Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,10 / Satış: 6,12
€ EURO → Alış: 6,59 / Satış: 6,61

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 24.07.2019
  • 853 kez okundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hatay Mesajı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Hatay’ın Anavatan’a katılışının 80. Yıldönümünü bir mesajla kutladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünkü kutlama törenlerinde de okunan mesajı şöyle:
“Türkiye Cumhuriyeti’nin barışçı ve akılcı politikaları sonucu elde ettiği en büyük kazanımlarından biri olan Hatay, farklı dinlerin, farklı kültürlerin iç içe, kardeşçe ve hoşgörüyle yaşadığı, Anadolu mozaiğinin en önde gelen merkezlerinden biridir.
Hataylıları ve bütün vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum Hatay’ın, 80 yıl önce anavatanla bütünleşmesi, kaderini Türkiye’nin kaderiyle birleştirmesi, siyasi ve diplomatik alanda ülkemizin saygınlığını ve etkinliğini artıran bir karar olmuştur.
Kendi hür iradesiyle Anavatanla kucaklaşmayı tercih eden Hatay, milli birliğimizi, bütünlüğümüzü güçlendirmiş; barış içinde yaşama, birlik ve beraberliği-mize sahip çıkma kararlılığımı-zın sembolü olmuştur.
Türkiye Cumhuriyeti’nin barışçı ve akılcı politikaları sonucu elde ettiği en büyük kazanımlarından biri olan Hatay, farklı dinlerin, farklı kültürlerin iç içe, kardeşçe ve hoşgörüyle yaşadığı, Anadolu mozaiğinin en önde gelen merkezlerinden biridir.
Bu düşüncelerle Hatay’ın anavatana katılmasının yıldönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal ve dönemin Hatay Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen olmak üzere bu milli dava uğruna çaba harcayan herkesi rahmetle yad ediyor, Hataylıları ve bütün vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum.”

Vali Doğan’dan 23 Temmuz Mesajı
Vali Rahmi Doğan, Hatay’ın Kurtuluş Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı., Vali Doğan’ın mesajı şöyle:
“Hatay; inancın, kararlılığın ve cesaretin vücut bulduğu koca bir şehirdir. Bu şehirde; Mehmet Çavuş’un ilk kurşunu, Kara Hasan Paşa’nın gözü karalığı, Ayşe Fitnat’ın feryadı vardır.
Hatay, milli mücadele yıllarında verilen onurlu bağımsızlık mücadelesinin en somut örneğidir. Bu öyküyü yazan Hatay halkı, 19 Aralık 1918´de atılan ilk kurşundan 23 Temmuz 1939´a kadar, millet olmayı devlet olmaya tercih eden mütevazı ve gururlu bir halktır.
Kardeşlik ve hoşgörü kenti olan ilimiz, sahip olduğu sayısız kültürel değerlerin yanında iklimi, verimli toprakları ve ticaret yolları üzerinde bulunması gibi ekonomik gerekçelerle de tarih boyunca işgalci güçlerin ilgisini üzerinde toplamıştır.
Gücünü her zaman birlikteliğinden alan, geçmişten günümüze getirdiği maddi ve manevi tüm zenginlikleri sevgiden, barıştan ve kardeşlikten yana değerlendiren Hatay insanı, tüm dünyaya örnek olmaya devam etmektedir
Hatay’ın Anavatan’a katılışının 80’inci yıldönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal ve Hatay Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen olmak üzere, bu milli dava uğruna çaba harcayan herkesi rahmetle yad ediyor, tüm Hataylıları içten sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.”

Savaş’tan 23 Temmuz Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye (BŞB) Başkanı Lütfü Savaş, 23 Temmuz Hatay’ın Kurtuluş Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. BŞB Başkanı Savaş’ın mesajı şöyle:
“23 Temmuz, birlik ve beraberliğin, inancın ve cesaretin sarsılmaz gücüdür. 23 Temmuz, azın çok olduğu, hasretin mutluluğa döndüğü, değeri hiçbir para birimiyle ölçülemeyecek kadar değerli bir gündür. 23 Temmuz, Hataylıların doğum günüdür. Bu duygu ve düşüncelerle, Hatay’ın Anav-atan’a katılış sürecinde canını dişine takarak mücadele eden, başta Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaş-larını, Hatay davası için gözünü kırpmadan mücadele eden Tayfur Sökmen’i, Abdurrahman Melek’i ve isimsiz tüm kah-ramanları rahmet ve minnetle anıyorum.”

Eryılmaz’dan 23 Temmuz mesajı
Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, Hatay’ın kurtuluşunun 80. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Başkan Eryılmaz, mesajında şunlara yer verdi: “23 Temmuz, tarihi boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış, din dil, ırk ayırımı gözetmeksizin birçok farklı din ve kültürleri bünyesinde barındıran barış, kardeşlik ve hoşgörü şehri Hatay’ımızın kurtuluşu ve Anavatan’a katılışının yıldönümüdür.
Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu uğurda gözünü kırpmadan mücadele eden bütün kahramanlarımızı rahmetle anıyor, Hatay’ımızın ana vatana katılışının 80. Yıldönümünü kutluyorum.”

Antakya-İzmir Caddesi’nde Kavga:1 Ölü…
Pazartesi akşamı, ilimiz Antakya ilçesi Habib-i Neccar Dağı eteğindeki İzmir Caddesi üzerinde, bilinmeyen bir nedenle iki grup arasında çıkan kavgada silah kullanılınca kan döküldü. Olayda A.K. adlı bir genç silahla vurularak yaşamını yitirdi. Cinayet masası polisi, olayı araştırıyor.

Kamu-Sen zam teklifini sundu
Türkiye Kamu-Sen toplu sözleşme öncesi hükümete zam teklifini sundu.
Kamu-Sen, 2020-2021 Toplu Sözleşmesinde taban aylığa seyyanen 600 lira, ilk yıl %10+10, ikinci yıl %8+8 zam ve her iki yıl için yüzde 3 refah payı talep etti.

Defne’de bitki örtüsü yangını
Defne ilçesinde bitki örtüsü yangını çıktı. Yangında yaklaşık 2 hektarlık alan kül oldu.
Edinilen bilgilere göre, ilçeye bağlı Dursunlu Mahallesi’nde villalara yakın alanda henüz bilinmeyen nedenle bitki örtüsü yangını çıktı. Yangına, Defne Belediyesi İtfaiye Ekipleri ve Hatay Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri müdahale ederken, bir iş makinesi de yol açılması için destek verdi. Yangın, dört koldan yapılan müdahale ile söndürüldü.
2 hektarlık alanın kül olduğu yangınla ilgili inceleme başlatıldı.

Emekli maaş farkları yarın yatırılacak …
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Emekli Sandığı kapsamında emekli, malul, vazife malulü, dul veya yetim aylığı alan 2.3 milyon kişiye, toplamda yaklaşık 500 milyon lira tutarında maaş farkı yatırılacağını belirtti. Bu kapsamda aylık almakta olanlara banka ve PTT şubelerince 25 Temmuz 2019 tarihinde farkları ödenecek. Maaş farkları Haziran ayı enflasyon rakamlarının ardından belirlenmişti.
Bakan Selçuk, “SSK kapsamında gelir aylık almakta olanların aylıkları 26 Temmuz’a kadar, Bağ-Kur kapsamında gelir ve aylık almakta olanların aylıkları da ödeme günleri olan 25 ila 28 Temmuz’da zamlı ödenecek” ifadesini kullandı.

İhtiyaç sahiplerinin yüzünü güldüren proje
Antakya Belediyes,i “Kardeşinle, Sevgiyle Paylaş” Projesi kapsamında hayırseverler tarafından bağışlanan giysi, oyuncak, ayakkabı, kırtasiye ürünleri, mobilya ve kullanılabilir durumdaki ev eşyalarını ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırmaya devam ediyor.
Konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Antakya Belediyesi Kardeşinle, Sevgiyle Paylaş Projesi her geçen gün daha da büyüyerek hayırseverler ile ihtiyaç sahipleri arasında gönül köprüsü kurmaya devam ediyor. Yürütülen hizmetler kapsamında, Bohşin Mahallesi’nde ikamet eden ihtiyaç sahibi vatandaşlar, Odabaşı Ek Hizmet Binası içerisinde yer alan mağazadan giyim yardımlarını teslim aldı” denildi.

Göç tablomuz
TÜİK verilerine göre; Türkiye’ye göç edenlerin sayısı 2018 yılında bir önceki yıla göre %23,8 artarak 577 bin 457 kişi oldu. Bu nüfusun %52,7’sini erkek, %47,3’ünü ise kadın nüfus oluşturdu.

HBB’nin başarılı antrenörüne önemli görev
Hatay Büyükşehir Belediyesi Tenis Baş Antrenörü Mehmet Doğan, Çek Cumhuriyeti’nde düzenlenen Avrupa Ferdi Şampiyonası’nda Türk Milli Antrenörü olarak görevlendirilirken, Hatay’ı spor kenti yapma adına birbirinden değerli projeler ürettiği belirtilen Başkan Savaş’ın bu girişimlerinin kente başarı olarak geri döndüğü ifade edildi.
Birçok başarıya imza atarak milli takıma oyuncu yetiştiren Doğan, spora ve sporcuya vermiş olduğu desteklerden dolayı Başkan Savaş’a teşekkür ederek, ülkemizin en iyi şekilde temsil edeceğinin sözünü verdi.

Ağustos Celbi En Geç 5 Eylül’de
Antakya Askerlik Şubesi, Ağustos celbinde silah altına alınacakların en geç 5 Eylül tarihine kadar sevk evraklarını almış olmaları gerektiğini hatırlattı. Askerlik Şubesi, 1999 doğumlu gençlerden silah altına alınacakların, A celbinin 18-19 Temmuz’da evraklarını almış olmaları gerektiğini, B grubundakilerin ise 20 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında ev-rakların 5 Eylül’e kadar sevk işlemleri-ni yapmış olmaları gerektiğini duyurdu.

İSTE’de’ Mutfak Sanatları’ Bölümü …
İskenderun Teknik Üniversitesi Turizm Fakültesi bünyesinde Gastronomi Mutfak Sanatları Bölümü açıldı.
İlk öğrencilerini bu yıl alacak olan üniversitenin Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Kazım Ozan Özer, “Amacımız, yalnızca yiyecek ve içeceği sanata dönüştüren öğrenciler yetiştirmek değil, aynı zamanda gelişmiş ve zenginleşmiş yemek kültürü üzerine araştırmalar yapmak ve bunları bilimsel raporlar halinde yayınlamak” dedi.

Emniyet’ten 81 İl’de
Emniyet Genel Müdürlüğü’nce, 81 ilde 700 polis merkezi amirliğinde “Güven Masası” uygulaması hayata geçirildi. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, “Güven Masası” uygulaması sayesinde, vatandaşlar, şikayet, ihbar ve sorunlarını hızlıca dile getiriyor, taleplerine etkin ve hızlı karşılık alıyor. Ayrıca, güven masalarında, hem polis merkezi amirlikleri hem de dışındaki iş ve işlemlerle ilgili bilgilendirme ve yönlendirme yapılıyor.

Memur Emeklisine
Maaş farkı ödeniyor
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, memur emeklilerinin maaş farklarının 25 Temmuz’da ödeneceğini bildirdi.

YKS tercihleri
ÖSYM Başkanlığı’nca Yükseköğretim Kurumları Sınavı tercihleri, ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden, T.C. kimlik numaraları ve şifreleri kullanılarak yapılıyor. Tercih işlemleri, 29 Temmuz saat 23.59’da sona erecek.

Tüketici güveni
Tüketici güven endeksi, Temmuz’da geçen aya göre yüzde 2 azalış gösterdi. Buna göre Haziran’da 57,6 olan endeks değeri, Temmuz’da 56,5’e geriledi. Hanenin maddi durum beklentisi endeksi ise söz konusu dönemde yüzde 1,7 azalarak 77 oldu.

Roket, Suriye’den!
Milli Savunma Bakanlığı, “Ceylanpınar’da 5 vatandaşımızın yaralanmasıyla sonuçlanan ve Suriye tarafından yapıldığı değerlendirilen roket atışlarına, sınır bölgesindeki ağır silahlarımızla meşru müdafaa kapsamında gerekli karşılık verilmiştir” açıklamasında bulundu.

İşçinin talebi net
Türkiye Kamu-Sen, 2020-2021 Toplu Sözleşmesinde taban aylığa seyyanen; 600 lira, ilk yıl %10+10, ikinci yıl %8+8 zam ve her iki yıl için yüzde 3 refah payı talep etti.

Fatura sadeleşecek
EPDK tarafından, elektrik faturalarının sadeleştirilerek, tüketicilere özgü bilgileri esas alan basit, anlaşılabilir, kolay fatura uygulamasına geçildiği bildirildi.

AVM’ler vasıtasıyla
Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, Türkiye’ye son yıllarda gelen direkt yabancı sermayenin yüzde 12’sinin AVM’ler vasıtasıyla girdiğini bildirdi.

ABD Yaptırımları!
ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırımı ile ilgili iddiaları değerlendiren DEİK/ Türkiye- ABD İş Konseyi Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, ABD’nin Türkiye’ye yaptırımı olacaksa bile, 2020 yılının Nisan ayından önce olmayacağını düşündüğünü belirtti.

Sektörün beklentisi
İstihdamın 1.5 milyona düştüğünü kaydeden inşaat sektörü temsilcileri, bu sürecin, vergi ve prim teşviki gibi uygulamalarla aşılabileceğini dile getirdiler.

Borç Stoku
Hazine ve Maliye Bakanlığı, 30 Haziran itibarıyla merkezi yönetim brüt borç stoku verilerini açıkladı. Buna göre; Merkezi yönetim brüt borç stoku, haziran ayı itibarıyla 1 trilyon 219,8 milyar lira oldu.

Esnaftan çağrı
Kamu Kurumları ve yerel yönetimlerin artık esnaf ve sanatkarların işini yapmaması gerektiğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Kamu kurumları ve mahalli idareler esnaflığı bırakmalı’ dedi.

Doluluk oranı
% 98’i geçti
26 Şubat 2019 tarihinde Millî Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TOBB ETÜ arasında imzalanan Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü kapsamında belirlenen 81 ildeki okulların kontenjanları doldu.​

İzlenme rekoru
Aslan Kral’da…
ABD’de tüm zamanların en iyi Temmuz açılışına imza atarak, Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 2’nin rekorunu egale eden Aslan Kral, açılış hafta sonunda 139.456 seyirci tarafından izlendi ve Box Office Türkiye’ye de birinci sıradan giriş yaptı.

Önemli veri
30 Temmuz Salı: 10:00/Ekonomik Güven Endeksi/Temmuz/Önceki: 83.4

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ