Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,81 / Satış: 7,84
€ EURO → Alış: 9,26 / Satış: 9,30

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 19.03.2019
  • Kısa kısa haberler için yorumlar kapalı
  • 785 kez okundu

Hatay’da 190 Bekçi Alınacak
Başvurular başladı
Hatay Emniyet İl Müdürlüğü bünyesinde çeşitli ilçelerde görevlendirilmek üzere, çarşı ve mahalle bekçisi alımı yapılıyor. Hatay’da toplam 190 bekçi alımı öngörülürken, bu rakamın ülke geneli toplamında 8187 olduğu bildirildi. Bekçi alımına dair kılavuzlar dün yayınlanırken, İnternet üzerinden ön başvuru yapacak adaylardan, sınav başvuru ücreti olan 130 TL alınacak.

Reyhanlı yolunda kaza:
2 Yaralı Var
Kırıkhan-Reyhanlı yolundaki kazada, direksiyon hakimiyeti kaybı sonrası bir araç uçuruma düştü. Kazada, şoför ile yanındaki olmak üzere 2 kişi yaralandı. Kaza, Reyhanlı-Karasu civarında yaşandı. Yaralıların sağlık durumu iyiye gidiyor.

Zeytindalı Gümrük Kapısı Açıldı
İlimiz Hatay’dan Afrin’e açılan Zeytin Dalı Gümrük Kapısı faaliyete başladı. Ticaret ve Gümrük Bakanı Ruhsar Pekcan’ın 13 Mart Çarşamba günü imzaladığı onay yazısının ardından, Zeytin Dalı Gümrük Kapısı faaliyete başladı. Gümrük kapısı, ilk olarak yardım geçişlerine açılırken, kapının, ilerleyen süreçte ticari faaliyetlere de açılacağı öğrenildi.

MKÜ’ye 75 Öğretim Üyesi alınıyor
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nin (MKÜ) çeşitli bölümlerine olmak üzere; Profesör, Doçent ile Dr. Öğretim Görevlisi kategorilerinde toplam 75 Akademisyen alımı yapılıyor. MKÜ’den yapılan açıklamada, “Üniversitemiz birimlerine, 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun ve Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği’nin ilgili maddeleri uyarınca, Üniversitemiz Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Kriterlerini (www.mku.edu.tr. adresinde Personel Daire Başkanlığı’nın sayfasında temin edilebilir) sağlamış olmak koşuluyla, öğretim üyesi alınacaktır” duyurusu yapıldı ve başvuruların 15 gün içinde yapılması gerektiği hatırlatıldı.

Benzine Zam!
Benzine gece yarısından itibaren litrede 13 kuruş zam geldi. Zamlı tarife, bu sabah başlıyor. Böylelikle benzinin litre fiyatı 6.70 TL’ye yükseldi.

Savaş’tan Yaşlılar Haftası MesajI
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Yaşlılar Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Başkan Savaş’ın mesajı şöyle:
“Bir toplumun köklerinin sağlam olabilmesi, yalnızca geleneklerini geleceğe taşıdığı sürece mümkündür. Yaşlılarımız, yaşam tecrübeleri ve dünden bugüne getirdikleri ile bu kültürün en kıymetli aktarıcılarıdır. Yeni nesillerimiz, yaşlılarımıza en kutsal değerimiz olan sevgi ve saygı üslubuyla yaklaşmalı ve onları el üstünde tutmalıdır. Hayatımızın her anında emekleri olan ve ışıklarıyla ömrümüzün her anını aydınlatan yaşlılarımızın yaşam kalitelerini yükseltmek, hepimizin boynunun borcudur. Bu duygu ve düşüncelerle elleri öpülesi büyüklerimizin Yaşlılar Haftası’nı kutlar sağlıklı, huzurlu bir ömür dilerim.”

MKÜ Personeli kalp krizi kurbanı
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) görevli bir personel, geçtiğimiz hafta sonunda geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. MKÜ Diş Hekimliği personeli Ahmet Kaykunoğlu, kalp krizi geçirdi ve vefat etti. Merhumun cenazesi,16 Mart Cumartesi günü Antakya-Serinyol’da toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Aşı’ya karşıtlık
Riski de arttırıyor
Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap, “Her yıl çocuklarına aşı yaptırmayan aile sayısı iki kat artıyor. Bunun sonuçlarından endişeliyiz” dedi.

İhbara ödül var
Vergi kayıp ve kaçağı ile mücadele kapsamında vatandaşlardan önemli destek alınırken, geçen yıl vergi kaçıranları ihbar eden 391 kişiye toplam 6,4 milyon liralık ihbar ödemesi yapıldı. İhbarı doğru çıkan kişilere, kesinleşen verginin yüzde 10’u oranında ödeme yapılıyor.

Bakanlık desteği
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı stratejik planına göre, sanayinin teknolojik dönüşümünü sağlamak için 5 yılda 1,8 milyar lira harcama yapılacak.

21 Mart’ta başlıyor
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından, borcunu erken ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve iş yeri alıcılarına yapılacak yüzde 22 indirim kampanyasına başvurular 21 Mart’ta başlayacak.

31 Mart ve Kadınlar
İYİ Parti ile iş birliği kapsamında toplam 19 büyükşehir adayı çıkaran CHP, 38’si de il olmak üzere 905 seçim bölgesinde aday gösterdi. İl ve ilçe yönetimleriyle, Parti Meclisi seçimlerinde tüzük gereği yüzde 33 cinsiyet kotası uygulayan CHP’de yerel seçimlerde gösterilen kadın aday oranı ise yüzde 14,6 oldu.

OY’lar PTT ile…
PTT A.Ş.’den aldığı bilgiye göre, şirket, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde, oy pusulalarının sandıkların bulunduğu yerlere ulaştırılması görevini üstlendi.

Ailelere uyarı
Sosyal İletişim Uzmanı Doç. Dr. Levent Eraslan, “Çocuklarımızın kriminal saat dilimi olan 02.00-05.00 arasında ne yaptığını izlememiz gerekiyor. Kötü niyetli kişiler, aynı yaştaymış gibi yaparak çocuğumuzu kandırıyor.” dedi.

Kış lastiği
Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği (LASİD) Genel Sekreteri Erdal Kurt, “Aksi bir durum olmadığı sürece kış lastikleri çıkarılırken 1 Nisan tarihi ve 7 derece sıcaklığı kriter alınmalıdır” dedi.

Tespit anne karnında
Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Tekin, “Hepatit B’yi artık anne karnında engelleyebiliyoruz. Annede eğer hepatit B hastalığı varsa, doğuma yakın anneye bir tedavi veriyoruz” dedi.

Dönüşüm şart!
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye’de dönüştürülmesi gereken 6,7 milyon konuttan 1,5 milyonunun, acil ve öncelikli durumda bulunduğunu belirtti.

Esnafın düğün sezonu
Esnaf ve sanatkarın canlanmak için düğün sezonunu beklediğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘ Bu yıl evliliklerin artması için yuva kuracak çiftlere sıfır faizli ya da çok düşük faizli kredi imkanı verilmeli. Gençlerimizin önü açılırken piyasalar da evlilikler sayesinde canlanmalı’ dedi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ