Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 01.04.2017
  • 1.330 kez okundu

2017 Altın Defne Edebiyat Ödülü
Nihat Özdal’a
Aalen Antakya Kültür Derneği organizesindeki Altın Defne Edebiyat Ödülü, bu yıl Şair Nihat Özdal’a verilecek. Kararı açıklayan AAKD Başkanı Mehmet Karasu, Yönetim Kurulu oybirliğiyle Nihat Özdal’ın bu ödüle layık görüldüğünü bildirdi. AAKD Başkanı Mehmet Karasu, şu bilgileri verdi:
“Her şeyin daha çok birbirine benzediği günümüzde, yerelin özgün dokusu ve doğanın özgün nitelikleri gibi yoğun güçlerin çarpışması altına kurduğu ustaca bağlar, dünyanın farklı coğrafya ve dillerinde şiiri ve sözü arayışı ile en küçük, en sıradan nesneleri şiir söyleminde yeni bir ses getirerek yarattığı yoğunluk, kusurlu bir hal alan mayalanmaya karşılık şiirindeki deneysel yavaşlığı yeni arayışlar, inşalar, kolajlar, performanslar ile işlemesindeki başarısından ötürü, 2017 Altın Defne Edebiyat Ödülü’ne Şair Nihat Özdal uygun görülmüştür.”
Karasu, ödülün Haziran ayında sahibine teslim edileceğini bildirdi ve Özdal’ı tebrik edip kutladı.

Eğitim İş ile ÇYDD ortak etkinliği Panel bugün
REFERANDUMDA NEDEN HAYIR?
Konuşmacılar: Prof. Dr. ÇELİKEL ile G. Başkan BALIK
Eğitim İş Hatay 1 Nolu Şube ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Defne Şubesi, bugün önemli bir etkinliğe imza atıyor. 16 Nisan’daki Referandumda “Neden Hayır?” denilmesi gerektiğinin anlatılacağı Panel Defne ilçesinde yapılıyor.
Hatay Eğitim İş ile ÇYDD Defne Şubesi’nin ortak etkinliğinde gerçekleşecek olan ‘Neden Hayır?’ başlıklı Panel’de, konunun ‘cumhuriyetimiz, demokrasimiz, hukuk ve emeğimiz’ yönünden tartışılıp konuşulacağı kaydedildi. Panel, bugün saat 17.00’da Harbiye yolu üzerindeki Muhasebeciler Lokali’nde başlayacak. Eğitim-İş Genel Başkanı Mehmet BALIK ve ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel ÇELİKEL’in birer konuşma yapacağı Panel’in moderatörlüğünü ise Eğitim İş Yöneticisi, eski başkanlardan Şenol Eyüboğlu yapacak.

2750 Hakim-Savcı alınacak
2000 Adli Yargı Hakim ve Savcı Adayı ile 750 Avukatlık mesleğinden Adli Yargı Hakim ve Savcı Adayı alınacak. Sınavlara başvurular, 6-13 Nisan tarihleri arasında, bireysel olarak internet aracılığıyla veya ÖSYM başvuru merkezleri aracılığıyla elektronik ortamda alınacak.

8,5 AYDA FETÖ İHRACI: 98.813
Hükümet, 27 Temmuz’dan bu yana çıkardığı 10 kanun hükmünde kararname çerçevesinde oluşan ihraç ve iade listeleriyle bugüne kadar toplam 98.813 kamu çalışanın meslekten ihraç edildiğini duyurdu. İadeler çıkarıldıktan sonra, adli mercilerdeki ihraçlar hariç, meslekten atılanların toplamı 94 bin 721 kamu personeli olarak belirtiliyor. Ancak Anayasa Mahkemesi, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ve HSYK’nın ihraç kararı aldığı 4092 hakim ve savcı da bu rakama eklendiğinde, toplamdaki rakam 98 bin 813 personele çıkıyor.
En çok ihraç kararı, 33 bin 937 ile Milli Eğitim’de yaşandı. Emniyet Genel Müdürlüğü ise 20 bin 683 personeli ihraç etti. Milli Eğitim Bakanlığı şu ana kadar 43 personeli görevine iade ederken, Emniyet, 36 personeli için iade kararı aldı.
27 Temmuz’dan itibaren ülkemizde yaşanan OHAL sürecinde FETÖ-PDY soruşturmaları kapsamında meslekten ihraç edilen 98.813 kamu çalışanının en yüksek sayıda yaşandığı, yani en çok ihraç olayının olduğu kurumlar şunlar:
Üniversiteler: 5187 kişi
Sağlık: 6384 kişi
Milli Eğitim: 33.937 kişi
Maliye: 1220 kişi
Belediyeler: 2258 kişi
KKK: 2822 kişi
Jandarma: 2811 kişi
İçişleri: 890 kişi
Hava Kuv.: 986 kişi
Gıda Tarım Bak.: 988 kişi
Gelir İdaresi: 1294 kişi
Emniyet: 20.683 kişi
Diyanet: 1812 kişi
Adalet: 4218 kişi

120 KURSİYER BELLİ OLDU
4 Aşamadan oluşan eğitimler 4 Nisan Salı günü başlıyor.
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), 27-28 Mart 2017 tarihinde gerçekleştirdiği mülakatlar neticesinde, Nisan ayında Antakya’da düzenlenecek olan uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılacakların isimlerini belirledi. DOĞAKA internet sitesinde, 4 ayrı kategorideki kursiyer iş girişimcisi adaylarının isimleri yer alıyor.
4 Nisan Salı günü başlayacak olan girişimcilik eğitimine tabi olmaya hak kazananların isimleri yayınlanırken, 4 kategorideki eğitimlerin tarihleri şöyle saptandı:
1.Etap: 4-7 Nisan arası
2.Etap: 11-14 Nisan arası
3.Etap: 18-21 Nisan arası
4.Etap: 25-28 Nisan arası

HBB’den ibadethane hassasiyeti …
Hatay halkının manevi duygularını daha temiz ve sağlıklı ortamlarda yaşaması için büyük hassasiyet gösterdiği belirtilen Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB), kurduğu ibadethane temizlik ekibiyle çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Kurulduğu günden bu yana Hatay’ın tüm ilçelerindeki ibadethanelerde gerçekleştirdiği kapsamlı temizlik çalışmalarıyla vatandaşlardan tam not aldığı bildirilen HBB ekipleri, Hatay halkının manevi mutluluğuna ortak olmaya devam ediyor. HBB ekiplerinin son durağı Yayladağı ilçesi Sungur ve Yukarıokçular camileri ile Şeyh Ahmed Kuseyri Camii ve türbesi oldu. Mahalle sakinlerinin ilgisi eşliğinde özenle çalışan ekipler, camilerin bahçesini ve içini özenle temizledi. HBB ekiplerinin camilerde gerçekleştirdiği detaylı temizlikten duyduğu memnuniyeti getiren mahalle sakinleri, her zaman olduğu gibi mübarek Regaip Kandili’nde de bu hassas davranışı sergileyen HBB ekiplerine teşekkür etti.

Kimyeci: Referandumda milletçe ‘Evet’ diyeceğiz
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Hatay Elektronik Cihaz Tamircileri Odası esnafı ile bir araya geldi. Hatay Elektronik Cihaz Tamircileri Odası Başkanı Adnan Taşçıoğlu ev sahipliğinde gerçekleşen buluşmada Başkan Kimyeci’nin yanı sıra, Belediye Meclis Üyeleri, Başkan Yardımcıları, daire müdürleri ve çarşı esnafı katılım gösterdi.
Buluşmada Başkan Kimyeci, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve belediye hizmetleri hakkında da detaylı bilgiler verdi. 16 Nisan 2017’de gerçekleşecek Referandumda milletçe ‘Evet’ diyeceklerini belirten Başkan Kimyeci, esnafı da halk oylamasında ‘Evet’ demeye davet etti. Başkan Kimyeci, buluşmada ayrıca Antakya Belediyesi’nin kurulduğu günden bu yana esnafa yapılan hizmetleri detaylı bir şekilde anlatarak hizmetlerin devam edeceğini vurguladı.
Başkan Kimyeci, ayrıca Hükümetimizin çıkardığı yasa ile esnafa 14 meslek dalında Ustalık Belgesi alma zorunluluğunun kaldırıldığını, İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatı başvurularında bu konuda kolaylık sağlanacağının müjdesini verdi.

Erhan Aksay Toplantısı 6 Nisan’da
Erhan Aksay Kurumlararası Futbol Turnuvası ilk toplantısı gelecek hafta içinde yapılıyor. İcra Kurulu, önce 6 Nisan, ardından da 5 Nisan olarak duyurduğu toplantı tarihinin kesin olarak 6 Nisan Perşembe günü saat 17.00 olduğunu açıkladı. Toplantı, Spor Kompleksi’nde yapılacak.

Yaşlılarda en fazla ölüm % 47 ile
DOLAŞIM SİSTEMİ KAYNAKLI
Yaşam Memnuniyeti Araştırması sonuçlarına göre, genel sağlık durumundan memnun olduğunu beyan eden yaşlı bireylerin oranı 2012 yılında %43,1 iken, 2016 yılında %45,3’e yükseldi. Genel sağlık durumundan memnun olduğunu beyan eden yaşlı erkeklerin oranı 2016 yılında %53 iken, yaşlı kadınlarda bu oran %39,4 oldu.
Yaşlılar en fazla dolaşım sistemi hastalıklarından hayatını kaybetti. Ölüm nedeni istatistiklerine göre, 2015 yılında ölen yaşlıların %46,3’ü dolaşım sistemi hastalıkları nedeniyle hayatını kaybetti. Bu hastalığı ikinci sırada %16,5 ile iyi huylu ve kötü huylu tümörler, üçüncü sırada ise %13 ile solunum sistemi hastalıkları takip etti.
Ölüm nedenleri cinsiyete göre incelendiğinde, cinsiyetler arası en önemli farkın iyi huylu ve kötü huylu tümörlerde olduğu görüldü. İyi ve kötü huylu tümörler nedeniyle hayatını kaybeden yaşlı erkeklerin oranı yaşlı kadınların oranının yaklaşık iki katı oldu. İyi ve kötü huylu tümörler nedeniyle hayatını kaybeden yaşlı erkeklerin oranı, %21,5 iken yaşlı kadınlarda bu oranın %11,6 olduğu görüldü.

Yaşlıların % 73’ü tarlada çalışıyor
Ülkemizde çalışan yaşlı nüfusun %72,8’i tarım sektöründe yer aldı. Hane halkı işgücü araştırması sonuçlarına göre, istihdam edilen yaşlı nüfusun sektörel dağılımı incelendiğinde, 2015 yılında yaşlı nüfusun %72,8’inin tarım sektöründe, %20,4’ünün ise hizmet sektöründe yer aldığı görüldü.

620.000 Kişi ‘yaşlılık maaşı’ alıyor
Ülkemizde yaşlılık yardımından faydalanan yaşlıların sayısı 620 bin 19 oldu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kayıtlarına göre, 2022 Sayılı “65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun” gereğince, muhtaç olduğu tespit edilen yaşlılara yapılan ödemelerden faydalanan yaşlıların sayısı 2016 yılında 620 bin 19 kişi olup, toplam yaşlı nüfus içindeki oranı %9,3 oldu. Yaşlı başına yapılan yıllık ortalama yardım tutarı ise 2 bin 548 TL oldu.

Sağlıkta 367 Aday Memur sınava girdi
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği ile İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’nde görevli toplam 367 kamu çalışanı, aday memur eğitimi sonrası sınavdan geçirildi.
Aday Memur Temel Eğitim Sınavı; 29 Mart Çarşamba günü 1.grup 13:00-14:30, 2.grup 15:00-16:30 ve 3.grup 17:00-18:30 saatlerinde olmak üzere üç (3) grup halinde, İl Sağlık Müdürlüğü Dâvûd-î Antâkî Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Eğitim sınavına; İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevli 9 aday memur, Halk Sağlığı Müdürlüğü’nde görevli 132 aday memur ile Kamu Hastaneleri’nde görevli 226 olmak üzere, toplam 367 aday memur katıldı.

ÇOCUKLAR FUTBOL TURNUVASI
Hatay BŞB’nin ilkini geçen yıl yaptığı “Çocuklar Futbol Turnuvası” Pazartesi günü başlıyor.
Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin (BŞB) destekleriyle, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla ‘Çocuk Bayramı Futbol Turnuvası’nın bu yıl 2’ncisi düzenlenecek.
Sportif anlamdaki kapsamlı çalışmalarıyla, kente başarılarla dolu yepyeni bir soluk getiren Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, geleceğimizin teminatı çocukların kötü alışkanlıklardan uzaklaştırılarak spora yönelmesi amacıyla anlamlı bir etkinliğe daha imza atmaya hazırlanıyor. Türk Milleti’nin büyük önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda gerçekleştirilecek olan ve toplam 21 takımın katılım sağlayacağı Turnuva’da 2007-2008 ve 2009 doğumlu sporcular mücadele edecek.
İLK MAÇ 3 NİSAN PAZARTESİ GÜNÜ
Maçların, Hatay Büyükşehir Belediyesi Esentepe Futbol Sahası’nda oynanacağını belirten BŞB yetkilileri, Turnuva’nın ilk maçının 3 Nisan Pazartesi günü saat 17.00’de oynanacağını, dereceye giren takımlara ise kupa verileceğini bildirdi.

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ