Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,93 / Satış: 5,95
€ EURO → Alış: 6,53 / Satış: 6,56

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 20.04.2019
  • 558 kez okundu

Hatay Barosu Paneli bugün Karaağaç’ta
Süheyl Batum geliyor
Ünlü hukukçu, Anayasa Profesörü Süheyl Batum, Hatay Barosu Genç Avukatları Komisyonu davetlisi olarak bugün ilimize geliyor. Prof. Dr. Süheyl Batum, bugün Arsuz-Karaağaç’ta Yükseliş Koleji salonunda panel verecek. Eski Milletvekili ve Anayasa Hukuku Profesörü Süheyl Batum, Hatay Barosu Genç Avukatlar Komisyonu’nun davetlisi olarak bugün ilimize gelecek. Prof. Dr. BATUM’un, bugün 13.00 -16.00 saatleri arasında Karaağaç-Yükseliş Koleji’nde “Anayasal İlkeler Işığında Hukuk Devleti” konulu sunumu yanısıra Türkiye’de demokrasi, hukuk ve insan hakları konuları üzerinde de katılımcılarla görüşlerini paylaşması bekleniyor.

Ramazan Bayramı tatili 9 gün oldu
Ramazan Bayramı tatili 9 güne çıkarıldı. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Ramazan Bayramı öncesi arife günü ile bayram sonrası mesai günleri tatille birleştirildi ve tatil 9 güne çıkarıldı. Buna göre, Ramazan Bayramı tatili 31 Mayıs akşamı başlayacak ve 9 Haziran akşamına kadar devam edecek.

Mart ayında arttı
TOBB verilerine göre; Bir önceki aya göre kurulan şirket sayısı %5,42, kurulan kooperatif sayısı %20,51, kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısı %4,18 oranında arttı.​

Önemli veri
22 Nisan Pazartesi: 10:00/Tüketici Güveni/Nisan/Önceki: 59.4
25 Nisan Perşembe: 10:00/Kapasite Kullanımı/Mart/Önceki: % 74.3

Çalışma sürüyor
Samandağ Belediyesi yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, yoğun yağışlar nedeniyle oluşan mağduriyetinin giderilmesi için çalışmaların sürdürüldüğü bildirildi

Çıldır: Siyasete devam İP’de
Millet ittifakı kapsamında CHP’den Antakya Belediye Meclis üyesi seçilen İyi Partili Bülent Çıldır siyasete partisi İP’de devam edeceğini bilirdi. Çıldır, açıklamasında :
“İttifak çerçevesinde seçildiğim Antakya Belediye Meclis üyeliğime, kurucusu olduğum İyi Partide devam edeceğim. Kamu-oyu bilgisine sunarım” dedi.

Hakem Uyanık, Mevlit okutuyor
Hatay bölgesi futbol hakemi Adem Uyanık, mübarek aylar öncesinde Mevlid-İ Şerif okutuyor. Bölge klasman futbol hakemi Adem Uyanık, Mevlid’i, Pazar günü saat 13.30’da, Kültür Merkezi altındaki Oskar Halı Saha yanındaki Kantarma Sokak NO.47 nolu evlerinde okutacağını duyurdu ve herkesi davet etti.

Sendikal eleştiri:
İşçiler istifa ettirildi
Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, 31 Mart yerel seçim sonuçları ve işçiler üzerindeki etkilerine ilişkin düzenlediği basın toplantısında, konfederasyona bağlı sendikalardan 5 bin 647 işçinin istifa ettirildiğini bildirdi.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için yapacağı çalışmalar sırasında kesinti uyguluyor.
İlimizde yarınki enerji kesintisi programı şöyle:
Antakya İlçesi Aksaray Mahallesi 29., 28., 47., 75. Yıl, Şükrü Balcı, 15.,19., 17., 27., 26., 56., 33., 38., 16., 24., 31., 57., 23., 37., 22., 20., 21., 51., 30., 18., 1. Çıkmaz, 58. ve 60. Sokaklara 8:45-15:45 saatleri arası,
Antakya İlçesi Aksaray Mahallesi Baybars Sokağa 9:00-16:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Numune Evler Mahallesi, 1 Nolu Deniz Yolu, Tarla Yolu, Balıkçı, Acar sokaklarına 8:30-17:30 saatleri arası,
Payas İlçesi Kozludere Mahallesi, Kozludere Sokağa 8:30-16:30 saatleri arasında YG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Savaş’tan Paskalya Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Paskalya Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Savaş’ın paskalya mesajı şöyle:
“Hatay, farklı dinlerin, kültürlerin ve farklı mezheplerin bir arada, barış ve huzur içinde yaşadığı medeniyetler kentidir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bu coğrafyada yüzyıllardır etnik, kültürel ve dini yapısı farklı olan insanlarımız uyum içinde yaşamaktadırlar. Geçmişten günümüze farklı inanç ve kültürlerin karşılıklı hoşgörü içinde yaşandığı ilimizde, bizler, her zaman farklılıklarımızı zenginlik olarak görmekteyiz. Bugüne kadar yaşattığımız hoşgörü kültürünü bizden sonraki kuşaklara aktarmak da hepimizin ortak gayesidir. Bayramlar, birlik ve beraberliği güçlendiren, kardeşlik duygularını arttıran özel günlerdir. Birlikte yaşama kültürünü kalıcı kılarak daha da anlamlandıran, bayramların coşkusudur. Bu duygu ve düşüncelerle barış ve huzur içerisinde yıllarca kardeşçe birlikte yaşadığımız Hristiyan vatandaşları-mızın ve tüm Hristiyan dünyasının Paskalya Bayramı’nı tebrik ediyor, vatandaşlarımıza barış, huzur ve mutluluk getirmesini temenni ediyorum.”

Hatay’a da geldi
Ticaret Bakanlığının sosyal kooperatifçiliği canlandırmak amacıyla geliştirdiği proje kapsamında İstanbul’dan hareket eden tren “Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treni” Hatay’a geldi.

e-ticaret rakamları
Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi, “Yılın ilk çeyreğinde e-ticaret yüzde 64 büyüme gösterdi” dedi.

Erken davranın!
Uzmanlar, erken rezervasyon kampanyalarını zamanında değerlendirenlerin daha avantajlı ve uygun fiyatlarla tatillerini satın alabildiklerini ve zaman ilerledikçe fiyatların yükselirken seçeneklerin de azaldığını ifade ediyor.

YDS sonuçları
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’nca 24 Mart’ta 25 farklı dilde uygulanan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı sonuçları açıklandı. Adaylar, sınav sonuçlarına “https://sonuc.osym.gov.tr” adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebilecek.

35 milyon lira kayıp
Kayseri merkezli Anadolu Farm şirketinin, Çiftlik Bank benzeri yapılanmayla, sanal oyun üzerinden topladığı yaklaşık 35 milyon liranın kaybolduğu belirlendi.

TÜBİTAK’a personel
TÜBİTAK BİLGEM’e bağlı Bilişim Teknolojileri Enstitüsüne 13’ü teknisyen olmak üzere 142 personel alımı yapılacak. Başvurular, “https://kariyer.sage.tubitak.gov.tr” internet adresi üzerinden 10 Mayıs’a kadar yapılabilecek.

11 film vizyonda
Türkiye’deki sinema salonlarında bu hafta 5’i yerli 11 film vizyona girdi. Yerli filmler arasında dikkati çeken, Burak Akyol’un yönetmenliğini yaptığı; Gökhan Mumcu, Serhan Çeliker, Temmuz Gürkan Karaca, Cem Okyay ve Kerem Tanık gibi isimlerin rol aldığı “Meteler”, 8 askerin yer aldığı bir timin teröristlere karşı verdiği mücadeleyi anlatıyor.

Atılanın 3 katı
Türk Polis Teşkilatı, bünyesindeki FETÖ operasyonları sonucunda personel azaltımına giderken, diğer yandan son 5 yılda 95 binin üzerinde personeli saflarına katarak, güvenlik zafiyeti oluşacağı iddialarını boşa çıkardı.

Üreticinin
yeni adresi
Kurak iklim koşullarına dayanıklılığı ile dikkati çeken, bitkisel yağ üretiminden kozmetik ve biyodizele kadar birçok alanda kullanılabilen Aspirin’in, buğdaya göre üç kat fazla ekonomik getirisinin olduğu belirtildi.

Sözleşmeli Öğretmenler
Atama bekleyen öğretmenlerin durumu için konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ücretli öğretmen sayısını azaltıp, kadrolu ve sözleşmeli öğretmen sayısının artmasıyla ilgili bir süreci uyguladıklarını dile getirdi.

5 bin lira aylığa
Çoban bulamıyorlar
Küçükbaş hayvancılığın önemli merkezlerinden Şanlıurfa’da, ilkbahar ve yaz aylarında neredeyse günün tamamını merada sürülerin başında geçi-ren çobanlara, 5 bin liraya kadar maaş ödeniyor. Ancak yüksek maaşa rağmen, bölgede
çoban sıkıntısı yaşanıyor.

Sınav 3 Kasım’da
Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) sınavının, 3 Kasım’da, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) koordinasyonunda yapılacağı bildirildi.

Üniversitelere çağrı
Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, “Beyin göçünü engellemek için üniversiteler veya hastane yöneticileri, yurt dışına gitmiş değerli bilim insanlarımızı ağırlayacak zemini hazırlamalı” dedi

Esnafın derdi:
Stopaj Vergisi
Stopaj vergisinin esnafın belini büktüğünü belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Bunun için acilen stopaj vergisi konusunda yeni bir düzenleme yapılmasını bekliyoruz’ dedi.

Spor’da dev adım
Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) ile Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) arasındaki imzalanan iş birliği protokolüyle spor tabana yayılarak, öğrencilerin sporla erken yaşta tanışması sağlanacak.

Bu da enerji kredisi
İş Bankası, hayata geçirdiği “İş’te Güneş Kredisi”yle öz tüketim amaçlı çatı Güneş Enerjisi Santrali (GES) yatırımları için finansman desteği sunuyor.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ