Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,44 / Satış: 7,47
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,05

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 15.07.2019
  • 1.197 kez okundu

BŞB’de Fen İşleri yeni Daire Başkanı
Hasan Ziya Hamidioğulları
Hatay Büyükşehir Belediyesi (BŞB) Fen İşleri Daire Başkanlığı görevine, aynı kurumda görev yapan İnşaat Mühendisi Hasan Ziya Hamidioğulları atandı. Hatay BŞB Fen İşleri eski Daire Başkanı Nihat Tazearslan, Genel Sekreterliğe getirilince bu koltuk boşalmıştı. BŞB Başkanı Lütfü Savaş, Fen İşleri yeni Daire Başkanı’nı Hasan Ziya Hamidioğulları olarak belirledi.

AKP’de 50 kişilik
İl Yönetimi belli oldu
AK Parti Hatay İl Yönetim Kurulu’na seçilen 50 isim belli oldu. Bir süre önce Genel Merkez tarafından İl Başkanlığı’na getirilen Mehmet Yeloğlu öncülüğündeki AK Parti Hatay İl Yönetimi’nde şu isimler bulunuyor.
Şemsettin Günay, Nihat İshakoğlu, Mehmet Ali Yanmaz, A.Çiğdem Doğramacı, Mişel Huri, Armağan Kazım Teköz, Murat Gökalp Yılmaz, Emine Atakan, Necdet Bök, İbrahim Naci Yapar, Zehra Eren, Hüseyin Koçak, Zeynel Abidin Türkmen, Abdurrahman Cünetoğlu, Onur Karataş, Atike Aynur Karaçete, Ömer Çağatay, M.Şükrü Çuhadaroğlu, Seçil Akgöl, Figen Tuna, M.Fatih Öntürk, Ayhan Kahraman, Şükrü Çağlarsu, Nigar Sürgit, Tevfik Fazlı Doğan, Ali Türkoğlu, Rüştü Kanlı, Hüseyin Çoğalan, Musa Okçu, Ahmet Anlar, Suphi Turan, Özlem Mutlu, Değer Tultak, Aydın Nur Horoz, Abdulkadir Akçay, Seçkin Cengiz, Sadık Sevim, Selahattin Altınöz, İbrahim Cihangir, Hamit Tekalan, Kemal Güven, Abdulmesih Rifaioğlu, Ahmet Karakaş, Bilal Açıkgöz, Abdullatif Demir, Zekiye Kokusever, Şükriye Tuba Bekmez.

Kaya:Bu ihaneti unutmayacağız, unutturmayacağız
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Prof.Dr. Kaya, Aziz Milletimiz, 15 Temmuz’da varlığına, istikbaline ve inançlarına darbe vurmak isteyenlere karşı gövdesini siper etmiş, birlik ve beraberliğimiz sayesinde, nelerin başarılabileceğini bütün dünyaya göstermiştir.
Bu yüce milleti bölmek, parçalamak ve yıkmak isteyen iç ve dış mihraklara karşı Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda milletçe topyekûn verilen ve tarihe adı altın harflerle yazılan mücadelelerde olduğu gibi 15 Temmuz da Türk Milletinin şanlı tarihindeki yerini almıştır. 1500 yıllık Türk-İslam tarihinde eşi ve benzeri görülmemiş böyle bir ihaneti asla unutmayacağız ve unutturmayacağız.”

Ayhan Duman’dan bir altın madalya daha
Geçtiğimiz günlerde Artvin Hopa da Anadolu Gençlik spor kulübü tarafından düzenlenen Karate organizasyonundan ilimize Altın madalya ile dönen Ayhan Duman, ilk ziyaretlerinden birini HGC’ye yaptı.
Duman, başarısına katkısı olan ve ilimizde sporun gelişmesinde katkısı olan Gençlik spor il müdürü Cemil Şensöz, ASKF Başkanı Mehmet Öztürk ve HGC Başkanı Ahmet Yetişen’e spora olan katkılarından dolayı teşekkür etti.

Sınırdaki yangını yağmur söndürdü …
Suriye’de rejim güçlerinin Türkmendağı’na yaptığı topçu saldırısı nedeniyle çıkan orman yangını söndü. Rejim güçlerinin Lazkiye kırsalından Bayırbucak (Türkmendağı) bölgesine yaptığı saldırılar sonucu 3 ayrı noktada 4 gün önce başlayan yangın, sabah saatlerinde yağan yağmurla etkisini yitirdi.
Saldırılar nedeniyle müdahale edilemeyen yangında, geniş bir ormanlık alan zarar gördü.

Hatay dahil 81 İl’de
Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nca, Türkiye genelinde eş zamanlı olarak “Türkiye Güven Huzur (2019-3)” uygulaması yapıldı.
İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, ülke genelinde asayişin ve kamu düzeninin devamının sağlanması, kamu kurum ve kuruluşları civarında, stratejik öneme sahip bölgelerde, özellikle vatandaşların yoğun bulundukları yerlerde suç işleyebilecek kişilerin tespit edilerek yakalanması ve caydırılması, suç delillerinin ele geçirilmesi amacıyla eş zamanlı uygulama gerçekleştirildi. Toplam 61 bin 101 personel ve 188 dedektör köpek ile 11 bin 704 noktada gerçekleştirilen uygulamada 526 bin 16 kişi sorgulandı.
Sorgulamalarda; bir “cinayet”, bir “yağma”, 29 “yaralama”, 44 “hırsızlık”,18 “dolandırıcılık”, 3 “cinsel taciz”, bir “çocuğun cinsel istismarı”, 14 “uyuşturucu madde ticareti yapmak”, 4 “kaçakçılık”, bir “silahlı terör örgütüne üye olmak” ve 887’si “diğer suçlar” olmak üzere, 11’i çocuk 27 kayıp kişinin de aralarında bulunduğu aranan bin 30 kişi yakalandı.

Lise diploması imkanı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: “Yeni düzenleme ile beraber, artık mesleki eğitim merkezlerindeki öğrenciler, diploma alabilmek için fark derslerini mesleki eğitim merkezlerinde yüz yüze eğitim yoluyla tamamlayabilecek.”

Baklacı Ailesi Acılı
İlimiz Defne ilçesi Gümüşgöze Mahallesi sakini Baklacı Ailesi, genç bir evladını yitirmenin acısını yaşıyor.
CHP İl Yöneticisi, aynı zamanda Defne Belediye Meclis üyesi Semir Baklacı’nın yeğeni olduğu öğrenilen Emre Baklacı, geçtiğimiz hafta sonunda vefat etti. Merhumun cenazesi, Cumartesi günü aile mezarlığında defnedildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı diler.

94 ülkeyle iade trafiği
Adalet Bakanlığı, bugüne kadar aralarında ABD, Almanya, Romanya ve Belçika’nın da bulunduğu 94 ülkeden 570 FETÖ mensubunun iadesini istedi.

9 bin 369 ağaç
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca, şu ana kadar; fiziksel yönleri ile kendi türünün alışılagelmiş özelliklerinin çok üzerinde boyutlara ulaşmış, kültürel olarak özel bir yere sahip 9 bin 369 ağaç “anıt ağaç” tescillenerek, koruma altına alındı.

Yurt dışında yaşayan
Vatandaşlara çağrı
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Başta gurbetçilerimiz olmak üzere, tüm yolcularımızın, Bakanlığımızın elektronik ortamdaki ‘özel taşıtlar ön beyan uygulamasını’ kullanmalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

Borsa kaybettirdi
Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri, haftalık bazda ortalama yüzde 2,55 azalış kaydetti. Bu hafta 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı yüzde 3,37, dolar/TL yüzde 2,02, avro/TL yüzde 2,31 değer kazandı.

Esnafa Genelge
Demokrasi Zaferi’nin 3. Yıldönümü vesilesiyle ülke genelindeki 82 birlik ve 13 mesleki federasyona genelge gönderen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Tüm birlik binalarına demokrasi pankartları asılacak” dedi.

Gündem 15 Temmuz
Genel Kurulu, bugün, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün anlam ve öneminin belirtilmesi amacıyla özel gündemle toplanacak.

885 Şirket
FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, bugüne kadar aralarında Boydak, Koza İpek, Aydınlı Giyim ve Uğur Soğutma’nın da bulunduğu 885 şirket TMSF’ye devredildi. TMSF’ye devredilen 885 şirketin aktifi 60 milyar liraya dayandı.

8 darbe davası
FETÖ’nün darbe girişiminin ardından geçen üç yılda, yargılaması süren 8 darbe girişimi davasında, Ankara’da bin 404, İstanbul’da 255 olmak üzere toplam bin 659 darbe sanığı halen yargılanıyor.

Cepte servet var
2009’dan bu yana cebimize giren bozuk paranın toplam değeri 2 milyar 921 milyon 224 bin 768 TL’ye ulaştı.

Yüzde 13 azaldı
Türkiye’de toplam otomotiv üretimi yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 azalarak 735 bin 62 adet oldu.

Trafik sigortasında
Değişiklik yapıldı
Trafik sigortasına ilişkin kamu hizmet alımları kapsamında, gizlilik ve güvenlik gerekçesiyle trafik tesciline tabi olmayan araçlara ilişkin poliçeler, Riskli Sigortalılar Havuzu kapsamı dışında tutulacak.

Ortalama 23 lira
Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik,
“Küçükbaş kurbanlık fiyatları geçen yıla göre yüzde 5-10 civarında arttı. Canlı küçük-baş hayvanın kilogram fiyatı ortalama 23 liradan işlem görüyor” dedi.

Öğrencilere fırsat
ders öncesi ve sonrası kampüste daha fazla sosyal ve spor alanlarında vakit geçirebilmelerini sağlamak için çalışma başlatan Sakarya Üniversitesi, “Yaşayan Kampüs Projesi”ni hayata geçiriyor.

Geri dönüş için
Teşvik edilsin
Artık büyükşehirlerden köylere tersine göçün hızlandırılması için köye dönüş projelerinin geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Köye dönüş projeleri daha cazip hale getirilmeli ve var olan destekler de artırılmalı’ dedi.

Tek Pazar sıkıntısı
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kanatlı sektöründe, özellikle yumurtada ihracatın Irak’ta kesintiye uğramasının sıkıntı yarattığını bildirerek, “tek pazar ağırlıklı ihracat soruna neden oluyor” dedi.

Yıl sonuna kadar
Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Varlık Barışı’nın süresi yıl sonuna kadar uzatılacak.

Erdoğan medya ile…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vahdettin Köşkü’nde, gazete ve televizyon kanallarının genel yayın yönetmenleriyle bir araya geldi, gündemi değerlendirdi. Basın ile toplantı, basına kapalı şekilde yapıldı!

KPSS dün yapıldı
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) düzenlenen Kamu Personel Seçme Sınavı (2019-KPSS), A Grubu ve Öğretmenlik Sınavının Genel Yetenek ve Genel Kültür oturumu sona erdi. Toplam 644 bin 557 adayın başvurduğu sınavın ardından KPSS Eğitim Bilimleri oturumu gerçekleşti.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ