Ekonomi Zirvesi”, 22-23 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Defne, kazandırıyor!
Orman köylüsü için önemli gelir kaynağı olan defnenin yaprağı ve yağı Almanya, İtalya, Fransa, İspanya ve Hollanda başta olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerine gönderiliyor. Türkiye’de 2018 yılı verilerine göre 14 bin ton defne ihracatından 40 milyon dolar gelir elde edildi.

Uzmanlar uyarıyor
Sosyal medyada çocuklara internetten gıda satışı hızla artıyor, Dünya Sağlık Örgütü ise uyarıyor; çocuklar internette, sosyal medyada her an karşılarına çıkan kontrolsüz reklamlardan uzak tutulmalı.

Bekçi alımları
18 Mart’ta başlıyor
Emniyet Genel Müdürlüğü, 8 bin bekçi alımına ilişkin başvuru şartlarını açıkladı. Ön başvurular, 18 Mart ile 1 Nisan tarihleri arasında yapılacak. Buna göre, adaylar, 18 Mart-1 Nisan tarihlerinde “www.pa.edu.tr” adresinden e-Devlet şifreleri ile giriş yaparak, ön başvuruda bulunabilecek.

Yaşlanıyoruz
Yaşlılık Şurası’nın Yaşlı Hakları Komisyonu Üyesi ve “Yaşlılık Hukuku” Kitabının Yazarı Cafer Tufan Yazıcıoğlu, “Türkiye nüfusu giderek yaşlanıyor. Yaşlı nüfus oranımızın 2023’te yüzde 10,2’ye, 2040’da yüzde 16,3’e çıkması bekleniyor. 2050 yılında da ülkemizdeki her beş kişiden biri yaşlı olacak” dedi.

Yoğun talep
Türkiye genelinde, “Yatay şehirleşmeyle yükselen Türkiye” sloganıyla başlatılan ve asgari ücretle geçinenlerin ev sahibi olabilmelerinin önünü açan 50 bin konutluk sosyal konut projesine talep sürüyor.

Meteorolojiden
Bir hizmet daha
Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce, Ege Üniversitesi ve kamu kurumlarıyla yapılan iş birliği çerçevesinde “polen” kaynaklı alerjilere karşı tahmin ve uyarılarda bulunulacak.

İndirim kampanyası
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Bugüne kadar TOKİ’den ev almış 210 bin vatandaşımızı ilgilendiren süreçte, 21 Mart tarihi itibarıyla vatandaşlarımızın borçlarını kapamalarını müteakip yüzde 22 indirim kampanyasını başlatıyoruz” dedi.

Ucuza alışveriş
İstanbul Anadolu Yakası’nda outlet bir AVM olan İstanbul Optimum, 15-31 Mart’ta gerçekleştirdiği “Garaj Günleri”nde ziyaretçilerini dünyaca ünlü markaların şık ve uygun fiyatlı ürünleriyle buluşturuyor.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ