Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 20.03.2019
  • Kısa kısa haberler için yorumlar kapalı
  • 166 kez okundu

YKS’de “Geç Başvuru” sona erdi
ÖSYM, 2019 yılında gerçekleştirilecek YKS Sınavı için geç başvuru süresi hakkında bir duyuru yaptı. Sosyal medya hesabından yapılan duyuruya göre, dün YKS için geç başvuru tarihi olduğu hatırlatıldı. Başvuramayan adaylar, dün 23.59’a kadar YKS başvurusunda bulunabildi.

Çiftçiye tarım arazisi kiralaması
Hatay En Önde 2. İl
Milli Emlak Müdürlüklerince, hazineye ait tarım arazilerinin kiralanması uygulamasında en çok işlemin ilimizde gerçekleştiği bildirildi.
Maliye Bakanlığı resmi verilerine göre, Kurum,
391 milyon metrekare tarım arazisini çiftçiye kiralarken, en çok kiralamanın Adana, Hatay, Konya, İzmir ve Muğla’da yapıldığı belirlendi.

Kimyeci’den “Yaşlılar Haftası” Mesajı:
Onlar Başımızın Tacı
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, “18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası” mesajında, “Onlar başımızın tacıdır” dedi.
Başkan Kimyeci, mesajında özetle şöyle dedi:
“Yaşlılarımız, milletimizin onurudur. Onlara sahip çıkmak ve onlarla ilgilenmek, tüm toplum bireylerinin vatandaşlık görevidir. Büyüklerine sahip çıkan toplumlar, medeniyeti yakalamış toplumlardır. Ömrünün büyük bir kısmında topluma ve ülkesine hizmet vermiş olan büyüklerimizi, yaşlandıkları dönemde memnun etmek gurur vericidir. Yaşlılarımızın sorunlarını çözmek, toplumda hak ettikleri yeri almalarını sağlamak, yalnızca devletimizin değil, toplum olarak hepimizin sorumluluğudur.
Yaşlılarımız, bizim başımızın tacıdır. Yaşlılarımız; bilgi, birikim ve tecrübeleri ile toplumsal yaşamımızdaki en değerli hazinelerimizdir. Bu nedenle yaşlılarımızı çok seviyoruz ve çok önemsiyoruz.
Bu duygularla, değerli büyüklerimizin Yaşlılar Haftası’nı kutluyor, sağlıklı, mutlu, huzur dolu uzun ömürler diliyor, tüm yaşlı vatandaşlarımızın ayrı ayrı ellerinden öpüyor, en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Pet yerine Cam
Hedef Sıfır Atık…
Okullarda çevre ve doğa kirliliğine önlem olarak PET ŞİŞE yerine CAM ŞİŞE kullanımını özendiren etkinlikler gerçekleştiriliyor. İlimizin orta dereceli okullarından Karlısu Sosyal Bilimler Lisesi’nde (SBL) benzer bir proje yürürlüğe sokuldu.
Karlısu SBL’den, etkinlikle ilgili şu bilgi verildi:
“Sıfır Atık Projesi kapsamında, su tüketiminde pet şişe kullanımını azaltıp cam şişe kullanımını yaygınlaştırmak için öğrencilerimizin tasarladıkları ve tüm arkadaşlarını sınıf sınıf dolaşarak bilgilendirdikleri bir proje… En güzel çevrecilik, kirletmemektir!”

Yüzlerce işçinin çıkarıldığı
Nursan Fabrikası Yeniden Açılıyor
Payas Belediye Başkanı Bekir Altan’ın girişimleri sonucunda; Özerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Özer, Zorlu Holding Temsilcisi Serdar Cümbüş, Ekton A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Erol Kahraman ve Nursan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Sabri Keleş bir araya gelirken, kapatılan fabrikanın yeniden açılması konusunda prensipte anlaşmaya varıldığı öğrenildi.
Payas Belediye Başkanı Bekir Altan’ın, uzun süredir kapalı kalan Nursan Demir Çelik ve Nursan Metalurji Fabrikası’nın açılması için yaptığı girişimlerin olumlu sonuçlanmasının beklendiği ifade edildi.

MKÜ’de “Afetsellik” Toplantısı
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Hatay Sağlık Yüksekokulu Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü tarafından, 11 Nisan’da, Hatay’ın Afetselliği ve Suriye Sürecinde Yürütülen Çalışmalar Kapsamında Üniversite-Kamu STK İşbirliği Toplantısı gerçekleştirileceği duyuruldu.
Atatürk Konferans Salonu’nda (büyük salon) 08.30 – 17.00 saatleri arasında gerçekleşecek olan toplantıda, acil sağlık durumları ele alınacak.

Satranç Turnuvası 22-23 Mart’ta
Özel Hatay Defne Koleji ve Şah Satranç Kulübü Satranç Turnuvası, bu hafta sonunda yapılıyor.
23-24 Mart tarihlerinde yapılacak olan Özel Hatay Defne Koleji ve Şah Satranç Kulübü Satranç Turnuvası’nın, Özel Defne Koleji Kampüsü’nde gerçekleşeceği duyuruldu. Turnuva ile ilgili ayrıntılar, kurumun internet sayfasındaki yarışma yönergesinde yer alıyor.

MKÜ’de HMKÜ başvuruları sürüyor
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Uluslararası Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (HMKÜ YÖS-2019) başvuruları devam ediyor. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nın (HMKÜYÖS-2019), 2019-2020 öğretim yılı uluslararası öğrenci alımına yönelik olarak, 4 Mayıs Cumartesi saat 10.30’da, üniversite kampüsünde yapılacağı duyuruldu.
HMKÜYÖS-2019 başvuruları, 4 Mart-26 Nisan tarihleri arasında üniversitenin web sayfası (www.mku.edu.tr) üzerinden online olarak veya Daire Başkanlığı bünyesindeki Uluslararası Öğrenci Ofisi’ne de şahsen olarak yapılabilecek olup, sınav sonuçları, 10 Mayıs tarihinde ilan edilecek.
2019-2020 eğitim öğretim yılında üniversite programlarında öğrenim görmek isteyen adayların tercih başvuruları 13-31 Mayıs tarihlerinde alınacak olup, adayların tercih yapabilmeleri için, HMKÜYÖS-2019 sınavı veya diğer üniversitelerin yapmış oldukları YÖS Sınavı sonuçlarına sahip olmaları gerektiği duyuruldu.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik yıllık bakım, onarım, yenileme çalışmaları kapsamında kesinti uyguluyor.
İlimizde yarınki enerji kesintisi programı şöyle:
Antakya İlçesi Üzümdalı Mahallesi Kale Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Turunçlu Mahallesi Atatürk (Turunçlu), Bahar, Gökkuşağı, Salkım, Yunus Emre, Çıkmaz, Defne, Lokal ve Bahriye Üçok Sokaklara 9:00-15:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Mimarsinan Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Kumlu İlçesi Akpınar ve Kaletepe Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Yeni Mahalleye 10:00-15:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Özkızılkaya Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında YG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Uzman erbaş alınacak
Resmi Gazete’de yayımlanan ilana ve Jandarma Genel Komutanlığı’nın internet sitesinde yayımlanan başvuru kılavuzuna göre, kurumun sözleşmeli uzman erbaş (komando ve asayiş) ihtiyacını karşılamak amacıyla dün başlayan ön başvurular 4 Nisan Perşembe günü saat 23.59’a kadar internet üzerinden yapılabilecek.

Liseli gençlerde
Sahne heyecanı
Türkiye’nin dijital müzik platformu fizy sponsorluğunda gerçekleştirilen 22. Liselerarası Müzik Yarışması, 22-23-24 Mart’ta, Bostancı Gösteri Merkezi’ndeki İstanbul elemeleriyle başlıyor. Süreç, 29-30 Mart’ta MEB Şura Salonu’ndaki Ankara ve 5-6 Nisan’da İzmir Arena’daki İzmir elemeleriyle devam edecek.

Nafakada yeni süreç
Boşanmalarda eşlerin ölünceye kadar maaş ödemesine bile yol açabilen süresiz nafakaya sınır geliyor. Sürenin 5 yıla indirilmesini ilişkin teklif TBMM’ye sunulacak.

LPG kararı
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Nisan ayından itibaren tedbirlerin alınmasıyla, LPG’li araçların da AVM, otel ve konutların kapalı otoparklarına girebilmesine ilişkin düzenlemenin hayata geçirileceğini açıkladı.

Uzmanlar uyarıyor
Dijital oyunların; çocuk ve ergenlerde psikolojik travma, olumsuz kimlik gelişimi, kişilik bozuklukları, yalnızlaşma, yabancılaşma ve toplumsal olaylara karşı duyarsızlaşmaya neden olabildiği belirtildi.

Seçmenler hazır
Türkiye’de 57 milyon seçmen, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticilerini seçmek için 31 Mart’ta sandığa gidecek.

Kentsel dönüşümde
Bakan’dan açıklama
Kentsel dönüşümde, vatandaşın evinin bugünkü değerinden aşağı bir bedel teklif etmediklerini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Bakan Kurum, “Bugün evinizin bedeli 300 bin lira. Size, 300 bin liradan aşağı hiçbir şekilde bir gayrimenkul teklif etmiyoruz” dedi.

Cezasız kalmıyor
İnternetten alışverişin yaygınlaşması üzerine bunu fırsata çevirmeye çalışan ve haksız kazanç elde ettiği belirlenen dolandırıcılar, “bilişim suçları” kapsamında yargılanarak hesap veriyor.

On Numara
2 kişiye
On Numara oyununun bu haftaki çekilişinde 10 bilen 2 kişi, 173 bin 551 lira 50’şer kuruş ikramiye kazandı.

Vatandaşa uyarı
Tarım ve Orman Bakanlığı, gıda alışverişi yaparken ambalajsız ya da ambalajı bozulmuş besinler satın alınmaması, ambalajın bombeleşmemiş olmasına dikkat edilmesi uyarısında bulundu.

Süre uzatılsın!
Otomotiv, konut, beyaz eşya ve mobilya sektöründeki vergi indirimlerinin süresinin ay sonunda sona ereceğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Mobilya ve beyaz eşyadaki vergi indirimlerinin süresi uzatılmalı. Otomotiv ve konut sektöründe ise vergi rejimi değiştirilmeli ve kalıcı vergi indirimleri yapılmalı’ dedi.

Personel alacak
Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’nca, 71 sözleşmeli personel istihdamı yapılacak. Başvurular 25 Mart saat 10.00’da başlayacak, 5 Nisan saat 17.00 itibarıyla sona erecek.

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ