Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,69 / Satış: 6,71
€ EURO → Alış: 7,22 / Satış: 7,25

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 29.03.2017
  • 1.390 kez okundu

8.5 ayda, FETÖ’DE 2893 şüpheli!
Hatay’da, 15 Temmuz hain darbe girişimi ardından Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından yürütülen soruşturmalar çerçevesinde şimdiye kadar toplam 2893 şüpheli yakalanıp gözaltına alındı.
Dün sabah itibariyle; 8,5 ayda yakalanan toplam 2893 kişiden 990’ı tutuklandı, 1000’i adli kontrol şartıyla ve 899 kişi de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Halen Hatay’da, FETÖ suçlaması nedeniyle 4 kişi gözaltında bulunurken; 177’si sivil, 22’si Öğretmen,16’sı da farklı kamu çalışanı toplam 215 kişi ise firari durumda.
Hatay’da, FETÖ-PDY’den 381 memur açığa alınırken, 553 memur hakkında idari ve 3108 kişi hakkında da adli soruşturma devam ediyor.

YGS sonuçları açıklandı
Üniversiteye girişte ilk adım olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın sonuçları açıklandı. 12 Mart’ta yapılan YGS sonuçları, dün akşam saatlerinde ilan edildi. Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) başvuru tarihleri 4-17 Nisan 2017 olarak önceden açıklanmıştı.
Hatay’da 417 Şehide 417 Hatim Duası

Yarın Miraç Cami’de
Hatay Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İl Müftülüğü ile Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle, ülke mücadelesi sırasında şehit düşen 417 kişi için yarın 417 Hatim Duası ve Mevlid’i Şerif okutulacak.
İlahiler, Kur’an-I Kerim’den okuma, hatim yanı sıra lokum ikramı da yapılacak etkinlik, yarın saat 12.30’da Miraç Cami’de gerçekleştirilecek.

Ecetaş Bugün Hatay’da
AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı Melih Ecetaş bugün Hatay’a geliyor. Ecetaş’ın, bu sabah saat 10.00’da Büyük Antakya Oteli’nde basın mensupları ve Mahalli Gençlik Kolları yöneticileriyle kahvaltıda bir araya geleceği bildirildi.

Ödüllü Yarışma Bugün
Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen “Kainatın Efendisi Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.)” konulu, Hatay İli Lise Öğrencileri Ödüllü Şiir Yarışması İşbirliği Protokolü basın toplantısı bugün saat 12.30’da Antakya Anemon Otel’de yapılıyor. İşbirliği Protokolü; Payas Belediyesi, Hatay Yazarlar ve Şairler Derneği ve Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanacak.

Kimyeci’den “Regaip Kandili “ Mesajı
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, mübarek üç ayların başlangıcı olarak yarın idrak edeceğimiz Regaib Kandili’ni bir mesajla kutladı. Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’nin mesajı şöyle:
“Recep, Şaban ve Ramazan aylarından oluşan mübarek üç aylar, Yüce Mevla’mızın rahmetinin sağanak sağanak yağdığı, rahmet ve bereket dolu müminlerin baharıdır. Üç aylar; her biri ilahî tecellilerle, ihsan ve ikramlarla dopdolu olan Regaip, Miraç, Berat ve Kadir geceleri ile süslenmiş maneviyat iklimidir. Mübarek Ramazan ayı ve Bayramı’yla doruk noktaya ulaşan manevi yükseliş ve bağışlanma aylarıdır.
Dini hayatımıza yeni bir heyecan, canlılık ve ivme kazandıran kandiller, gönül evlerimizi aydınlatan ışıklardır.
Üç aylar, kalplerimizi, ruhlarımızı dua ve ibadetlerle ferahlatmak, kulluk şuurumuzu tazelemek ve Cenab-ı Hakk’ın rızasını kazanmak için fırsatlarla dolu bir zaman dilimidir. Bugün dünyanın her yanında bulunan Müslümanlar olarak, bu kutlu üç aylar mevsimini büyük bir sevinç ve coşkuyla karşılamaktayız.
Bu duygu ve düşüncelerle başta hemşerilerimizin, milletimizin ve bütün Müslüman kardeşlerimizin mübarek üç aylarını ve Regaib Kandili’ni tebrik ediyor; bu kutlu zaman diliminin ülkemizin ve tüm İslam âleminin birlik ve beraberliğine, barış ve huzuruna vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyor, en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Jandarma plakaları değişti
Jandarma Genel Komutanlığına bağlı hizmet araçlarındaki plakaların formatı ve rengi değişti.
Beyaz zemin üzerine siyah rakam dizini olan eski plakalar çıkarılarak, yerlerine, turkuaz zemin üzerine beyaz harf ve rakam grubundan oluşan plakalar takıldı.

Tasarruflu lambaların zararlı olduğu iddiası…
Kanser Riski Bile Var
Enerji tasarruflu ampullerin; Beyin, sinir sistemi, karaciğer, böbrekler ve kalp için zehir olduğu, en önemlisi de, kansere neden olabildiği öne sürüldü. “Kadında Sağlık” adlı yayının sağlık köşesinde yer alan yazıda, insanları neyin zehirlediği konusunda şu iddilara ortaya atılıyor:
“Tasarruflu ampuller civa içerir. Civa, çocuklar ve hamile kadınlar için özellikle zehirli olan bir maddedir. Civa beyin, sinir sistemi, karaciğer ve böbreklere zarar veren bir zehirdir..
Birçoğumuz enerji tasarrufu sağlamayı hedefliyor ve eski standart ampullerin yerini enerji tasarrufu sağlayan yeni ekolojik lambalar alıyor.
Bununla birlikte, yeni nesil enerji tasarruflu ampuller çok toksiktir ve Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı, ampulün kırılması ve toksik gazı serbest bırakması durumunda uygulanan olağanüstü bir protokol başlatmıştır. Enerji tasarruflu ampuller, aşağıdakilere sebep olabilir:
Baş dönmesi- Baş ağrısı- Migren- Nöbetler Yorgunluk- Konsantre olmama- Sinirlilik
Peter Brown tarafından Berlin’de yapılan yeni araştırma, bu ampullerin kansere neden olabilecek toksik kanserojenler içerdiğini gösteriyor. Buna göre, enerji verimli ampullerden gelen radyasyon, doğrudan bağışıklık sistemini etkiler ve cilt dokusuna D vitamini oluşumunu engelleyecek zarar verir. Son olarak, bu ampuller o kadar toksiktir ki, normal çöpe atılmamalıdır. Tehlikeli atıklardır.
En önemlisi, aman dikkat, bu ampüller kırıldığında ne mi yapacaksınız? Herkes evden tahliye edilmelidir. Evin pencere ve kapılarını açın. Fırın ve benzeri ünitelerini kapatmanız gerekir. Yapışkan bant, karton, nemli kağıt havlu ve kapaklı cam kavonaza doldurun. Sakın Süpürge kullanmayın! Bu cıvayı eve daha da yayacaktır. İşlem tamamlandığında cam kavanozunu kapatın ve kapağı bantlayın. Temizlendikten sonra, pencereler açıkken birkaç saat evden uzak durun.
Uygun bir şekilde elden çıkarmak için yetkililere başvurun. Şimdilik, kırılmış veya yanmış enerji tasarruflu ampullerini bazı şehir merkezlerine atmak serbest! Lütfen özellikle çocuklarımızın odalarından ve özellikle hamilelerden uzak tutalım.”

Sözleşmeli Öğretmenlik
1367 Kişi alınacak Başvurular Yarın başlıyor
Milli Eğitim Bakanlığı, 1367 sözleşmeli öğretmen alımı için prosedürü işletiyor. Başvurular yarın başlayacak.
Sözleşmeli öğretmenliğe, Millî Eğitim Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin Ek 4’üncü maddesi ile Sözleşmeli Öğretmen istihdamına ilişkin Yönetmelik hükümleri çerçevesinde ve 2016 yılı içinde “Sözleşmeli Öğretmenliğe Başvuru ve Atama Duyurusu” kapsamında başvuruda bulunanlardan, “KPSSP10 ve KPSSP121” puan türlerine göre sözlü sınava katılıp da sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan almış olup atanamayan adaylar arasından 1367 pozisyona ek atama yapılacağı kaydedildi.
Adaylar, eğitim kurumu tercihlerine ilişkin başvurularını, 30 Mart-5 Nisan tarihleri arasında http://mebbis.meb.gov.tr ve http://ikgm.meb.gov.tr adresleri üzerinden yapabilecekler. Başvurular 5 Nisan 2017 Çarşamba günü saat 16:00’da sona erecek.
Referandum sonrasına kaldı
Kıdem tazminatının fona dönüştürülmesine yönelik çalışmaların referandum sonrası gündeme getirilmesi konusunda hükümetin istekli olduğu ve özellikle işveren kesimini ikna için prim ödemelerine kamu katkısının önerileceği öğrenildi.

AAKD Teşekkürü KİMYECİ’ye
Aalen Antakya Kültür Derneği Başkanı Mehmet Karasu, geçtiğimiz hafta sonunda Adana’da Çukurova Sanat Günleri kapsamında verdikleri konserde Koro’nun ulaşım sorununu çözen Antakya Belediyesi’ne teşekkür etti.
AAKD Başkanı Karasu, Adana’ya gidiş-dönüş otobüs tahsisi sağlayan Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’ye teşekkür ettiklerini duyurdu.

Ali Tazearslan vefat etti
Antakya’nın tanıdığı simalardan halen Hatay BŞB Fen İşleri Müdürlüğü’nü yürüten Nihat Tazearslan’ın babası Ali Tazearslan vefat etti. Merhum Ali Tazearslan’ın cenazesi, dün ikindi namazı sonrası Antakya mezarlığında defnedildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Antakya Belediyesi ikramları yarın ve Cuma günü
LOKUM ve ETLİ PİLAV
Antakya Belediyesi’nden Regaip Kandili’ne özel ikram programı düzenlendi. Antakya Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’nin talimatıyla, Regaib Kandili münasebeti ile 30 Mart Perşembe günü Kemal Çipe Cami ve Ulucamii’de vatandaşlara lokum ikramı, 31 Mart Cuma günü Muhammet İpek Cami ve Miraç Cami’de ise vatandaşlara etli pilav, ayran ve tatlı ikramı yapılacağı bildirildi.

Yoğun Bakım Hemşireliği
BAŞVURU 27 MART-3 NİSAN ARASI
Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Yoğun Bakım Hemşireliği Eğitimi Semineri düzenleneceği belirtildi. Yapılan duyuruya göre, 2 Mayıs ile 13 Haziran tarihleri arasında olmak üzere, yoğun bakım hemşireliği sertifikalı eğitim programı düzenleneceği, başvuruların önceki gün itibariyle başladığı ve 3 Nisan Pazartesi gününe kadar süreceği duyuruldu.

3. Bahar Bayramı Şenlikleri başlıyor
Arsuz Belediyesi, 30 Mart Bahar Bayramı (Ğid Sabatağş) ile 14 Nisan Bahar Bayramı (Evvel Nisan) arasında kalan 14 günlük sürede her yıl geleneksel olarak kutladığı Bahar Şenliği’nin bu yıl üçüncüsünü kutlamaya hazırlanıyor.
30 Mart’ta start alacak olan Şenlik; Hoşgörü kültürünü, farklı dillerde söyledikleri şarkı ve ilahilerle dünyaya tanıtan Hatay Medeniyetler Korosu konseri ile taçlanacak.

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ