Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,98 / Satış: 7,01
€ EURO → Alış: 8,27 / Satış: 8,30

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 13.05.2019
  • 936 kez okundu

Ramazan İmsakiyesi
BUGÜN YARIN
İmsak :03:51 03:50
Güneş :05:24 05:24
Akşam :19:39 19:40
Yatsı :21:06 21:07

Daçe İddiası:
Akdeniz’de 7’den Büyük Deprem Beklenmeli!
İlimizdeki çevre koruma derneklerinin de üyesi olduğu, kısa adı DAÇE olan Doğu Akdeniz İlleri Çevre Koruma Derneği adına yapılan açıklamada, Mersin-Akkuyu Nükleer Santralindeki çatlakların giderilemediği, bu nedenle bölgede 7 ve daha şiddetteki bir depremin her an beklenebileceği uyarısı yaptı.
DAÇE adına konuşan Avukat İsmail Hakkı Atal, bölgede 10.000 yılda bir 7 ve üzeri büyüklükte deprem beklenmesi gerektiğinin bilim uzmanlarınca açıklandığını, bölgede 17.000 yıldır deprem olmaması ve devam eden Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında oluşan çatlakların tüm onarımlara ve çalışmalara rağmen giderilememesinin bu tezi güçlendirdiğinin altını çizerek, yetkilileri, santralin yapımını durdurma konusunda uyardı.

Kamyonet tarlaya devrildi:
1 yaralı
Yayladağı’nda meydan gelen trafik kazasında 1 kişi yaralandı. İsa Güneş’in kullandığı 01 ABF 051 plakalı kamyo-net, Yayladağı-Antakya kara yolu Görentaş yol ayrımında tarlaya devrildi. Kazada, sürücü hafif şekilde yaralandı.

Spor Kompleksinde Yaz Kursları
Kayıt Başladı…
Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne ait Altınçay Mahallesi’ndeki spor kompleksinde açılacak yaz kursları için kayıtlar başladı. Kurslar, 17 Haziran ile 13 Eylül tarihleri arasında yapılıyor. Kurslara katlımla ilgili şu duyuru yapıldı:
“Çocuklarımızın ve gençlerimizin sağlıklı bir hayat sürmesi ve geleceğin başarılı sporcularının yetişmesi amacıyla faaliyet gösteren Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezimizde yaz dönemi kurs kayıtları başlıyor. Kursiyerler için 53 farklı noktadan ücretsiz servis imkanı sağlanacaktır.”

Bisikletli ters yola girdi, panikle düşünce başını yere çarptı!
Kurtarılamadı, Öldü…
Antakya-Narlıca Mahallesi’nde geçtiğimiz hafta sonunda çok hazin, ölümlü bir trafik kazası yaşandı. Genç bir bisiklet sürücüsü, muhtemelen bilmeden ters yöndeki bir yola girdi. O sırada araçların seyri ile telaşa kapıldı, panikledi ve yere düştü. Yere düşerken başını taşa çarpan sürücü, ağır yaralandı ve kurtarılamayarak öldü.
Kaza, Narlıca Mahallesi’nde yaşandı. Ahmet Karabay adlı bisiklet sürücüsü, girdiği ters yolda karşı yönden gelen araçları gördüğünde panikledi ve yere düştü. Ahmet Karabay’ın, düşüş sırasında başını sert zemine çarptığı ve ağır yaralı olarak kaldırıldığı Hatay Devlet Hastanesi’nde kurtarılamadığı ve öldüğü bildirildi.
Bisikletli Ahmet Karabay’ın haytanı kaybettiği kazanın diğer boyutunda ise, karşıdan gelen iki araç, bisikletliyi görünce durmak istedi, o sırada konvoy çarpışması yaşandı. Kazada, aynı yönde seyreden 27 FA 332 plakalı otomobile, 80 LE 845 plakalı otomobil arkadan çarptı. 27 FA 332 plakalı otomobil sürücüsü M.Y. ve 80 LE 845 plakalı otomobil sürücüsü İ.U., kazayı ufak sıyrıklarla atlattı. Ancak bisikletli Ahmet Karabay can verdi.

67 İl 147 Proje
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı:
“2019 yılı için 50 bin sosyal konut kampanyamız, 5 Mart’ta Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından başlatıldı. 67 ilde 140 projede gerçekleştirilecek bu konut kampanyasına, 636 bin 737 vatandaşımız başvuruda bulundu.”

Geçici uygulama
Vergi, resim ve harç istisnası belgelerinin iptal işleminin geri alınabilmesine yönelik geçici uygulamaya gidildi. İptal edilen ve iptal işleminin geri alınması için Bakanlığa başvurulmayan vergi, resim, harç istisnası belgelerinin kapatma işleminin yapılabilmesi için 3 ay içerisinde başvurulması halinde, söz konusu belgenin iptal işlemi geri alınabilecek.

Yayladağı Esnaf-Sanatkar Kooperatifi Seçimi
Nevzat Gonca Kazandı
Yayladağı ilçesinde yapılan Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifi başkanlık seçimlerini, Nevzat Gonca’nın başkanı olduğu liste kazandı. Nevzat Gonca, kullanılan geçerli 559 oyun 232’sini alarak yeni başkan oldu.

Kapadokya için!
Peki ya Antakya!
Meclis, bu hafta, Kapadokya’nın farklı kurumlara ait planlama yetkilerinin kurulacak Kapadokya Alan Başkanlığında toplanmasını öngören kanun teklifi görüşmeleri için mesai yapacak. Benzer bir çalışmayı Antakya da istiyor!

Personel alınacak
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından, 112 hava trafik kontrolörü istihdam edilecek. Başvurular, 13-30 Mayıs tarihlerinde “http://isbasvuru.dhmi.gov.tr” adresinden yapılacak.

Özel’ müfredat
Milli Eğitim Bakanlığı’nca, özel yetenekli öğrenciler için tam zamanlı eğitim aldıkları okullarda uygulanmak üzere, okul öncesi dönemden lise eğitimi sonuna kadar uzanan yeni öğretim programları hazırlandı.

İstanbul hazırlığı
YSK’nin kararının ardından yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri için strateji belirleme çalışmalarını sürdüren CHP’de, mitingler yerine mahalle toplantılarına ağırlık verilecek.

Askeri sevkiyat
Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, Suriye sınırındaki askeri birliklere zırhlı personel taşıyıcılar ile komando takviyesi yapıldı.

Rüzgarda teşvik
Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Hakan Yıldırım, “Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması, piyasa fiyatına yakın olmalı. Teşviğin, kilovat-saat başına 5,22 dolar/ cent olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

KOBİ’lere yeni alan
Çinli Alibaba, e-ticareti, 4 ülkede KOBİ’lere açıyor. E-ticaret platformu Aliekspres’in ilk kez Rusya, Türkiye, İtalya ve İspanya’dan girişimcilere açılacağı duyuruldu. Bu kişilere, ürünlerini site üzerinden tanıtım ve satış imkanı sunulacak.

MEB’den açıklama
15 Mayıs’ta…
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni eğitim-öğretim çalışma takvimi modelini 15 Mayıs’ta düzenleyeceği toplantıda açıklayacak.

Esnafın uyarısı:
İş Güvenliği için
İş sağlığı ve güvenliğinin herkes için zorunluluk olduğunu hatırlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Ülkemizdeki iş kazalarının yüzde 56’sı, mikro ve küçük işletmelerde, yani 1 ila 49 çalışanı olan iş yerlerinde yaşanmaktadır’ dedi.

Belediyelere çağrı
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Belediyeleri-mize sesleniyorum. 3 ay içinde bize acil öncelikli alanları tespitini yapıp, bildirsinler istedik. 3 aylık süre, 19 Mayıs’ta doluyor” dedi.

Seçime hazırlık
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun başkanlığındaki toplantıda, 23 Haziran’da tekrarlanacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde alınacak güvenlik tedbirleri değerlendirildi.

Çocuklar ehil ellere
Mesleki Yeterlilik Kurumu, çocuk bakım elemanlarının sahip olması gereken bilgi, beceri ve yetkinliklerin tanımlandığı ulusal yeterliliği onayladı.

Ölenler unutulmadı
Yaşanan acılar da
11 Mayıs 2013’te 53 kişinin yaşamını yitirdiği, çok sayıda kişinin yaralandığı iki ayrı bombalı saldırının yıl dönümü dolayısıyla Reyhan-lı’da bir anma programı düzenlendi.

Emlak Vergisi
Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), herhangi bir işte çalışmayan, yaşadığı evden başka bir mülkü de bulunmayan kadının geçmişe dönük ödediği emlak vergilerinin iade edilmesine yönelik tavsiye kararı verdi.

Parfümü sevdik!
Kozmetik ürünlere 2016 sonunda getirilen taksit sınırlamasına rağmen hız kesmeyen parfüm ithalatı, 2017 ve 2018’de toplam 90,3 milyon doları buldu.

Eximbank’ta değişim
Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım görevinden ayrıldı. Yerine Genel Müdür Yardımcısı Enis Gültekin vekalet edecek.

Karşılama törenlerine
Sınırlama getirildi
Karşılama ve uğurlama törenlerinde düzenlemeye gidildi. Programa katılacak kişi sayısı azaltılırken, bundan böyle karşılamalarda öğrenciler bulundurulmayacak.

YSK hazırlığı
YSK, 23 Haziran’da yapılacak İstanbul yenileme seçimine dair esasları belirledi. Yenilenen İstanbul seçimiyle ilgili karara göre, sandık kurulu başkan ve üyelerinin listesi, seçime katılan siyasi partilere verilecek.

Çiftçiye banka kartı
Kuveyt Türk, çiftçilere, tarım harcamalarını hasat zamanı ve esnek vade yapısıyla ödeme imkânı sağlayan Tohum Kart hizmetini devreye soktu. Açıklamada, “Bütün çiftçilerimizi şubelerimize bekliyoruz” denildi.

Sosyal medyada
Sahte moda ürünü
Analiz şirketi Ghost Data tarafından hazırlanan bir rapor, Instagram’ın birçok sahte moda ürününe ev sahipliği yaptığını ortaya koydu. Yapılan bir araştırmaya göre, Instagram üzerinde sahte ürün pazarlayan 50 binden fazla hesap var.

Tatile hazırız
Öğrenciler yaz tatili için geri sayıma başladı. Ara tatilin ardından 4 Şubat’ta başlayan okullar 14 Haziran Cuma günü kapanacak. 18 milyonu aşkın öğrenci karnelerini alarak yaz tatiline başlayacak.

Esnafın derdi:
“Kara Liste”
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Esnafımızın en çok sıfır faizli can suyu kredisine ihtiyacı var ve buna ulaşmasının önündeki en büyük engel kara liste. Etkin bir sicil affı ile esnafımız rahatlayacaktır” ifadesini kullandı.

Önemli veri
13 Mayıs Pazartesi: 10:00/Cari İşlemler Dengesi/Mart/Beklenti: – 1.00 milyar dolar/Önceki: – 0.72 milyar dolar

Çiftçiye destek
Kış aylarında yaşanan sel nedeniyle bir bölümü sular altında kalan Hatay’daki Amik Ovası’nda üretim yapan 38 çiftçiye, Türk Kızılay tarafından nakdi destek sağlandı.

Vergi indirimi
Engelli bireylere
Engellilerin kendilerine yönelik vergi indirimi sürecini izlemesi için geliştirilen Engelli Vergi İndirim Sistemi, engelli sağlık raporu işlemlerini de kapsayacak şekilde geliştirilecek.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ