Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,93 / Satış: 6,96
€ EURO → Alış: 8,14 / Satış: 8,18

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 22.05.2019
  • 974 kez okundu

 RAMAZAN İMSAKİYESİ
BUGÜN YARIN
İmsak :03:41 03:40
Güneş :05:18 05:17
Akşam :19:46 19:47
Yatsı :21:16 21:17

Hatay’da Adalet Nöbeti
Cuma GÜNÜ
Hatay Barosu, İstanbul’da başlayan Adalet Nöbeti uygulamasına, ilimizde 24 Mayıs Cuma günü uyulacağını bildirdi. Hatay Barosu Yönetimi’nin bu konudaki açıklaması şöyle:
“İstanbul’da başlayan ve sırasıyla Bursa, İzmir ve Ankara’da tutulan Adalet Nöbeti, 24 Mayıs 2019 Cuma günü saat 12.00’da Hatay Adliyesi’nde tutulacaktır. 79 Baro ve TBB’nin davetli olduğu, şu ana kadar 15 Baro Başkanının katılacağını bildirdiği, avukatların ve vatandaşlarımızın uğradığı tüm adaletsizlik ve hukuksuzluk örnekleri için adalet aramak ve hukuku savunmak adına tutacağımız Adalet Nöbeti’ne destekleriniz bizlere güç verecektir. Hatay’dan güçlü bir ses vermek için katılımınızı bekliyoruz.”

Eski Milletvekili Aslan’ın eşi vefat etti
Hatay eski Milletvekili merhum Mehmet Aslan’ın eşi Rabia Aslan vefat etti. 81 yaşındaki merhume Rabia Aslan’ın cenazesi dün İskenderun mezarlık kompleksinden alınarak Arsuz’da toprağa verildi.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Rakibi değişmedi!
En son 2001-2002’de 1. Lig’de yer aldıktan sonra bu sezon tekrar organizasyona dönen Hatayspor, daha önce 1993-1994 sezonunda play-off oynadı. Hatay temsilcisi, o sezon Ankara’da oynanan play-off müsabakalarının ilkinde Adana Demirspor’a 1-0 yenilerek elenmişti. Hatay’ın bugünkü rakibi yine Adana Demirspor!

Üretici mutsuz
Emtia piyasasında geçen ay yatırımcısına en fazla kaybettiren ürün, yüzde 6,3 ile buğday oldu. Söz konusu dönemde yatırımcısına en fazla kazandıran emtia ise Brent petrol olarak kayıtlara geçti.

Sıra Türkiye’de!
AB Konseyi, kirliliğe neden olan tabak, çatal, bıçak ve pipet gibi tek kullanımlık plastik ürünleri 2021’den itibaren yasaklayan düzenlemeyi onayladı.

e-devlet üzerinden
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü’nce verilen 53 hizmetin e-Devlet Kapısı’ndan alınmaya başladığını ifade etti.

Ekmek parası
Soğan tarlası
Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan soğan toplamak için Hatay’a gelen, kimi kundaktaki bebeğiyle kimi çocuklarıyla ekmeğinin peşine düşen mevsimlik işçiler, yüksek sıcaklığa rağmen hasadı sırtlamayı sürdürüyor.

Dersler açık havada
MEB, tüm okul öncesi eğitim kurumlarına, “Okul Dışarıda Günü” ve “Dünya Oyun Oynama Günü” etkinlikleri kapsamında sınıflarını açık havaya taşıyıp derslerini oyun oynayarak işlemeleri çağrısı yaptı.

140 gözaltı
Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri’ndeki FETÖ soruşturmasında; 11’i mahrem imam, 41’i muvazzaf asker 140 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

CHP hazır!
CHP, 23 Haziran’da yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için yeni bir çalışma düzeni oluşturdu. Buna göre, bir grup milletvekili TBMM’de hazır bulunacak, diğer milletvekilleri İstanbul’da çalışacak.

Altyapıda modernize çalışmaları
HATSU) kent genelinde eski içme suyu şebekelerinin yanı sıra kanalizasyon hatlarında da yenileme çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Kent nüfusunun artış göstermesiyle birlikte kanalizasyon hatlarının yetersiz geldiğini belirten İdare, söz konusu problemlerin çözüme kavuşturulması adına deforme, olarak işlev görmeyen ve yetersiz gelen hatlar yerine daha büyük ebatlarda yeni kanal hatlarının döşendiğini vurguladı.
“Temiz Çevre ve Sağlıklı Yaşam” anlayışını ön planda tutarak Hatay’ın altyapısında modernize çalışmalarının sürdüğünün altını çizen HATSU, tıkanan kötü koku yaratan kanal hatlarının tespiti yapılarak temizlik, bakım ve onarım çalışması gerçekleştirildiğinin altını çizerek tespit ile onarımların devam ettiğini vurguladı.

Eğitim köyünde iftar …
Reyhanlı Eğitim Köyü’nde Suriyeli yetim çocuklar ile ailelerine yönelik iftar programı düzenlendi. Katar RAF ve İHH tarafından 2017 yılında hizmete açılan 990 çocuğun kaldığı Reyhanlı Eğitim Köyü bahçesindeki iftar programında çocuklar tiyatro gösterisi sundu. Kur’an-ı Kerim okunup duaların edildiği etkinlikte, eğitim merkezinde yapılan el yapımı ürünler sergilendi.
Hatay Valisi Rahmi Doğan, burada yaptığı konuşmada, eğitim köyünü daha önce de ziyaret ettiğini ve buradan çok etkilendiğini söyledi. Programı düzenleyenlere teşekkür eden Vali Doğan, “Bugün İdlib’te bombalar birilerinin üzerine düşerken, hala hanelerin üzerine ateş yağarken, birileri kimsesiz yetim kalmış çocuklara ev, yuva olmak adına gayret göstermekte. Bu vesileyle hem İHH’yi hem de Yetim Vakfı’nı tebrik ediyorum” dedi.

Enginar tüketin
Uzmanlar, doğal probiyotik kaynağı olma ve yağ azaltıcı gibi özelliklerinin yanı sıra yüksek antioksidan kapasitesine sahip enginarın, iftarda sofradan eksik edilmemesini öneriyor.

Sigara uyarısı
Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Şule Akçay, “İftar-dan hemen sonra peş peşe sigara içilmesi, zararlı etkileri daha fazla ortaya çıkarır” dedi.

Sanayi Sitesi’nde temizlik çalışmaları
Antakya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, Yeni Sanayi Sitesi’nde toplu temizlik çalışması gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada; şehir genelinde sürdürülen hizmetler kapsamında Yeni Sanayi Sitesi’nde toplu temizlik çalışması gerçekleştirildiği belirtildi. Antakya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerinin, şehir genelindeki cadde ve sokaklarda, parklarda, metruk alanlarda, ibadethanelerde kapsamlı temizlik çalışmalarını düzenli olarak sürdürdüğü ifade edildi.

Başvuru sona erdi
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM) Dikey Geçiş Sınavı (2019-DGS) için geç başvurular dün saat 23.59’da sona erdi.

1 Kasım’a kadar
Bayramlaşmak amacıyla Suriye’ye gidenlerin dönüş işlemleri 10 Haziran Pazartesi günü saat 08.00’de başlayıp, 1 Kasım Cuma günü 17.00’de tamamlanacak.

Bayram kalabalığı
Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık “Tahminimize göre bayram döneminde yaklaşık 10 milyon yerli turist, bulundukları yerlerden başka noktalara seyahat edecek” dedi.

‘YKS’ açıklaması
Milli Eğitim Bakanlığı’ndan, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) ilişkin değişimin 2024 yılında ortaöğretim tasarımıyla uyumlu olarak ele alınabileceği, bu tarihten önce üniversite sınavında değişiklik olacağına dair ifade kullanılmadığı bildirildi.

Bakanlık desteği
Ona umut oluyor
Hatay’da dershaneden evine giderken uğradığı asitli saldırı sonucu sağ gözünü kaybeden ve yüzünün bir bölümü yanan 19 yaşındaki Berfin Özek, Sağlık Bakanlığının girişimleri sonucu, estetik ameliyatıyla eski görüntüsüne kavuşacağı günü bekliyor.

TOBB verileri
2019 yılının ilk dört ayında 2018 yılının aynı dönemine göre kapanan şirket sayısında % 5,41 kapanan kooperatif sayısında % 14,44 oranında azalış olup, kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısında % 13,15 oranında artış gözlendi.

Hatay’daki izinler
Ülkemizde, yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü % 37,7 azaldı, yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların yüzölçümü % 29,4 arttı. Hatay’da, 2019 yılı ilk üç ay yapı ruhsatı verilen daire sayısı ise 1539 olarak açıklandı.

Güven tazeledi
İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası 4. Olağan Genel kurulu yoğun katılımla gerçekleşirken, Başkan Merih Hasan Yıldırım güven tazeledi.

Belediye temizliği
Antakya Belediyesi’nden yapılan açıklamada; şehir genelinde sürdürülen hizmetler kapsamında Yeni Sanayi Sitesi’nde toplu temizlik çalışması gerçekleştirildiği belirtildi.

Emsal olacak karar
Eşlerine ait işyerinde kendilerini sigortalı göstererek prim günlerini doldurmak suretiyle emeklilik hayali kuran ev hanımlarına kötü haber Yargıtay’dan geldi. Yargıtay, eşinin yanında ücret almadan çalışan kadının sigortalı sayılamayacağına karar verdi.

Eğitimde ‘yenilik’
Yeni lise sistemi, ilk olarak 2020-2021 eğitim öğretim yılında, 9’uncu sınıflardan başlayacak ve kademeli bir geçiş süreci olacak. Yeni modelde, ortaöğretimde ders sayıları azaltılacak, liselerde “kariyer ofisleri” oluşturulacak.

Limon sırtladı
Türkiye’nin bu sezon gerçekleştirdiği 1,7 milyon tonluk narenciye ihracatının 563 bin 703 tonluk kısmını limon oluşturdu. Geçen sezona kıyasla yüzde 15 artış gösteren limon ihracatından 266 milyon 959 bin dolar gelir elde edildi.

Ramazan tablosunda
Fiyatlar ne alemde?
TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Ramazan’da hem market hem de üreticide en yüksek fiyat artış oranının limonda görüldüğünü, fiyatı en fazla düşen ürünün üreticide domates, markette kuru soğan olduğunu belirtti.

Bayramın adresinde
Yunan adaları var
Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne çıkması nedeniyle, Türklerin ön rezarvasyonları, Yunan adalarında yer bırakmadı. Beklenti, Yunanistan’ın kapıda vize uygulaması tarihini bir an evvel açıklaması.

Erhan Aksay Komite Kararları
Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 35.sini düzenlemekte olduğu Erhan Aksay Kurumlararası Futbol Turnuvası’nda maçlarla ilgili raporlar ele alındı, sonuçlar kesinleştirildi.
Turnuva Komitesi’nin aldığı diğer disiplin kararları da şöyle:
-Samandağ Veteranlar Takımı’ndan Erkan Özçelik, rakibine kasti tekme attığından, hakem tarafından ihraç edildiğinden,
3 müsabakadan men…
-HBB Takımı’ndan Hakan Çam, 2 Sarı karttan ihraç edildiğinden,
1 müsabakadan men…
-İskenderun Fener Gücü’nden Yaşar Demir
2 sarı karttan ihraç edildiğinden, 1 müsabakadan men edilme kararı verilmiştir.

4 Araçtan 1’ine ceza
İlimizde yapılan trafik kontrolleri sırasında, ortalama her 4 araçtan 1’i kusurlu görülerek ceza tatbik ediliyor. İlimiz genelinde, trafik akışının denetlenmesi ve düzenlenmesi kapsamında trafik ekipleri tarafından 13-19 Mayıs 2019 tarihleri arasında yapılan denetim ve kontrollerde;
-20.772 Araç kontrol edildi,
-Kusuru tespit edilen 4.338 araç sürücüsüne idari para cezası uygulandı,
-54 Motosiklet trafikten men edildi,
-353 Okul servis aracı kontrol edildi 3 okul servis aracına para cezası tatbik edildi.

Bugün “GUT Farkındalık Günü”
Halk arasında “Padişah Hastalığı” ya da “Hastalıkların Kralı” olarak bilinen gut hastalığı, özellikle ayak başparmağında görülen ağrıyla ortaya çıkıyor. Ayak bileği, diz gibi vücudun birçok farklı ekleminde görülebilen gut hastalığına, genç erkeklerde romatizmal olarak rastlanılıyor.
Türkiye’nin ilk ve köklü ilaç şirketi İbrahim Etem – Menarini’nin koşulsuz katkılarıyla, 22 Mayıs Gut Farkındalık Günü’nde “Geç Olmasın, Gut Olmasın” Projesi ile gut hastalığına dikkat çekiliyor. Herkesi, sağlığı için adım atmaya ve düzenli olarak kontrole gitmeye davet eden proje kapsamında, zamanında önlem alınarak daha az insanın hastalığa yakalanması hedefleniyor.
Gut hastalığı 3 evreden oluşuyor:
-Erken tanı büyük önem taşıyor
-Bulaşıcı ve kalıcı bir hastalık sanılabiliyor
-Yılda en az 1 kez kontrole gitmek gerekiyor

29 Alkollü Sürücü
İlimizde yapılan trafik kontrolleri sırasında son 7 günde 29 sürücünün alkollü şekilde direksiyon başında olduğu ortaya çıktı. Alkollü araç kullandığı tespit edilen 25 araç sürücüsünün sürücü belgesine 6’şar ay süreyle el konulurken, 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 4 sürücü hakkında gerekli adli işlemler başlatıldı.

Sınıra komando takviyesi
Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye sınırındaki askeri birliklere komando takviyesi yapıldı. Türkiye’deki çeşitli bölgelerden Hatay’a zırhlı araçlarla sevk edilen çok sayıda komando birliği, Kırıkhan’dan geçerek sınır birliklerine doğru harekat etti.
Komandoların sınır birliklerine takviye amaçlı gönderildiği öğrenildi.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Odabaşı Mahallesine 9:00-12:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Ekinci Mahallesine 8:30-15:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Güzelburç Mahallesine 8:30-9:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Odabaşı ve Kuzerytepe Mahallelerine 10:00-11:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Ekinci Mahallesi Cengiz ve Sönmez Sokaklara 11:00-12:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Orhanlı Mahallesine 12:30-15:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Karlısu Mahallesine 16:00-18:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Aşağı Kepirce Mahallesi Kepirce, 1. Sokak, 5. Sokak, Şirinnar ve AşağıKepirce (Mücavir) Sokağa 9:30-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Gökmeydan Mahallesi Uğur Mumcu, Atatürk ve Ahmet Taner Kışlalı Sokaklara 13:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Harbiye Mahallesi Çağlayan (Hürriyet), 201, 209, Atatürk (İsmailli) Aşık Veysel, Çağlayan ( İsmailli), Çoban, Hürriyet ve Celal Atik Sokaklara 8:30-12:30 saatleri arası,
Defne İlçesi Harbiye Mahallesi Türbe, Şükrü Kanatlı ve Şehit Er Mehmet Duman Sokaklara 13:30-17:30 saatleri arası,
Hassa İlçesi Yuvalı Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Yalangoz, Demirkonak ve İncirli Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Kazkeli Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Arkıtça Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Davutpaşa ve Bükülmez Mahallelerine 10:00-15:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Kuşalanı Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ