Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,16 / Satış: 6,18
€ EURO → Alış: 6,73 / Satış: 6,76

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 28.03.2019
  • 645 kez okundu

Saymaz Hatay’a geliyor
Gazeteci-Yazar İsmail Saymaz, önümüzdeki hafta sonunda konferans vermek üzere Hatay’a geliyor. Gazeteci Saymaz, Hatay Barosu’nun davetlisi olarak, 7 Nisan Pazar günü kentimize gelecek ve aynı gün saat 13.00’te MKM’de, Avukatlar ve davetlilere hitaben “Kimsesizler Cumhuriyeti” adlı sunumunu gerçekleştirecek.

Hatay’da Fetö Operasyonu
5 Şüpheli Yakalandı
İlimizde FETÖ-PDY soruşturması kapsamında yurt dışına kaçış hazırlığında oldukları öne sürülen 2’si kadın 5 şüpheli yakalandı. İstanbul, Şanlıurfa ile Diyarbakır illerindeki FETÖ soruşturması kapsamında, ilimiz Hatay’a gelip yurt dışına kaçmayı planladıkları öne sürülen 5 kişi yakalandı ve adliyeye teslim edildi.

14 Kasım’da Türkiye-Yeni Zelanda karşı karşıya
Milli Maç Antakya’da
Türkiye’nin, bu yılın Kasım ayında oynayacağı Yeni Zelanda milli futbol maçının oynanacağı stat belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Yeni Zelanda milli maçının, yapımı süren Hatay Şehir Stadı’nda oynanacağını bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, milli maçın ilimizde oynanacağını açıklaması ile beraber, stadın bu sezon sonunda tamamlanacağı izlenimi verilmekle birlikte, Hataylı futbol severler, A Milli Takımı seyretme şansı da bulacaklar.

Antakya’da
“Cankurtaran Kursu”
Antakyalı Cankurtaran/Milli Yüzücü Murat Şaydak, “Cankurtaran Kursu” açıyor. Yapılan duyuruda, “Cankurtaran Kursu, yeni bir heyecan ve yeni iş imkanı… Yüzmeyi bilen ve en az ilkokul mezunu olması gereken herkesin alabileceği Bronz Cankurtaran Eğitimi, Nisan 9-10-11 de Antakya’da. İş bulma konusunda yardımcı oluyorum. İlgilenenler için 05327638192” denildi.

Kore Gazisi Karafakı
Vefat Etti
Antakyalı Kore Gazisi Mehmet Karafakı vefat etti. Merhum Gazi Karafakı’nın cenazesi, dün öğle namazı sonrası Antakya Mezarlık Kompleksi’nden kaldırılarak toprağa verildi.
ANTAKYA, merhum Gazimize Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı diler.

Baro etkinliği Cumartesi günü
İş-ticaret Hukukunda Arabuluculuk
Hatay Barosu üyesi Avukatlara yönelik olarak, “İş ve Ticaret Hukukunda Arabuluculuk” konulu bir eğitim semineri gerçekleştiriliyor.
Antalya Barosu Avukatı Mehmet Kap ile Av. Hayrullah Demir’in konuşmacı olarak katılacağı Arabuluculuk Semineri, 30 Mart Cumartesi günü İskenderun Yükseliş Koleji’nde veriliyor.

Hatay’da 3415 Sandık
31 Mart yerel seçimlerinde, ilimiz Hatay ili genelinde toplam 1 milyon 78 bin 420 seçmen 3415 sandıkta oyunu kullanacak. Hatay’da seçmenlerin 12.596’sını, yani toplam seçmen sayısının % 1,17’sini Suriyeli seçmenler oluşturuyor.

Samandağ’da park halindeki anaç yandı
Samandağ’da, park halindeki hafif ticari araç, henüz belirlenemeyen nedenden dolayı alev alarak yanmaya başladı. Olay, Samandağ ilçesi Atatürk Mahallesi’nde meydana geldi. Samandağ Devlet Hastanesi yakınlarında park edilen 31 DS 846 plakalı tüp gazlı hafif ticari araç birden alev alarak yanmaya başladı. Haber verilen itfaiye yangını söndürürken, araçta ciddi hasar olduğu bildirildi.

Hal ve Market Soruşturmaları
Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ömer Torlak, bazı market ve hallere, rekabet karşıtı eylem ve davranışlar içinde bulunup bulunmadıklarının tespiti amacıyla soruşturma açıldığını hatırlatarak, soruşturmaların bir yıla yakın süre içinde tamamlanacağını
söyledi.

Elektriğe zam yok!
EPDK’dan yapılan açıklamada, gelecek aydan itibaren elektrik fiyatlarında herhangi bir artışa gidilmeyeceği belirtildi. ”

Müftülere Sağlık Semineri
İskenderun İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından, İlçe Müftülüğünde görevli personele, Mart ayı kolorektal kanser ve kırım kongo kanamalı ateşi ile ilgili farkındalığın oluşturulması ve toplum bilincinin artırılması amacıyla, eğitim verildi. Müftülerin, edindikleri sağlık bilgilerini, görev yaptıkları ilçelerdeki cami imamı, Kur’an kursu hocaları ve diğer din bilginleriyle paylaşarak, konunun geniş kitlelere duyurulması hedefleniyor.

Tek saat uygulaması
Avrupa Parlamentosu, üye ülkelerde tek saat uygulamasına geçilmesine ilişkin tasarıya onay verdi. Tasarıya göre, AB üyesi ülkeler Nisan 2020’ye kadar yaz veya kış saati arasında kalıcı bir tercihte bulunacak ve 2021 yılından itibaren mevsimsel saat uygulamasına son verecek.

Hataylılar koruyacak
Orman Genel Müdürlüğü tarafından Hatay’ın Kırıkhan-Hassa karayolu çevresine 5 bin Osmanlı (Anadolu) çınarı fidanı dikildi. Yapılan çalışmaya dikkati çeken Ak Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, “Çınarları koruma görevi tüm Hataylılara düşüyor” dedi.

Araçlara ÖTV desteği
Yeni hazırlanan taslağa göre; İhraç edilen kara taşıtlarının ilk dolum yağları ve akaryakıtlarının “özel tüketim vergisinden (ÖTV) muaf tutulması için”, bu taşıtların yurt içinde üretilerek ihraç edilmiş olması gerekecek.

Hukuk fakültelerine
Baraj Sınavı geliyor
TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, “Hukuk fakültesini bitirenlerden avukat, hakim, savcı veya noter adaylığına başvuracak olanların, bu mesleklere girişte aşmaları gereken bir baraj sınavı geliyor” dedi.

Esnaf’ın da talebi
Tanzim satış hakkı
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederas-yonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf ve sanatkara da tanzim satış hakkı tanınması gerektiğini bildirdi.

1164 personel
TSK, yurt içi ve sınır ötesindeki operasyonla-rıyla bölücü terör örgütüne darbe vururken FETÖ ile mücadeleye de kararlılıkla devam ediliyor. OHAL’in kaldırılmasının ardından TSK’den bugüne kadar ihraç edilen toplam personel sayısı bin 164 oldu.

Başvurular bitiyor!
Organik tarım ve iyi tarım uygulamaları desteği başvuruları 29 Mart Cuma, yağlı tohumlu bitkiler fark ödemesi desteği başvuruları ise 1 Nisan Pazartesi günü mesai bitiminde sona erecek.

İhracatta yeni dönem
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “İhracatta çok büyük bir dönüşümü gerçekleştiriyoruz, tüm işlemlerin elektronik yapıldığı kağıtsız ihracat uygulamasına geçiyoruz” dedi.

6 yıla çıkarıldı
Subay Meslek Programları Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle, üsteğmen ve yüzbaşı rütbeleri için en az 3 yıl olan kıta hizmeti en az 6 yıla çıkarıldı.

Altında 4 taksit
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben, “Kuyumculuk sektöründe işleri canlandırmak adına işçilik gerektiren ziynet, takı ve mücevherat ürünlerinde kredi kartına 4 taksit imkanı getirecek düzenleme yapacağız” dedi

En şanslı meslekler
Türkiye’de üniversite mezunlarının istihdamında en yüksek oran yüzde 80,1 ile veterinerlikte görülürken, bunu yüzde 79 ile mühendislik, yüzde 75,4 ile sağlık hizmetleri, yüzde 74,4 ile hukuk izledi.

6,5 milyon kitap
Adalet Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, cezalarını toplum yararına kamu kurumlarında çalışarak infaz eden hükümlüler, Türkiye’de 3 yılda bin 500 kütüphane için 6,5 milyon kitap tasnif etti.

Çipli kartı sevdik
E-Nüfus Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Ali Kart, Türkiye’de çipli kimlik kartına geçen kişi sayısının yaklaşık 37 milyon kişiye ulaştığını açıkladı.

Destek başvurularında son günler …
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 11 Ekim 2018 tarihinde başlayan organik tarım ve iyi tarım uygulamaları desteği başvurularının 29 Mart 2019 Cuma günü, 1 Ekim 2018 tarihinde başlayan yağlı tohumlu bitkiler fark ödemesi desteği başvurularının ise 1 Nisan 2019 Pazartesi günü mesai saati bitiminde sona ereceğini bildirdi.
Bayraktar açıklamasında, 2018 yılı tarımsal destekleri kapsamında verilecek olan organik tarım desteği olarak dekarda, birinci kategori ürünlerde 100 lira, ikinci kategori ürünlerde 70 lira, üçüncü kategori ürünlerde 30 lira, dördüncü kategori ürünlerde 10 lira ödeneceğini belirtti.
Bayraktar, üreticilerin başvurularını bağlı oldukları Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürlüklerine organik tarım ve iyi tarım uygulamaları desteği başvuruları için 29 Mart 2019, yağlı tohumlu bitkiler fark ödemesi desteği için 1 Nisan 2019 mesai bitimine kadar yapmaları gerektiğini bildirdi, aksi takdirde üreticilerin destekten faydalanmalarının mümkün olamayacağına vurgu yaptı.

Savaş: Suriye Filistin’den gelen misafirlerine seçme ve seçilme hakkı vermedi…
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, bir tv programında yaptığı konuşmada, Suriye’nin de zamanında Filistin’den gelen misafirlere kapılarını açtığını ama onlara seçme ve seçilme hakkı vermediğini söyledi, devlet büyüklerinin Hatay halkının yaşadığı mağduriyeti görmesinin gerekliğine vurgu yaptı.
Başkan Savaş, programdaki konuşmasında şunlara yer verdi: “3 yıl öncesinde kadar doğan Suriyeli bebek sayısı ile Hataylı bebek sayısı yüzde elli yüzde elliydi. Ancak şu anda yüzde 60’a yüzde 40 oranında Suriyeli bebek doğuyor. Bu oran böyle devam ederse ortalama 12 yıl sonra nüfusumuz eşit hale gelecek. Ankara’daki devlet büyüklerimizden bu nüfus yoğunluğunu görmelerini istiyoruz. Bununla beraber seçime 3 ay kalmasından itibaren hızla kimlik almaya başladılar. Şu anda 2 tane muhtar adayları var. 5 yıl sonra belediye başkanı, 10 yıl sonra da büyükşehir belediye başkanı adayı olabilecek duruma gelebilirler. Biz kendi çocuklarımızın öz yurdunda öksüz gibi kalmalarını istemiyoruz. Suriye de zamanında Filistin’den gelen misafirlere kapılarını açmış ama onlara seçme ve seçilme hakkı vermemiş. Neden bilinmez biz bunu çok kolay yaptık. Bizim tek isteğimiz sınırda güvenli bölgeler oluşturulsun ve bu insanlar o bölgelere yerleştirilsin.”

Karara eleştiri
Tanzim satış uygulamasının sadece 5 zincir mağaza ile yaygınlaştırılması kararına tepki gösteren Türkiye Perakendeciler Federasyonu, alınan bu karara, sayısı 8 bini bulan yerel zincirlerin de dahil edilmesi gerektiğini vurguladı.

Yoksuluz…
Türk-İş’in, çalışanların geçim koşullarını her ay düzenli yaptığı “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasının mart ayı verileri açıklandı. Türk-İş’in araştırmasına göre, Mart ayında dört kişilik ailenin açlık sınırı 2 bin 14, yoksulluk sınırı 6 bin 560 lira oldu.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ