Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,71 / Satış: 5,73
€ EURO → Alış: 6,33 / Satış: 6,36

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 22.04.2019
  • 394 kez okundu

Savaş’tan 23 Nisan Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, yarın kutlayacağımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolaysıyla bir kutlama mesajı yayınladı.
Savaş’ın mesajı şöyle:
“23 Nisan 1920; demokratik, laik ve bağımsız Türk Devleti’nin temellerinin atıldığı ve halkın kendi geleceğine kendisinin sahip çıktığı gündür. Bu Bayram, bağımsızlık ve İstiklaldir. Demokrasidir. Milli şuur ve milli mücadeledir. Bir milletin şahlanışı, dirilişidir. Bir devletin kurtuluşu ve yeniden kurulmasıdır. Ulu Önder Atatürk, böyle bir günü çocuklara armağan edip dünyada eşi benzeri olmayan bir bayrama çevirerek, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza duyduğu güveni ifade etmiştir. Yarınlarımızı şekillendirecek çocuklarımıza sahip çıkarak, onları sağlıklı ve başarılı bireyler olarak yetiştirmek en önemli görevlerimizin başında gelmektedir.
Çocuklarımızın gözlerindeki ışık, yüreklerindeki sevgi ve saflık tüm dünyanın daha güzel olması için yeterli olacaktır. Yüreği sevgiyle çarpan, aydınlık geleceğimizin mimarı olan tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor, dünyanın bütün çocuklarını sevgiyle kucaklıyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ilk meclisimizin kıymetli üyeleriyle milli mücadelemizin aziz Şehitlerini ve kahraman Gazilerini şükranla anıyorum.”

Savaş’tan Mesaj
Hatay Büyükşehir Belediye (BŞB) Başkanı Lütfü Savaş, bir mesajla, geçtiğimiz hafta sonunda 4 askerimizin Şehit edilmesi olayını kınadı, Şehitlerin ailelerine ve Türk Ulusuna başsağlığı diledi.
BŞB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın mesajı şöyle:
“Türkiye-Irak sınırında teröristlerle çıkan çatışmada Şehit düşen askerlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine sabır ve yaralı askerlerimize acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun.”

Hatayspor’dan Teröre Kınama
Hatayspor Kulübü, bir mesajla, geçtiğimiz hafta sonunda Şırnak ilimizde 4 Mehmetçiğin Şehit edilmesi üzerine, terörü kınadı, Şehitlerimiz için başsağlığı mesajı yayınladı.
Hatayspor Kulübü adına Başkan Prof. Dr. Mehmet Maden’in bu konudaki mesajı şöyle:
“Irak sınırında devam eden terör operasyonlarında 4 Mehmetçiğimizin şehit olduğunu ve 6 Mehmetçiğimizin yaralandığını üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine, yakınlarına ve tüm Türkiye’mize başsağlığı, yaralı Mehmetçiklerimize acil şifalar diliyoruz. Terörün her türlüsünün karşısında dimdik duran milletimizin başı sağ olsun.”

1.4 Milyonu geçti
Tüm Özel Öğretim Kurslar, Hizmet İçi Eğitim Merkezleri, Dershaneler ve Etüt Eğitim Merkezleri Birliği Derneği (ÖZ-KUR-DER) Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çevik, “Türkiye genelinde 4 yıl önce 6 bin 710 olan özel okul sayısı, 11 bin 694’e çıktı. Bu okullara giden öğrenci sayısı ise 1 milyon 400 bini geçti” dedi.

Defne Belediyesi Harbiye’ye Taşınıyor
Defne Belediye ana hizmet binası Harbiye olarak değiştiriliyor. Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, Defne Belediyesi hizmet merkezi olarak Harbiye Mahallesi’ni tercih etti.
Gelişme üzerine, Turunçlu’da bulunan hizmet binasının boşaltıldığı ve Harbiye Mahallesi’ndeki eski belediye binasına taşınmaya başlanıldığı öğrenildi. Başkan Güzel’in, belediye birimlerini tek çatı altında toplama amacıyla, belediye hizmet merkezini Harbiye Mahallesi’ne taşımayı uygun gördüğü, ancak uzun vadede yeni belediye binası inşa edilerek tüm birimlerin tek çatı altında toplanılmasına çalışılacağını bildirdiği öğrenildi.
Turunçlu’daki hizmet binası ise kreşe dönüştürülüyor.

Hatay AKP’de İl Başkanı arayışları
31 Mart seçimlerinde Hatay’da Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini farklı kaybeden AK Parti il teşkilatına başkan arayışı olduğu öne sürülüyor. AK Parti kulislerinde il başkanlığı için temayül yoklamaları olacağı iddiaları bulunurken, Parti kulislerinde il başkanlığı için isimleri dolaşanlar arasında şu isimler bulunuyor:
Ahmet Doğru, Ataman Kartaltepe, Kudret Özbakış, Adem Yeşildal, Mehmet Kalkan, İbrahim Güler, Emrullah Gülen.

Kermes Geliri Çevre Okullara
Antakya Sınav Koleji Okulları, bugün kermes düzenliyor. Okul terasında 12.00’deki kermesin geliri, çevre okullarının ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılacak.

Meteoroloji tahmini:
Yağışlar Kesiliyor, Havalar Isınıyor!
Meteoroloji, günlerdir etkisi altına aldığı, ilimiz Antakya ve Defne başta olmak üzere, ilçelerdeki sağanak yağışların kesileceğini duyurdu. Meteoroloji tahminine göre, bölgemizdeki yağışlar sona ererken, bugünden itibaren güneşli hava ve 25-26 derece civarında bir ısı tahmin ediliyor.

23 Nisan Bayramı Yarın
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99. Yıldönümünü yarın kutluyoruz. Yarınki ilk tören, 09.00’da Anıt’a çelenk sunumu ve saygı duruşu ile başlayacak. Bunu, 09.15’te, çocukların Vali Ürgen Alanı’ndan spor salonuna kadar yürüyüşleri ile 10.30’dan sonra, spor salonundaki gösteri ve kutlamalar izleyecek.

Güzel’den 23 Nisan Mesajı
Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, yarın kutlayacağımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Başkan Güzel’in mesajı şöyle:
“23 Nisan 1920 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun en önemli adımlarından birinin atıldığı gündür. Egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu sabitlenmiş ve Cumhuriyetin esası olan bağımsızlık ilkesi de ülke yönetiminde hayat bulmuştur
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün, TBMM’nin kurulduğu 23 Nisan gününü dünya çocuklarına armağan etmesi, gelecek nesillerin, bir ülkenin kaderinde ne derece önemli bir yere sahip olduğunu göstermektedir. Çocuklarımızın en iyi koşullarda eğitim almasını ve kendine güvenen, bilinçli bireyler haline gelmesini sağlamak bizlerin en temel görevidir.
Her yıl 23 Nisan’da kutladığımız Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın tüm çocuklara mutluluk getirmesini umuyor; dostluk ve barış duygularının var olduğu, çocuklarımıza güzel dünya diliyorum. Tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.”

İhtiyaç kredisi
Sodexo ve TEB tarafından hayata geçen Sodexo Club Kampanyası ile Sodexo’lular yüzde 1,96’lık faiz oranıyla ihtiyaç kredisinden faydalanıyor.

Tarım Kart
QNB Finansbank, Mersin’de düzenlenen Biber Expo’da CardFinans TarımKart’ını fuara katılan çiftçilere tanıttı. Tarım Kart, çiftçilerin tarımsal faaliyetlerine yönelik ihtiyaçlarını karşılamalarına destek olmak amacıyla hayata geçirildi.

Turizmci memnun
Turizmi canlandırmak için Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılması hamlesi amacına ulaştı, rezervasyonlar büyük ivme kazandı.

YSK’ye ek dilekçe
AK Parti, İstanbul seçiminin iptali için YSK’ye, KHK ile kamu hizmetinden çıkarılan seçmenlerin bulunduğu listeyi içerir ek dilekçe sundu.

1,2 milyonu geçti
1 Mart’tan bu yana, e-Devlet üzerinden 1 milyon 264 bin 403 elektrik ve doğal gaz abonelik, fesih ve sorgulama işlemi gerçekleştirildi.

636 bin başvuru
TOKİ açıklamasında, 67 ilde 140 projeyle hayata geçirilecek 50 bin yeni sosyal konut projesi için talep toplama işleminin tamamlandığını belirtilerek, “Projemize 636 bin 787 kişi başvurdu” denildi.

Esnafın şikayeti
İş yeri kiralarındaki stopaj vergisinin esnaf yönünden haksız bir uygulama olduğunun altını çizen Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Esnaf zaten yüksek kiralar, vergiler, sigorta primi, verginin vergisi derken, kazancı buhar oluyor’ diye söyledi.

Yıl sonu ne olur!
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Beklenti Anketi’ne göre, yıl sonu TÜFE beklentisi yüzde 16,23’e yükseldi.

İddia başka,
gerçek de!
YÖK Tanıma ve Denklik İşleri Daire Başkanlığı’nca, yurt dışındaki üniversitelerde hukuk ve mühendislik gibi bölümleri okuduğunu iddia edenlerden bazılarının, bu ülkelerde 8 ile 38 gün arasında bulunduğu tespit edildi.

MEB’den portal
Milli Eğitim Bakanlığı’nca, çocuk ve gençlerin, “Mavi Balina”, “Momo” gibi internet tuzakları ile kötü niyetli kişi ve yazılımlara karşı bilinçlendirilmesi için Eğitim Bilişim Ağı çatısı altında portal oluşturuldu.

56 bin aday girecek
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, MEB’e bağlı okullara müdür ve müdür yardımcısı seçmek için ilk kez düzenlenecek “Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı”na 56 bin 381 adayın gireceğini bildirdi.

1 Milyoner
Sayısal Loto oyununun 1211’inci hafta çekilişi yapıldı. Çekilişte kazandıran numaralar 7, 26, 30, 36, 43 ve 49 olarak belirlendi. 6 bilen 1 kişi, 2 milyon 374 bin 243 lira ikramiyenin sahibi oldu.

Yatırımlar batıya!
Bölgesel teşvik sistemi, yatırımların Doğu illerine yönelmesinde hedeflenen etkiyi yaratmadı. Son beş yılda yapılan yatırımların büyük kısmı, gelişmişlik düzeyi en yüksek olan birinci bölgeye gitti.

Döviz hareketliliği
Değişimi de azalttı
Almanya ve İngiltere’de akıllı telefon değiştirme süresi ortalama 4 yılken, bu süre Türkiye’de yaklaşık 2 yıl kadar öncesinde 18 ay ile 24 ay arasında değişiyordu. Ancak döviz kurlarının artması, akıllı telefonları değiştirme süremizi uzattı. Türkiye’deki kullanıcıların akıllı telefon değiştirme süresi 36 ayı aştı ve neredeyse 48 aya kadar uzadı.

Çöpe giden ilaçlar
Türkiye’de toplanan 362 bin kilogramlık atık ilacın yüzde 29’unun son kullanma tarihinin geçmediği, yüzde 45’inin ise kutusunun dahi açılmamış olduğu belirlendi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

HAMOK, 3 İl’e Kayyum atanmasını tepkiyle karşıladı:
Seçime Saygı Yoksa, Demokrasi de Yok… İçişleri Bakanlığı’nca, Güneydoğu’da 3 İl Büyükşehir Belediye Başkanının görevden alınması ve yerlerine o il...
İlginç bir tweet paylaşımı…
MHP’li Kaşıkçı’nın, eski Cumhurbaşkanı Gül’e imalı mesajı: Sıra Belki Bir Gün! MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, twitter mesajında, eski Cumhurbaşkanı...
Hatay İl Sağlık Yeni Müdürü Mustafa Hambolat…
Bir süredir boş bulunan Hatay İl Sağlık Müdürlüğü görevine, Halk Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Mustafa Hambolat atandı. Sabahattin Yılmaz’dan boşalan...
Av.Bülent Akbay’ın acılı günü Eşi Vefat Etti
Hatay Barosu üyesi, İskenderun’da bürosu bulunan Av. Bülent Akbay, eş acısı yaşıyor. Av.Bülent Akbay’ın eşi Nalan Culha Akbay, geçirdiği amansız...
Ya darbe karşıtısın ya değilsin …
Matkap, kayyum uygulamasına karşı eleştirilerini sertleştirdi 19. ve 20. Dönem Hatay Milletvekili ve 50. Hükümet Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı...
Kısa kısa haberler
Hassa’da kaza 3 Kardeşten 1’i Öldü… İlimiz Hassa’da, topladıkları incir ve üzümleri Dörtyol’da satmak için amcalarının kullandığı araç ile yolculuk...
İdlib, Göçün Hikâyesinde…
Suriye İse Yeniden Uyanış… Hatay’ın Reyhanlı ilçesinin sınır noktasından ileriye bakanlar, Suriye topraklarında kurulu kamplarda biriken on binlerin ve hatta...
Vekil’e İletildi
Çözer miyiz? ‘Reyhanlı Yolu’ denilen ana arter yolun, şimdiki Müze Otel’den başlayarak yeni müzeye kadar olan kısmında yaşanan sorunlar ile...
Reyhanlı mezar saldırısı olayı TBMM’de
Hatay’daki sıkıntıyı, Adana Milletvekili TBMM’ye taşıdı… İlimiz Reyhanlı ilçesinde geçtiğimiz hafta içinde yaşanan mezar saldırısı olayı, HDP Adana Milletvekili Tülay...
Bölge sakinleri isteği
Döver Yoluna Aydınlatma… Defne ilçesi Döver Mahallesi yolu ışıksız. Bölge sakinleri, Toroslar Enerji’den ve yerel yönetimlerden soruna ilgi ve duyarlılık...
Bayrakdar İddiaları Yanıtladı:
İmza Yok… Kamu çalışanı memurların yetkili sendikası Türkiye Memur Sen’in hükümetle toplu sözleşme masasından imza atmadan ayrılması sürecinde yaşanan bazı...
Hatayspor’dan 2 Flaş Transfer
Fenerbahçe’den Samet ve Abdurrahman… Hatayspor’un, uzun süredir ilgilendiği iki genç ve yetenekli oyuncu ile ilgili transfer girişimlerini olumlu sonuçlandırdığı ifade...
Boks Milli Takım Antrenörü Antakya’da
Yılmaz’a Boks Eldiveni… Türkiye Boks Milli Takım Antrenörü Hatay’a geldi. Milli Antrenör Erkan Yılmazbaş, üç gün önce geldiği ilimizde Antakya...
Borçlu Çiftçi Duyarlı Değil
Amik Ovası’ndaki borçlu çiftçilerden sadece 4’ü, EnerjiSA’ya borç yapılandırması yaptı. Amik Ovası’nda enerji borcu bulunan çiftçilerin, enerji kesintisi sonrası kopardığı...
Karlısu Göleti’nin son ziyaretçisi
Defne Kaymakamı Şengök… Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin halk arasında pek fazla bilinmeyen önemli hizmetlerinden Karlısu Göleti’nin son ziyaretçisi, Defne Kaymakamı Nevzat...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ