Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,79 / Satış: 5,81
€ EURO → Alış: 6,51 / Satış: 6,53

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 21.03.2019
  • Kısa kısa haberler için yorumlar kapalı
  • 69 kez okundu

Kamu Avukatları bildiri yayınladı:
Özlük Haklarımız…
Hatay Barosu dahil, ülke genelinde çok sayıda Baro Başkanlığı’nın altına imza attığı Kamu Avukatları Bildirisi’nde, 29 yıllık hak arayışının yerini bulması dileği dile getirildi. Kamu Avukatları açıklamasında özetle şöyle denildi:
“Devlet Personel Başkanlığı’nın 2019 yılı verilerine göre, toplam 4200 Kamu Avukatı ile yüzbinlerce dosyada Genel Bütçeli Kamu İdareleri, Özel Bütçeli İdareler, Düzenleyici-Denetleyici Kurulları, Sosyal Güvenlik Kurumların ve Mahalli İdareleri temsil etmekteyiz.
Kamu Avukatları, idarenin iş ve eylemlerinin hukuka uygun olması için çalışmakta, Cumhuriyet Savcıları gibi kamu gücünü temsil etmekte ve kamu adına görevleri yerine getirmekte, kamunun taraf olduğu tüm davalarda devleti savunup devlet yararını korumak için çalışmaktadırlar.
Kamu Avukatları, aynı meslek grubu olan hakim –savcı –avukat meslek gruplarının ücretleri arasındaki dengenin yok edildiği 1982 yılından bu yana; özveri ile sürdürdükleri görevleri karşılığı olan ücretlerinin, yaptıkları işe uygun adaletli bir ücret olmadığını, Anayasa’nın 55. Maddesi ile Devlete yüklenen ‘çalışanların yaptıkları işe uygun adaletli bir ücret elde etmeleri için gerekli tedbirleri alma’ yükümlülüğü çerçevesinde ücretlerinin Kamu Avukatlığı mesleğine yaraşır hale getirilmesi gerektiğini, bunun bir Anayasal hak olduğunu, çözüm muhataplarına ileterek, yaklaşık 29 yıldır hak arayışı mücadelesi vermektedirler.
Ne yazık ki bu haklı talep bugüne kadar karşılık bulmamış, Kamu Avukatlığı, hak etmiş olduğu statüye kavuşturulmamış, özlük ve mali haklarında bir iyileştirme yapılmamıştır.
Aynı meslek grubunda olan Hakim – Savcı – Kamu Avukatına ödenen ücretin, Anayasa’nın 55.Maddesi’nde vücut bulan ‘çalışanların yaptıkları işe uygun adaletli bir ücret elde etmeleri’ ilkesine uygun olup olmadığı karşılaştırmalar sonrası açıkça görülecektir.”
Bildirinin son bölümünde de, yasal düzenlemenin, Kamu Avukatları isteği doğrultusunda yapılması isteniyor.

Samandağ S.Sitesi Kooperatifi kongre yaptı
Yönetim Yenilendi
Samandağ Sanayi Sitesi Kooperatifi, olağan genel kurulunu yaptı. Başkanlığa yeniden Mahmut Hocaoğulları seçilirken, yönetimde yeni isimler yer aldı.
Samandağ SS Kooperatifi yeni yönetiminde şu isimler yer aldı:
Mahmut Hocaoğlu, Seyhan Yıldırım, Cuma Özkan, Semih Eryılmaz, Adnan Selçuk.

Samandağ’da Diksiyon Eğitimi
Başvuru Yarın Son
Samandağ Belediyesi girişimi ile ilçede “Diksiyon ve Güzel Türkçe Konuşma” eğitimi verilecek.
Eğitime katılmak isteyenlerin, en geç yarına kadar belediyeye başvurmaları gerektiği duyuruldu.

Suphi Duman vefat etti
Defne ilçesi Harbiye Mahallesi sakini Suphi Duman vefat etti. Aşağı Harbiye Mahallesi’nde ikamet eden merhum Ali Duman’ın oğlu “Ebu Münir” lakaplı Suphi Duman vefat etti. 80 yaşında vefat eden merhumun cenazesi, dün saat 13.00’te Gümüşgöze Mezarlığı’nda defnedildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Gazeteci Ergin’in acılı günü
Teyzesi Vefat Etti
Antakyalı Gazeteci-Yorum Gazetesi sahibi Sadullah Ergin, teyze acısı yaşadı. Ergin’in teyzesi Sabahat Özal vefat etti. Merhumenin cenazesi, dün öğle namazı sonrası Antakya Mezarlık Kompleksi’nden kaldırıldı ve toprağa verildi.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları kapsamında yarın kesinti uyguluyor. İlimizde, yarınki enerji kesintisi programı şöyle:
Antakya İlçesi Kuzeytepe Mahallesine 9:00-12:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Oğlakören Mahallesi Oğlakören Sokağa 13:30-17:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Gülderen Mahallesi Güldağı Yayla Evleri Sokağa 13:30-17:30 saatleri arası,
Defne İlçesi Turunçlu Mahallesi Güven, Nehir, Okul, Uğur Mumcu, Çam, Pınar, Papatya ve Zambak Sokaklara 9:00-12:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Numuneevler Mahallesi Ş.Akın Uçar, Ezgi, İstasyon, Serhat, Hastane Altı 3., 3 Nolu, 10 Nolu, Sezgin ve Hastane Altı 10 Nolu Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Menderes ve 408 Evler Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Yöresel ürünler
Market raflarında
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Perakende sistemiyle ilgili kanun çalışmamız var. Bu taslak çalışmada, marketlerin yöresel ürünleri için belli bir yüzdede raf ayrılmasını zorunlu kılacağız” dedi.

Domates ihracatında
Yüzler yeniden gülüyor
Türkiye’nin domates ihracatı, yılbaşından bu yana geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artarak 98 milyon dolara çıktı, ilk sırayı 40 milyon dolarla Rusya aldı. Tarımsal üretim hacmiyle, Hatay da Rusya pazarını kullanan iller arasında yer alıyor.

Uzlaşıyı sevdik
Devletle mükellef arasında vergi uzlaşmaları, hem iş yükünü hem de ceza miktarını azalttı. Geçen yıl vergi tarhiyatı sonrasında 33 bin 827 dosyada uzlaşmaya varılırken, uygulama sonrasında 192 milyon liralık cezası 34 milyon lira olarak belirlendi.

Mayıs kampanyası
Renault ve Dacia tarafından Bahar Servis Kampanyası başlatıldı. Kampanya kapsamında, Renault ve Dacia sahiplerine, 18 Mayıs’a kadar yetkili servislerde tüm bakımlarda yüzde 25 indirim sunulacak.

Millet Bahçesi
Hatay’da açıldı
Hatay’da “İskenderun Millet Bahçesi” düzenlenen törenle hizmete açıldı. Hatay Valisi Rahmi Doğan, “55 bin metrekarelik bir alana böyle güzel bir park yapmak büyük bir başarıdır. İskenderun halkı bunun kıymetini bilecektir” dedi.

Esnaf’ın KDV talebi
Konut ve işyeri satışlarında tam bir KDV karmaşasının yaşandığının altını çizen, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Sektörde sadece tek bir KDV oranı olmalı, o da yüzde 1’in üzerinde olmamalı’ ifadelerine yer verdi.

Önemli veri
25 Mart Pazartesi: 14:30/Reel Sektör Güven Endeksi/Mart/Önceki: 96.9 – 14:30/Reel Sektör Güven Endeksi-Düzeltilmemiş/Mart/Önceki: 97.2 – 14:30/Kapasite Kullanımı/Mart/Önceki:
% 74.0

Yöresele destek
Yöresel ürünlerin tanıtımına destek verilmesi ve yöresel ürün tanıtımında stant kiralarının düşük tutulması gerektiğini söyleyen, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Üreticiler KOSGEB ile konfederasyonumuz işbirliği ile yapılan Yurtdışı İş Gezisi Desteği gibi destek fırsatlarını da kaçırmamalı’ dedi.

Yasa ile değişiyor…
Marketlere düzenleme
Perakende Yasası çalışmalarıyla ilgili açıklama yapan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Marketler genelde kendi markalarıyla üretim yaptırıp satıyorlar. Buna bir sınırlama getirip, diğer üreticilerin de bu marketlerde yer almasını zorunlu kılacağız” dedi.

Talihli ortada yok!
Yılbaşı özel çekilişinde 70 milyon liralık büyük ikramiyeyi tutturan talihli, parasını almak için henüz başvurmadı. Talihli, parasını alıp faize yatırsay-dı bugüne kadar yaklaşık 2 milyon 630 bin lira gelir elde edebilirdi.

Kahveyi seviyoruz
Son 5 yılda toplam kahve tüketiminin yüzde 13,2 arttığı Türkiye’de, 2018 yılında kişi başı tüketim ilk kez 1 kilogramı geçti. Listenin zirvesinde, 12 kilogram ile Finlandiya var.

Dönenlerin sayısı
300 bini buldu
İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, “Zeytin Dalı Harekatı ve Afrin harekatı ile bölge halkına huzur sağladık. 300 bine yakın Suriyelinin ülkelerine dönüşlerini sağladık” dedi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

Kılıçdaroğlu’na yumruklu saldırı
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dün Ankara-Çubuk’ta katıldığı Şehit cenazesinde yumruklu saldırıya uğradı. Linç edilmek istenen Kemal Kılıçdaroğlu, güvenlik güçlerince koruma...
Şiddetli yağışlar sonrası:
Şelalelerde toprak kayması! Antakya, Defne ve diğer ilçelerimizde geçtiğimiz hafta boyunca gözlenen şiddetli yağışlar ve yaşanan sel baskınları, Defne ilçesi...
Çok üzen kaza
2 İş İnsanı: Kamil Sağ ve Yusuf Girişken yaşamını yitirdi Geçtiğimiz hafta sonunda Antakya-Samandağ yolunda meydana gelen trafik kazasında iki...
Tutsaklıktan Özgürlüğe…
Antakya Musevileri Pesah Bayramı’nı Kutladılar… Konuk Yazar: Jozef Naseh/Arkeolog… İnsanoğlunun, bilme isteğinden kaynaklanan ilerleyişinde bugüne kadar çözemediği tek sorun, özgürlük...
Dor Tapınağı’ndan Saint Simon Manastırı’na
Dor Tapınağı’ndan Saint Simon Manastırı’na Mutfağı, kültürü, tarihi, arkeolojik buluntuları, kazı alanları, keşifleri, mozaikleri, eski Roma kimliği, binlerce yıllık geçmişi,...
Önce Su Takviyesi
Ardından Turizm Hatay’da asırlar önce volkanik patlama sonucu meydana gelen kayaların arasında oluşan ve yaz aylarında kuruma seviyesine gelen Haydarlar...
Bu yıl Doğa’da buluşalım dediler
Apkord Korolar konseri muhteşem geçti Kuruculuğunu ve başkanlığını MKÜ Öğretim Görevlisi Sezgin Suna’nın, yardımcılığını da Piyanist Natalia Soğuksu’nun yaptığı AKPORD...
Defne Belediyesi Organizasyonu
Çocuklar Satranç Turnuvası… Defne Belediyesi tarafından 4.sü düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Satranç Turnuvası dün akşam saatlerinde...
Kitap Fuarı Açıldı
Yüzlerce yazara ve yayınevine ait kitapların sergilendiği Fuar, 28 Nisan Pazar gününe kadar açık kalacak. Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) ve...
Rasim Ray…
Kazada ölen 2 işadamı arkadaşının davetine son anda katılamadı… Samandağlı İşadamı Rasim Ray, geçtiğimiz Cuma akşamı Antakya-Samandağ yolu üzerinde geçirdikleri...
Vali ve A Protokol HAVRA’da
Musevilerin “Hamursuz Bayramı” Kutlaması Vali Rahmi Doğan ve A Protokol ile dini temsilciler, ilimizde yaşayan Musevi vatandaşların Hamursuz Bayramı kutlamasını...
SATİYAD Tebriği Eryılmaz’a
Kısa adı SATİYAD olan Samandağ Turizm İşletmecileri ve Yatırımcıları Derneği’nin Başkanı Tahsin Boğday, Yönetim Kurulu ve üyeleri Naci Kaya, Yusuf...
Hayzaran, Hamursuz Bayramı Ziyaretinde
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın hafta sonunda il dışına çıkması üzerine Vekillik görevini üstlenen Murat Hayzaran, Cumartesi günü ilimizdeki...
Dr. Çolakoğlu, Akupunktur eğitimi aldı
Antakyalı genç işadamı Ünal Çolakoğlu, asli mesleği olan tıp doktorluğu alanında kendini geliştirerek, Akupunktur Ozon Terapi Kupa, Fitoterapi eğitimlerini aldı....
Eryılmaz’a “işçi çıkarma” eleştirisi
İlçenin menfaatlerini korumak zorundayız… Samandağ kamuoyunda, İlçe Belediye Başkanı Refik Eryılmaz’a, işçi çıkarma girişimleri sonrası ağır eleştirilerde bulunuluyor. CHP Genel...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ