Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,76 / Satış: 5,78
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 21.03.2019
  • Kısa kısa haberler için yorumlar kapalı
  • 138 kez okundu

Kamu Avukatları bildiri yayınladı:
Özlük Haklarımız…
Hatay Barosu dahil, ülke genelinde çok sayıda Baro Başkanlığı’nın altına imza attığı Kamu Avukatları Bildirisi’nde, 29 yıllık hak arayışının yerini bulması dileği dile getirildi. Kamu Avukatları açıklamasında özetle şöyle denildi:
“Devlet Personel Başkanlığı’nın 2019 yılı verilerine göre, toplam 4200 Kamu Avukatı ile yüzbinlerce dosyada Genel Bütçeli Kamu İdareleri, Özel Bütçeli İdareler, Düzenleyici-Denetleyici Kurulları, Sosyal Güvenlik Kurumların ve Mahalli İdareleri temsil etmekteyiz.
Kamu Avukatları, idarenin iş ve eylemlerinin hukuka uygun olması için çalışmakta, Cumhuriyet Savcıları gibi kamu gücünü temsil etmekte ve kamu adına görevleri yerine getirmekte, kamunun taraf olduğu tüm davalarda devleti savunup devlet yararını korumak için çalışmaktadırlar.
Kamu Avukatları, aynı meslek grubu olan hakim –savcı –avukat meslek gruplarının ücretleri arasındaki dengenin yok edildiği 1982 yılından bu yana; özveri ile sürdürdükleri görevleri karşılığı olan ücretlerinin, yaptıkları işe uygun adaletli bir ücret olmadığını, Anayasa’nın 55. Maddesi ile Devlete yüklenen ‘çalışanların yaptıkları işe uygun adaletli bir ücret elde etmeleri için gerekli tedbirleri alma’ yükümlülüğü çerçevesinde ücretlerinin Kamu Avukatlığı mesleğine yaraşır hale getirilmesi gerektiğini, bunun bir Anayasal hak olduğunu, çözüm muhataplarına ileterek, yaklaşık 29 yıldır hak arayışı mücadelesi vermektedirler.
Ne yazık ki bu haklı talep bugüne kadar karşılık bulmamış, Kamu Avukatlığı, hak etmiş olduğu statüye kavuşturulmamış, özlük ve mali haklarında bir iyileştirme yapılmamıştır.
Aynı meslek grubunda olan Hakim – Savcı – Kamu Avukatına ödenen ücretin, Anayasa’nın 55.Maddesi’nde vücut bulan ‘çalışanların yaptıkları işe uygun adaletli bir ücret elde etmeleri’ ilkesine uygun olup olmadığı karşılaştırmalar sonrası açıkça görülecektir.”
Bildirinin son bölümünde de, yasal düzenlemenin, Kamu Avukatları isteği doğrultusunda yapılması isteniyor.

Samandağ S.Sitesi Kooperatifi kongre yaptı
Yönetim Yenilendi
Samandağ Sanayi Sitesi Kooperatifi, olağan genel kurulunu yaptı. Başkanlığa yeniden Mahmut Hocaoğulları seçilirken, yönetimde yeni isimler yer aldı.
Samandağ SS Kooperatifi yeni yönetiminde şu isimler yer aldı:
Mahmut Hocaoğlu, Seyhan Yıldırım, Cuma Özkan, Semih Eryılmaz, Adnan Selçuk.

Samandağ’da Diksiyon Eğitimi
Başvuru Yarın Son
Samandağ Belediyesi girişimi ile ilçede “Diksiyon ve Güzel Türkçe Konuşma” eğitimi verilecek.
Eğitime katılmak isteyenlerin, en geç yarına kadar belediyeye başvurmaları gerektiği duyuruldu.

Suphi Duman vefat etti
Defne ilçesi Harbiye Mahallesi sakini Suphi Duman vefat etti. Aşağı Harbiye Mahallesi’nde ikamet eden merhum Ali Duman’ın oğlu “Ebu Münir” lakaplı Suphi Duman vefat etti. 80 yaşında vefat eden merhumun cenazesi, dün saat 13.00’te Gümüşgöze Mezarlığı’nda defnedildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Gazeteci Ergin’in acılı günü
Teyzesi Vefat Etti
Antakyalı Gazeteci-Yorum Gazetesi sahibi Sadullah Ergin, teyze acısı yaşadı. Ergin’in teyzesi Sabahat Özal vefat etti. Merhumenin cenazesi, dün öğle namazı sonrası Antakya Mezarlık Kompleksi’nden kaldırıldı ve toprağa verildi.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları kapsamında yarın kesinti uyguluyor. İlimizde, yarınki enerji kesintisi programı şöyle:
Antakya İlçesi Kuzeytepe Mahallesine 9:00-12:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Oğlakören Mahallesi Oğlakören Sokağa 13:30-17:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Gülderen Mahallesi Güldağı Yayla Evleri Sokağa 13:30-17:30 saatleri arası,
Defne İlçesi Turunçlu Mahallesi Güven, Nehir, Okul, Uğur Mumcu, Çam, Pınar, Papatya ve Zambak Sokaklara 9:00-12:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Numuneevler Mahallesi Ş.Akın Uçar, Ezgi, İstasyon, Serhat, Hastane Altı 3., 3 Nolu, 10 Nolu, Sezgin ve Hastane Altı 10 Nolu Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Menderes ve 408 Evler Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Yöresel ürünler
Market raflarında
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Perakende sistemiyle ilgili kanun çalışmamız var. Bu taslak çalışmada, marketlerin yöresel ürünleri için belli bir yüzdede raf ayrılmasını zorunlu kılacağız” dedi.

Domates ihracatında
Yüzler yeniden gülüyor
Türkiye’nin domates ihracatı, yılbaşından bu yana geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artarak 98 milyon dolara çıktı, ilk sırayı 40 milyon dolarla Rusya aldı. Tarımsal üretim hacmiyle, Hatay da Rusya pazarını kullanan iller arasında yer alıyor.

Uzlaşıyı sevdik
Devletle mükellef arasında vergi uzlaşmaları, hem iş yükünü hem de ceza miktarını azalttı. Geçen yıl vergi tarhiyatı sonrasında 33 bin 827 dosyada uzlaşmaya varılırken, uygulama sonrasında 192 milyon liralık cezası 34 milyon lira olarak belirlendi.

Mayıs kampanyası
Renault ve Dacia tarafından Bahar Servis Kampanyası başlatıldı. Kampanya kapsamında, Renault ve Dacia sahiplerine, 18 Mayıs’a kadar yetkili servislerde tüm bakımlarda yüzde 25 indirim sunulacak.

Millet Bahçesi
Hatay’da açıldı
Hatay’da “İskenderun Millet Bahçesi” düzenlenen törenle hizmete açıldı. Hatay Valisi Rahmi Doğan, “55 bin metrekarelik bir alana böyle güzel bir park yapmak büyük bir başarıdır. İskenderun halkı bunun kıymetini bilecektir” dedi.

Esnaf’ın KDV talebi
Konut ve işyeri satışlarında tam bir KDV karmaşasının yaşandığının altını çizen, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Sektörde sadece tek bir KDV oranı olmalı, o da yüzde 1’in üzerinde olmamalı’ ifadelerine yer verdi.

Önemli veri
25 Mart Pazartesi: 14:30/Reel Sektör Güven Endeksi/Mart/Önceki: 96.9 – 14:30/Reel Sektör Güven Endeksi-Düzeltilmemiş/Mart/Önceki: 97.2 – 14:30/Kapasite Kullanımı/Mart/Önceki:
% 74.0

Yöresele destek
Yöresel ürünlerin tanıtımına destek verilmesi ve yöresel ürün tanıtımında stant kiralarının düşük tutulması gerektiğini söyleyen, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Üreticiler KOSGEB ile konfederasyonumuz işbirliği ile yapılan Yurtdışı İş Gezisi Desteği gibi destek fırsatlarını da kaçırmamalı’ dedi.

Yasa ile değişiyor…
Marketlere düzenleme
Perakende Yasası çalışmalarıyla ilgili açıklama yapan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Marketler genelde kendi markalarıyla üretim yaptırıp satıyorlar. Buna bir sınırlama getirip, diğer üreticilerin de bu marketlerde yer almasını zorunlu kılacağız” dedi.

Talihli ortada yok!
Yılbaşı özel çekilişinde 70 milyon liralık büyük ikramiyeyi tutturan talihli, parasını almak için henüz başvurmadı. Talihli, parasını alıp faize yatırsay-dı bugüne kadar yaklaşık 2 milyon 630 bin lira gelir elde edebilirdi.

Kahveyi seviyoruz
Son 5 yılda toplam kahve tüketiminin yüzde 13,2 arttığı Türkiye’de, 2018 yılında kişi başı tüketim ilk kez 1 kilogramı geçti. Listenin zirvesinde, 12 kilogram ile Finlandiya var.

Dönenlerin sayısı
300 bini buldu
İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, “Zeytin Dalı Harekatı ve Afrin harekatı ile bölge halkına huzur sağladık. 300 bine yakın Suriyelinin ülkelerine dönüşlerini sağladık” dedi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

Her an Kocaeli depremi büyüklüğünde deprem olabilir!
Prof. Dr. Över’den, Hatay’ın depremselliği ile ilgili endişe verici tespitler İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Öğretim Üyesi hemşerimiz Prof. Dr. Semir...
Güzelmansur Hırvatistan’da
Hatay CHP Milletvekili Mehmet Güzelmansur, TBMM Dışişleri Komisyon üyesi olarak, aynı Komisyon’un üyeleriyle birlikte resmi bir ziyaret için Hırvatistan’a gitti....
Rip Çalıştayı Antakya’da…
Üç Üniversite işbirliğiyle bilimsel etkinlik, 1 Temmuz Pazartesi günü İlimiz sahillerinde sıklıkla yaşanan ve RİP akıntısı adıyla bilinen, boğulmalara yol...
Vali sahada
İskenderun’daki yatırımları yerinde inceledi Hatay Valisi Rahmi Doğan, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı ile birlikte, kent genelinde yapılmakta olan ve...
Kısa kısa haberler
Hatay’da 6 ASM’ye Doktor Ataması: Yarın İlimizdeki Aile Sağlık Merkezlerindeki doktor açıklarının il içi kura ataması ile gidermeye yönelik uygulama...
Asfalt’ta İyiyiz?
Peki ya yangına karşı… Antakya kent kimliğinin ortak mirası olan ‘taş ve ahşap’ evlerin ve yarattığı yaşam kültürünün kül olup...
Hatay’ın başarı hikâyesi için…
Başvuru Zamanı Garanti BBVA’nın, Ekonomist Dergisi ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) işbirliğiyle bu sene 13. kez düzenlediği “Türkiye’nin Kadın...
Kent ortası, tek ağaç yok…
Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin, Defne ilçesi Çekmece Mahallesi’nden geçirdiği mini çevre yolu ve çevresi, yeşile hasret. Tek ağaç bile olmayan bölgede,...
Down Sendromlu Sevinci
Penaltı Golü… Geçtiğimiz günlerde Hatay Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, Antakya’da down sendromlu Nesrin Aşık’ın çok istediği gelinlik giyme hayali gerçekleştirilirken,...
Arsuz yolunda kaza
Otomobil, polis otosuyla çarpıştı… Ölü ya da yaralı yok İskenderun Arsuz yolunda Salı günü yaşanan kazada, ölen ya da yaralanan...
Dr. Özkaya: Ödülüm,  anneme ithafımdır…
Hatay MKÜ Öğretim Üyesi sıfatıyla katıldığı Lions Uluslararası Konfederasyonu yarışmasında tarım kategorisinde ikincilik ödülü kazanan Dr.Melisa Özkaya Kara, bu ödülü,...
Samandağ’da “Uyuşturucu ile mücadele”
Komisyon Oluşturuldu Samandağ Belediyesi, Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü dolayısıyla aktif rol almak istiyor. Samandağ Belediyesi’nden, Başkan...
Türkiye Birincisi Hataylı
Antakyalı Atlet Mustafa Helvacı, Bursa’da 800 metrede Türkiye Şampiyonu oldu. Geçtiğimiz günlerde 800 metre koşuda 1,51 ile Türkiye ikincisi olan...
Hatay Barosu üyesi Avukatlar sahne alıyor
Resimli Osmanlı Tarihi Oyun, 3 Temmuz Çarşamba günü Kültür Merkezi’nde sahneleniyor. Hatay Barosu bünyesinde kurulan Kültür ve Sanat Komisyonu girişimi...
Ethem Karaoğlan  vefat etti
Antakya’nın tanınmış simalarından, merhum Necip Karaoğlan’ın oğlu; Hamit, Arif, Halim, Cahit kardeşlerin ağabeyi Ethem Karaoğlan vefat etti. Merhumun cenazesi, dün...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ