Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,47 / Satış: 7,50

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 31.07.2019
  • 705 kez okundu

Öğretmen alımında yeni süreç
Tercih Başladı
Milli Eğitim Bakanlığı, alımını gerçekleştireceği
20 bine yakın Sözleşmeli Öğretmenle ilgili tercih sürecini başlattı.
Dün başlayan tercihler, 5 Ağustos Pazartesi gününe kadar sürecek. Bu sürede Öğretmen Adayları, 40 ayrı tercihte bulunabilecekler. Öğretmen atamaları ise 9 Ağustos günü Bakanlıkça açıklanacak.

77 Alkollü Sürücü
Ehliyetlerine el konuldu
İlimiz genelinde, trafik ekipleri tarafından 22-28 Temmuz tarihleri arasında yapılan denetim ve kontrollerde alkollü araç kullandığı tespit edilen 64 araç sürücüsünün sürücü belgesine geçici olarak el konuldu. Bu arada 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 13 sürücü hakkında da gerekli adli işlem yapıldı. El konulan ehliyetler 6 ay kullanılamayacak.

Aksa Yönetimi’nden
Başkan Savaş’a ziyaret
Hatay, Adana, Osmaniye ve Mersin illeri yanı sıra 23 İlçe ve Belde’ye hizmet götüren Aksa Çukurova Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. adına; Bölge Müdürü Sertaç Uraz, Hatay-Osmaniye Bölge Müdürü Halit Demir ile İşletme Müdürü Önder Akyol, Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ı makamında ziyaret etti. Gerçekleşen ziyaretin gündemi, Hatay’daki doğalgaz yatırımları oldu.

Adalet Bakanlığı’na alım
Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nce, sözlü sınav ve mülakat ile 300 idare memurluğu öğrencisi alınacak. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün, 300 idare memurluğu öğrencisi alınacağına ilişkin Resmi Gazete’de yayımlanan ilanına göre, başvuruda bulunacak adayların 18 yaşından küçük, merkezi sınav tarihi itibariyle 35 yaşını doldurmamış olması gerekiyor. Başvurular 19 Ağustos’ta başlayıp 2 Eylül tarihinin mesai saati bitimine kadar Ağır Ceza Cumhuriyet Başsavcılıklarına bağlı bilgi işlem şube müdürlükleri, şeflikleri ve bürolarına bizzat yapılacak.

İdlib’e 19 tırlık insani yardım
Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Suriye’nin İdlib kentine 19 tır insani yardım gönderildi. BM’nin yardımlarını taşıyan 19 tır, Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan geçiş yaptı.
Tırlardaki insani yardım malzemelerinin İdlib ve kırsalındaki ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağı öğrenildi.

Memurların zam
Pazarlığı başlıyor
Kamu işveren heyeti ile kamu görevlileri sendikaları heyeti arasındaki toplu sözleşme görüşmeleri Perşembe günü başlayacak. 5’inci Dönem Toplu sözleşme görüşmeleri açılış toplantısı, 1 Ağustos Perşembe günü saat 14.00’te gerçekleştirilecek.

İskenderun Belediyesi halk konseri Cumartesi günü
Atilla Yılmaz…
İsken-derun Belediyesi, halka açık konser sözünü yerine getirme adına, hafta sonunda yöre müzikseverlerini Sanatçı Atilla Yılmaz ile buluşturuyor. Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, yaptığı açıklamasında, “Söz verdiğimiz halk konserlerimize, yerel sanatçımız Atilla Yılmaz ile devam ediyoruz. 3 Ağustos Cumartesi günü saat 20.30’da düzenlenecek olan Gitar ve Mavi Konserine tüm halkımız davetlidir” dedi.
Konser, Millet Parkı’nda verilecek.

Zincir marketlerde
Kurbanlık satışı
Zincir marketlerde İslami usullere ve yasal mevzuata uygun kesimi yapılacak ve evlere teslim edilecek kurbanlıklar satışa sunuldu. Küçükbaş kurbanlıkların fiyatları bin 100 lira, büyükbaşların bir hissesi bin 345 liradan başlıyor.

Okula gidemeyen
Çok çocuk var
Türk Kızılay Başkanı Kerem Kınık: “Türkiye’de 1 milyon 740 bin Suriyeli çocuk yaşıyor. 645 bin çocuğumuz şu anda ilk-orta-liseye devam ediyor.

Başvuru zamanı
Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı ile Diş Hekimliği Alanında Yurt Dışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı başvuruları başladı. Geriye kalan 400 bin çocuğumuzun da okullaşması gerekiyor.”

Tercihler Site’den
20 bin sözleşmeli öğretmenlik için tercihler “https://ilkatama.meb.gov.tr” internet adresinden yapılabilecek. Sözleşmeli öğretmenler, 9 Ağustos’ta yapılacak atamalarının ardından 2 Eylül’de göreve başlayacak.

3,5 yılda 796 bin
Türkiye’de 2016’dan itibaren, kara ve denizlerde alınan tedbirler ve düzenlenen operasyonlar sonucu, 795 bin 875 düzensiz göçmen ile 18 bin 775 organizatör yakalandı.

Faiz de düşecek İşsizlik de…
“Türkiye’de önümüzdeki dönemde faizlerde düşüş trendi olacağını belirten, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “İşsizlikle ilgili olarak da, en kötüyü yüzde 14,7 ile geride bıraktık. Yaz aylarıyla birlikte yüzde 11-12’lere geldik” dedi.

Destek Ödemesi
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Yağlı tohum-lu bitkiler için kalan yüzde 30’luk destek ile hububat, baklagil ve dane mısır desteği olarak 6 Ağustos’tan itibaren 1 milyar 200 milyon lira ödenecek” dedi.

Gelin gittiği köyde
Süt işletmesi kurdu
Hatay’da, gelin geldiği Altınözü’nün köyünde aile bütçesine katkı sağlamak isteyen Fevziye Öztürk, evinin bodrumunda başladığı süt ürünleri üretme işini büyüterek işletmeye dönüştürdü.

Varlık Barışı’nda
Yeni dönem başlıyor
Yurt dışındaki para, altın, döviz ve menkul kıymetlerin Türkiye’ye getirilmesine ilişkin varlık barışına başvuru süresi yıl sonuna uzatılırken, taşınmazlar da kapsamdaki varlıklara dönüştürülerek uygulamaya dahil edilebilecek.

Esnaf: Denetlensin!
Kurban Bayramı’na sayılı günler kala, vatandaşların memleketine ve tatile gitmesini fırsata çevirenlerin yine sahneye çıktığını söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Bilet fiyatlarının aşırı yükselmesini önlemek için belirlenen tavan fiyat uygulaması delinmemeli’ dedi.

YÖK’ten düzenleme
Yükseköğrenim Kurulu’nca (YÖK) yapılan düzenlemeyle, yurt dışındaki yükseköğretim diplomalarının denklik başvurularının “e-Devlet” veya YÖK’ün web sayfasından yapılabilmesine olanak sağlandı.

Son gün!
Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) Ocak ayında yapılacak ilk taksit ödemesi, 31 Ocak’ta sona erdi. MTV’nin ikinci taksit dönemi ise bugün sona eriyor.

Vekaletle Kurban Kesimi
Yurtiçi 890 Tl, Yurt Dışı 725 Tl
Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, yaptığı açıklamada, kurbanını vekalet yoluyla kestirmek isteyen vatandaşları Türkiye Diyanet Vakfı’na (TDV) bağışta bulunmaya davet etti.
Vekalet yoluyla kurban kesim organizasyonu kapsamında, bu yılki kurban bedellerinin yurt içinde 890 TL, yurt dışında ise 725 TL olarak belirlendiğini ifade eden İl Müftüsü Kavillioğlu, vatandaşların, bagis.tdv.org internet adresinden veya mobil bağış uygulamasını kullanarak online bağış yapabileceklerini söyledi. Bağışçıların, PTT şubeleri ve anlaşmalı bankaların internet bankacılığı sistemi üzerinden veya bizzat elden “kurban vekaleti” verebileceklerini ifade eden Müftü Kavillioğlu, “Kurban vekalet alım belgesi karşılığında, İl ve İlçe Müftülükleri ile Türkiye Diyanet Vakfı şubeleri aracılığıyla, vatandaşlarımız kurban vekaletlerini verebilirler” dedi.

7 Günde 91 Kaza
78 Yaralı
İlimizde 22-28 Temmuz tarihleri arasında 15 ilçe ve ilçeler arası yollarda, 53’ü yaralamalı ve 38’i maddi hasarlı olmak üzere toplam 91 trafik kazası yaşandığı, bu kazalarda 78 kişin de yaralandığı bildirildi. Son bir haftalık süreçte gerçekleşen kontroller sırasında, ayrıca; 18.082 araç kontrol edildi, kusuru tespit edilen 4.244 araç sürücüsüne idari para cezası uygulandı, 65 motosiklet trafikten men edildi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ