Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,14 / Satış: 10,18

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 23.03.2019
  • Kısa kısa haberler için yorumlar kapalı
  • 871 kez okundu

HDP:
Atay’ın kararı bizi bağlamaz
Halkın Demokrasi Partisi’nden (HDP) TBMM’ye seçilen, daha sonra Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP) geçen Hatay Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu’nun, DSP Defne Belediye Başkan Adayı Mehmet Güzelyurt’u destekleme kararının şahsi görüşü olduğu, HDP’yi bağlayamayacağı duyuruldu.
HDP İl Eşbaşkanı Kerim Nalbantoğlu, Gazetemiz muhabirine, “Milletvekili Barış Atay’ın bu kararına saygılı olmakla birlikte, Partimizin tasarrufu değildir. Kendi iradesi ve kararı olup, kendisini bağlar. HDP olarak, Hatay’da, Genel Merkezimizin izlediği stratejiye bağlıyız” açıklamasında bulundu.

19.914 Öğretmen alınacak
Başvurular 26 Mart’ta
Milli Eğitim Bakanlığı, 19.914 Sözleşmeli Öğretmen alımı yapıyor. Başvurular, 26 Mart Salı günü başlayacak ve 1 Nisan Pazartesi sona erecek.

Uzmanından uyarı:’çocuklara dikkat
Uluslararası Sosyal Medya Derneği Başkanı Said Ercan, sanal dünya ile çocukların giderek gerçek hayattan koptuğu uyarısında bulundu.

Ödemeler başladı
Dün itibariyle başlayan destekleme ödemeleri için konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “1 milyar 432 milyon lira ödeme yapacağız. Çiftçimize, üreticilerimize müjde mahiyetinde bu haberi vermek isterim” açıklamasında bulundu.

Güzelyurt Proje Açıklıyor
Defne DSP Belediye Başkan Aday Mehmet Güzelyurt, seçilmesi halinde uygulamaya koymayı tasarladığı projelerini seçmenlerle paylaşıyor. Güzelyurt, bu amaçla, yarın saat 19.30’da Turunçlu Bedircan Salonu’nda Defnelilere projelerini tanıtacağını kaydederek, “Defne’mizi aydınlık yarınlara taşıyacak projelerimizi tanıtacağımız, 24 Mart Pazar günü saat 19.30’da Bedircan Düğün Salonu’nda gerçekleştirilecek toplantıya tüm halkımız davetlidir. Defne’mizi birlikte yöneteceğiz, emekle, değerler üreteceğiz” açıklaması yaptı.

Sandık Görevlileri Ücretleri Arttırıldı
31 Mart Yerel seçimlerinde görev alacak sandık başkanı ve üyelere ödenecek ücretler arttırıldı. Buna göre, daha önceki seçimlerde 3 yevmiye alan sandık kurulu başkanlarına 4 gündelik, memur üyeye verilen 2 gündelik yevmiye ise 3 e çıkartıldı. Siyasi parti üyelerine ödemelerde ise bir değişiklik yapılmadı.
Buna göre, sandık kurullarına yapılacak ödemeler;
a) Kurs verilen sandık kurulu başkanlarına 4 (dört),
b) Kurs verilmeyen sandık kurulu başkanlarına 3 (üç),
c) Devlet memuru olan ve eğitim verilen üyeye 3 (üç),
ç) Eğitim verilmeyen sandık kurulu memur üyeye 2 (iki),
d) Siyasi parti üyelerine 1 (bir), gündelik ödenir,
-Okul müdürlerine 3 gündelik ödenecek,
-Bina sorumlularına 3’er (üç) gündelik ödenecek,
–Eğitim verilen sandık kurulu başkanlarına 488TL,
– Eğitim verilmeyen sandık kurulu başkanlarına 366 TL,
– Kamu görevlisi olan ve eğitim verilen sandık kurulu üyelerine 366 TL,
– Kamu görevlisi olan ve eğitim verilmeyen sandık kurulu üyelerine 224TL,
– Siyasi partili sandık kurulu üyelerine:112 TL,
-Bina sorumlusu okul müdür-lerine 366 TL ödenecek.

7 Günde 67 Alkollü Sürücü
Trafik ekipleri, yol kontrolleri sırasında, geçtiğimiz bir hafta içinde toplam 67 alkollü sürücüyü direksiyon başında belirledi. Alkol kontrolüne takılan 55 şoföre yüksek para cezası tatbik edilip, ehliyetleri de 6’şar ay süreyle alıkonulurken, 1.00 promil üzeri alkol aldığı belirlenen 12 sürücü ise adliyeye sevk edildi.

Bugün Enerji Verilemeyecek Yerler
Toroslar, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için yapacağı çalışmalar sırasında enerji kesintisi uyguluyor. Bugün, ilimizdeki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Güzelburç Mahallesi Tabakhane, E 5 Karayolu, Asi, İpekyolu Sokak ile Büyükdalyan Mah. 2. Küme Evler Sokağa 17:00-18:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Akasya Mahallesi 98., 97.,91., 100., Baybars, 28. ve Şükrü Balcı Sokaklara 9:00-14:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Atik Mahallesine 6:00-11:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Çekmece Mahallesi 67., 6., 21., 24., 75.YIL, 42., 77., 68., 8., 64., 71., 63., 74., 76., 82., 83., 301., 482., 480., 75.YIL (YEŞİLKENT), 479., 487., 481., 483., 72., 80 ve 28 Sokaklara 13:30-14:30 saatleri arası,
Defne İlçesi Çekmece Mahallesi Çekmece, 105., 630., 557., 573., 567., 603., 551., 641., 619., 581., 564., 563., 585., 568., 586 ve Ballıöz Yolu Sokaklara 9:00-12:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Numuneevler Mahallesi 13 Nolu, 16 Nolu, Şehit Polis Necati Keskin, Elçibey Sokakları ile Çaylı Mahallesi Kazım Karabekir, Gülüzar, 222 Nolu, 211 Nolu , 203 Nolu, 201 Nolu ve Kübra Sokaklarına 9:00-11:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Çaylı Mah. Kazım Karabekir, 222 Nolu ve Gülüzar So-kaklarına 11:00-12:00 saatleri arası
Dörtyol İlçesi Numuneevler Mah. Stad, Lale, 104 Nolu, İnci ve Neşeli Sokaklarına 13:00-15:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Yeşil Mah.Atabey, Ufuk, Hakim, Kervan, Gazi İlkokulu, Lütfü Evren, İlkbahar ve Seçer So-kaklarına 10:00-13:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Pınarbaşı Mahallesine 9:00-12:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Bağlar Mahallesine 14:30-16:30 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Bahçelievler Mahallesine 13:00-17:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

AKP, Samandağ’da seçim bürosu açtı
AK Parti, Samandağ ilçesi kent girişi Favvar mevkiinde seçim bürosu açtı. İşadamı, İlçe Yöneticisi Hasan Arslan’ın desteğiyle oluşturulan AK Parti seçim bürosu açılışına katılan Milletvekili Hüseyin Yayman, yaptığı konuşmada, “Bizler, Oy’unuzdan çok gönlünüze talibiz ve kardeşliğiniz her şeyden daha önemli. Bbuna bağlı olarak da hastane, Arsuz-Samandağ yolu başta olmak üzere, Samandağ’ın tüm sorunlarına katkı yapıyoruz, yapacağız ve inşallah, 1 Nisan’da tüm Hatay da hepimizin yüzü gülecek” dedi.

Branşlar belli oldu
Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) ataması yapılacak 20 bin sözleşmeli öğretmenin branş dağılımları belirlendi. Adaylar, konuyla ilgili detaylı bilgiye Bakanlığın internet sitesinden ulaşabilecek.

Güven endeksi arttı
Tüketici güven endeksi, Mart’ta geçen aya göre yüzde 2,9 artış gösterdi. Buna göre Şubat’ta 57,8 olan endeks değeri, Mart’ta 59,4 olarak kayıtlara geçti.

Hatay’ın rakamları
Türk Arap İş insanları İstişare Toplantısı’nda konuşan Hatay Valisi Rahmi Doğan, “Hatay 2018 yılı içerisinde vergi sıralamasında yedinci. 2018 yılı içinde vergi tahakkukumuz 12 milyar lira. Bu rakamlar, Hatay’daki ticaretin büyüklüğünü göstermesi açısından çok önemli” dedi.

5 yeni hizmet
e-Devlet Kapısı üzerinden; “risk merkezi raporu” başvurusu, “adıma tescilli araç”, kalfalık, ustalık, usta öğrencilik ve iş yeri açma belgesi sorgulamaları ile elektrik ve doğal gaz işlemleri yapılabilecek.

FETÖ Operasyonu
İstanbul merkezli FETÖ’nün mahrem yargı organlarına yönelik 37 ilde 108’i avukat olmak üzere 126 şüpheli hakkında yakalama kararı verildi.

Güvenlik açıklaması
Facebook açıklamasında, milyonlarca Facebook kullanıcısının şifresinin düz metin olarak saklandığı ancak şifrelerin şirket içi sunucularda tutulduğu ve bu bilgilere dışarıdan erişilemeyeceği ifade edildi.

Karar Resmi Gazete’de
Devlet memurlarına ödenecek zam ve tazminatlara ilişkin karar ve eki cetvellerin uygulanmasına bu yıl da devam edilecek.

Engelsiz üniversite
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Türkiye’nin ilk ‘engelsiz’ üniversitesi yakında hizmete başlayacak. Engelsiz üniversitemizin, eğitimde erişilebilirliğin en güzel örneklerinden bir tanesi olacağına inanıyoruz” dedi.

İkinci el araçta
KDV uyuşmazlığı
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 9. Otomotiv Kongresi’nde müjdesini verdiği ikinci el otomobil ticaretindeki KDV uyuşmazlığı sorununun çözümüne ilişkin düzenleme yapıldı. Karar, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kesinti artırıldı
Bir yıla kadar vadeli döviz tevdiat hesaplarından elde edilen faize uygulanan kesinti oranı yüzde 20’ye, bir yıldan uzun vadelilerde ise yüzde 18’e yükseltildi.

Seçimde mühür
basarken dikkat
Seçmenin oyunun geçerli sayılması için, oy pusulasının üzerinde “evet” ya da “tercih” mühründen başka bir işaret, yazı veya imza bulunmaması gerekiyor.

‘Sanal’ Tehdit
Sanal dünyanın bireyleri yalnızlaştırarak paylaşımı azalttığına, aile ilişkilerinde yaşamsal tehlike oluşturan ciddi sorunlara neden olduğuna işaret eden uzmanlar, aileleri yanlış sosyal medya kullanımı konusunda uyarıyor.

Esnaf memnun
Zincir marketlerin kendi markalarıyla sattıkları ürünlere sınırlama getirilmesinin esnaf adına sevindirici olduğunu söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Perakende Yasası ile ilgili yapılan çalışmaların bir an önce hayata geçirilmesini bekliyoruz’ dedi.

Milyonlar devretti
Süper Loto’nun 596’ıncı hafta çekilişinde 6 bilen çıkmayınca 4 milyon 293 bin 536 lira devretti.

Emsal karar
Antalya’nın Kemer ilçesinde oturan Sultan Yıldız, özel okulda okuyan oğlu için servis ücreti olarak 20 kilometrelik uzaklığa 40 kilometre parası istenmesi üzerine, yaşadığı anlaşmazlık sonrası Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurdu. Konyaaltı Tüketici Hakem Heyeti’nce, fazla ücretin Yıldız’a iadesine karar verildi. Ailenin avukatı Hakan Evcin, “Belirlenen ücretten fazlası alınamaz. Karar emsal niteliğindedir” dedi.

Eğitimcilere ABD yolu
Milli Eğitim Bakanlığı ile Harvard Üniversitesi arasında, ortaöğretim kurumlarında görev yapan Fen Bilimleri Öğretmenlerinin mesleki gelişimleri için eğitici eğitimlerine yönelik işbirliği protokolü imzalandı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ