Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 24.06.2019
  • 1.237 kez okundu

Tosyalı İddiası!
Cezayir’deki fabrikanın grev sonrası kapatıldığı ve yolsuzluk söylentileri olduğu konuşuluyor.Vergi rekortmeni Tosyalı Şirketi ile ilgili olarak, Cezayir’deki fabrikasını kapattığı ve Cezayir bankalarından çekildiği öne sürülen 2 milyar dolar paranın Türkiye’ye aktarıldığı öne sürüldü. Cezayir’de yayın yapan bir TV kanalının konuyla ilgili haberinde “yolsuzluk yapıldığı” söylemleri var.TV haberine göre, Tosyalı Holding adına 2013’te Cezayir’de kurulan fabrikada başlatılan grevle birlikte, 4800 kişiye yemek ve diğer alacaklarla ilgili ödemeler durdurulurken, Cezayir bankalarından çekildiği öne sürülen 2 milyar dolar paranın ise yurtdışına kaçırıldığı da öne sürülmekte.Cezayir polisinin fabrikaya yaptığı baskında bazı yolsuzluk dosyaları bulduğu da yine TV haberinde aktarılmakta. Fatih ve Fuat Tosyalı kardeşlerin sahibi olduğu Holding’in yurtdışı yatırımları olduğu biliniyor

em>Sınıra komando takviyesi sürüyor
Hatay’dan Suriye sınırına askeri araç ve komando takviyesi yapıldı. Türkiye’nin Fırat’ın Doğusuna yapacağı operasyon için Türkiye’nin değişik birliklerinden 100 yakın gelen bordo bereli komandolar Kırıkhan ilçesine akşam saatlerinde girdiler. Kırıkhan çevre yolundan 100’e yakın askeriye ait ZPT araçları polis eskort eşliğinden ilçeden ayrıldı.
Öte yandan, Kırıkhan mimar Sinan mahallesinde bulunan cephanelik çok sayıda askeri tırların giriş yaptığı gözlendi.

Talasemi Federasyonu kongresini yaptı
Kerimoğlu güven tazeledi
Talasemi Federasyonu, 8.olağan kongresini geçtiğimiz Cumartesi günü Harbiye-Grand Boğaziçi otelde gerçekleştirdi.
Türkiye’nin çeşitli illerinden 64 delegenin oy kullandığı, 3 ismin başkanlık için mücadele ettiği kongre sonucunda mevcut Başkan Burhan Kerimoğlu en yüksek oyu aldı ve tekrar başkanlığa getirildi.

Kuyumda taksit
Ticaret Bakanlığı’nın “Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği”ne göre, mobilya ve elektronik eşya satışlarında taksitlendirme süresi uzatılırken, kuyumda ilk kez taksit olanağı getirildi.

Bakanlık müjdesi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sözleşmeli sağlık personelinin 6 yıl olan sabit pozisyonda çalışma süresinin 4 yıla düşürüldüğünü bildirdi.

Sendikalaşma arttı
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “2002’de yüzde 47,94 olan sendikalaşma oranı, 2018’de yüzde 67,65’e ulaştı” dedi.

YÖK’ten hizmet
Yükseköğretim Kurulu’nca, üniversite adaylarının hem okul hem meslek seçiminde daha bilinçli karar vermesini sağlamak amacıyla geliştirilen YÖK Atlas’a “Meslek” ve “Tercih” listesi modülleri eklendi.

Yasak ava ceza
Tarım ve Orman Bakanlığı 7. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Hatay’da oklu kirpi avlayarak sosyal medya hesabında paylaşan 3 kişiye 13 bin 897 lira ceza verildi.

Uzmanlar uyarıyor
Uzmanlar, kanseri önlediği düşüncesiyle uzun süre kullanılan bazı vitaminlerin, prostat kanseri riskini artırdığı uyarısında bulundu.

Uzi ele geçti!
Antakya ilçesinde gerçekleştirilen asayiş uygulamasında; uzi makineli tabanca, pompalı tüfek ve 7,65 milimetre çapında tabanca ile çok sayıda mühimmat ele geçirildi, aranan 2 şahıs yakalandı.

Seçim Yoğunluğu
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde oy kullanmak amacıyla İstanbul’a gelen vatandaşlar dolayısıyla Esenler’de bulunan İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda yoğunluk yaşandı. Oy vermek için tatil bölgelerinden gelenlerin kalabalığı seçim telaşına karıştı.

Bakan sözü
Kentsel dönüşüme ilişkin olarak yayımlanan yeni yönetmeliğe değinen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yeni yönetmelikle beraber vatandaşların mağdur olmayacağını söyledi.

Öğrencilerini bekliyor
Türkiye’nin ilk tematik müzik üniversitesi olarak sanatçılar yetiştirmeyi hedefleyen Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, yeni açılan fakülteleriyle bu yıl aktif şekilde öğrenci alımına başlayacak.

Sağlık verileri
Kişiye özel olacak
Sağlık Bakanlığı, Kişisel Sağlık Verileri Hakkında Yönetmelik’le, sağlık hizmeti sunumu için zorunlu olan durumlar dışında hiç kimsenin sağlık verilerini paylaşmaya zorlanamayacağının garanti altına alındığını bildirdi.

Uzmanlar uyarıyor
Uzmanlar, kanseri önlediği düşüncesiyle uzun süre kullanılan bazı vitaminlerin, prostat kanseri riskini artırdığı uyarısında bulundu.

Bakanlık Projesi
Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye’nin denizlerindeki istilacı yabancı türlerin artması üzerine harekete geçerek, bu türlerin yok edilmesi, denizlere girişinin ve etkilerinin azaltılması için proje başlattı.

6 yılın zirvesinde
ECB ve Fed’den faiz indirimi sinyali gelmesiyle doların gerilemesi ve ABD ile İran geriliminin etkisi sonucu altının, ons fiyatı, yaklaşık 6 yılın zirvesi olan 1.411,9 doları gördü.

Geçen yıla oranla
% 35-40 üzerinde
Bu yıl Tarım ve Orman Bakanlığı olarak buğday için iyi fiyat verdiklerini belirten Bakan Bekir Pakdemirli, “Buğdayın tonunda taban fiyat bin 350, arpada bin 100 lira, Sayın Cumhurbaşkanımızın destekleriyle…” dedi.

Bir seçim daha bitti
23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Yenileme Seçimi için dün saat 08.00’den itibaren seçmenler sandık başına gitti. İstanbul’un 39 ilçesinde 31 bin 342 sandıkta, 10 milyon 560 bin 963 kişi oy kullandı.

Hatay’da HESOB
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, hazır ambalajlı gıdalarda okul gıdası logosu kullanımına ilişkin TESK’e bağlı esnaf ve sanatkarları, illerde bulunan Birlik ve Odalar aracılığı ile genelge ile bilgilendirdiklerini belirtti.

Parklarda yenileme çalışmaları
Antakya Belediyesi Park Bahçe Müdürlüğü ekipleri, Odabaşı Mahallesi 20. Sokak’ta bulunan parkta yenileme çalışması gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada; şehir gene-linde sürdürülen hizmetler kapsamında Odabaşı Mahallesi 20. Sokak’ta yenileme çalışmasının yapıldığı bildirildi. Antakya Belediyesi Park Bahçe Müdürlüğü ekiplerinin, şehir genelindeki park ve yeşil alanlarda çim biçme, ağaç budama, bakım, onarım ve revize çalışmalarını sürdürdüğü ifade edildi.

Oylama Salı günü
Meclis, askerlik süresini altı aya indiren ve bedelli askerlik uygulamasını kalıcı hale getirerek askerlik sistemini yeniden düzenleyen kanun teklifini Salı günü yasalaştıracak.

ABD’ye FETÖ tepkisi
Dışişleri Bakanlığı’ndan, ABD’nin, FETÖ elebaşından “Müslüman vaiz ve siyasi figür” olarak bahsetmesine ilişkin olarak, “Bu, hain darbe girişimine destek anlamına gelmektedir” açıklaması yapıldı.

30 Haziran ‘son’
Çiftçi Kayıt Sistemi’ne başvurular 30 Haziran’da sona eriyor. Ancak bu tarihin hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle, çiftçilerin mağduriyet yaşamamaları için, başvurularını 28 Haziran Cuma gününe kadar yaptırmaları gerekiyor.

Başvuru azaldı
Türkiye’den Avrupa Birliği ülkeleri için vize başvuruları 2018 yılında azaldı. Türkiye, en fazla Schengen vizesi başvurusunda bulunan ülkeler arasında dördüncü sırada yer aldı. Schengen vizesini en kolay almanın yolu ise İsveç’e başvurmak.

Maliyetler arttı
TÜİK verilerine göre, inşaat maliyetleri Nisan’da bir önceki yıla göre yüzde 26,41 arttı.

Adil Çetin kitabını tanıtıyor
Antakyalı Şair Adil Çetin, son kitabını tanıtıyor. Sağlık Müdürlüğü’nde görev yapmakta olan Antakyalı Şair Adil Çetin, son kitabını bugün Yeni Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nde saat 11.00’de tanıtacak.

Tavla halkı sıkıntılı
Dolmuş Yok…
Defne ilçesi Tavla Mahallesi sakinleri, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden, şehir içi dolmuş seferleriyle ilgili sorunu gidermesini istiyor. Tavla Mahallesi sakinleri, binlerce kişinin, yaşanan sıkıntı nedeniyle Antakya ve Samandağ ilçesine gidemediğini, bu anlamda zorlandığını kaydederek, Büyükşehir Belediyesi’ne mesaj olarak “Beyaz-Mavi otobüsler deniliyor. Biz, ister mavi ister beyaz, rengi önemli değil… Ulaşımda sorun yaşamak istemiyoruz. Günlerdir sıkıntı çekmekteyiz. Büyükşehir Belediyesi bu sorunu acilen çözmeli” demekte.

Berfin’in tedavisi sürüyor
İskenderun’da, dershaneden evine giderken uğradığı asitli saldırı sonucu sağ gözünü kaybeden ve yüzünün bir bölümü yanan 19 yaşındaki Berfin Özek’in, Muğla’nın Bodrum ilçesindeki tedavisi sürüyor.
Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan ve dernek üyelerinden Aynur Dik ile hastanede Özek’i ziyaret etti. Genç kıza ve babası Yaşar Özek’e geçmiş olsun dileklerini ileten Yurt, sağlığına bir an önce kavuşması için tedavi sürecinde yanlarında olacaklarını belirtti.
Kadına yönelik şiddetin toplumların ve ülkelerin meselesi olduğunu dile getiren Yurt, “Berfin ve şiddet mağduru tüm kadınlarımız için toplumsal farkındalık yaratmak ve onların sessiz çığlığını tüm dünyaya duyurmak
sorumluluklarımızın en büyüğüdür. Kadınların, şiddete ve istismara karşı birlik ve dayanışma içinde hareket etmesi gerekiyor” dedi.

Önemli veri
24 Haziran Pazartesi: 10:00/Kapasite Kullanım Oranı/Haziran/Önceki: % 76.3

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ