Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 13.06.2019
  • 1.009 kez okundu

Deftur, Psikolojik Danışman alacak
İlimiz Defne ilçesinde faaliyet gösteren DEFTUR adlı özel kuruluş, Psikolojik Danışman kadrosu için 1 eleman alımı yapıyor. DEFTUR Sanat Kültür Eğitim Merkezi’ne Rehberlik Uzmanı, Psikolojik Danışman alımı yapılacağı belirtilerek, başvuruların 18 Haziran tarihine kadar yapılabileceği duyuruldu.

Eray Özdemir Spor Şube Müdürü Oldu
Hatay Büyükşehir Belediyesi Spor Şube Müdürlüğü’ne Eray Özdemir getirildi. Özdemir’in, spor kompleksinde Şube Müdürlüğü görevini yürüteceği bildirildi.

Meclis Bugün Toplanıyor
Antakya Belediye Meclisi, Haziran dönemi toplantısını bugün yapıyor. İzzettin Yılmaz başkanlığındaki Antakya Belediye Meclis Toplantısı, Mahveli tesislerindeki nikah salonunda saat 14.00’te başlıyor.

Vali Doğan’dan teröre kınama mesajı
Vali Rahmi Doğan, Tunceli kırsalındaki terör saldırısında Şehit düşen askerlere rahmet, aileleri ile Türk Milletine başsağlığı ve yaralı askerlere acil şifa dileğinde bulundu. Vali Rahmi Doğan’ın mesajı şöyle:
“Tunceli kırsalında PKK’lı teröristlerle girdikleri çatışmada yaralanan 4 askerimizden 2’sinin şehadet haberini aldık. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralı Mehmetçiklerimize acil şifalar diliyorum. Rabbim, ailelerine ve milletimize sabır versin.”

Prof. Dr. Zeteroğlu’ndan Ücretsiz Poliklinik
Prof. Dr. Şahin Zeteroğlu’nun 22 Haziran günü ilimiz Defne Özel Hastanesi’nde “Çocuk Aşılama-Tüp Bebek” konularında ücretsiz bir sunumda bulunacağı duyuruldu. Edinilen bilgiye göre, Prof. Dr. Zeteroğlu, 22 Haziran Cumartesi günü saat 13.30’da Özel Defne Hastanesi’nde Dr. Hülya Arkıç’ın polikliniğinde ücretsiz muayenelerde bulunacağı ve bir sunum gerçekleştireceği kaydedilirken, muayene ve sunumun, “Çocuk aşılaması, tüp bebek, laparoskopi ve histereskopi” alanlarında olacağı kaydedildi.

Savaş İstanbul’da
Hatay Büyükşehir Belediye (BŞB) Başkanı Lütfü Savaş, hafta sonunu İstanbul’da geçiriyor. BŞB Başkanı Savaş, İstanbul’da faaliyet gösteren Hatay Dernekler Federasyonu’nun katkıları ile yarın ve Pazar günleri olmak üzere İstanbul’daki Hataylılar ile buluşacak.Hatay BŞB Başkanı Lütfü Savaş’ın, yarın saat 19.00’da İstanbul Maltepe’deki Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde, 16 Haziran Pazar günü de İstanbul Küçük Çekmece’deki Sefaköy Kültür Merkezi’nde saat 19.00’da hemşerileriyle bir araya gelip sohbet edeceği öğrenildi.

Hatay BŞB, mal sahiplerine ödeme yapmıyor!
Peşin Sözü Yerine Gelmeli…
Hatay Büyükşehir Belediyesi, “Entegre Sebze Meyve Hali” yapımı adına kamulaştırdığı gayrimenkullerin bedellerini sahiplerine ödemiyor. Büyükşehir belediye yetkililerinin, mülk sahiplerine, “Paranızı zamanında, peşin ödeyeceğiz” sözünü verdikleri, ancak bu sözün yerine getirilmediği öne sürüldü. Konuya ilişkin konuşan mülk sahiplerinden Necdet Pehlivan, Entegre Sebze Meyve Hal Projesi’nin yürürlükte olduğunun ifade edilmesine ve istimlak işlemlerinin tamamlanalı 1 yıl olmasına rağmen, aradan geçen bu sürede kendilerine hiç ödeme yapılmadığından yakınıyor. Mülk sahibi Necdet Pehlivan, İstimlak Dairesi Başkanı Hülya Budak ile Genel Sekreter Yardımcısı Metin Açık’ın kendisine peşin ödeme yapılacağını söylemelerine rağmen, imzalatılan mutabakatın, tamamiyle aksi yönde ve farklı olduğunu savunarak, “Sonuç itibarı ile ‘para yok’ denerek ödeme yapılmıyor. Mağdur taraf olarak ben ne yapabilirim?” sorusunu yöneltiyor.

H.Neccar”ı Anma Etkinlikleri
Cumartesi Günü…
İlimizde, Habib-i Neccar Hazretleri’nin anısına her yıl düzenlenen anma etkinlikleri, bu yıl Habib-i Neccar Camisi’nde, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu’nun vaazı ve Kur’an-ı Kerim tilavetleriyle başlayacak. Habib-i Neccar geleneksel yürüyüşü ise 15 Haziran Cumartesi günü saat 09.00’da gerçekle-şecek. Hatay Büyükşehir Belediyesi Habib-i Neccar Sosyal Tesisleri önünden başlayacak olan yürüyüş, Habib-i Neccar Cami önünde son bulacak.
Üç gün sürecek etkinliklerde, yaşamının her döneminde hoşgörünün ve sevginin örneği olarak anılan ve öğretisiyle tüm insanlara rehber olan Habib-i Neccar Hazretleri anılacak.

Ulusal Resim Çalıştayı Hatay’da
17-22 Haziran’da
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), önümüzdeki hafta içinde Ulusal Resim Çalıştayı ‘na ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin farklı illerinden birbirinden başarılı sanatçının yer alacağı Çalıştay, 17-22 Haziran tarihleri arasında Antakya HATMEK’te gerçekleşecek.
Ulusal Resim Çalıştayı’nın Yürütme Kurulu’nda yer alan, alanında yetkin isimlerden bazıları şunlar:
HBB Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nda görev alan Resim Öğretmeni Mehmet Ali İsaoğulları, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ünal Kuş, Resim Öğretmeni Selmani Baki Kocaispir ve Ressam Ali İrgin.
Çalıştay’ın halka açık olacağını ifade eden Yürütme Kurulu üyeleri, amacı da, EXPO 2021’e ev sahipliği yapacak medeniyetler ve gastronomi şehri Hatay’ın sanat yaşamını canlandırmak ve kente özgün sanat eserleri kazandırmak olarak açıkladı.
Sanatseverlerin 10.00-18.00 saatleri arasında Çalıştay’ı ziyaret edebileceğini ve gerçekleşecek sanat sohbetlerine katılabileceklerini de ifade eden yetkililer, Çalıştay’ın kapanış sergisinin ise 22 Haziran Cumartesi günü saat 13.00’te yapılacağını duyurdu.

Samandağ Belediyesi’nde:
Sürgün Kararnameleri Gizlice!
Başkan Vekili Özen’in yaptığı “Görüşlerini aldık” şeklindeki açıklamanın gerçek dışı olduğu ortaya çıktı.
Samandağ Belediye Başkan Vekili Ali Ercan Özen’in, kurum bünyesinde görevli Mehmet Yıldız’ın Yalova Belediyesi, Fikret Özçelik’in de Erzin Belediyesi’ne sürgün edilmeleri olayında, adı geçen kişilerle görüşüldüğü şeklinde Samandağ basınında yer alan açıklamalarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Erzin’e sürülen Fikret Özçelik’in cevabi açıklaması şöyle oldu:
“Benim, 6 ay süreyle Erzin Belediyesi’ne geçici görevlendirilmemle ilgili rızamın alındığını basın aracılığıyla beyan etmiştir. Erzin Belediyesi’ne 6 ay geçici görevlendirildiğimi, bayram tatilinden sonraki ilk iş günü, yani 10.06.2019 tarihinde saat 11.30’da öğrendim. İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdür Vekili Sayın Hüsne Dönmez, bahsi geçen tarih ve saatte resmi olarak bana tebliğ etmiştir. Böyle bir geçici görevlendirmeyle ilgili bana haber verilmemiş ve rızam alınmamıştır. İşlemler, büyük bir gizlilik içerisinde yürütülmüştür.
31 Mart seçimlerine kadar, Samandağ Belediyesi kurumsal bir kimliğe sahip, iş barışı ve huzurun olduğu bir kurumdu. Erzin Belediyesi’ne 6 ay geçici görevlendirilmedim, sürgün edildim. Bu konuda çok mağdurum. Yapılan hiçbir sürgünde kamu yararının olması mümkün değildir. Erzin Belediye Başkanı Sayın Ökkeş Elmasoğlu ile yaptığım telefon görüşmesinde, personel açıklarının olmadığı, kendisine yalan-yanlış bilgiler verilerek personel talebinde bulunulmasının sağlandığını bildirdi.”
Bu arada, Başkan Yardımcılığından, önce Basın Müdürlüğü’ne ve ardından Muhtarlıklar Müdürlüğü’ne atanan, son olarak da Yalova Belediyesi’ne sürgün edilen Mehmet Yıldız’ın da yakın çevresiyle konuşmalarında, bu konuda kendisiyle hiçbir görüşme yapılmadığını, fikrinin alınmadığını, rızası dışında sürgün edildiğini söylediği öğrenildi.

 

Sanatorıum Etkinliği Pazartesi Günü
Defne ilçesinde faaliyet gösteren, kentin bale, müzik ve resim sanat merkezlerinden Sanatorlum Akademisi, önümüzdeki hafta başında konser ve sergi etkinliği düzenliyor. Alanında uzman Fatma Satar’ın sahibi olduğu Harbiye yolu üzerindeki Sanatorium etkinliği, 17 Haziran Pazartesi günü saat 20.00’de Antakya Kültür Merkezi salonunda yapılıyor. Etkinlikte, Sanatorium Akademisi adına müzik, bale ve resim sergileri düzenlenirken,120 minik öğrenci ile bir de konser verilecek. Aynı kuruluş, 25 Haziran günü de 130 bale bölümü öğrencisiyle, veliler başta olmak üzere, katılımcılara “İnsan ve Sevgi” adlı bale gösterisinde bulunacak.

“O Ses Altınözü” Finali:bugün…
Altınözü Kaymakamlığı ve Altınözü Belediyesi organizasyonuyla, ilçedeki ortaokullar ve liseler arası gerçekleştirilen “O Ses Altınözü” Yarışması’nın finali, 13 Haziran Perşem-be günü (bugün) saat 13.00’da Altınözü Beledi-yesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek.
Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur, bugünkü müzik yarışması finali ile ilgili şu bilgiyi verdi:
“Yarışma, ilçemizde yetenekli öğrencilerin keşfetmek, orta öğretim ve yükseköğretim sanat okullarına yönlendirmek, müziğe ve sanata dikkat çekmek, öğrencilerimizi sanat değeri taşıyan müziklere yönlendirmek, öz güvenlerini ve sosyal yönlerini güçlendirmek amacıyla yapılmaktadır. Finale kalan öğrencilerimize başarılar diliyorum.”

Zafer Yılmaz’ın acılı günü
Annesi Vefat Etti
Türk Hava Kurumu Antakya Şubesi Saymanı Zafer Yılmaz, anne acısı yaşadı. Zafer Yılmaz’ın annesi Meryem Yılmaz vefat etti. Merhumenin cenazesi, dün ikindi namazı sonrası Antakya Mezarlık Kompleksi’nden kaldırılarak toprağa verildi.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Hatay BŞB harekete geçti
Arsuz’da Taksi İşletmeciliği…
Hatay Büyükşehir Belediyesi (BŞB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi kararıyla, Arsuz ilçesinde ticari taksi işletmeciliği oluşturuluyor.
İşletme hakkı Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı’nda olan, Arsuz ilçesi Gözcüler Mahallesi’nde açılacak 1(bir) adet ticari taksi durağında, toplam 8 (sekiz) adet taksi işletmeciliği hakkı verileceği bilgisi paylaşıldı.
Arsuz taksi durağında bir adet taksi işletmeciliğinin, 36 (Otuzaltı) aylık işletme hakkıyla ihaleye çıkılacağı bilgisini paylaşan BŞB Ulaşım Dairesi Başkanlığı yetkilileri, bir adet taksi işletmeciliği kira bedelinin, yıllık KDV dâhil 4 milyon 147 bin lira olduğunu duyurdu. 18 Haziran Salı günü gerçekleşeceği duyurulan ihale saat 14.00’de yapılıyor.

İskenderun Belediyespor’un adı değişti
5 Temmuz İskenderunspor
Bölgesel Amatör Ligi takımı İskenderun Belediyespor’un adı “5 Temmuz İskenderunspor” olarak değiştirildi. Kulüp ismi değişikliği, önceki gün gerçekleşen kongrede yapıldı. Yapılan kongrede, takımın yeni ismi “5 Temmuz İskenderun Spor” oldu. Takımın yeni ismi, resmi evraklar Federasyon ve Hatay ASKF’ye teslim edildikten sonra resmileşecek. Turuncu-Mavililerin yeni logosu da Ağustos ayı başlarında hazır olacak.

Hatay’a gönderildi
Mersin’in Tarsus ilçesinde, ülkeye kaçak yollarla girdiği belirlenen 84 Suriyeliden 2’si “göçmen kaçakçığı” suçlamasıyla tutuklandı. Göçmenlerden 63’ü Adana’daki, 16’sı Hatay’daki geri gönderme merkezlerine sevk edildi.

Görüşmeler başladı
TBMM Genel Kurulu’nda, AK Parti’nin kabul edilen grup önerisiyle, Askeralma Kanunu Teklifi’nin görüşmelerine başlandı.

Son günler!
Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından mobilya ve beyaz eşya sektörlerinde uygulamaya konulan katma değer vergisi (KDV) ve özel tüketim vergisi (ÖTV) indirimlerinin bitmesine 17 gün kaldı. Düzenleme, 30 Haziran’da sona erecek.

Kalıcı olacağız
Hatayspor’u eleyerek Süper Lig’e çıkan Gazişehir Gaziantep Kulübü’nün Başkanı Konukoğlu, “İnşallah hazırlayacağımız kadroyla ve ekiplerimizle Süper Lig’in kalıcı bir ekibi olarak yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Haberi Karadeniz
Diziyi Doğu izliyor
RTÜK’ün verileri, dizi filmleri en fazla yüzde 33,4 oranı ile Doğu ve Güneydoğu’daki vatandaşların, haber bültenlerini ise yüzde 27,7’lik oranla Karadenizlilerin tercih ettiğini ortaya koydu.

İş Garantili
Türkiye’nin ambalaj teknolojileri alanındaki ilk ve tek lisansüstü programı İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa tarafından açıldı ve öğrenci kabulüne başladı. Tezli Ambalaj Teknolojileri Yüksek Lisans Programı müracaatları 21 Haziran’a kadar devam edecek. Bu yıl ilk kez öğrenci kabul edecek programa Ambalaj Sanayicileri Derneği ve Etiket Sanayicileri Derneği aktif destek veriyor. Öğrencilerin öğrenim boyu bursları, staj yerleri ve iş garantileri dahi mevcut.

İmar Barışı
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Bugüne kadar imar barışından yaklaşık 10 milyon vatandaşımız faydalandı. 19 milyarın üzerinde bir bedeli yatırdılar” dedi.

Kene uyarısı
Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Bakır, vücuda tutunan kenenin cımbızla, parçalamadan ve ezmeden bir seferde çıkarılması gerektiğini belirtti.

Dolandırıcı taktiği!
Kullanıcıların bilgilerini ve verilerini çalmak için pek çok yöntem deneyen siber dolandırıcılar, bu kez, Ramazan Bayramı dolayısıyla 10 güne çıkan tatili fırsat bilerek ‘tatil faturası’ numarası yöntemini denedi.

Aileler dikkat etmeli
İnternet ortamında çocukların birçok olumsuz unsur ile karşılaşabileceğini vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Aileler baskı boyutunda olmadan çocukları sık sık kontrol etmeli” dedi.

Önemli veri
14 Haziran Cuma: 10:00/Cari İşlemler Dengesi/Nisan/Beklenti: – 1.50 milyar dolar/Önceki: – 0.59 milyar dolar

ÖTV indirimi
Hurda araçlarda ÖTV indiriminin 10 bin liradan 15 bin liraya çıkartılmasını öngören yasa yayımlandı.

Sınır gergin
“İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi”ne dün gece geç saatlerde düzenlenen saldırılarda 8 sivil yaşamını yitirdi. Yerlerinden edilmiş sivillerin bölgedeki hareketliliği sürüyor.

Hatay’ın rakibi…
Antep çok kalabalık!
Dünyanın en büyük mozaik müzelerinden başta “Çingene Kızı” olmak üzere, Fırat Nehri kıyısındaki Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan eşsiz mozaiklerin sergilendiği Zeugma Mozaik Müzesi’ni 9 günlük bayram talili sürecinde 22 bin 788 kişi ziyaret etti.

Hurda araca ÖTV
Hurda araçlarda uygulanan ÖTV indiriminin artırılmasını düzenleyen kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Karne yanında!
14 Haziran Cuma günü, öğrencilere, akademik karnenin yanında; yıl boyu “bilim”, “sanat”, “kültür”, “spor” ve “toplum hizmeti” gibi başlıklarda yaptıkları her türlü çalışma için “sosyal etkinlik belgesi” de verilecek.

KOBİ’lere destek
Hazine ve Maliye Bakanlığının garantisi ve 12 bankanın katılımıyla, KOBİ ve işletmeler için 25 milyar liralık destek paketi devreye alınacak.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ