Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 06.07.2019
  • 1.499 kez okundu

Hatay Valiliği’nin patlama olayı açıklaması
Tüm Yönleriyle Araştırılıyor
Hatay Valiliği, dün öğle saatlerinde Reyhanlı’da yaşanan patlama olayının tüm yönleriyle araştırılmakta olduğunu duyurdu, Valiliğin olayla ilgili açıklaması şöyle:
“Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde saat 12.50 sıralarında seyir halindeki bir araçta meydana gelen patlamada araçta bulunan üç Suriyeliden ikisi ölmüş, biri yaralı olarak hastaneye kaldırılmıştır.
Patlamanın araçtaki el yapımı patlayıcıdan kaynaklandığı değerlendirilmekte olup olaya karışan aracın Suriyeli sahibinin kimlik bilgileri tespit edilmiştir. Araçta bulunan kişilerin tüm bağlantıları araştırılmaktadır.Bütün birimlerimiz olayı tüm yönleriyle aydınlatmak için çalışmakta olup, patlama sonucunda vatandaşlarımızda veya çevrede herhangi bir zarar meydana gelmemiştir. Olayla ilgili gelişmeler kamuoyuyla paylaşılacaktır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur”

Ali İsmail’i Anma Gecesi
Moğollar Konseri…
Eskişehir’de, sokak ortasında öldürülen Antakyalı Üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ı anma etkinlikleri kapsamında, Moğollar konser veriyor. Antakya’daki “Moğollar ve ALİKEV Müzik Topluluğu Konseri”, 10 Temmuz Çarşamba günü saat 20.00’de Sümerler amfi tiyatroda verilecek. Konsere girişler ücretsiz olacak.

Grup Yorum Geliyor
Ünlü müzik grubu Grup Yorum, bu ayın ortasında ilimize geliyor. Grup Yorum’un, Samandağ Evvel Temmuz Festivali kapsamında, 16 Temmuz günü Samandağ Deniz sahilinde bir konser vereceği duyuruldu.

Hatay Barosu’ndan Reyhanlı patlamasına kınama
Hatay Barosu, dün Reyhanlı ilçesindeki terör saldırısına ön hazırlık olabileceği şekline değerlendirilen bir otomobilde bomba patlaması olayını şiddetle kınadığını duyurdu.
Baro Başkanı Ekrem Dönmez’in, saldırı girişimini kınayan açıklaması şöyle:
“Reyhanlı ilçemizde park halindeki otomobilde patlama meydana geldi. Patlamanın ardından alev topuna dönen otomobildeki 3 kişi yaşamını yitirdi, 1 kişi yaralandı. Geçen gün Reyhanlı ilçemizde gerçekleşen kitlesel bir cenaze töreninden hareketle, kamu güvenliğini sarsacak her tür eylemin tekrarının yaşanmaması için gerekli tüm önlemlerin alınması gerekliliğine ilişkin çağrımızı yineliyoruz. Toplumun huzuru, kamu güvenliği ve kamu düzeni, kuralsızlık ve tolerans demek değildir. Reyhanlı ilçemize, Hatay ilimize, halkımıza, Türkiye’ye geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Terörün her türlüsünü şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz.”

Anne Mazmanoğlu Ruhuna Kur’an Hatmi
Yarın…
Antakya’nın tanınmış simaları, Mazmanoğlu Ailesi bireyleri; Necmi, Necati, Nihat, Nevzat, Necva, Sabah, Kumriye ve Nadire kardeşlerin Annesi, merhume Emel Mazmanoğlu ruhuna yarın mezarı başında Kur’an Hatmi okutulacak. Mazmanoğlu Ailesi, muhterem annelerinin vefatının 40.günü dolayısıyla yarın mezarı başında saat 10.00’da okutulacak Hatmi Şerif’e tüm sevenlerin dost ve akrabaların davetli olduğunu duyurdu.

Acilen 112’yi Çağırın…
Doktorlar, kalp krizi belirtileriyle ilgili bilgilendirmede bulunurken, bunlardan birinin baş göstermesi durumunda 112’ye çağrı yapılması gerekliliğine vurgu yapıyor.
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü’nün bu konudaki duyurusunda belirtiler şöyle sıralandı:
-Terleme,
-Daralma hissi,
-Nefes darlığı,
-Bulantı, kusma,
-Baskı, sıkışıklık şeklinde hissedilen göğüs ağrısı,
-Sol kol, boyun, sırt veya çenede ağrı,
-Kalp atışlarında düzensizlik de kalp krizi belirtisi olabilir…
Sağlık uzmanları, bu belirtilerin görülmesi durumunda, zaman geçirilmeden 112’nin aranması gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor.

Sağlık’a 29.689 Sözleşmeli
Sağlık Bakanlığı, 29 bin 689 yeni sağlık çalışanının kamuda istihdamına yönelik çalışma başlattı. Bakanlık, bu kadronun ilk etabı olan; doktor, diş hekimi, eczacı olmak üzere, 12 bin sözleşmeli sağlık personelinin atamasını gerçekleştirmeye hazırlanıyor.
Sağlık Bakanlığı’nın, önümüzdeki günlerde başvuru tarih ve takvimi açıklanması beklenen alımlarla ilgili kontenjanları bilgisi söyle:
“6 bin 835’i hemşire, 1000’i ebe ve 3 bini sağlık teknisyeni/sağlık teknikeri olmak üzere psikolog, sosyal çalışmacı, biyolog, odyolog, çocuk gelişimci, diyetisyen, fizyoterapist, iş ve uğraşı terağisti, dil ve konuşma terapisti, perfüzyonist ve sağlık fizikçisi gibi unvanlarda ÖSYM tarafından yapılacak merkezi yerleştirme ile toplam 12 bin sözleşmeli sağlık personeli alınacak. Alımlar, KPSS puanına göre gerçekleşecek.”

Erdoğan’dan Hatay’a…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Reyhanlı’da bir otomobilde meydana gelen patlamaya ilişkin, “Suriyeli üç kişi… Aracın içerisinde bomba olduğu belli. İçişleri Bakanımın verdiği bilgiye göre, üçü de ölmüş ve şu anda tabii incelemeler yapılıyor, kimlik tespitleri yapılmış” dedi.

TUS sonuçları
Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’na ilişkin ek yerleştirme sonuçları belli oldu. Adaylar, sonuçlara “https://sonuc.osym.gov.tr” adresinden kimlik numaraları ve şifreleri ile erişebilecek

İhracat ofisi açıyor
Hatay ekonomisinde önemli bir yeri olan Rusya’nın İhracat Merkezi Başkanı Andrey Slepnev: “Türkiye ile ilişkilerimiz stratejik. Bu ayın sonuna kadar Türkiye’de ihracat ofisi açmak için çalışmaları tamamlayacağız.”

Cezaevlerine 6743 Personel Alınıyor
Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü, ceza infaz kurumları için sözleşmeli pozisyonda istihdam edilmek üzere toplam 6743 personel alımı yapıyor.
Cezaevlerine alınması öngörülen kadrolar şöyle:
-6.126 infaz ve koruma memuru,
-247 ceza infaz kurumu kâtibi,
-91 hemşire,
-84 teknisyen,
-169 şoför,
-24 aşçı,
-2 kaloriferci
1 Temmuz Pazartesi günü başlayan başvurular, 16 Temmuz tarihine kadar devam edecek.

Tiyatro ve Müzik…
PATRON, bugün Sümerler Amfi Tiyatro’da, giriş ücretsiz…
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), Patron adlı tiyatro oyununu ücretsiz olarak Hataylılarla buluşturuyor. Jason Milligan’ın kaleme aldığı, Onur Hünal’ın yönettiği, başrollerini iki ünlü oyuncu Cemal Hünal ve Onur Şenay’ın paylaştığı, Tamer Karadağlı’nın ise sesi ile katıldığı Patron adlı eser, bugün saat 20.00’de Sümerler Amfi Tiyatro’da tiyatro severlerle buluşacak. HBB yetkilileri, bir mafya hikayesinin sahneye taşındığı, kara komedi tarzındaki ücretsiz tiyatro oyununa tüm tiyatro severlerin davetli olduğu bildirildi.

Memur Sen’den duyarlılık
Dünkü Eylemi İptal Ettiler…
Hatay Memur Sen üyesi sendikalara bağlı kamu çalışanlarının dün merkez PTT’deki mektup eylemi ve basın açıklaması, aynı saatlerde yaşanan Reyhanlı’daki patlama dolayısıyla, olabilecek güvenlik zafiyetleri dikkate alınarak iptal edildi.
Hatay Memur Sen İl Temsilcisi İsmail Bayrakdar, dünkü eylemin iptali ile ilgili şu açıklamayı yaptı:
“Dün 14.30’da, Köprübaşı Künefeciler Meydanı’ndaki basın açıklaması, Reyhanlı’daki patlama nedeniyle yaşanacak olası güvenlik zafiyeti nedeniyle iptal edilmiş olup, merkez postane önünde mektup gönderme eylemi ise aynı saatte Köprübaşı PTT önünde yapılmıştır. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz.”

Konut’ta indirim!
Türk Ekonomi Bankası (TEB), başlattığı kredi kampanyası ile konut kredisi faizini yüzde 1,55’e kadar düşürdü.

Kurban Tebliği
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2019 Yılı Kurban Hizmetleri Tebliğ’ine göre, kurban satış yerleri 27 Temmuz itibarıyla hazır hale getirilecek ve bu tarihten önce, kurbanlık hayvanların satış yerlerine girişine izin verilmeyecek.

Meclis Lokantasında
Vekil yemeğine zam!
Artan girdi maliyetleri nedeniyle bir açıklama yapan Meclis Genel sekreterliği, 1 lira olan çorbanın fiyatının 2 liraya çıkabileceğini, ancak 6 lira ile 12 lira arasında değişen etli yemeklerde artış oranının daha düşük olabileceğini bildirdi!

20 bin öğrenci
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın başlattığı “Sosyal Çalışma Programı’dan yararlanacak 20 bin üniversite öğrencisi kurayla belirlendi. Kura sonuçlarının “www.iskur.gov.tr” adresinde ilan edileceği bildirildi.

Yargılama başladı
Hatay’da, dershaneden evine giderken uğradığı asitli saldırı sonucu sağ gözünü kaybeden ve yüzünün bir bölümü yanan Berfin Özek’in yüzüne asit türünden bir sıvı döken sanığın yargılanmasına başlandı.

Denetimler artırılacak
Tütün, nargile ve elektronik sigara gibi yeni nesil tütün ürünlerini içerecek şekilde tütünle mücadele mevzuatındaki ihtiyaçlar tespit edilerek, denetimler, kolluk kuvvetlerinin desteğiyle artırılacak.

%10’a % 48.9 pay!
Uluslararası Çalışma Örgütü’nün “Küresel İşgücü Gelir Payı ve Dağılımı” raporuna göre, dünyada en iyi ücret düzeyinde çalışan yüzde 10’luk kesim, küresel olarak tüm çalışanlara ödenen ücretlerin yüzde 48,9’unu alıyor.

Erişime açıldı
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkez Başkanlığı’nca, Kamu Personel Seçme Sınavı (2019- KPSS) A Grubu ve Öğretmenlik sınavı giriş belgeleri erişime açıldı. Adaylar için erişim adresi, https://ais.osym.gov.tr !

Kentsel dönüşümde
Süreç hızlanıyor
Tapu ve imar kanunlarında değişiklik teklifi Meclis’te kabul edildi. Riskli binalar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yıkılabilecek. Bürokrasi azalacak. Yurtdışında yaşayan vatandaş, bulunduğu yerden de işlem yaptırabilecek.

Mirasçılara kolaylık
Mirasçılar, ölen yakınlarından intikal eden mal varlığı için veraset ve intikal vergisi beyannamesini İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden gönderebilecek.

Gözde Lise’ye
Öğrenci alınacak
Milli Eğitim Bakanlığı’nca İstanbul’da kurulan Geleneksel Türk Sanatları Meslek Lisesi’ne; hüsnühat, ebru, minyatür, kat’ı, cilt, çini, tezhip gibi sanat dallarını geleceğe taşıması için büyük fırsatların sunulacağı 30 öğrenci alınacak.

UNESCO, önemli!
“Tarihin sıfır noktası” olarak nitelendirilen ve UNESCO Dünya Miras Listesi’nde birinci yılını geride bırakan Şanlıurfa’daki Göbeklite-pe’nin bu unvanı sayesinde yurt dışındaki bilinirliği arttı. “Hatay’ın UNESCO liste kalabalı-ğında ne var”, işte bu merak konusu!

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ