Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,65 / Satış: 7,68
€ EURO → Alış: 8,95 / Satış: 8,99

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 06.05.2019
  • 887 kez okundu

Ramazan Başlıyor
Mübarek Ramazan ayı bugün başlıyor. Bir ay sürecek Ramazan ayı, 2 Haziran gününe dek sürecek. Ramazan ayının ilk gününde bugünkü imsakiye şöyle:
İMSAK: 04.00
GÜNEŞ: 05.31
ÖĞLE: 12.37
İKİNDİ: 16.23
AKŞAM: 19.33
YATSI: 20.58

Denizlispor Başkanı’nın kafa karıştıran açıklaması:
Boluspor Gençlerle Çıktı!
Denizlispor Kulübü Başkanı Ali Çetin, Hatayspor önünde Boluspor’un gençlerle sahaya çıktığı iddiasında bulundu. Boluspor’un, skor 3-1 olduktan sonra sahaya 2 genç yeteneğini sahaya sürmesi olayını, Denizlispor Başkanı farklı yorumlarken, şu komik iddialarda bulundu:
“Türk futbolu açısından üzücü bir manzaraydı. Boluspor gibi büyük bir camianın yedek ağırlıklı kadro ile sahaya çıkması ve bariz hatalardan gol yemesi, izleyenlerde ve camiamızda üzüntüye yol açtı. Taraftarlarımız, kardeş camia Boluspor’a cephe almaya başladı. Ancak unutulmamalıdır ki, takımımız, geriye kalan tüm maçlarını kazanarak Süper Lig ipini göğüsleyecektir. Taraftarlarımızı sağduyuya davet ediyor, kendi işimizi kendimiz bitirmek istiyoruz. Kimsenin mücadelesi bizi ilgilendirmiyor. Ancak her takımın birbirleri ile rakip oldukları unutulmamalı ve herkesin, bütün takımlara karşı eşit mücadele etmesini beklemekteyiz. Biz, kendi mücadelemize bakacağız. Sadece, sahada alın teri ve emek görmek istiyoruz. Sezona şampiyonluk parolası ile çıkmış bir takımın sezon sonunda hak ettiği yeri bulamaması kimsenin suçu değildir. Elbette kendilerinin tercihidir, kadroyu kendileri belirler. Yine de yenilebilirler. Ancak bu kadar bariz hatalar olamaz. Dünkü manzara karşısında ne diyeceğimi bilemiyorum. Umarım vicdanları rahattır. Kimsenin ne yaptığı bizi ilgilendirmiyor. Ancak bu şekilde Türk futbolunun ilerlemesi beklenemez. Taraftarlarımız sakin olsunlar ve bizleri desteklemeye devam etsinler. Sezon sonunda gülen taraf biz olacağız.”

Arsuz’dan HADO Seferleri
Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin Hatay Valiliği desteğiyle uygulamaya sokmaya çalıştığı deniz otobüsleri projesinde gelinen son noktada, kalkış noktası Arsuz- Madenli Marinası olurken, seferlerin başlama noktası da Arsuz olacak. Arsuz’dan, Mersin Taşucu ile Lübnan’a seferler düzenlenmesi düşünülüyor. Bu konudaki tasarı projede, sefer güzergahları ve fiyatları şöyle tahmin ediliyor:Arsuz-Mersin arası 1 saat 48 dakika, 29 Türk Lirası.
Arsuz-Gazimağusa arası 2 saat 50 dakika, 149,50 Türk Lirası.
Arsuz-Beyrut arası 3 saat 25 dakika, 159,50 Türk Lirası.

Samandağ’da Aşçılık Kursu
Samandağ’da aşçılık kursu açılıyor. Kursla ilgili duyuruda şöyle denildi:
“Samandağ Gastronomi Derneği bünyesinde, Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile sertifikalı ve stajlı Aşçılık Kursu açılacaktır. Kontenjan sınırlıdır. Kayıt için 05465510888 numarasını arayınız.”

Seçim çağrısı
MÜSİAD 25. Olağan Genel Kurulu’na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, burada yaptığı konuşmasında, İstanbul seçimlerinin yenilenmesi gerektiğini söyledi.

Savaş’tan Ramazan Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Ramazan ayı münasebetiyle bir mesaj yayımladı.
Müslüman alemi tarafından büyük özlemle beklenen Ramazan ayının, tüm bereketiyle yüreklere mutluluk ve manevi coşkular getirmesi temennisinde bulunan Başkan Savaş’ın mesajı şöyle:
“Böyle mukaddes günler, toplum olarak birlik ve beraberliğimizi daha da pekiştirdiğimiz, sevinçlerimizi ve mutluluğumuzu paylaştığımız, dargınlık ve kırgınlıkların giderildiği, barış, sevgi ve esenliğin olduğu önemli günlerdir. On bir ayın sultanı Ramazan ayı, nefsi terbiye etmenin yanı sıra yardımlaşmanın ve paylaşmanın yoğun olarak yaşandığı rahmet ve bereket ayıdır. Bu müstesna ay, millet olarak asırlardır değişmeyen birlik ve beraberliğimize güç katmaktadır. İnsanların birbirleriyle kucaklaşmasına vesile olan, kardeşlik ve barış ikliminin en derinden hissettiğimiz bu anlamlı günleri gelecek nesillere aktarmamız hepimizin sorumluluğundadır. Manevi duyguların en üst seviyeye çıktığı, insanlar arasında kardeşliğin ve yardımseverliğin pekiştiği, rahmet ve bereket kapılarının sonuna kadar açıldığı on bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’e bir kez daha ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İslam âleminin mübarek Ramazan’ı Şeriflerinin ülkemize birlik, beraberlik, barış, kardeşlik ve huzur getirmesini diliyor, tutulan oruçların, yapılan ibadetlerin kabul olmasını yüce Allah’tan niyaz ederim.”

Yılmaz’dan Ramazan Mesajı
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, on bir ayın sultanı mübarek Ramazan ayı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Başkan Yılmaz’ın mesajı şöyle:
“Bereketin, bolluğun ve paylaşımın yaşandığı, yılın en hayırlı ayı olarak büyük bir özlemle beklediğimiz mübarek Ramazan ayını bir kez daha sevinçle karşılıyoruz.
Ramazan ayı; gönüllerin birleştiği, yoksul vatandaşlarımızın hatırlandığı, paylaşmanın kardeşçe yapıldığı en hayırlı aylardandır. Bu mübarek ayda, kırgınlıkları ve küskünlükleri bir kenara bırakarak herkesle kucaklaşmalı, hoşgörü, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızı daha da güçlendirmeliyiz. Sevginin, barışın, paylaşmanın ve bereketin adı olan Ramazan ayında, ülkemizde huzurun ve kardeşliğin daha da güçlenmesini diliyorum.
Toplum olarak yardımlaşma ve dayanışma duygularının güçlendiği mübarek Ramazan ayında, İslam coğrafyasında yaşanan acıların ve zulümlerin son bulmasını, oluşan manevi atmosferin, bütün bir yıla yayılarak devam etmesini temenni ediyorum.
Bu duygularla, Ramazan ayının başta siz değerli hemşehrilerim olmak üzere, tüm İslam alemi ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini diliyor, bütün İslam aleminin bolluk, bereket ve huzur içerisinde bir Ramazan ayı geçirmesini Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.”

Karlısu Göleti Tesisleri
Özel Gün ve Toplantılara Açık…
Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin (BŞB) kente kazandırdığı Karlısu Göleti Su ve Macera Parkı’nın özel toplantı, düğün ve kına gibi organizasyonlara açık olduğu duyuruldu. Konuya ilişkin Hatay BŞB açıklamasında, Karlısu Göleti Su ve Macera Parkı’nın, 500 kişilik salonuyla düğün, nişan, kına ve toplantı organizasyonlarına ev sahipliği yaptığı, kapalı alanların yanı sıra geniş açık alanlarında tost çeşitleri, hamburger, köfte, cips, soğuk ve sıcak içeceklerin bulunduğu kafeterya, soğuk ve sıcak içecek büfeleri, mangal etkinliği alanı ve çocuk parkıyla da hizmet sunduğu kaydedildi.
Yapılan açıklamada, haftanın Cumartesi ile Pazar günleri sabah kahvaltısı etkinliği bulun-duğu, bugünden itibaren Ramazan ayı boyunca ise sabah kahvaltılarına ara verildiği, aynı zamanda Pazartesi günleri de tesisin bakım amacıyla kapalı tutulduğu duyuruldu.

Akkuyu’nun acılı günü
Annesi Vefat Etti
Kumlu eski belediye başkanlarından, son 31 Mart seçimlerinde de CHP adayı olan Rıfat Akkuyu, anne acısı yaşadı. Rıfat Akkuyu’nun annesi vefat etti. Merhume, geçtiğimiz hafta sonunda Kumlu’da toprağa verildi.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Hatsu Genel Kurulu Çarşamba Günü
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) Genel Kurulu, 8 Mayıs Çarşamba günü saat 14.00’te Hatay Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı toplantı salonunda (eski İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği binası) gerçekleştirilecek. Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş başkanlığında toplanacak olan genel kurul gündeminde; HATSU Genel Müdürlüğü’nün 2018 Yılı faaliyet raporunun görüşülmesi, HATSU Genel Müdürlüğü’nün 2018 yılı bütçe kesin hesabının görüşülmesi, HATSU Genel Müdürlüğü’nün 2018 yılı faaliyet raporu ve bilançosu ile ilgili hazırlanan denetçi raporunun görüşülmesi, HATSU Genel Müdürlüğü’nün 2019 mali yılı ücret tarifesinin 01.06.2019 tarihinden itibaren uygulanmak üzere belirlenmesi konusunun görüşülmesi, HATSU Genel Müdürlüğü’nün Hatay genelindeki açılmış banka hesapları ve açılacak olan tüm banka hesapları ile ilgili “haczi kabil değildir” kararının görüşülmesi maddeleri yer alıyor.

Yardım paketlerinde
Kullanım tarihi uyarısı
Tüketici Dernekleri Federasyonu: “Ramazan paketi hazırlayan bazı kişilerin, tarihi geçmiş ürünleri düşük fiyata alarak, paketlere koyduğu yönünde ihbarlar almaktayız. Hayırseverler ve tüketiciler dikkatli olmalı.”

İş kazası azaldı
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, çalışmalar neticesinde yüz binde ölümlü iş kazası oranında yüzde 44’lük bir azalma olduğunu söyledi.

KDV indirildi
Evlerde kullanımı her geçen gün yaygınlaşan stor perdelerdeki KDV belirsizliği giderilerek, mekanizma ile çalışan sistem perdelerinde yüzde 18 olarak uygulanan KDV oranı normal perdeler gibi yüzde 8 olarak düzenlendi.

Elleri temiz tutun
Uzmanlar, el hijyenini sağlamanın, sıklıkla gereksiz antibiyotik kullanımı gözlemlenen ishal hastalıklarını yüzde 50, solunum enfeksiyonlarını ise yüzde 25 düzeyinde engellediğini bildirdi.

Öğrenci sayısı
Yükseköğretim Kurulu’nca açıklanan istatistiklere göre, Türkiye’de 2018-2019 öğretim yılında üniver-sitelerde, 7 milyon 740 bin 502 öğrenci eğitim alıyor.

Emniyet’e Personel
Polis Akademisi Başkanlığının internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Başpolis Memuru ve Kıdemli Başpolis Memuru rütbesindeki personelden İlk Derece Amirlik Eğitimi’ne (komiser yardımcısı) katılacak aday alımı yapılacağı bildirildi.

Bugün başlıyor
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca, Türkiye’nin 67 ilinde 140 projeyle hayata geçirilen 50 bin yeni sosyal konutun kuraları, 6 Mayıs Pazartesi gününden itibaren yapılacak.

Mevduat arttı
Bankacılık sektörünün toplam mevduatı, geçen hafta 33 milyar 672 milyon 533 bin lira artarak 2 trilyon 329 milyar 788 milyon 175 bin liraya çıktı.

KOBİ-Gel’de
1742 proje başvurusu
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: “4 Mart’ta KOBİ-Gel Programı kapsamında imalat sanayinde dijitalleşme çağrısına çıktık. 1742 proje başvurusuyla aslında beklentilerimizin üzerinde bir başvuruyla karşılaştık.”
.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ