Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,75 / Satış: 7,79

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 18.07.2019
  • 698 kez okundu

YKS Tercihleri
23-29 Temmuz’da
Sonuçları dün açıklanan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı ile ilgili tercih süreci önümüzdeki hafta başlıyor. YKS tercihleri, 23-29 Temmuz tarihleri arasında yapılabilecek. Sonuçların da Ağustos ayı ortasında açıklanması, kesin kayıtların da Ağustos sonu ile Eylül başlarında gerçekleşmesi bekleniyor.

Vali Doğan ilk kez açıkladı
Reyhanlı Patlaması Terör Eylemi Değil…
Vali Rahmi Doğan, geçtiğimiz günlerde Reyhanlı ilçesinde yaşanan ve içindeki 3 Suriyelinin ölümüyle sonuçlanan otomobilde bomba patlaması olayının terör olayından ziyade, kaçakçılık girişimini andırdığını bildirdi. Dün HRT’de canlı yayına katılan Vali Doğan, bir gazetecinin sorusu üzerine, patlama olayının terörle bağlantısının belirlenemediğini ve uyuşturucu kaçakçılığı olayı olarak göründüğünü kaydederek, “Ölen 3 Suriyeli, bomba taşıdıklarının farkında bile değildi” açıklaması yaptı.

Reyhanlı Cezaevi kapandı
Reyhanlı ilçesindeki cezaevi başka bir yere taşındı. Böylece ilçede cezaevi kalmadı. Askerlik Şubesi’nden sonra, 1954 yılında açılan Reyhanlı Cezaevi de kapatılarak başka bir şehre taşındı.

Kara, SVM’den
istifa ettiABA Pazar Günü
Aba Güreşleri hafta sonunda yapılıyor. Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin etkinliği Aba Güreşleri, 21 Temmuz Pazar günü Spor Kompleksi’ndeki alanda yapılacak.

Toplu Nikah Salı Günü
Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin “Hatay’ın Kurtuluşu Bayramı” etkinlikleri kapsa-mındaki Toplu Nikah Töreni 22 Temmuz Salı günü yapılıyor. Toplu nikah töreni Salı günü gerçekleşecek ve onlarca çift, yıllar sonra resmi nikaha kavuşacak.

Suriyeli sanatçıdan
Atatürk Portresi
Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde yaşayan Suriyeli sanat tarihçisi Abdulsettar Al Sattuf, 40 bin mozaik taşı kullanarak, 2 metre uzunluğunda ve 1,5 metre genişliğinde bir Atatürk portresi yaptı.

Payas’ın en yaşlı bireyi
Bilgay Vefat Etti
İlimiz Payas ilçesinin en yaşlı bireyi, Şevki Bilgay vefat etti. Payas ilçesinde sevilen Ailelerden Bilgay Ailesi’nin ulu çınarı 105 yaşındaki Şevki Bilgay, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, acılı Ailesine sabır ve başsağlığı diler.

Künefe Yarışması 22 Temmuz’da
Başvuru Yarın Son…
Hatay’ın anavatana katılışının 80’inci yıldönümü kutlamaları kapsamında, Dünya’nın en uzun (80 metre) künefesinin yapılacağı festivalde “En iyi Künefe Atma” Yarışması da düzenleniyor. Hatay Büyükşehir Belediyesi, Hatay Künefe ile Hatay Profesyonel Aşçılar ve Şefler Derneği etkinliği olan “Künefeyi En İyi Ben Atarım” Yarışması, 22 Temmuz Salı günü yapılıyor. Etkinlik, Antakya Atatürk Parkı’nda Salı günü saat 18.00’deyapılıyor. Künefe atma yarışmasına katılım için başvurular ise yarın sona eriyor.

CHP’li Başkanlar Kampı
25-27 Temmuz’da
CHP Genel Merkezi, Partili Belediye Başkanlarını bu ayın sonunda kampa alıyor. CHP’li Belediye Başkanları kampı 25-27 Temmuz tarihlerinde Afyon’da yapılıyor. Üç günlük CHP Belediye Başkanları Kampı’nda, yerel yönetimlerle ilgili her konunun masaya yatırılması bekleniyor.

Sünnet Şöleni
21 Temmuz’da
Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin festival etkinlikleri arasında düzenlediği ve geleneksel hale getirdiği Sünnet Şöleni, 21 Temmuz Pazar günü yapılıyor.
Pazar günkü Sünnet Şöleni Hatmek’te yapılıyor.

Cezaevi’nde kutlama
Hatay T Tipi Kapalı/ Açık Ceza İnfaz Kurumlarında, 15 Temmuz Şehitleri Anma ve Demokrasi Günü kutlandı. Yapılan dualarda, ülkemizde böyle haince girişimlerin bir daha yaşatılmaması temennisinde bulunuldu.

Önerge bugün
TBMM Genel Kurulu’nda, “Şüpheli çocuk ölümlerinin araştırılması ve bu konuda alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi” amacıyla Başkanlığa sunulan araştırma önergelerinin birleştirilerek görüşülmesi, tüm partilerin oybirliğiyle kabul edildi.

Bakanlık açıklaması
Müze zammı için
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca; mevcut müzelerin bakım ve onarımının daha iyi yapılabilmesi, yeni müzelerin açılabilmesi ve ören yerlerinde kazı sürelerinin uzatılabilmesi için müze giriş ücretlerinde düzenlemeye gidildiği bildirildi.

Trafik 81 İl’de Masaya yatırıldı
İçişleri Bakanlığı koordinesinde 81 ilde düzenlenen “Trafik Değerlendirme” toplantılarında, önümüzdeki dönemde trafikte alınacak ilave tedbirler planlandı.

Bina ruhsatlarına
Düzenleme geldi
1 Ocak 2019 tarihinden sonra resmi ve özel binalarda yapılacak deprem güçlendirmelerinde, ilgili idarelere yapılacak olan ruhsat başvurularında ilk ruhsat alma tarihindeki yönetmelik hükümleri geçerli olacak.

Okul kantinlerine
Bakanlık denetimi
Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, 16 Eylül’den itibaren kantinlerde ‘Okul Gıdası’ logosu olmayan ürünlerin satılamayacağını belirterek, “Logosu olmayan ürünün kantinde satışı arz edilebilir” dedi.

Hayvancılık desteği
Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, verimli üretim yapan üreticilere daha çok destek vermek için çalışma yaptıklarını belirterek, “Hayvancılıkta verimliliğe uygun üretim yapanlar ödüllendirilerek daha çok destek alacak” dedi.

Müzeye zam
Kültür ve Turizm Bakanlığı, müze giriş ücretlerine 15 Temmuz tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 20 zam yaptı.

Faiz’de tek hane!
Türkiye Emlak Katılım Bankası (EmlakBank) Genel Müdürü Deniz Aksu, “Bireysel kredi ve mevduat faizlerinde çift haneli rakam-lardan tek haneli rakamlara inmemiz olası” dedi.

Sevkiyata devam
S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi’ne ait malzemelerin sevkiyatı kapsamında on dördüncü uçak Mürted Hava Meydanı’na indi.

Sonuçlar açıklandı
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2019-YKS) sonuçlarının açıklandığını bildirdi.

Konut satışları
Türkiye İstatistik Kurumu, Haziran ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre, ülke genelinde haziranda satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 33,26, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 48,6 azalarak 61 bin 355 oldu.

İdlib’e 29 tırlık insani yardım
Birleşmiş Milletler (BM) tarafından, Suriye’nin İdlib kentine 29 tır insani yardım gönderildi. BM’nin yardımlarını taşıyan 29 tır, Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı’n-dan geçiş yaptı. Tırlardaki insani yardım malzeme-lerinin İdlib ve kırsalındaki ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağı öğrenildi.

Borç geriledi
Özel sektörün Mayıs sonu itibariyle yurt dışından sağladığı kısa vadeli kredi borcu 12 milyar dolara, uzun vadeli kredi borcu 204,5 milyar dolara geriledi.

Sigarayla mücadele
Türkiye’de tütünle mücadele kapsamında, bu yıl itibarıyla 502’ye ulaşan sigara bırakma polikliniklerinde, 750 hekim tarafından bugüne kadar 2 milyon 522 bin 904 kişiye hizmet verildi.

Gelişmeden rahatsızlık
TÜROB Başkanı Müberra Eresin, “Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı için otellerden alınacak binde 7,5 turizm payı ciro üzerinden alınacak. Bu durum, konaklama tesislerini zorlayacak. Bu turizm payı, tesis zarar etse de talep ediliyor. Biz buna şiddetle karşıyız” dedi.

Cezası ağır
Ankara çiğdemi, Likya orkidesi, ters lale türleri, Kazdağı kardeleninin de aralarında bulunduğu nadir bitki türlerinin doğadan alınması ve yurt dışına çıkarılması halinde, yüksek miktarda idari para cezası uygulanıyor.

9 gün mü olacak?
Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne uzatılması ve önceden açıklanması ile yerli turistte önemli bir hareketlilik yaşayan turizm sektörü, Kurban Bayramı tatili için de aynı beklenti içine girdi.

Mavi Balina
Meclis Komisyonu’na bilgi veren Türkiye Bilişim Derneği İcra Kurulu üyesi Doç. Dr. Özhan Yalçın, Mavi Balina oyununun Türkiye’de 150 çocuğun ölümünden sorumlu olduğunu söyledi.

Açılışa hazır
Hatay’da 2010 yılında bir otelin inşaat çalışması sırasında ortaya çıkan Helenistik dönemden İslamiyet dönemine kadar 5 katmana ait eserlerin yer alacağı ve müze-otel konseptine sahip olan müze, kısa süre içerisinde ziyaretçilerini ağırlamaya başlayacak.

ÖSO’ya ABD desteği
ABD, Suriye’nin güneyinde uzun süre önce yardımını kestiği Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) yeniden eğitim vermeye başladı. ÖSO mensuplarına; hava indirme operasyonları, çölde ve zor şartlarda hayatta kalma, belirli noktalara saldırı gibi özel eğitimler veriliyor.

25 yıllık yol haritası
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Tarım ve ormancılıkta önümüzdeki 5 yılı planlayarak, gelecek 25 yılı yönetmeyi hedefliyoruz” dedi.

Kütüphane eleştirisi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “2003-2018 arasında Türkiye’de kütüphane sayısı yüzde 14 azaldı. 2003 yılında bin 350 olan kütüphane sayısı 2018 itibarıyla bin 162’ye geriledi” ifadelerini kullandı.

Sahil Temizliği
Yeşilköy Mahallesi sahil bandına dökülen inşaat molozları nedeniyle oluşan kötü görüntüye, Dörtyol Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ve Temizlik İşleri Müdürlüğü ortak bir çalışma yaparak müdahale etti.

Enflasyon beklentisi
19 Temmuz Cuma: 14:30/Gelecek 12 Ay İçin Enflasyon beklentisi/Temmuz/Önceki: % 14.88

Tercih zamanı
Milyonlarca gencin merakla beklediği sınav sonuçları açıklandı ve tercih maratonu başlamış oldu. YKS’de tercihler 23-29 Temmuz tarihleri arasında yapılacak.

Motorin ve benzine zam
Motorinin litre fiyatına 18 kuruş, benzinin litre fiyatına ise 20 kuruş zam geldi. Söz konusu artış pompa fiyatlarına dün gece yarısından itibaren motorinde 15 kuruş olarak, benzinde ise 11 kuruş olarak yansıdı.

Esnaf umutlu
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederas-yonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Kurban Bayramı’nın ticarete hareketlilik getireceğini belirterek, “Cirolarda bu yıl geçen yıla göre yüzde 20’nin üzerinde artış beklentimiz var” ifadesini kullandı.

Kabul edildi
Ekonomi alanında düzenlemeler içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin 1. bölümü, Genel Kurulda kabul edildi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ