Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,74 / Satış: 5,77
€ EURO → Alış: 6,37 / Satış: 6,39

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 25.03.2019
  • Kısa kısa haberler için yorumlar kapalı
  • 454 kez okundu

BENZİN: 2,5 ayda
% 20 zamlandı
Akaryakıt türlerinden benzine son 2,5 ayda % 10 zam geldi. 1 Ocak-24 Mart tarihleri arasında, benzinde yaşanan fiyat hareketliliği şöyle oluştu:
1 Ocak: 5,82 TL
9 Ocak: 5.99 TL
15 Ocak: 6.15 TL
30 Ocak: 5.98 TL
5 Şubat: 6,04 TL
19 Şubat: 6,32 TL
26 Şubat: 6,49 TL
27 Şubat: 6,38 TL
12 Mart: 6,70 TL
19 Mart: 6,70 TL

İskenderun’da 23 öğrenci zehirlendi
İskenderun’da, hafta sonunda gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırılan 23 öğrenci, tedavilerinin ardından taburcu edildi. Alınan bilgiye göre, İskenderun Barbaros Mahallesi’ndeki Emine Saadet Çarmıklı Ortaokulu’ndan 13 ve Bekbele Mahallesi’ndeki Bekbele Ortaokulu’ndan 10 öğrenci, mide bulantısı ve baş dönmesi şikayetiyle ambulanslarla İskenderun Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Öğrencilerin, müdahale sonrası sağlık durumlarının iyi olduğu, taburcu edildikleri ve olayın soruşturulduğu bildirildi.

Payas cinayeti faili yakalandı
İlimiz Payas ilçesinde, 22 Şubat 2019 tarihinde, Ganyan bayisi işletmecisini işyerinde boğazından bıçaklayarak öldüren katil şüphelisi yakalandı.
Cinayet sonrası olayı soruşturan Hatay Emniyet Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri, 22 Şubat’ta, Payas ilçesi Kültür Mahallesi Fahrettin Altay Caddesi’nde ganyan bayisi işleten Ali Karaçay’ı (65) işyerinde boğazından bıçaklayarak öldürdüğü iddia edilen 27 yaşındaki T.G.’yi İskenderun’da yakalayarak gözaltına aldı. Sanığın, Mersin ile Adana illerinde 8 ayrı suçtan sabıkalı olduğu da ortaya çıktı. Cinayet şüphelisi T.G., çıkarıldığı mahkemede tutuklanarak cezaevine konuldu.

TOBB İHL Kantini kiralanıyor
İhale Bugün
Antakya’daki eğitim kurumlarından, Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) İmam Hatip Lisesi’nin kantini ihale ile kiralanıyor. 532 öğrencinin öğrenimini sürdürdüğü TOBB İHL Kantini için yıllık 33.000 TL kira isteniyor. İhale, bugün Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde saat 10.00’da yapılıyor.

Hatay’da
2906 bedelli asker
AND içti, terhis oldu
Bedelli askerlikten yararlanan 2906 asker hafta sonunda yemin etti. İskenderun Deniz Er Eğitim Alayı’nda 20 günlük eğitim süresini tamamlayan bedelli 2906 Mehmetçik, yemin etti ve terhis oldu. Anne, baba ve eşlerin yanı sıra çocuk-larının da katıldığı törende, bedelli askerlik görevini yapan Mehmetçikler duygulu anlar yaşadı.

19.914 Öğretmen Alınacak
Başvurular Yarın Başlıyor
Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarının Öğretmen ihtiyacının karşılanması amacıyla, Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelik kapsamında toplam 19.914 Sözleşmeli Öğretmen alımı yapılıyor. Sözleşmeli Öğretmenlik başvuruları da yarın başlıyor. Adaylar; Türkçe, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri/ Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik (Lise), Fizik, Kimya, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İngilizce, Rehberlik, Okul Öncesi ve Sınıf Öğretmenliği alanları bakımından KPSSP121 puan türünden, Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça alanlarına
KPSSP120 puan türünden, diğer alanlar bakımından ise KPSSP10 puan türünden 50 ve üzerinde puan almış olmaları kaydıyla başvurabilecekler.
Bakanlığın alacağı 19.914 Öğretmen kadrosu dağılımı içinde en yüksek sayıda Öğretmen alımı yapılacak branşlar da şunlar:
Türkçe: 1149 kişi
Tür Dili Edebiyatı: 509 kişi
Tarih: 350 kişi
Sınıf Öğretmeni: 2011 kişi
Sosyal Bilgiler: 579 kişi
Rehberlik: 1120 kişi
Okul Öncesi. 1599 kişi
Özel Eğitim: 1410 kişi
Matematik: 601 kişi
Kimya: 285 kişi
İngilizce: 1960 kişi
İlkokul Matematik: 1446 kişi
İHL Meslek Dersi: 405 kişi
Görsel Sanatlar: 226 kişi
Fizik: 250 kişi
Fen Bilgisi: 1149 kişi
Din Kültürü: 1922 kişi
Bilişim: 415 kişi
Beden Eğitimi:
867 (86’sı Milli)
Sözleşmeli Öğretmenlik için başvurular yarın başlayacak ve 1 Nisan Pazartesi gününe kadar sürecek. Adaylar, 12-30 Haziran tarihlerinde sözlü mülakata tabi tutulacak. Sonuçlar da 4 Temmuz tarihinde ilan edilecek. Tercihlerin önümüzdeki günlerde duyurulacağı belirtilen Sözleşmeli Öğretmenlik sözlü mülakatının yapılacağı 17 il içerisinde ilimiz Hatay bulunmuyor.
İşte Öğretmen adaylarının sınava gireceği iller:
Adana, Ankara,
Antalya, Bursa, Erzurum, Gazi-antep, İstanbul, İzmir, Konya, Malatya, Mardin, Muğla, Kocaeli, Samsun, Sivas, Trabzon, Van.

Kırıkhan MHP’ye yeni Yönetim;
Başkan Hamza Cirnooğlu…
Kırıkhan MHP’nin görevden alınan eski ilçe yönetimi yerine yenisi atandı. MHP Genel Merkezi, Kırıkhan İlçe Başkanlığı’na Hamza Cirnooğlu’nu getirdi. Hamza Cirnooğlu başkanlığındaki Kırıkhan MHP İlçe Yönetimi’nde şu isimler bulunuyor: Hamza Çirinoğlu, Veysel Draganlı, Mehmet Fatih Yurtman, Arif Karayoluk, Metin Koca, Suphi Taş,Osman Koşay, Mustafa Öztürk, Ersen Gök, M. Fahih Güder, Alaattin Umur, Kezban Akı, Mehmet Erol,Süleyman Yakıcı, Kazım Yıldırımhan, Ömer Kaçan, İbrahim Köseoğlu, Recep Çelik, Ergün Alpboğan, Adnan Berberoğlu, Abdulla Dağdelen, Necmettin Ateş, Serhan Yıldırımhan, Abdurrahman Şahin,Sedat Ercan, Ümithan Tunç, Mehmet Çolak, Metin Karakulak, Tahir Ahrazlı, Bülent Çolak, Ekrem Sarcan, Emre Ekmen, Cemil Öcal, Hüseyin Bayırcıklı, Ali Sevil, Cuma Sevinç, Kemel Özuğur,Ersen Çağlar, Mehmet İbiş, Adnan Kozalak, Yusuf Fırat, Seydi Belenlioğlu, Musab Çiftçiler, Vedat Kayhan, Habip Kekeç, Erdoğan Santalu, Hüseyin Kafes, Onur Gündüz, Hasan Atacan, Ayhan Süberoğlu, Murat Güler.

Türk Öğrencilere
Rusya’da Staj Fırsatı
Akkuyu Nükleer Güç Santralini inşa eden Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom, St. Petersburg Politeknik Üniversitesinde eğitim almak isteyen Türk öğrencilere 25 kişilik kontenjan açtı. Başvuru yapmak isteyen öğrenciler Akkuyu Nükleer A.Ş.’nin internet sayfasından bilgi alabilecek.

Alo Meteoroloji
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Vatandaşlarımıza daha etkin hizmet verebilmek, ulaşılabilirliğimizi artırmak için ‘172 Alo Meteoroloji Çağrı Merkezi’ kuruyoruz” dedi.

Süre uzadı
Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan duyura göre, 25 Mart Pazartesi günü sonuna kadar verilmesi gereken muhtasar, damga vergisi ve katma değer vergisi beyannamelerinin verilme süreleri, 26 Mart Salı günü sonuna kadar uzatıldı.

5250 Restorasyon
Hatay genelinde de ciddi restorasyon çalışmalarına imza atan Vakıflar’ın Genel Müdürü Adnan Ertem, son 16 yılda 5 bin 250 restorasyon gerçekleştirdiklerini belirtti.

LPG’li araçlar
Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, “AVM’ler, çıkacak yönetmeliğin direktifleri doğrultusunda çalışmalarını ve hazırlıklarını tamamlayarak LPG’li araçların kapalı otoparklara girişini elbette sağlayacaktır” dedi.

Sınırda denetim
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ile Suriye sınırının sıfır noktasındaki birliklerde inceleme ve denetlemelerde bulunuyor.

Plastik poşetler
Plastik poşetlere ilişkin beyanların verilmesi ve tahakkuk eden miktarların ödenmesi süreleri yeniden düzenlendi. Buna göre, 2019 yılının Ocak ve Şubat aylarına ilişkin verilmesi gereken beyannamelerin tarihi 24 Nisan, bu beyanlar üzerine ödenmesi gereken geri kazanım katılım paylarının ödenmesi için ise 30 Nisan tarihi son gün olarak belirlendi.

İyi Parti’den Samandağ
Belediyesi’ne ziyaret …
İyi Parti Samandağ Belediye Başkan adayı Seyran Miçooğulları, İyi Parti İlçe Başkanı Mercan Aslan ve çok sayıda partili, Samandağ Belediyesini ziyaret etti.
İyi Parti Belediye Başkan Adayı Miçooğulları, ziyarette belediye personeline projelerini içeren broşür dağıtarak desteklerini istedi.
Miçooğulları, Samandağ Belediye Başkan Vekili Ayhan Çapar, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız, Belediye Başkan Yardımcısı Adem Yılgın, birim müdürlükleri ve birimleri tek tek ziyaret ederek desteklerini istedi.

İki okulda gıda zehirlenmesi vakası …
İskenderun ilçesinde gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırılan 23 öğrenci, tedavilerinin ardından taburcu edildi.
Alınan bilgiye göre, Barbaros Mahallesi’ndeki Emine Saadet Çarmıklı Ortaokulu’ndan 13 ve Bekbele Mahallesi’ndeki Bekbele Ortaokulu’ndan 10 öğrenci, mide bulantısı ve baş dönmesi şikayetiyle ambulanslarla İskenderun Devlet Hastanesine kaldırıldı.
Gıda zehirlenmesi şüphesiyle tedavi altına alınan öğrencilerin sağlık durumlarının iyi olduğu, yapılan müdahalenin ardından taburcu edildikleri öğrenildi.
Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

İyot zekayı geliştiriyor
Vücut sağlığının korunmasında en etkili maddelerin başında gelen iyotun, tüm dünyada küresel bir sorun olarak karşımıza çıktığı belirtildi. Türkiye’de insanların yüzde 99,9’unun iyot eksikliği çektiği bildirildi.
Tıp Uzmanı Dr. Ali Fuat Aytekin, vücudumuz tarafından üretilmeyen, besin yolu ile temin ettiğimiz iyotun eksikliğinde birçok hastalığın oluşmasının yanı sıra zeka geriliği ve yenidoğan bebeklerde ölüm riskini de artırdığını ifade etti.
Dünya’da yaklaşık üç milyar insanın iyot eksikliği çektiğini belirten Dr. Aytekin, “İyot aslında bir ilaçtır. Onsuz yaşanmaz. Boy uzatır, zeka geliştirir, kansere yakalanmamak için en önemli etkenlerin başında gelir. Bir radyasyon olsa ya da bomba atılsa sizi koruyacak olan tek madde iyottur” dedi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ