Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,10 / Satış: 6,12
€ EURO → Alış: 6,59 / Satış: 6,61

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 31.03.2017
  • 1.365 kez okundu

Hatay’da 6 Memur, OHAL Kararnamesi ile göreve iade edildi
Erhan Tartıcı, göreve dönenler arasında…
15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan FETÖ-PDY Soruşturması çerçevesinde ilimizde görevlerinden alınan 6 kamu çalışanı yeniden işlerine döndürüldü.
Olağanüstü Hal Kararnamesi, önceki akşam geç saatlerde yayınlandı. Kararname ile göreve iade edilenler arasında, Antakya Belediye Başkan Yardımcısı Erhan Mustafa Tartıcı da bulunuyor.
OHAL Kararnamesi ile Hatay’da yeniden işe döndürülen isimler şunlar:
Necmittin Bulut-Dörtyol Müftülük Personeli
M.Adnan Akyürek-Hassa Müftülük Personeli
Erhan M.Tartıcı-Antakya Bel. Bşk. Yrd.
Abdulkadir Bayraktar-Antakya Bel. Mühendis
Erdoğan Bayar-Memur
Ahmet Bati-Kumlu Bel.Yazı İşl.Md

Hatay BŞB etkinliği konferans bugün:
Hatay İli Doğal Bitkilerin Ekonomik Potansiyeli
Hatay Büyükşehir Belediyesi girişimiyle, bugün doğal bitkilerin ekonomi üzerindeki etkileri tartışılacak.
Hatay BŞB etkinliği panel, saat 14.00’te BŞB Meclis Salonu’nda herkese açık şekilde yapılıyor. BŞB Başkanı Lütfü Savaş; protokol yetkilileri, il yöneticileri, STK kuruluşlarının temsilcileri ile ilgili özel kişi ve kurumlara gönderdiği davetinde, “Bugün saat 14.00’teki ‘Hatay İli Doğal Bitkilerin Ekonomik Potansiyeli’ isimli konferansa katılımınızı dilerim” dedi.
Panel konuşmacıları ile konuları şöyle:
Yrd. Doç. Dr. Yelda GÜZEL –MKÜ-FKB Biyoloji Blm.
-Tıbbı ve Aromatik Bitkiler
-Yenilenebilir Bitkiler
Dr. Samim KAYIKÇI
Hatay BŞB Park, Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi
-Süs Bitkileri
-Botanik Turizmi
Ömer Faruk ÇELEBİ
HBB Başkanı Danışmanı
-Expo 2021 Hatay

YGS’de Türkiye 37.si Hatay’dan
FEN LİSELİ HATAY 1’İNCİSİ
Hatay Fen Lisesi, 2017 YGS’de Hatay 1.si çıkarma başarısı gösterdi. Okul Müdürü Ali Uyma, okul birincisi öğrencinin aynı zamanda Türkiye 37.liğini aldığını bildirdi.

UKUD etkinliği bugün
Kısa adı UKUD olan Uluslararası Kültürler Derneği, bugün Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın da katılacağı bir kahvaltı ikramı yapıyor. BŞB’ye ait Habib-i Neccar sosyal tesislerindeki kahvaltı saat 09.00’da.

KİMYECİ, 4 mahalleyi gezdi
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, yaklaşan referandum çalışmaları kapsamında Serinyol, Anayazı, Alahan ve Alazi Mahalleleri’ni ziyaret etti. Ziyarette, Başkan Kimyeci’nin yanı sıra Serinyol Mahalle Muhtarı Mehmet Ali Dik, Anayazı Mahalle Muhtarı Abdülkerim Ertaş, Alahan Mahalle Muhtarı Hilmi Özkan, Alazi Mahalle Muhtarı Bülent Ayran, Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları, Daire Müdürleri, mahalle temsilcisi ve sakinleri yer aldı.
Başkan Kimyeci, mahalle buluşmalarında; Anayasa değişikliği, başkanlık sistemi ile belediye hizmetleri hakkında bilgilendirmede bulundu.

İngilizlerin Buluşu…
KÖPEKLE, KANSER ve DİYABET TESPİTİ!
Kanserden sonra sıra, şeker hastalığını tespit eden köpeklerde. Köpekler, diyabet hastalarının kan şekeri düzeyleri düşmek üzereyken onları uyaracak şekilde eğitilecekler.
Diyetisyen.com.tr’nin haberine göre, kan şekeri seviyeleri yükseldiğinde veya düştüğünde vücudun metabolizmasında değişiklikler meydana gelir ve kişinin ter veya nefes kokularını değiştirebilir. Örneğin, tip 1 diyabetin bir komplikasyonu olan diyabetik ketoasidoz, kişinin nefesinin tırnak cilası gibi kokmasına neden olabilir. Köpeklerin son derece gelişmiş koku alma duyusu nedeniyle, kan şekeri düzeyindeki değişiklikleri algılayabileceği düşünülüyor.
Bristol ve Dundee Üniversitesi araştırmacıları, kan şekeri düzeyleri çok düşük olduğunda bunu ortaya çıkarmak ve insanları uyarmak için köpekleri eğitmeyi planlıyor. 17 kişiden oluşan bir çalışmada başarılı sonuçlar elde edildi. Sonuçlar daha büyük grupların katılacağı araştırmalarla teyit edilecek. Çalışmada kullanılan tıbbi algılama köpekleri, İngiliz yardım kurumu Medical Detection Dogs tarafından eğitiliyor.

Erhan Aksay toplantı tarihi değişti
5 NİSAN ÇARŞAMBA…
Hatay Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen geleneksel Kurumlararası Erhan Aksay Futbol Turnuvası ile ilgili olarak kulüp temsilcilerinin katlımı ile gerçekleştirilecek ilk toplantı önümüzdeki hafta içinde yapılıyor. Komite İcra Kurulu, daha önce 6 Nisan Perşembe günü şeklinde duyurduğu toplantı tarihini, aynı günkü Play-Off Süper Ligi’ne ait Reyhanlıspor-Armutluspor maçı dolayısıyla toplantı tarihini öne çekti ve 5 Nisan Çarşamba şeklinde duyurdu.

Açık farkla ‘galip’
Okul sporlarında deplasmanlı ligde Türkiye Şampiyonası’na çıkmak için mücadelesine devam eden İskenderun Özel İKEM Koleji Genç Kızlar Basketbol B Takımı, Elazığ’da, Elazığ Spor Lisesi ile karşılaştı. Rakibine adeta basketbol dersi veren İkem oyuncuları, 74-28 lik bir skorla galip geldi.

Antakya’da açık havada diyabet eğitimi
2 Nisan Pazar Günü
Bu hafta sonunda, diyabet hastalarını yakından ilgilendiren bir toplantı yapılıyor. Etkinlik, 2 Nisan Pazar günü saat 13.00’te Büyük Atatürk Parkı’ndaki Nikah Salonu önünde gerçekleşiyor. Yapılan açıklamada, diyabet hastaları ile yakınlarını yakından ilgilendiren bu önemli açıklamaların yapılacağı toplantıya dileyen herkesin katılabileceği kaydedilirken, Dernek Başkanı Süleyman Nayman imzasıyla, ”Diyabetli şeker kardeşlerimiz, aileleri, dostları, obezite ve risk altında olanlarla sağlığını korumak isteyen herkesin aramızda olmasından mutluluk duyarız” denildi.

Milli Eğitim’de hizmet grupları geçişi BAŞLADI…
Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü, hizmet grupları arasında geçişlerin başlatıldığını bildirdi.
Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü’nün konuyla ilgili duyurusu şöyle:
“İlimizde ve ilimize bağlı kurum ve okullarda görev yapan Büro Hizmetleri grubu personel ile Destek Hizmetleri grubundaki personele yönelik belirlenen takvim ve resmi yazı doğrultusundaki şartları taşımaları kaydıyla, ilan edilen listede yer alan ‘yer ve kadrolarla’ sınırlı olmak üzere, hizmet grupları arasında geçişe yönelik atama işlemi gerçekleştirilmesi yapılacaktır. İlgili tüm personele önemle duyurulur.”

Oy kullanımı sürüyor
16 Nisan’daki halk oylaması için yurt dışındaki temsilciliklere bağlı seçmenler 27 Mart’ta oy kullanmaya başladı. Oy verme işleminin ilk üç gününde ,57 bin 521 seçmen “evet” veya “hayır” arasındaki tercihini yaptı. Havalimanlarında oluşturulan geçici gümrük kapılarıyla diğer gümrük kapılarında ise 11 bin 558 seçmen sandığa giderek oy kullandı. Böylece yurt dışında bugüne kadar 69 bin 79 seçmen oy kullandı.
Gençlerin % 8,3’ü işsiz
Hane halkı İşgücü Araştırması 2016 yılı sonuçlarına göre, Türkiye genelinde 15-24 yaş grubundaki genç işsizlerin sayısı 985 bin kişi oldu. Bu sayı, toplam genç nüfusun %8,3’ünü oluşturuyor.

KİMYECİ  ZİYARETİ   ELEKTRONİKÇİLERE
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Hatay Elektronik Cihaz Tamircileri Odası esnafı ile bir araya geldi.
Hatay Elektronik Cihaz Tamircileri Odası Başkanı Adnan Taşçıoğlu ev sahipliğinde gerçekleşen buluşmaya, Başkan Kimyeci’nin yanı sıra Belediye Meclis Üyeleri, Başkan Yardımcıları, Daire Müdürleri ve çarşı esnafı katılım gösterdi.

Kentsel Dönüşüm’de 3 İmza
Antakya Belediyesi, Emek ve Aksaray Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde 3 hak sahibiyle resmi sözleşme imzaladı. Kentsel Dönüşüm Projesi’ndeki hak sahipleri Selvi Atlas, Mehmet Çiçek ve Şemse İnan ile gerçekleştirilen imza törenine, Başkan Yardımcısı Elçin Eryetli ve Kentsel Dönüşüm Müdürü Tüge Gündüz eşlik etti.

Antakya Belediyesi Hizmeti
2 MAHALLEYE MALZEME
Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, Avsuyu ve Odabaşı Mahalleleri’nde malzeme serme çalışması gerçekleştirdi. Açıklamada, çalışmaların kısa sürede tamamlanarak yolun vatandaşların hizmetine sunulacağı belirtildi.

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ