Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,76 / Satış: 7,79

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 03.05.2019
  • 797 kez okundu

MKÜ’de “Doktorlar da Yazar” Konferansı Bugün…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Türk Tıp Öğrencileri Topluluğu tarafından Atatürk Konferans Salonu Amfi II’de bugün, “Doktorlar da Yazar” konferansı düzenliyor. Etkinlik, bugün yapılıyor. Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Göksel Aktınışık’ın konuşmacı olarak katılacağı “Doktorlar da Yazar” adlı konferansı saat 13.30’da başlıyor.

Nöbetçi noterlik
Türkiye Noterler Birliği açıklamasında, “Noterlikler olarak, kolay, hızlı ve güvenli şekilde hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Nöbetçi noterlik uygulaması, sorunsuz işliyor. Hafta sonu nöbetçi noterliklerde en çok araç satış işlemi yapıldı” denildi.

Doç. Sangün’ün acılı günü
Kayınpederi Vefat Etti
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Kemal Sangün, kayınbaba acısı yaşadı. Doç. Dr. Sangün’ün kayınpederi vefat etti.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diler.

H.Üçyıldız İ.O.’da Bahar Şenliği Bugün…
Defne ilçesi ilköğretim kurumlarından Şehit Hakan Üçyıldız İlkokulu’nun sene sonu bahar şenliği bugün yapılıyor. Yapılan duyuruda, okul bahar şenliği ve kermesinin, bugün okul bahçesinde saat 11.00-14.00 arası düzenleneceği ve herkesin davetli olduğu ifade edildi.

Doç. Sakallı, İste Rektör Danışmanı
Hemşehrimiz, başarılı bilim insanı Doçent Dr. Abdullah Sakallı, İskenderun Teknik Üniversitesi’nde Rektör Danışmanlığı’na getirildi. Halen İSTE Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanlığı görevini yürüten Doç. Dr. Sakallı’ya yapılan tebliğde, asli görevleri uhdesine kalmak kaydıyla, Rektör Danışmanlığı’na getirildiği belirtildi.

Defne Kolejinde Deneme Sınavı
11 Mayıs Cumartesi Günü
İlimiz Defne ilçesindeki Defne Koleji Okulları, önümüzdeki hafta sonunda deneme sınavları yapıyor. Defne Koleji Okulları duyurusunda, “YKS (TYT-AYT-YDT) Tatbikatı.
Türkiye geneli deneme sınavımıza 11. ve 12. sınıf öğrencileri ile mezunları bekliyoruz. 11 Mayıs Cumartesi günü 10.00 (TYT) ve 13.30 (AYT-YDT) sınavları yapılacaktır” denildi.

26 Göçmen ele geçti
İlimiz üzerinden ülkemize yasa dışı yollarla girdikleri tespit edilen 26 kaçak göçmen yakalandı. Göçmenler. Antakya İlçesi Maşuklu Mahallesi’ndeki bir arazide görüldü ve yakalanıp göç idaresine getirildi. Göçmenlerin, ülkelerine iade edileceği bildirildi.

Ramazan başlıyor
Ramazan ayının başlamasına 3 gün kaldı. Yapılan hesaplamaya göre, ülkemizde en uzun süreli orucu, ülkemizin en kuzeyindeki Sinop halkı, en kısa süreli orucu ise en güney noktasındaki ilimiz Hatay halkı tutacak.
Ramazan’ın ilk günü son imsakın Muğla ve İzmir’de 04.28’de başlayacağını ve son iftarın saat 20.23’te Edirne’de açılacağını kaydeden ilgililer, “Buna göre, Ramazan’ın birinci günü için Sinoplu vatandaşlar 16 saat 10 dakika oruçlu kalarak en uzun orucu, Hataylılar ise 15 saat 33 dakikayla en kısa orucu tutacak” bilgisini veriyor.8 MAYIS’TA…

İngiliz Edebiyatı üzerine söyleşi
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) önümüzdeki hafta içinde “İngiliz Edebiyatı” üzerine söyleşi yapılıyor. Konuya ilişkin MKÜ duyurusunda,  “İngiliz Edebiyatı Üzerine Söyleşi, üniversitemiz Batı Dilleri ve Kültür Çalışmaları Topluluğu tarafından 8 Mayıs Çarşamba günü 12:00-13:00 saatleri arasında Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi 211 nolu derslikte gerçekleştirilecektir” denildi.

ÖSYM açıklaması
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM), 2019-Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) ilişkin “sıkça sorulan sorular ve cevapları” yayımlandı.

Parklarda yenileme çalışmaları
Antakya Belediyesi Park Bahçe Müdürlüğü ekipleri, Esentepe Mahallesi Şehit Ahmet Altınöz Parkı’nda komple bakım ve yenileme çalışması gerçekleştiriyor.
Yapılan açıklamaya göre, vatandaşların istek ve ihtiyaçları doğrultusunda Esentepe Mahallesi Şehit Ahmet Altınöz Parkı’nda oyun grupları, kent mobilyaları, aydınlatma direkleri, çöp kovaları komple bakım ve onarımdan geçerken, parkta bulunan yeşil alanlar da güzelleştiriliyor.
Açıklamada ayrıca şehir genelindeki park ve yeşil alanlarda bakım ve yenileme çalışmalarının sürdürüldüğü vurgulandı.

Hatay TEMA’dan Fidan dikim etkinliği
Arsuz ilçesi Haymaseki Köyü’nde 2018 yılında yanan orman bölgesinde; Tema Vakfı İlçe Temsilciliği, İlçe Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde ağaçlandırma çalışması gerçekleştirildi.

Tarlada 1 lira
Osmaniye’de hasadı yapılan turfanda soğan tarlada 1 liraya alıcı bulurken, sofralara gelene kadar tezgahta 6 liraya satılıyor.

İdlib’e 17 tırlık insani yardım
Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Suriye’nin İdlib kentine 17 tır insani yardım gönderildi. BM’nin yardımlarını taşıyan 17 tır, Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan geçiş yaptı.
Tırlardaki insani yardım malzemelerinin, İdlib ve kırsalındaki ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağı öğrenildi.

HBB işçisine ikramiye sürprizi
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) bünyesinde sürekli işçi statüsünde çalışan işçi personellerinin 2019 yılına ait 1. dönem ikramiyelerinin Nisan ayı maaşları ile birlikte hesaplarına yansıtılacağı müjdelendi.
HBB’nin sürekli işçi statüsündeki işçilerine ikramiyeyi dağıtacak olması, Büyükşehir personelinin yüzünü güldürdü. Başkan Savaş’a teşekkürlerini ileten HBB personelleri, gelen ikramiyenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.
Başkan Savaş, Hatay’a hizmet etmek için özverili bir şekilde çalışan işçi personellerin ikramiyelerini güzel günlerde sağlıkla harcamalarını diledi.

“Teknoversite Günleri” başladı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) tarafından düzenlenen 4. Teknoversite Günleri düzenlenen törenle başladı. İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, İskenderun Teknik Üniversitesi Merkez Konferans Salonu’nda gerçekleşen programda yaptığı konuşmada, bir yıllık emeklerinin Teknoversite Günleri’nde gün ışığına çıktığını söyledi. Teknoversite günlerinin öğrenciler açısından önemli olduğunu belirten Dereli, “Üniversitemiz sayesinde 4 yıl içerisinde İskenderun’a yaklaşık olarak 1 milyon insan gelip gitmiş. Bu etkinliğimize de 30 bin ziyaretçi bekliyoruz” dedi.

Paraşütlü 1 Mayıs kutlaması
İskenderun’da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarında, Amanos Dağları’nın zirvesinden Türk bayraklarıyla atlayan 2 yamaç paraşütçüsünün gösterisi ilgi odağı oldu.
İskenderun’da; Belen, Arsuz, Payas, Dörtyol ve Erzin ilçelerinden gelenlerin de katıldığı kutlama etkinliği yapıldı. Sendikalar, sivil toplum kuruluşları, dernekler ve siyasi partiler İskenderun Belediyesi Spor Kompleksi önünde toplandı. Ellerinde flamalar ve dövizler bulunan kalabalık grup Atatürk Anıtı’na yürüdü.
Kutlamalarda, Amanos Dağları’nın zirvesinden Türk Bayraklarıyla atlayan 2 yamaç paraşütçüsünün gösterisi dikkat çekti. Miting alanına inen paraşütçüler, kutlamalara katılanlardan bol bol alkış aldı.

81 il hazırlığı
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “İhracatçı sayısının artırılabilmesi amacıyla TOBB ile beraber 21 ilde 31 İhracat Destek Ofisleri kurduk ve bunları 81 ile yayacağız” dedi.

Düzensiz göçmen
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü verilerine göre, 1 Ocak-25 Nisan tarihlerinde 79 bin 2 düzensiz göçmen yakalandı. Bunların arasında ilk 3 sırada 32 bin 942 Afganistan, 11 bin 691 Pakistan ve 6 bin 432 Suriye uyruklu yer aldı.

Adalet Akademisi
Resmi Gazete’de yer alan 34 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye Adalet Akademisi kuruldu. Başkan ve daire başkanlıklarından oluşacak Akademi, Adalet Bakanlığına bağlı çalışacak.

Yaş sınırına tepki
Türkiye Profesyonel Futbolcular Derneği (TPFD), Bölgesel Amatör Lig’de (BAL) uygulanan yaş kontenjanına tepki gösterdi. TPFD’den yapılan yazılı açıklamada, yaş kontenjanının kaldırılması talep edildi. Durum, Hatay’daki takımları da etkiliyor.

Bakanlık tespiti
İçişleri Bakanlığınca, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla 67 ilde 303 bin 640 kişinin katılımıyla 138 etkinlik düzenlendiği açıklandı.

Uyarı ailelere
Türk Pediatri Kurumu, “Ailelerin aşıya karşı olması veya aşı konusunda kararsız olması, şu an için belki onları çok etkilemiyor. Aşılanmayanlar artıkça işte o zaman problemler çıkmaya başlayacak” dedi ve anne-babaları aşı konusunda uyardı.

Milli ilaç çalışması
Anadolu’da yetişen şifalı bitkilerden faydalanılarak üretilecek “milli ilaç” konusunda, ülke genelinde Sağlık Bakanlığı ve üniversitelerce oluşturulan uygulama merkezlerinde çalışmalar sürüyor.

İstanbul sonucu!
31 Mart Yerel Seçimlerine yönelik olarak Maltepe, Kadıköy ve Ataşehir’de sandıklarda usulsüzlük yapıldığı iddiasına ilişkin yapılan suç duyuruları kapsamında 32 ayrı soruşturma başlatıldı.

159 bin 219 araç
Ocak-Mart döneminde 159 bin 219 taşıtın trafiğe kaydı yapıldı, 52 bin 588 aracın kaydı silindi. Böylece trafikteki toplam taşıt sayısı 106 bin 631 arttı.

Yeni uygulama
Hatay da etkilenecek
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının “Ulaşımda Enerji Verimliliğinin Artırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”i Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre; Kent merkezlerindeki araç yoğunluğunun azaltılması için “düşük emisyon alanları” ilan edilecek. Bu yerlere, trafik yoğunluğuna bağlı olarak, araç girişi sınırlandırılabilecek, yasaklanabilecek ya da ücretlendirilebilecek.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ