Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,02 / Satış: 8,06
€ EURO → Alış: 9,49 / Satış: 9,52

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 23.05.2019
  • 813 kez okundu

Ramazan İmsakiyesi
BUGÜN YARIN
İmsak :03:40 03:39
Güneş :05:17 05:16
Akşam :19:47 19:48
Yatsı :21:17 21:18

Öğretmenlerde il içi atama
Başvuru Yarın Son
Öğretmenlerde ili içi atama istekleri başladı. Bakanlık takvimine göre, il içi tayin isteminde bulunacak öğretmenler, 21-24 Mayıs tarihleri arasında başvurularını yapabilecekler. İl içi öğretmen atama başvurusu için kişinin o görevde asgari 3 yıl ve üzeri görev yapmış olması kriteri aranırken, öğretmenlere 40 okul tercihi hakkı tanınıyor.
İl içi öğretmen tayin başvuruları yarın sona erecek. Bu arada, atamaların 29 Mayıs tarihinde yapılması ve ilişiklerin de 14 Haziran tarihinde kesilmesi gerekiyor.

5000 İmam, Temizlik İşçisi Yapıldı!
Diyanet İşleri Başkanlığı’nca, il müftülükleri bünyesinde boş bulunan imam hatip kadroları için yapılan sınav sonrası alımları gerçekleşen ve sözleşmeleri imzalanan 4 bin 995 imamın, görevlerine başladıktan bir süre sonra, İŞKUR’a bağlı toplum yararı programına kaydırılarak temizlik işçisi olarak çalıştırıldıkları ortaya çıktı.
CHP’den seçilen, daha sonra Saadet Partisi’ne geçen Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na konuyla ilgili sunduğu önergesinde, “Sınav ve iş şartlarına aykırı bir biçimde gerçekleştiği değerlendirilen bu uygulamanın nedeni nedir?” diye sordu.
Diyanet İşleri bünyesinde imam olarak göreve başlayan personelin farklı bir kadroda çalıştırılmasıyla ilgili doğan mağduriyetlerin giderilmesi için nasıl bir çalışma yürütüldüğünü de soran Milletvekili Karaduman, şu soruları da sordu:
-Söz konusu 4 bin 995 kişinin İŞKUR’un toplum yararına hizmet programı çerçevesinde istihdam edilecekleri süreyle ilgili bir sınırlama mevcut mudur?
-İlgili personelin sürekli istihdamına ilişkin bir kadro planlaması var mıdır?

Tarım heyeti yarın Değirmenyolu’nda
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ergün Çolakoğlu ile Defne İlçe Müdürü Hasan Akdoğan ve beraberinde uzman bir heyet, çiftçilerin sıkıntılarını dinlemek, hibeler ve desteklemeler ile ilgili bilgi vermek üzere kırsal yörelere geziler düzenlemeyi sürdürüyor. İl ve İlçe Müdürü ile tarım uzmanlarının, yarın Defne ilçesi Değirmenyolu Mahallesi’nde toplanarak, bölgedeki çiftçilere hibe ve desteklemeler konusunda bilgilendirmede bulunacağı duyuruldu. Toplantı yerinin Değirmenyolu İlkokulu bahçesi olacağı kaydedildi.

Geçici Kur’an Kursu Öğreticisi alınacak
Başvuru 27 Mayıs’a Kadar…
Hatay İl Müftülüğü, ilçelerde görevlendirilmek üzere geçici Kur’an Kursu Öğreticisi alımı yapıyor. Geçici Kur’an kursuna başvuru için, DHBT’den minimum 50 puan alınmış olması gerekiyor. Müftülükten edinilen bilgiye göre, 14 Mayıs günü başlayan Geçici Kur’an Kursu Öğreticisi alımı başvuruları,
27 Mayıs tarihine kadar yapılabilecek.
Bu arada başvurucularda, imam hatip mezunu olma kriteri mutlak şart olarak dile getirildi.

Pazar farklı…
Tarla çok farklı…
Türkiye’nin önde gelen patates üretim merkezlerinden İzmir’in Ödemiş ilçesinde hasatla birlikte ürünün tarladaki fiyatı kilogram başına 1,4 liraya geriledi.

Öğretmenlerde il içi atamada:
Rehberlik Özel Durumu!
Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü, il içi öğretmen atama istekleriyle ilgili rehberlik dersi öğretmenlerinin özel kriterini hatırlattı.
Milli Eğitim duyurusunda şöyle denildi:
“Öğretmenlerin 2019 yılı il içi isteğe bağlı yer değiştirme işlemlerinde ‘Rehberlik’ branşında yer değiştirecek öğretmenlerin dikkatine; Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmenliğin ‘Rehberlik alan öğretmeni norm kadrosu’ başlıklı 21.Maddesi’nin 4. Fıkrası, ‘Özel eğitim kurumları hariç olmak üzere, bir yerleşim merkezindeki her eğitim kurumunda en az 1 rehberlik alan öğretmeni norm kadrosu doldurulmadan ikinci ve müteakip norm kadrolara öğretmen atanamaz’ denildiğinden, ilimiz geneli Rehberlik branşında il içi isteğe bağlı yer değiştirme başvurusunda bulunacak öğretmenlerin bu maddeyi göz önünde bulundurarak tercih yapmaları gerekmektedir.”

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Mansurlu Mahallesine 8:30-15:30 saatleri arası,
Defne İlçesi Harbiye Mahallesi Şeyh Davut (İsmailli), Lise ve Çağlayan Sokaklara 8:30-12:30 saatleri arası,
Defne İlçesi Harbiye Mahallesi Fidan (Yukarı Harbiye), Hatip ve Şair Sokaklara 13:30-17:30 saatleri arası,
Defne İlçesi Gümüşgöze Mahallesi Abdi İpekçi, Atatürk, Bahar, Cumhuriyet, Erler, Gül, Güzel, Menderes, Zambak, Ziyaret, Çınar, 1. Çıkmaz, Akasya, Atatürk (Yeni) Cumhuriyet (Yeni) ,Defne, Dilek, Güneş, Hürriyet, Melek, Menekşe, Selvi, Yeşil, Erler (Yeni) Kiraz, Yunus Emre, İpek 2. Çıkmaz, 4. Çıkmaz İle Harbiye Mahallesi Erler (Yukarı Harbiye) Yamanlar, Fırat, Meşe ve Zambak Sokaklara 13:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Yeşilpınar Mahallesi Atatürk Sokağa 9:00-10:30 saatleri arası,
Defne İlçesi Yeşilpınar Mahallesine 10:30-11:30 saatleri arası,
Defne İlçesi Harbiye Mahallesine 11:30-12:30 saatleri arası,
Defne İlçesi Harbiye Mahallesi Pazar, Şükrü Kanatlı, Reyhan, Harbiye ve Mersin Sokaklarına 13:30-15:30 saatleri arası,
Defne İlçesi Armutlu Mahallesi Turunçlu, Timur, 2. Nergis ve 2. Güven Sokaklarına 16:30-18:00 saatleri arası
Reyhanlı İlçesi Mustafakemal Mahallesine 10:00-16:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Gökmeydan Mahallesi Uğur Mumcu, Atatürk ve Ahmet Taner Kışlalı Sokaklara 14:00-17:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Gökmeydan Mahallesi Uğur Mumcu Sokağa 9:00-13:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Arpaçiftlik Mahallesi Adalar, Çiftlik, Atatürk, Pınarlar, Cemil Duran, Akdeniz/Nergiz ve Akdeniz Sokaklar, Avcılarsuyu Mahallesi Değirmendere, Sıradaşlar ve Avcılarsuyu Sokaklar ile Haymaseki Mahallesine 9:30-17:00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Yargı’da Reform
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Yargı Reformu Strateji Belgesi, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 30 Mayıs’ta tüm dünya ve Türkiye kamuoyuna açıklanacaktır” dedi.

RES-2 Mayıs’ta
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan, Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA RES-2) yarışmalarının 30 Mayıs’ta yapılacağı bildirildi.

Sloganı Hatay’dan
CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran seçim kampanyası yol haritasını koordinasyon toplantısıyla açıkladı. Kampanya, “Her şey çok güzel olacak” sloganı üzerine konumlandırıldı.

Eczacılara destek
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türk Eczacıları Birliği arasında imzalanan protokol ile eczacılar için yıllık 230 milyon lira iyileştirme sağlandığını bildirdi.

Arife günü mesai belirsizliği!
Ramazan ayının sonuna doğru yaklaştığımız şu günlerde, binlerce çalışanı bayram tatili heyecanı sardı. 2019 yılında Cumhurbaşkanlığı kararı ile bayram tatili 9 gün oldu. Hal böyle olunca, tatil planları çoktan netleşti.
9 günlük bayram tatilinde bankalar, noterler, PTT ve noter şubeleri de tatil olacak mı, bu henüz belirsiz. Arife günü noterler saat kaça kadar açık olacak? Bu konu da muğlak. Özellikle her gün milyonlarca kişinin kullandığı bankalar, PTT merkezleri, eczaneler ve hastanelerin Ramazan Bayramı arifesinde çalışma durumları merak ediliyor.
Bayramın hem hafta içine denk gelmesi hem de resmi bayram tatili olmasından dolayı kapalı olacak kurumların da özellikle arife günü açık olup olmayacakları merak ediliyor. Arife günü (3 Haziran 2019 Pazartesi) bankalar, PTT’ler, noterler öğlene kadar açık olacak. 12:30’a kadar işlemler yapılabilecek, öğleden sonra resmi tatile girecek.

Bu yıl 246 Üniversiteden 900 bin öğrencinin mezun olması bekleniyor!
Haziran ayının yaklaşmasıyla beraber mezuniyet heyecanı özellikle üniversitelileri sardı. Bu yıl yaklaşık 900 bin öğrencinin yükseköğretim kurumlarından mezun olması bekleniyor. B2Press’in incelemesine göre, öğrenciler; lisans programlarından ortalama 25,3, yüksek lisanstan 30,7 ve doktora programlarında ise 34,9 yaşında mezun oluyor. Kadın akademisyen oranı ise artışta.
2018 ve 2019 eğitim öğretim yılının sonuna yaklaştığımız bugünlerde, Online PR Ajansı B2Press, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) istatistiklerini inceledi. Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarının öğrenci, mezun ve akademisyen sayılarını analiz eden B2Press, 155’i devlet 91’i vakıf olmak üzere toplam 246 yükseköğretim kurumunda bu yıl yaklaşık 900 bin öğrencinin mezun olmasının beklendiğini açıkladı. Bir önceki senenin YÖK verileri ışığında ortaya çıkan rakamlara göre; yeni mezunların %54’ünün lisans, %37’sinin ön lisans, %8’inin yüksek lisans, %1’inin ise doktora mezunu olması bekleniyor. Ortalama mezuniyet yaşları incelendiğinde ise ön lisans öğrencileri 24,5, lisans 25,3, yüksel lisans 30,7 ve doktora öğrencileri 34,9 yaşında mezun oluyor.
Son 10 yılda ön lisans öğrenci sayısı %415 arttı.
Araştırmaya göre, ülkemizde 2018-2019 eğitim öğretim yılında yükseköğretim kurumlarındaki öğrenci sayısı 7.740.502’e ulaştı. Son 10 yıldaki üniversitelerdeki öğrenci sayısındaki artışlar incelendiğinde: ön lisans öğrencileri %415 artarak 2.829.430’a, lisans öğrencileri %102 artışla 4.420.699’a, yüksek lisans öğrencileri %260 artarak 394.174’e ve doktora yapanların sayısı ise %169 artarak 96.199’a yükseldi.
Araştırmada, öğrencilerin %92’sinin devlet üniversitelerine kayıtlı olduğu görülürken, açık öğretim fakültelerinin de etkisiyle, en kalabalık üniversite, 3.361.273 öğrenciyle Anadolu Üniversitesi oldu. Anadolu Üniversitesi’ni 789.622 öğrenciyle İstanbul Üniversitesi ve 661.260 öğrenciyle Atatürk Üniversitesi takip ediyor. 66 öğrenciye sahip Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi ise Türkiye’nin en az öğrenciye sahip üniversitesi olarak karşımıza çıkıyor.
Türkiye’deki üniversitelerde görev yapan öğretim elemanlarını da inceleyen B2Press, öğretim elemanı sayısının 10 yılda %70 oranında artış göstererek 167.243’e yükseldiğini açıkladı. 2008’den bu yana erkek akademisyen oranı %56’ya kadar gerilerken, kadın akademisyen oranı %44’e ulaştı. Ülkemizde 2.456 yabancı uyruklu öğretim elemanı eğitim verirken, 356 akademisyenle ABD vatandaşları ilk sırada yer aldı. Onları, 326 ile Suriyeli ve 323 İranlı öğretim elemanı takip ediyor

İdlib hareketli!
Suriyeli silahlı muhalifler, son haftalarda Şam Yönetimi’nin “İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi” sınırları içinde ele geçirdiği bölgeleri geri almak için karşı bir operasyon başlattı.

Akademik Koçluk
Milli Eğitim Bakanlığı, 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında, imam hatip liselerindeki öğrencilerin kariyer ve mesleki gelişimleri için “Akademik Koçluk” sistemini başlatmaya hazırlanıyor.

En fazla kar
Borsa İstanbul’da işlem gören ana sektör endeksleri arasında, teknoloji endeksine dahil şirketlerin karı, bu yılın ilk çeyreğinde 2018’in aynı dönemine göre yüzde 66,6 arttı.

Bakanlık takipte
Adalet Bakanlığı’nın, bilirkişilerin rapor teslimlerinin anlık takibine yönelik 18 Ocak’ta başlattığı yeni uygulama kapsamında, bugüne kadar 8 bin 735 bilirkişinin raporunu zamanında teslim etmediği tespit edildi.

Önemli veri
28 Mayıs Salı: 10:00/Ekonomik Güven Endeksi/Mayıs/Önceki: 84.7

Askerlik değişiyor
Yeni askerlik sisteminde yükümlü kaynağının “yükümlü erbaş/er”, “yedek astsubay” ve “yedek subay” olarak sınıflandırılabileceğini ifade eden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bunların yanı sıra bedelli ve dövizli askerlik uygulamalarının da yer alacağını söyledi.

Yarı yarıya indirim
Ticaret Bakanlığı’nca, ABD menşeli 22 kalem ürünün ithalatına uygulanan ek mali yükümlülük yarı yarıya indirildi.

Sahte Para!
Tüketici örgütleri, yaz sezonu ve bayramların yaklaşmasıyla kalpazanların özellikle turizm bölgeleri ve kalabalık alışveriş ortamlarında aktif olduğunu belirterek, vatandaşlara dikkatli olmaları çağrısında bulundu.

Personel alımı
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, adliyeler, Bakanlık merkez teşkilatı ile Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü bünyesinde 11 bin 78 personel istihdam edileceğini bildirdi.

İçmeyin!
TÜSAD Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Şule Akçay, “İftardan hemen sonra peş peşe sigara içilmesi, zararlı etkileri daha fazla ortaya çıkarır” dedi.

Ek burs müjdesi
Yükseköğretim Kurulu 100/2000 Doktora Burs Projesi kapsamında eğitim alan öğrenciler, TÜBİTAK tarafından tanımlanmış başarı ölçütlerini yerine getirmek şartıyla “çift burs” imkanına kavuşacak.

MEB açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, matematiğin seçmeli olduğu konusunda doğru olmayan içeriklerin dolaştığını belirterek, “Hiçbir öğrencinin matematik dersi almadan bir üst sınıfa geçmesi mümkün değildir. Bu kadar net” değerlendirmesinde bulundu.

Emekliye ikramiye
Geçtiğimiz yıl Ramazan Bayramı’nda ikramiyeler 8 Haziran’da ödendi. Bu yıl Ramazan Bayramında ödenecek ikramiyenin ise tarihi henüz net değil. İkramiyeler, büyük ihtimalle 27 – 31 Mayıs haftası içerisinde yatırılacak.

Erişime açıldı
İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İş Yeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı (2019-İSG 1. Dönem) temel soru kitapçıkları ve cevap anahtarları erişime açıldı.

TOBB verileri
Bir önceki aya göre kapanan şirket sayısında %13,44 oranında artış olup, kapanan kooperatif sayısında % 5,66 kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısında % 22,58 azalış oldu.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ