Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,80 / Satış: 7,83

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 10.07.2019
  • 906 kez okundu

Samandağ Festivali Konserleri
4 Gün 4 Konser…
Samandağ Kalkındırma Derneği organizasyonunda yarın başlayacağı bildirilen festivalin 4 gününde birbirinden güzel konserler var. Samandağ Kalkındırma Derneği koordinesindeki festivalde 4 günlük konser programı şöyle:
11 Temmuz (Yarın): Yen Türkü Konseri
12 Temmuz (Cuma): Cevdet Bağca Konseri
13 Temmuz (C.Tesi): Gece Yolcuları Konseri
14 Temmuz (Pazar): Pınar Aydınlar Konseri
Samandağ Ali İsmail Korkmaz Meydanı’ndaki bu konserler halka açık ve ücretsiz olacak.

Ali İsmail’i Anma Gecesi Bugün:
Moğollar Konseri…
Eskişehir’de sokak ortasında öldürülen Antakyalı üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ı anma etkinlikleri kapsamında Moğollar grubu bir konser veriyor. Antakya’daki “Moğollar ve ALİKEV Müzik Topluluğu Konseri”, 10 Temmuz Çarşamba günü (bugün) saat 20.00’de Sümerler amfi tiyatroda verilecek. Konsere girişler ücretsiz olacak.

AKİB Toplantısı bugün Antakya’da
Akdeniz İhracatçılar Birliği’nin Temmuz ayı toplantısı bugün ilimizde yapılıyor. AKİB koordinesindeki ihracatçı firmaların ve ilgili kişilerin katılacağı toplantı saat 10.00’da Antakya Savon Otel’de başlıyor.

Cilvegözü’nde araçlar bekliyor:
300 Tır Kuyrukta…
İlimiz Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü Gümrük Kapısı’nda TIR kuyruğu yaşanıyor. Türkiye’nin çeşitli kentlerinden; gıda maddesi, insani ihtiyaç maddesi, demir ve çimento yüklü tırlar, Cilvegözü Gümrük Kapısı’ndan çıkış yaparak, Suriye’nin Bab-Al Hava Gümrük Kapısı arasında bulunan ara bölgede yüklerini boşaltmak üzere bekliyor. Cilvegözü Sınır Kapısı önünde 300 TIR’ın sıra beklediği ifade edildi.

Arsuz’da Yaz Kursları
Arsuz ilçesinde, Arsuz Belediyesi ile İlçe Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile yaz kursları düzenleniyor. Yaz kurslarına tabi branşlar şunlar:
Futbol, Basketbol, Voleybol, Tenis, Drama, Müzik, İngilizce, Arapça, İşaret Dili, Satranç.
Kurslara kayıtlar bugün sona eriyor. 3 Temmuz günü başlayan kurs başvuruları bugün tamamlanırken, kursların ise yarın başlatılacağı duyuruldu.

Hatay’da 489.448 Araç
İlimiz Hatay’da trafiğe kayıtlı motorlu araç sayısı 489.448’e yükseldi.
Türkiye genelinde trafiğe kayıtlı araç sayısı, Mayıs ayı sonu itibarıyla 23 039 551 oldu. TÜİK, ilimiz Hatay’daki resmi kayıtlı araç sayısını ise 489.448 şeklinde duyurdu.
Ülke genelinde, Mayıs ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı toplam 23 milyon
39 bin 551 adet taşıtın
% 54,2’sini otomobil,
% 16,4’ünü kamyonet,
% 14,2’sini motosiklet,
% 8,2’sini traktör, % 3,7’sini kamyon, % 2,1’ini minibüs, % 0,9’unu otobüs, % 0,3’ünü ise özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.
Mayıs ayında trafiğe kaydı yapılan toplam 57 bin 757 taşıt içinde otomobil % 47 ile ilk sırada yer aldı. Bunu sırasıyla % 33,9 ile motosiklet, % 11,3 ile kamyonet, % 4,6 ile traktör takip etti. Taşıtların % 3,2’sini ise minibüs, otobüs, kamyon ve özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.
Mayıs ayında ülke genelinde trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı bir önceki aya göre %6,3 arttı.
İlimiz Hatay’da resmi kayıtlı motorlu taşıt sayısı şöyle:
Otomobil : 212.143
Minibüs : 11.825
Otobüs : 3841
Kamyonet : 63.658
Kamyon : 20.082
Motosiklet : 153.983
Özel : 837
Traktör : 23.079

Mazotta İndirim
Akaryakıt türlerinden mazotta indirime gidildi.Dünden itibaren mazotun litre fiyatında 15 kuruşluk indirim oldu. Böylelikle mazotun litresi 6,30TL’ye geriledi.

Yüzde 3,2 arttı
THY’nin bu yılın Haziran ayındaki toplam yolcu sayısı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3,2’lik artışla 6,6 milyon oldu.

Dosyalar hazır!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da aralarında bulunduğu 10 Milletvekiline ait dokunulmazlık dosyaları
TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Askeri birliklerde
Rehberlik Merkezi
“Milli Savunma Bakanlığı Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre; Askeri birlik ve kurumlarda rehberlik ve danışma merkezleri oluşturulacak.

KPSS tercih duyurusu
KPSS puanına göre bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yapılacak yerleştirme için aday tercihleri, 18 Temmuz’a kadar ÖSYM’ye bildirilecek.

11.Kalkınma Planı
Gündem, ‘çocuk’!
On Birinci Kalkınma Planı (2019-2023) çerçevesinde, çocuğa yönelik ihmal, istismar ve şiddeti önleyecek program ve uygulamalar geliştirilecek, risk altındaki çocuklara ve ailelerine yönelik hizmetler ile psiko-sosyal destek programları yaygınlaştırılacak.

Türkçe tabelaya
Vergi ‘indirimi’
Cadde ve sokaklardaki yabancı tabelaların kullanımını önlemek için tedbirler alınması gerektiğini söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Türkçe tabela kullanımını özendirmek için tabelada tamamen Türkçe karakter kullananlara vergi indirimi getirilmeli’ dedi.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Tanışma Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Helvalı ve Pirinçlik Mahallesine 9:00-15:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Harbiye Mahallesi Cumhuriyet, Şeyh Yusuf Hekim, Yaşar Doğu Sokaklara 09:00-13:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Harbiye Mahallesi Yaşar Doğu, Çiftlik, Kızılay ve Taç Sokaklara 13:30-17:30 saatleri arası,
Defne İlçesi Harbiye Mahallesi Harbiye (Hürriyet), Vali Sami Oytun, Şahinler, 1079,1091,1097, Gazi Paşa, Ordu, 1085, 1. Sanayi, Serçe, 1092,1093,1096, Atatürk, Kırlangıç, 2. Sanayi, Motif Sokaklar ile Aşağıokçular Mahallesi Parlakyıldız, Fehim Göçer, İstiklal 1. Çıkmaz,Baklacı, İstiklal, Atatürk, Karanfil, Bilgiç, Çiçek, Mansuroğlu, Nergiz, Lale, Sami Oytun Paşa, Çam, Lavinya, İstiklal Cad. Menekşe, Dinç, Şaban Yılmaz Sokaklar ve Bostancık Mahallesi Nehir, Bostancık (Yukarı) Demir, Defne, İpek, Aziz Nesin, Tepe, Çiftlik ve Bostancık Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Bahçelievler Mahallesine 9:00-12:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Pınarbaşı Mahallesine 13:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Mızraklı Mahallesine 8:30-16:30 saatleri arasında YG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Zam belli oldu!
Hükümet, 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi kapsamında, 3 bin 500 liradan az alan kamu işçisinin ücretinde 60 lira artış, tüm işçilere 2019’un ilk altı ayında yüzde 5, ikinci altı ayında yüzde 4 zam teklif etti.

Önemli veri
11 Temmuz Perşembe: 10:00/Cari İşlemler Dengesi/Mayıs/Beklenti: + 0.28 milyar dolar/Önceki: – 1.33 milyar dolar

Caner Arıcı Samsun’a gitti
Hatayspor’un uzun süredir ilgilendiği Osmanlıspor sağ beki Caner Arıcı, Bordo-Beyazlı kulübe çalım attı ve Samsunspor’a gitti. Tecrübeli futbolcu, Samsunspor ile 2 yıllık sözleşme imzaladı. Hatayspor, bu futbolcu ile bir süredir ilgilenmekteydi.

Bakanlık uyarısı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzasıyla yayımlanarak tüm illere gönderilen genelgeyle, tüm yoğun bakım servislerine hasta ziyaretçisinin kabul edilebileceği ancak hastaların sağlık durumu dikkate alınarak hekim tarafından ziyaret kısıtlaması getirilebileceğini bildirildi.

Torba Teklif TBMM’de
Ekonomi alanında önemli düzenlemeler getiren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi, TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

TBMM’ye sunuldu
2019-2023 dönemini kapsayan On Birinci Kalkınma Planı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu.

176 muvazzaf asker
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında; 1 albay, 2 yarbay, 5 binbaşı, 7 yüzbaşı, 100 üsteğmen, 18 teğmen ve 43 astsubay olmak üzere tamamı muvazzaf 176 asker hakkında gözaltı kararı verildi.

Kamu işçisinin gözü
Gelecek zam teklifinde
Kamudaki yaklaşık 200 bin işçinin 2019-2020’deki ücret zammının belirleneceği Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin ikincisi dün yapıldı.

2 milyon hektar
On Birinci Kalkınma Planı kapsamındaki 5 yıl içinde 2 milyon hektar alanın sulamaya açılması hedefleniyor.

FETÖ’nün hikayesi
TRT World tarafından hazırlanan ve FETÖ’nün iç yüzünü anlatan “The Network” isimli belgesel, Londra ve Tiran’da gösterildi.

En çok DİBS!
Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ve Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde, Haziran’da en fazla reel getiri devlet iç borçlanma senetlerinden (DİBS) sağlandı.

BES’ten ‘nakit çekme’
Bireysel Emeklilik Sistemi katılımcılarına, kısa vadeli nakit ihtiyaçları nedeniyle sistemden çıkışlarının önlenmesi için, birikimlerinin bir kısmını çekme olanağı sağlanacak.

Kadın üniversiteleri
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kalkınma planı olan On Birinci Kalkınma Planı’na göre, Türkiye’de Japonya örneği incelenerek, sadece kadın öğrencilerin kabul edildiği kadın üniversiteleri kurulacak.

Gıda enflasyonuna
yakın markaj geliyor
Gıda enflasyonuyla mücadele kapsamında, fiyat dalgalanmalarının önlenmesi için soğuk depo zincirleri ile taşımacılık sırasında oluşan zayiatı önlemeye yönelik taşıma araçları modernizasyonu teşvik edilecek.

Dijital ortamda
Gübre Dağıtıcılık Belgesi, lisans belgesi ve tescil belgesi alımı için yapılacak başvurular elektronik ortama taşındı.

İstihdam Garantili
Milli Eğitim Bakanlığı’nca, ileri teknolojinin kullanıldığı mikromekanik alanında eğitim verecek Bursa Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne, LGS kapsamında, merkezi sınav puanıyla 60 öğrenci yerleştirilecek.

Başvurular başladı
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’nca (ÖSYM) 22 Eylül’de düzenlenecek Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2019-ALES/2) başvuruları ( https://ais.osym.gov.tr ) başladı.

Döner Sermayeden
Ek ödeme geliyor
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kalkınma planı olan On Birinci Kalkınma Planı çerçevesinde, Ar-Ge faaliyetlerine daha fazla zaman ayıran tıp doktorlarına döner sermayeden ek ödeme yapılmasına ilişkin kriterler yeniden düzenlenecek.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ