Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 14.06.2019
  • 817 kez okundu

BŞB Meclisi bugün toplanıyor
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi, Haziran dönemi toplantısını bugün yapıyor. Bugün saat 14.00’te eski özel idare salonundaki toplantıda, 25 gündem maddesi, Başkan Vekili Adnan Özkaya başkanlığındaki oturumda ele alınıp karara bağlanacak.

İmar Barışı Başvurusunda Son Gün
İmar Barışı başvurularında süre yarın doluyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Son başvuru tarihi, 15 Haziran 2019’da tamamlanıyor. Uzatma, şu an için söz konusu değil. Vatandaşlarımız, son iki günü iyi değerlendirmeli. 30 Haziran’a kadar başvuru bedellerinin de ödenmesi gerekiyor” dedi.
Öte yandan, 15 Haziran Cumartesi hafta sonu tatiline denk geldiğinden, İmar Barışı başvuruları 17 Haziran Pazartesi günü de yapılabilecek.

Yılmaz’dan YKS adaylarına başarı mesajı
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, 15-16 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Üniversite Sınavına girecek olan tüm öğrencilere başarı diledi.
Başkan Yılmaz’ın mesajı şöyle:
“15-16 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek olan üniversitelere giriş sınavlarına çalışarak ve azmederek, gecesini gündüzüne katan gençlerimizin emeklerinin karşılığını almalarını canı gönülden diliyorum. Bu sınav, strese ve gerilime neden olmamalıdır. Geleceğimizi emanet edeceğimiz değerli öğrencilerimizin, büyük bir azim ve çabayla hazırlandıkları üniversiteye giriş sınavında başarılı olacaklarına inanıyorum. Öğrencilerimizin, uzun çalışmaları sonunda yaşamlarını şekillendirmek için üniversiteyi kazanması, eğitimlerine mutlu olacakları bir yükseköğ-retim kurumunda devam etmesi en büyük dileğimdir.
Biliyorum ki, sizler elinizden gelenin en iyisini yapabilmek için hazırlandınız. Geriye kalan, başarının sizin elinizde olduğuna inanarak kendinize güvenmeniz ve sınava bu düşünce ile girmenizdir. Başarı, hak ettiğinizi düşündüğünüz değerdir. Başkalarının ölçüsü sizin başarınız olamaz. Bu sebeple sizi mutlu edecek sonuca, siz karar vereceksiniz. Bizler, size inanıyor ve güveniyoruz.”
-Lütfen Sessizlik-
Başkan Yılmaz, gençler için hayati önem taşıyan bu sınavın huzur içerisinde gerçekleştirilebilmesi amacıyla vatandaşlara da bir uyarıda bulunarak, sessiz olmaya davet etti ve şunları söyledi:
“15-16 Haziran tarihlerinde gençlerimizin daha huzurlu bir sınav geçirebilmeleri amacıyla; korna, inşaat ve iş makineleri sesleri gibi rahatsız edici seslerin olmamasını, siz değerli vatandaşlarımızdan rica ediyorum. Değerli öğrencilerimize, çalışmalarının karşılığını alacaklarına olan inancımla dua ediyor, başarılar diliyorum.”

AGD’den Yaz Etkinliği
Anadolu Gençlik Derneği (AGD), her yaz olduğu gibi bu yaz tatilinde de ilk, orta ve lise çağındaki kız ve erkek çocuklarına yönelik Kuran kursları açıyor.
AGD Antakya İlçe Temsilcisi Mehmet İncecik’in açıklaması şöyle:
“17 Haziranda başlayacak olan kursların Antakya ayağı, üç ayrı noktada yapılacak. Kurslarda ağırlıklı olarak Kuran eğitimi verilecek. Fakat temel dini bilgiler, siyer, Ahlâk, Adabı muaşeret, İlmihal ve Muamelat konuları da işlenecek.”
Mehmet İncecik, “Nihal Turgut Anlar Anadolu Lisesi, Antakya İlkokulu ve AGD şube binasında açılacak olan kurslarımıza ilgili olarak, tüm halkımızın, çocuklarının kimlikleriyle beraber 17 Haziran’da mutlaka uğramalarını bekliyoruz. Tüm velilerimiz, 0505 741 6395 nolu telefonla bilgi alabilecekler” dedi.

Güzel’den Öğrencilere Tatil Mesajı
Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının ikinci döneminin bitmesi üzerine mesaj yayınladı.
Güzel’in mesaj şöyle:
“Sevgili öğrencilerimiz ve onları yetiştirmek üzere büyük çaba sarf eden kıymetli öğretmen-lerimiz, büyük bir gayretle sona geldiğiniz 2018/2019 eğitim ve öğretim yılının ikinci yarısını tamamladınız. Çocuklarımızın başarılarını hep beraber paylaşmak en büyük arzumuzdur.
Tüm öğretmen arkadaşlarımızın, iki dönem boyunca yararlı ve fedakâr çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum. Öğrencilerimizin, yaz tatilini en verimli şekilde değerlendireceğini temenni ediyor, iyi tatiller diliyorum.”

Defne’de sivrisinek rahatsızlığı olanlara
Arayın İlgilenelim…
Defne Belediyesi, ilçe halkından, yaz sıcakları ile birlikte sivrisinek ve haşere rahatsızlığı olanların kendileriyle iletişime geçmesini istedi. Defne belediyesi duyurusunda şöyle denildi:
“Erişkin sivrisineklerin, insan ve çevre sağlığını önemli derecede etkilediğini biliyoruz. Sivrisineklere karşı mücadele işlemleri, yasal düzenlemeden dolayı Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmaktadır. Sivrisinekle mücadele işlemlerini, Hatay Büyükşehir Belediyesi ekipleriyle yürütülmektedir. Halkımızın karşılaşmış olduğu sıkıntıları Büyük Şehir Belediyemize ileterek, vatandaşlarımızın mağduriyetlerini gidermek adına can ve başla çalışıyoruz. Defne Belediyesi Halk Masası:444 53 24, WhatsApp İletişim Hattı:0538 095 81 18 / Hatay Büyükşehir Belediyesi:153”

Güzel’den “Babalar Günü” Mesajı
Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, “Babalar Günü” dolayısıyla bir mesaj yayınladı. “Bir toplumda Ailelerin temel direkleri babalarımızdır” diyen Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel’in mesajı şöyle:
“Babalar, çocuklarına doğru yolu gösteren, varlıklarıyla bizlere ışık tutan, çocukların en büyük servetleridir. Ailelerinin mutlulukları için fedakârlık yapıp, hiç çekinmeden emek harcayıp bizler için maddi ve manevi tüm imkânlarını feda ederek ellerinden gelenin fazlasını yapandır.
Değerli Babalarımızın kıymetini bilerek, onların sırtımızı yasladığımız güvenli dağ olduğunu unutmamalıyız. Mutluluk ve güven kaynağımız olan bütün babalarımızın ve baba adaylarımızın Babalar Günü’nü en içten dileklerimde kutluyorum.”

Kredi kartlarına
Oran düzenlemesi
BDDK, banka kartları ve kredi kartları hakkındaki yönetmeliğinde değişikliğe giderken, daha önce limiti 15 bin lira üzerinde bulunan kredi kartlarının yüzde 35 ve 40 olan asgari ödeme oranlarını yüzde 30’a düşürdü.

Yollara düştük
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinde; havalimanlarından yaklaşık 6,4 milyon, otobüslerden 3,2 milyon, trenlerden 3,8 milyon vatandaşın hizmet aldığını bildirdi.

Gündem ‘çevre’
Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü kapsamında, 17-19 Haziran tarihlerinde; Ankara’da fotoğraf yarışması, panel, Uluslararası Toprak Kongresi gibi pek çok etkinlik düzenlenecek.

Irak istemeyince!
Irak’ın Türkiye’den yumurta alımını aniden durdurması nedeniyle iç piyasada arz fazlası oluştu, yumurtanın koli fiyatı 5 liraya kadar düştü.

KOBİ ve İşletmeler
Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın garantisi ve 12 bankanın katılımıyla, KOBİ ve işletmeler için 25 milyar liralık “Ekonomi Değer Kredi Paketi” devreye giriyor.

Herkese teşekkürler
Hatay’ın İskenderun ilçesinde, dershaneden evine giderken uğradığı asitli saldırı sonucu sağ gözünü kaybeden ve yüzünün bir bölümü yanan 19 yaşındaki Berfin Özek, ameliyat edileceği Muğla’nın Bodrum ilçesine uğurlandı. Özek, kendisine destek veren herkese teşekkür etti.

Haziran’da bitiyor
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “15 Haziran’da imar barışına başvuru süresi tamamlanıyor. Herhangi bir uzatma şu an için söz konusu değil. Yaklaşık 10 milyon 79 bin vatandaşımız bugüne kadar imar barışı sürecinden faydalandı” dedi.

Yasaklar başladı
İstanbul İl Seçim Kurulu’nca hazırlanan Seçim Takvimi’ne göre, 23 Haziran 2019’daki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçimine ilişkin propaganda serbestliği ve bir kısım yasaklar dün başladı.

1.5 milyar dolar
Reuters’in 14 kurumun katılımı ile yaptığı ankete göre, Nisan ayı cari açık beklentileri, 869 milyon dolar ile 1.85 milyar dolar bandında yer alıyor.

Esnafın hassasiyeti
‘Çocuk İşçiliği’
Çocuk işçiliği ile topyekûn mücadele edilmesi gerektiğini vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ne yazık ki, 15-17 yaş grubunda işgücüne katılım oranı yüzde 20,3’ten yüzde 21,1’e çıkmış durumda” dedi.

Önemli veri
14 Haziran Cuma: 14:30/Gelecek 12 Ay İçin Beklenen Enflasyon/Haziran/Önceki: % 15.48

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ