Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,47 / Satış: 7,50

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 09.08.2019
  • 763 kez okundu

MKÜ Konservatuar ön kayıtta son gün
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Antakya Devlet Konservatuvarı Türk Müziği Ana Sanat Dalı’na girmek isteyenler için Özel Yetenek Sınavı öncesi ön kayıtlar bugün tamamlanıyor. Adaylar, en geç bugün ön kayıt yaptırabilecekler.
18 kontenjan, 2 engelli ile 4 yabancı kontenjanı olmak üzere toplam 24 öğrenci alımına yönelik Antakya Konservatuarı’na ön kayıt başvuruları 1 Ağustos’ta başladı. Adayların, yetenek sınavlarına girişlerinde birinci aşama 20-21 Ağustos’ta gerçekleşirken, ikinci aşama sınavı 28-29 Ağustos’ta gerçekleşti. İlk aşama sonuçları 26 Ağustos’ta, ikinci aşama sonuçları da 9 Eylül’de açıklanacak ve kesin kayıtlar, 10-13 Eylül tarihlerinde yapılabilecek.

Antakya’da Uyuşturucu Operasyonu
3 Suriyeli yakalandı…
Antakya’da gerçekleşen operasyonda çok miktarda uyuşturucu hap ele geçirildi. Edinilen bilgiye göre, Hatay Emniyeti KOM Polisi, Antakya gümrüğünde bir araçta yaptığı aramada çok miktarda uyuşturucu hap ele geçirirken, olayla ilgili 3 Suriyeli yakalandı ve çıkarıldıkları mahkemede tutuklandı.

MEM Şube Müdürleri
Nakil Başvuruları sonuçlandı
Milli Eğitim Bakanlığı, Şube Müdürleri nakil sonuçlarını açıkladı. İl / İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Şube Müdürlerinin 2019 Yılı İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Sonuçları, Bakanlığın internet sitesinden, kişi bilgileri girilerek öğrenilebiliyor.

HUMDER; Uyuşturucu cezasının ağırlaştırılmasını istiyor
Yeni kurulan ve kısa adı HUMDER olan Hatay Uyuşturucu ile Mücadele Derneği, uyuşturucu tacirlerine en ağır cezaların verilmesini istiyor. HUMDER adına kaleme alınan açıklamada şu mesajlara yer verildi:
“Özellikle birebir dinlediğimiz anneler, uyuşturucu kullanımına alıştırılmış evlatlarının iyileştirilmelerini isterlerken, kandırarak ve zorla tehditle kullanmalarına sebep olanların da cezalandırılmalarını istiyorlar. Bu konuda Hatay’daki kurum yetkililerin, siyasi parti temsilcilerinin, sivil toplum kurumlarının, basın ve halk olarak bizlerin buna ‘dur’ demek için harekete geçmesi şart. Başına gelmeyen bilmez, ama gelip gelmeyeceğini de bilemeyiz. Çocuklarımıza, gençlerimize sahip çıkmak zorundayız. Uyuşturucu satıcılarını ve onlara yol açanları ifşa edip en ağır ceza uygulamasının yapılması gerekiyor.”

Ülkü Ocakları da
kurban bağışı istiyor!
Hatay Ülkü Ocakları, Kurban Bayramı’nda kurban derisi bağışı kabul edebileceğini duyurdu. Ülkü Ocakları duyurusunda, “Kurban derilerinizi Hatay Ülkü Ocağı’na bağışlayabilirsiniz. Allah, yardımlarınızı kabul etsin” denildi ve adres olarak da “Antakya Cebrail Mahallesi-Kutlu Apartmanı” olarak gösterildi.

Yeşiloğlu’ndan Bayram Mesajı
Defne CHP İlçe Başkanı Ali Kemal Yeşiloğlu, bir mesajla, ilçe halkının ve İslam aleminin bayramını kutladı. Defne CHP İlçe Başkanı Ali Kemal Yeşiloğlu’nun, İlçe Yönetim Kurulu adına ka-leme aldığı mesajı şöyle:
“Bayramlar; birlik, beraberlik, hoşgörü ve kardeşliğin egemen olduğu özel günlerimizdir. Ülke olarak, kardeşlik ve hoşgörü duygularımızı pekiştirip, huzuru ve toplumsal barışı tesis etmek önemli sorumluluklarımızdan biri olup, bunu gündelik hayatta uygulamak yine bizim elimizdedir. Farklılıklarımızı zenginlik görüp, birbirimizle kucaklaşmak, birlikte yaşam kültürümüze katkı sunacaktır.
Evrensel insan hak ve özgürlüklerinin eksiksiz kullanıldığı, demokrasinin hüküm sürdüğü, adaletin ve eşitliğin egemen olduğu, yoksulluğun tamamen ortadan kalktığı, masum insanların kurban edilmediği, gelir dağılımdaki uçurumun yok olduğu, yurtta ve dünyada barış güvercinlerinin uçtuğu, dini, dili, ırkı, mezhebi ne olursa olsun herkesin mutlu bayramlar geçirdiği güzel günler temennisiyle.
Özgürlüklerin, eşitliğin ve dayanışmanın egemen olduğu günler ve geleceğe umutla bakabildiğimiz güzel yarınlar dileğiyle, tüm vatandaşlarımızın Kurban Bayramı’nı en içten duygularımızla kutlar, esenlikler dileriz.”

Dünya Üniversiteleri Sıralama Listesi yayımlandı
İlk 500’de Türkiye’den Üniversite yok!
ODTÜ, 582.olabildi
Center for World University Rankings – Dünya Üniversite Sıralamaları Merkezi (CWUR) adlı kuruluşun her yıl yaptığı ve bu yıl 2 bin okulun listelendiği sıralamada, geçen yıl 1000 okul içinde 13 üniversite ile yer alan Türkiye, bu yıl 2000 okulluk listeye 10 üniversite ile giriş yapabildi.
Kuruluşun değerlendirmesine göre, Türkiye üniversiteleri içinde en üst sırada yer alan ODTÜ, dünyada 582’nci sırada bulunuyor. Geçen yıl listede, Türkiye’den en başarılı üniversite olarak Hacettepe Üniversitesi 525. sırada yer almış, bir önceki listelemedeyse (2017) ODTÜ 498. Sırayı almıştı. Kuruluşun ilk yayımladığı liste, 2012 yılına ait ve 100 okulun ismi yer alıyor. Listenin ilk kez 1000 okulluk bir uzunluğa ulaştığı 2014 senesinde ise ülkemizden 10 okul bu listede yer alırken, en üstte, 396. sıradan giren ODTÜ yer aldı.

MKÜ- Resim İş’e
40 öğrenci alınacak
Ön kayıtta bugün son…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi(MKÜ) Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim İş Öğretmenliği Anabilim Dalı’na 40 öğrenci alınacak.
2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında, Fakülte’nin Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Öğretmenliği Anabilim Dalı’na TYT-Ön Kayıt Özel Yetenek Sınavı Sistemi ile öğrenci alınacağı duyurulurken, alınacak öğrencilere ait kontenjan, taban puan ve türü, ön kayıt tarihi, yetenek sınavı tarihleri ile başvuru için gerekli belgeler de duyuruda yer aldı. Duyuruya göre, Resim-İş Öğretmenliği Bölümü’ne 40 öğrenci alınacak. Ön kayıt bugün tamamlanıyor. Yetenek Sınavı, 20-22 Ağustos tarihlerinde yapılacak. Duyuruda ayrıca, “Desen Sınavı 20 Ağustos 2019 (Saat: 10:00), (Engelli Adaylar için Yetenek Sınavı Saat;13:00), Desen Sınavı Sonuçları İlanı: 21 Ağustos 2019’da… Desen Sınavı’ndan 50 ve üzeri puan alan adaylar barajı geçer ve II. Aşama sınavına girebilir” bilgilendirmesine de yer verilirken, sınav sonuçlarının 23 Ağustos 2019 günü ilan edileceği kaydedildi.
Kazanan adayların kesin kayıtları 26-28 Ağustos’ta yapılırken, yedek kayıt tarihleri de 2-3 Eylül olarak belirlendi.
Ön kayıtla ilgili olarak, lise mezun olan adaylar için, 2019-YKS’den itibaren özel yetenek sınavı ile öğrenci alan öğretmenlik programlarına başvuru yapabilmek için, adayların TYT puanının en düşük 180 ve üzeri almış olmaları gerekiyor.

Güzel’den Bayram Mesajı
Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, Kurban Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.
Defne Belediye Başkanı Güzel’in, birlik ve beraberliğe vurgu yaptığı bayram mesajı şöyle:
“Kurban Bayramı’nda; ülkemizde, ilimizde ve Defnemizde sevgi, kardeşlik ve huzur ortamının sürekliliğini diliyorum. Defneli olma kültürüyle kenetlenmenin, birlik ve beraberliğin önemini hatırladığımız bayram günlerinin ülkemize barış, huzur ve hoşgörü getirmesini temenni ediyor, tüm halkımızın Kurban Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum.”

Denizli’deki deprem
Hatay’ı da korkuttu
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Denizli’nin Bozkurt ilçesinde saat 14.25’te 6 büyüklüğünde yer deprem kaydedilirken, fay hattı üzerindeki Hatay da yaşananları yakından izliyor.

İdlib, kritik!
Türkiye ve Rusya’nın İdlib mutabakatını imzaladığı 17 Eylül 2018’den beri, ateşkesin ihlal edilerek gerçekleş-tirilen saldırılar sonu-cunda 750 binden fazla sivil yerlerinden edildi.

Havalar ısınıyor
Meteoroloji Genel Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan “Kurban Bayramı Hava Tahmin Raporu”na göre, bayram tatili süresince ülke sıcak havanın etkisinde kalacak.

Süresi uzatıldı
Sağlık hizmet sunucularının 2019 Temmuz dönemi için SGK’ya teslim etmesi gereken reçete ve faturaların teslim süresi, 23 Ağustos’a kadar uzatıldı.

3 bin 500 kadın
Kadının toplumdaki gücü konusunda farkındalığı artırmak amacıyla “OPET Kadın Gücü Projesi”ni geçen yıl hayata geçiren OPET, istasyonlarında çalışan kadın sayısını yılsonuna kadar 3 bin 500’e çıkarmayı hedefliyor.

Et, balık ve deniz!
Türkiye İstatistik Kurumunun Hanehalkı Bütçe Araştırması 2018 yılı sonuçlarına göre, Türkiye’de, geçen yılki gıda harcamaları içinde en fazla payı, yüzde 20,9 ile “et, balık ve deniz ürünleri” aldı.

En fazla reel getiri
Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi ve Tüketici Fiyat Endeksi ile indirgendiğinde, Temmuz ayında en fazla reel getiri, BIST 100 endeksinden elde edildi.

TOBB beklentisi
Faizler indirilsin!
Faiz indirimi sürecine özel bankaların da destek vermesini istediklerini vurgulayan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Özel bankalarımızın da kredi faizlerini düşürmelerini ve piyasaları rahatlatmalarını bekliyoruz” dedi.

Borçlu BAĞ-KUR’lulara da Sağlık Hizmeti
31 Aralık 2019’a Kadar…
Borcu olduğu için sağlık hizmeti alamayan Bağ-Kur’lu ve GSS yükümlüsü vatandaşlar, 31 Aralık’a kadar hastanelerden ücretsiz yararlanabilecek. GSS primi ise bu yıl için aylık 76 lira oldu.
Sosyal Güvenlik Kurumu’na 60 günden fazla borcu olan Bağ-Kur’lular ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerini ödemeyen ya da borcu biriken vatandaşlar, mevcut düzenleme ile hastanelerden sağlık hizmeti alamıyor. Ancak bu vatandaşların mağduriyetlerini giderebilmek için, Cumhurbaşkanı Erdoğan imzalı bir karar yayımlandı. Karara göre, Genel Sağlık Sigortası ve 4/B (Bağ-Kur) sigortalısı olup sağlık hizmetlerinden yararlanamayan Türk vatandaşları ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına ait sağlık tesisleri ile üniversite hastanelerinde sunulan sağlık hizmetlerinden 31 Aralık 2019 tarihine kadar ücretsiz olarak yararlanabilecek.
GSS uygulamasına göre; emekli olmayan, herhangi bir işte çalışmayan, işsizlik maaşı almayan ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerden olmayan vatandaşların prim ödemesi gerekiyor. Hiçbir güvencesi olmayan muhtaç kimselerin primi ise devlet tarafından karşılanıyor. Bu primler de, yapılan değişiklikle tek ödemeye düşürülerek, brüt asgari ücretin yüzde 3’ü yapıldı. 2019 için bu tutar, 76 lira 75 kuruş olarak belirlendi. Bu tutarı ödemediği için borcu birikenler ise sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor. Çoğunluğu esnaflardan oluşan Bağ-Kur’lular, çeşitli nedenlerle prim ödemelerini 60 gün geciktirdiklerinde, hastane hizmeti alamıyorlar. Dolayısıyla, çocuk ve eşleri de bu mağduriyeti yaşıyor. Cumhurbaşkanlığı kararı, hem GSS hem de Bağ-Kur borçlularını rahatlatmış oldu. Böylece bu kapsamda olan vatandaşlar, yıl sonuna kadar hastanelerden yararlanacaklar tedavilerini yaptırıp ilaçlarını alabilecekler.

13 Kaymakam, 4 Vali
İçişleri Bakanlığı merkez teşkilatında görevli 10 mülki idare amirinin yerleri değiştirildi. 13 Kaymakam ve 4 Vali Yardımcısı, Bakanlık merkezinde değişik görevlere getirildi.

Sınıra takviye
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Suriye sınırındaki askeri birliklere zırhlı ar ve mühimmat sevkiyatı yapıldı. Konteyner taşıyan araçların, Suriye sınırında konuşlu askeri birliklere takviye amacıyla gönderildiği öğrenildi.

Bekçilik Sınavı
Sonuçlar açıklandı
EGM’den yapılan açıklamada, 2019’un 1. ve 2. dönem çarşı ve mahalle bekçiliğine giriş sınavı sonuçlarının açıklandığı, adayların www.meb.gov.tr üzerinden sonuçları görüntüleyebilecekleri belirtildi.

Tedbirleri aldık!
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, belediyelerle işbirliğiyle, hayvan pazarlarında hijyen koşullarının sağlandığını belirterek, “Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla hayvanları alabilirler. Biz her türlü tedbiri aldık.” dedi.

Bakanlık tedbiri
İçişleri Bakanlığı’nca, trafikte yaya kazalarının azaltılması amacıyla illerde en yoğun kazaların yaşandığı noktalar, haritalandırıldı.

‘Çocuk dostu’ kitap
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kamuoyuyla paylaştığı “100 Günlük İcraat Programı” kapsamında; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca sürdürülen çalışmalar sonucunda listeye 35 kitap daha eklendi.

‘Emisyon’ dalgası!
Yeni emisyon regülasyonlarının 2020’de devreye girecek olması, global denizcilik sektöründe milyarlarca dolarlık yatırım hareketi başlattı. Sabancı’nın Yasa’sı, Koç’un Ditaş’ı, Ciner ve Arkas gibi Türkiye’nin önde gelen armatör şirketleri de eski gemileri elden çıkarıyor.

KOBİ başvurusu
Dönüşümün yol haritasını KOBİ’ler ile birlikte oluşturmak için kurulan Dijital Dönüşüm Merkezi’ne (DDM) başvurular tüm hızıyla devam ediyor. 30 Eylül’e kadar sürecek başvurular sonucunda, DDM Projesinden ilk etapta 120 KOBİ’nin yararlanması hedefleniyor.

Meclisin gündemi
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Ekim ayında Meclis açıldığında, ilk gündem maddesi, Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin hayata geçmesi olacaktır” dedi.

Ödemeler sürüyor
SSK emeklilerinin bayram ikramiyesi dün hesaplarına yattı. Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerine ise ikramiyeleri bugün ödenecek.

Turizmde hedef
‘Sağlık Turizmi’
Sağlık Bakanı Fahreddin Koca, “Sağlık turizmini Türkiye’de markalaştırmak istiyoruz, süreç başladı. Önümüzdeki 1-2 ay içinde büyük bir lansman yapılacak” dedi.

Uzlaşma yok!
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “202 bin kamu işçisinin toplu iş sözleşmesi için dün gece hükümetle 3. görüşmeyi yaptık. Ancak taleplerimizi karşılayacak bir rakam bulamadık” dedi. Atalay, hükümete, bayramdan önce anlaşma çağrısı yaptı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ