Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 01.04.2019
  • 1.271 kez okundu

Hatay’da seçime katılma oranı % 84

İlimizde seçime katılma oranı % 84’lerde seyretti. Son yılların en düşük katılım oranının yaşandığı dünkü seçimlerde, 1 milyon 78 bin 421 seçmenden, % 94’e karşılık olan 905 bin civarında seçmenin oy kullandığı tahmin ediliyor. Hatay’da dün gerçekleşen yerel seçimlerde, 900 binin üzerinde seçmen 3415 sandıkta oyunu kullanırken, ilimiz genelinde 7538 güvenlik görevlisi görev yaptı.
Bu arada ilimizde seçim huzurlu bir şekilde geçerken, kayda değer hiçbir olay yaşanmaması da sevindirdi.

Göçmen kaçakçısı şebeke ele geçti
14 Şüpheli İçinde Polis ve İmam da var…
İlimizde, sahte belge kullanmak suretiyle göçmen kaçakçılığı yapmak istediği saptanan 14 kişi yakalandı. Ele geçen şüpheliler içerisinde, polis memuru ile cami imamı da bulunuyor.
Edinilen bilgiye göre, Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti ile Mücadele Şube Müdürlüğü Bürosu ekipleri, sahte evrak tanzim etmek suretiyle göçmen kaçakçılığı yaptıklarını tespit ettiği bir şebekeyi izlemeye aldı. 10 ayrı adrese baskın düzenleyen ekipler, aralarında polis memuru ve din görevlisinin de bulunduğu 14 kişiyi gözaltına aldı.
Operasyonda gözaltına alınan 14 kişi, sorgularının ardından adliyeye sevk edildi.

Hatay SMMMO’ya 15 yeni üye katıldı
Muhasebeci Oldular…
Hatay Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası bünyesinde açılan kursa katılarak başarılı bir şekilde stajyerlik dönemini kapatan 15 yeni genç muhasebeci, meslek ordusuna katıldı. Hatay SMMMO Başkanı Tahsin Kırık, yeni meslektaşlarını tebrik edip kutladı. Oda Başkanı Tahmin Kırık, 2019/1.Dönem Staja Giriş Sınavı’nı kazanan yeni stajyerleri, Hatay SMMM Odası Kurulları adına kutladı, başarılarının devamını diledi ve isimlerini de şöyle sıraladı:
M.Halef Karagülle, A.Muhtar Kalender, Duygu Okyay, Kader Fayyadoğlu, Sevinç Gündoğan, M.Kemal Culhacı, Mahmut Erdem, Sıtkı Mert Özvar, Zehra Yabancı, Çiğdem Varlıbaş, Aliye Kübra Zümre, Ali Yeşil, Faruk K.Eker, Oğuzhan İnce, M.Fırat Tezcan.

e-başvuru dönemi
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, yatırımcıların doğal gaz piyasasında lisans başvuruları ve sertifika işlemlerini daha kolay ve hızlı yapabilmeleri için e-başvuru sistemine geçti.

Milyonerlerin mevduatı
Hesabında 1 milyon lira veya üzeri parası olan mudi sayısı, Şubat sonu itibarıyla 183 bin 607 olurken, milyonerlerin toplam mevduatı 1 trilyon 137 milyar 39 milyon lira seviyesinde gerçekleşti.

Süre uzatıldı
Tarım ve Orman Bakanlığının, Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre; Kırsal kalkınma destekleri kapsamında tarıma dayalı yatırım projelerinin tamamlanma süresi 1 Ağustos 2019’a uzatıldı.

Şubat’ta gerileme var
Türkiye genelinde otellerde doluluk oranı, Şubat’ta, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1 düşerek yüzde 61,9 olarak gerçekleşirken, ortalama günlük satılan oda bedeli yüzde 6,6 artışla 60,3 avroya yükseldi.

Bugün son gün
Yağlı tohumlu bitkiler fark ödemesi desteği başvuruları, bugün, mesai bitiminde sona erecek. Yağlı tohumlu bitkiler fark ödemesi destekleri kapsamında, kilogram başına yağlık ayçiçeğinde 40 kuruş, kanolada 50 kuruş, soyada 60 kuruş, aspirde 55 kuruş ödenecek.

Milyonlar devretti
Sayısal Loto oyununun 1205’inci hafta çekilişinde kazandıran numaralar 22, 27, 36, 38, 40 ve 42 olarak belirlendi. Çekilişte 6 bilen çıkmayınca, 4 milyon 126 bin 243 lira 58 kuruş devretti.

Doktorunuza başvurun
Beyindeki atardamarda ortaya çıkan ve halk arasında “balon” olarak tanımlanan “anevrizma” erken müdahale edilmediği zaman ölümcül olabiliyor. Beyindeki anevrizmanın en belirgin belirtisi ise geçmeyen baş ağrısı.

Yetki Valiliklere
Milli Eğitim Bakanlığı, hizmetin yerelde, kısa sürede ve etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla, okullar haricindeki özel öğretim kurumlarının açılış işlemlerini Valiliklere devredecek.

Eczacıların talebi
Türk Eczacıları Birliği’nden yapılan açıklamada, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda, eczacılık alanına başarı sırası şartı getirilmesi ve ilk 60 bine giren öğrencilerin eczacılık fakültelerine yerleştirilmesi gerektiği bildirildi.

Esnaftan destek
İşçilik gerektiren altın satışlarına taksit imkânı getiren yeni düzenlemenin hem esnaf hem de altın alacaklar için sevindirici olduğunu dile getiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘En önemlisi, taksit sayesinde, düğüne katılanlar evlenen yeni çiftlere eskisi gibi işçilikli altın takılabilecek ‘ dedi.

Türkiye oy kullandı
Başkanlar belirlendi
Türkiye, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri seçmek için sandık başına gitti. Seçimde, yaklaşık 57 milyon 58 bin 636 seçmen, 194 bin 390 sandıkta oy kullandı.

KOBİ’lere çağrı
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında, “Yaratıcı Endüstriler” ve “Ar-Ge” başlıklarında yaklaşık 50 milyon avroluk yeni bir proje teklif çağrısına çıktıklarını belirtti.

Türkiye ilk sırada
İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) Yetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Reşat Başer, “Ülkemiz zor bir süreçten geçiyor. Her şeye rağmen, dünyada en çok yardım yapan ülke konumundayız” dedi.

Sınırın 0 noktası
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK’nın komuta kademesi, Suriye sınırının sıfır noktasındaki birliklerde inceleme ve denetlemelerde bulundu.

Engelliye
seçim desteği
Hatay ve diğer şehirlerde, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde oy kullanmaya gidemeyecek derecede hasta olan vatandaşlara, seyyar sandıklar götürüldü.

Tüm plastik poşetler
25 kuruştan satılacak
Hayata geçirilen ücretli plastik poşet uygulaması dahilinde “asgari” 25 kuruştan satılan plastik poşetler, 1 Mayıs’tan itibaren, boyutuna ve muhteviyatına bakılmaksızın adet başına vergiler dahil 25 kuruştan satılacak.

Zorunluluk bitti!
Aralık ayının başında uygulamaya giren, şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulaması1 Nisan itibariyle sona erdi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ