Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,80 / Satış: 6,83
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 12.06.2019
  • 879 kez okundu

91 Alkollü Sürücü
Hatay’da bayram tatilinde direksiyon başına alkollü geçtiği saptanan 91 sürücünün ehliyetleri geçici süreyle alındı. Yapılan kontrollerde alkollü araç kullandığı tespit edilen 63 araç sürücüsünün sürücü belgesine geçici olarak el konulurken, 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 28 sürücü hakkında gerekli adli işlemler başlatıldı.

Taşeronlar İşsiz mi Kalacak?
Okullarda görevli 31.800 işçinin Cuma günkü karne dağıtımı sonrası işleri bitiyor mu?
Millî Eğitim Bakanlığı bünyesindeki okul ve kurumlarda geçici işçi statüsünde çalışan 31 bin 800 işçinin karne günü, yani 14 Haziran’da işsiz kalacağı öne sürülüyor. CHP Milletvekili Veli Ağbaba’nın bu konudaki açıklaması şöyle:
“Bu karar uygulanırsa, 32 bine yakın işçi 2 ay boyunca işsiz kalacak. Bu sürede kiralarını ödeyemeyecekler, faturalarını ödeyemeyecekler. Bu vatandaşlarımızın o 2 aylık periyotta başka bir iş bulamayacağı da aşikardır. 32 bin işçimiz, 2 ay boyunca işsiz kalacak ve işe başlayacakları 15 Ağustos tarihini bekleyecek. Ekonomi bu durumdayken, enflasyon her geçen gün daha da yükselirken bu işçileri işten çıkarmak, ‘Bugün git, 2 ay sonra gel’ demek, sosyal devlet ilkesiyle bağdaşmamaktadır.”
Ağbaba, açıklaması-nın sonunda, “Her işçinin 4 kişilik bir ailesi olduğunu düşünürsek, bu uygulamadan 125 bin vatandaşımız etkilenecek. Millî Eğitim Bakanlığı, bir an önce işçilerimizin beklediği müjdeli haberi vermeli ve iş akitlerinin 14 Haziran’da feshedilme-yeceğini açıklamalıdır. Hem hukuken hem vicdanen yapılması gereken budur” dedi.

Mkü’de Teknouzay Bilim Şenliği
Dün başladı, bugün devam edecek…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tayfur Sökmen Kampüsü’nde Teknouzay Bilim Şenliği düzenleniyor. Etkinlik, Atatürk Konferans Salonu’nda dün saat 09.00’da başladı, bugün de devam edecek.
Dün başlatılan Teknouzay Bilim Şenliği İle ilgili şu bilgi aktarıldı:
“TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri Destekleme Programı kapsamında, Türkiye’de desteklenmeye hak kazanan 50 proje arasında bulunan Teknouzay Bilim Şenliği Projesi, Hatay İl’inde gerçekleştirilen ilk ve tek 4007 Projesi olma özelliğini taşımaktadır. İlki, İskenderun Bilim ve Sanat Merkezi ile İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) işbirliğinde gerçekleştirilen şenliğin ikincisi ise Hatay Bilim ve Sanat Merkezi tarafından yürütülmektedir.
Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Mustafa Kemal Üniversitesi, İskenderun Teknik Üniversitesi, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve İskenderun Bilim ve Sanat Merkezi’nin destekleri ile gerçekleşen Teknouzay Bilim Şenliği, 11-12 Haziran tarihlerinde Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Sökmen Kampüsü’nde gerçekleşecek. İki gün sürecek olan projenin amacı, bilim kültürünü ve bilim iletişimini toplumun daha geniş kesimlerine yaymaktır. Bu sayede, toplumun bilime olan ilgisini artırmak, çocukları ve gençleri uzay bilimleri temelinde tüm bilim alanlarında kariyer yapmaya özendirmek, alanın uzmanı olan bilim insanlarıyla her yaştan ve kesimden katılım gösterecek insanı bilim çatısı altında buluşturup kaynaştırmaktır.
Şenlik süresince katılımcılar için ilgi çekici sergiler, atölyeler, laboratuvar çalışmaları, tematik oyunlar, konferanslar, teleskoplar ile gökyüzü gözlemi, sahne şovları, gösteriler, söyleşiler gibi etkileşimli uygulamalar düzenlenecektir. Projede; uzayda tarım, moleküler biyoloji, uydu ve roket sistemleri, sanal gerçeklik, gezegenimizdeki kayaç yapıları, nanoteknoloji ve güneş pilleri, evrendeki gök cisimleri, Türkiye’de astronomi gibi uzay ve ve teknolojiye dair birçok konu gerek konferanslarla gerekse atölyelerle katılımcılara sunulacaktır. Proje ekibinde, Türkiye’den ve Hatay ilinden çok değerli öğretmenler ve akademisyenler bulunmaktadır. Şenlik için http://teknouzaybilimsenligi.com/ adresi üzerinden, hem Hatay İl’inden hem de Türkiye’nin pek çok ilinden binlerce katılımcı başvurusu alınmıştır. Çalışmalar, tüm halkın katılımına açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecektir.”

Veteriner Fakültesinde Mezuniyet
Cuma Günü…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Veteriner Fakültesi’nde hafta sonunda mezuniyet töreni düzenleniyor. Yapılan duyuruda, “Üniversitemiz Veteriner Fakültesi Dekanlığı tarafından 14/06/2019 tarihinde 14.00 – 17.00 saatleri arasında, Atatürk Konferans Salonu’nda, Veteriner Fakültesi Mezuniyet Töreni gerçekleştirilecektir” denildi.

YKS 15-16 Haziran’da
Lise sınavına giren öğrencilerin stresi sona erdi, sıra üniversite adaylarında… Milyonlarca öğrenciyi, 15-16 Haziran’da yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) heyecanı sardı. Psikologlar, sınava girecek adaylara, “olumsuz düşünce ve insanlardan uzaklaşma” tavsiyesinde bulundu. Psikologların, öğrenciler ile velilere bu konudaki önerileri şöyle:
“İmtihana girecekler; kendileriyle negatif konuşan ve ‘kazanamazsın, kazanamazsan hayatın biter’ diyen kişilerden uzak dursun. Sınava kadar mümkün olduğunca, çok müspet iç konuşma yapın. Ailelerin de, gerçekçi bir şekilde destek vermeleri gerekiyor. Kaygı uyandıran ya da sahte iyimserlik taşıyan konuş-malar yapılmamalı.”

Bayramda kontrol çok, ceza az!
İlimizde, geride kalan Ramazan Bayramı öncesi ve sırasında trafik kontrollerinde, olağanın altında ceza tutanağı düzenlenmesi dikkati çekti. İlimizde, trafiğin denetlenmesi ve düzenlenmesin yönelik olarak yürütülen çalışmalar kapsamında trafik ekipleri tarafından 3-9 Haziran tarihleri arasında yapılan denetim ve kontrollerde;
-18.276 araç kontrol edildi,
– Kusuru tespit edilen 2.966 araç sürücüsüne idari para cezası uygulandı,
-57 motosiklet trafikten men edildi,
-14 okul servis aracı kontrol edildi, 3 okul servis aracına para cezası tatbik edildi.

HBB’den, Arsuz’da taksi hamlesi
HBB Ulaşım Koordinasyon Merkezinin (UKOME) 19/03/2019 tarih ve 2019/86 sayılı kararıyla, işletme hakkı Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığında olan Arsuz ilçesi Gözcüler Mahallesi’nde açılacak 1(bir) adet ticari taksi durağında toplam 8 (sekiz) adet taksi işletmeciliği hakkı verileceği bilgisini paylaştı.
Arsuz Taksi Durağında bir adet taksi işletmeciliğinin, 36 (Otuzaltı) aylık işletme hakkıyla ihaleye çıkılacağı bilgisini paylaşan HBB Ulaşım Dairesi Başkanlığı yetkilileri, bir adet taksi işletmeciliği kira bedelinin ise KDV dâhil 4.147,65 TL (dört bin yüz kırk yedi lira altmış beş kuruş) olduğunu ekledi.

İdlib’e 33 tırlık insani yardım
Birleşmiş Milletler (BM) tarafından, Suriye’nin İdlib kentine 33 tır insani yardım gönderildi. BM’nin yardımlarını taşıyan 33 tır, Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan geçiş yaptı.
Tırlardaki insani yardım malzemelerinin İdlib ve kırsalındaki ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağı öğrenildi.

CHP’den itiraz
CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Askeralma Kanunu Teklifi’nde, Genelkurmay Başkanlığı’nın teklifi ve MGK’nin onayı şartlarının 45. maddeye eklenmesi halinde itiraz etmeyeceklerini söyledi.

Kültür Yolcuları
Suçıkağı Paşa Karaca Ortaokulu öğretmen ve öğrencilerinin oluşturduğu 8 kişilik grup, Türkiye Ulusal Ajansı ve Avrupa Komisyonu tarafından hibelendirilen “Surfing Our Roots, Köklere Yolculuk” isimli Erasmus+ Projesi kapsamında Hollanda’ya gitti.

Personel alımı
Karadeniz Teknik Üniversi-tesine (KTÜ) 4’ü profesör 53 akademisyen alınacak. Kadrolara başvurular 24 Haziran’a kadar yapılabilecek.

Ölüm tablomuz
Türkiye’de geçen yıl ölüm sayısı bir önceki yıla göre yüzde 0,1 azalarak 426 bin 106 oldu. Geçen yıl hayatını kaybedenlerin yüzde 54,6’sını erkekler, yüzde 45,4’ünü kadınlar oluşturdu.

Önemli veriler
14 Haziran Cuma: 10:00/Cari İşlemler Dengesi/Nisan/Beklenti: – 1.50 milyar dolar/Önceki: – 0.59 milyar dolar
17 Haziran Pazartesi: 10:00/İşsizlik Oranı/Mart/Önceki: % 14.7

Hak-İş yürüyor
Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı Hizmet-İş Sendikası’nın, Bolu Belediyesi’ndeki işten çıkarmaları protesto etmek amacıyla düzenlediği “Emek ve Adalet Yürüyüşü” başladı.

FETÖ Operasyonu
FETÖ’nün Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, 48’i muvazzaf 52 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

Vekalet Dokuzoğlu’nda
Görevli olarak İstanbul’a giden İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı’nın yerine, göreve dönünceye kadar, İskenderun Belediye Meclis üyesi Mehmet Ali Dokuzoğlu’nun vekâlet edeceği bildirildi.

Trans Yağ uyarısı
Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, gıdalarda kullanılan trans yağ nedeniyle dünyada yılda yarım milyon kişinin koroner kalp hastalığı nedeniyle yaşamını yitirdiğine dikkati çekti.

Oyunlara dikkat!
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, çocukları ve gençleri intihara yönelten bilgisayar oyunlarına karşı 2017-2018 eğitim yılı içerisinde 842 bin 399 öğretmen, 57 bin 399 yönetici, 7 milyon 294 bin 617 öğrenci ve 1 milyon 513 bin 328 veliye eğitim verildiğini söyledi.

FETÖ Operasyonu
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, FETÖ soruşturması kapsamında, 48’i muvazzaf asker 52 kişi hakkında gözaltı kararı alındı.

14 personel alacak
TÜBİTAK, Ankara’da görevlendirilmek üzere 14 personel istihdam edecek. Ankara’daki kadrolar için başvurularda istenen koşullar ve süreçler, TÜBİTAK (www.tubitak.gov.tr) ve Türkiye İş Kurumunun (www.iskur.gov.tr) internet sayfalarından öğrenilebilecek. Başvurular, 2 Temmuz’a kadar TÜBİTAK İş Başvuru Sistemi (https://kariyer.sage.tubitak.gov.tr) üzerinden yapılabilecek.

Plaj yasağı!
Antalya’nın Gazipaşa ilçesi belediye meclisinde, Suriyelilerin, ilçedeki plajlara alınmamasına yönelik teklif kabul edildi.

Suç duyurusu
Milli Savunma Bakanlığı tarafından, Akit TV’de, TSK’da görev yapan generaller için söylenen yakışıksız sözlerle ilgili suç duyurusunda bulunulduğu bildirildi.

Anket sonucu
AA Finans’ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 12 Haziran Çarşamba günü gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin anketine katılan ekonomistler, faizlerde değişiklik beklemiyor.

100 bin istihdam
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Sıfır Atık Projesi kapsamında yıllık 20 milyar lira tasarruf, 100 bin kişiye de doğrudan istihdam sağlamayı öngörüyoruz” dedi.

Ak Parti’den ‘video’
AK Parti Ar-Ge Başkanlığı tarafından hazırlanan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile bazı Bakanların kendilerine yöneltilen esprili sorulara verdikleri yanıtların yer aldığı “Bakanlara gayri resmi sorular” başlıklı video paylaşıldı.

İmamoğlu yorumu…
CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, Binali Yıldırım ile katılacağı ortak yayına ilişkin, “Türkiye demokrasisine katkı sunan bir program olacağını umut ediyorum. İnşallah güzel bir yayın olur” dedi.

Adaylara hatırlatma
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, sosyal medya hesabından, 2019-YKS’ye girecek adayların dikkat etmesi gereken kurallara ilişkin video paylaştı.

Düzenleme yok!
Yükseköğretim Kurulu, KKTC’deki üniversitelerde okuyan öğrencilerin diploma denkliğinde yeni bir düzenleme ya da uygulama bulunmadığı bildirildi.

Zam olmayacak
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK), 1 Temmuz’da elektriğe yüzde 34 zam yapılacağına ilişkin haberlerin asılsız olduğu belirtildi.

ÖTV süresi uzasın
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ticari araçların ÖTV’siz yenilenmesine ilişkin sürenin 30 Haziran’da dolacağını belirterek, “Ticari araçların ÖTV’siz yenilenmesi teşvikinin süresi uzatılmalı ve uygulamada karşılaşılan sorunlar çözüme kavuşturulmalı” dedi.

90 Bin’e yaklaştı
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan “Okuryazarlık Seferberliği” kapsamında açılan kurslara 5 ayda 88 bin 559 bin kişi kursiyer katıldı.

Faiz tahmini
Ekonomistler, politika faizinde (bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı) düşüşün yılın ikinci yarısında başlayabileceğini tahmin ediyor.

 

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ