Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,87 / Satış: 7,90
€ EURO → Alış: 9,28 / Satış: 9,32

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 20.08.2019
  • 861 kez okundu

Yusuf Ziya Kuzu
Bu Kez Sesiyle…
Samandağlı Avukat, Siyasetçi Yusuf Ziya Kuzu, bu akşam özel bir müzik organizasyonunda sesiyle sahne alıyor. Geride kalan 31 Mart seçimlerinde DSP’den Samandağ Belediye Başkan Adayı olan ve hatırı sayılır bir yüksek oy alan Av.Yusuf Ziya Kuzu, hukukçu ve siyasetçi kimliği dışında bu akşam sesiyle sanatseverlerin karşısına çıkacak. Mithat Azazi’nin çalacağı enstrüman eşliğinde Av.Yusuf Ziya Kuzu’nun bugünkü konseri saat 20.30’da Samandağ-Mağaracık’taki Ayhan Kara Vakfı’nda gerçekleşecek. Etkinliğin halka açık olduğu duyuruldu.

Unesco’dan Hatay’a “GNLC“
UNESCO, Hatay’ı, kısa adı GNLC olan Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’na layık gördü. Açıklamayı, Hatay BŞB Başkanı Lütfü Savaş yaptı. Açıklama şöyle:
“UNESCO, ‘Her şehir eşsizdir. Ancak öğrenme konusunda şehirlerin paylaştığı belirli özellikler bulunmaktadır’ anlayışı doğrultusunda, Hatay’ımızı ‘Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’na (GNLC) layık gördü. Hatay’ımızı, dünya arenasında tanıtmaya ve değerlerimizle adımızdan söz ettirmeye devam edeceğiz.”

İdlib’de saldırı
Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “İdlib’de 9 Numaralı Gözlem Noktası’na intikal esnasında konvoyumuza bir hava saldırısı düzenlenmiş, 3 sivil ölmüş, 12 sivil yaralanmıştır” denildi.

Başvurular başladı
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü yeni dönem yurt başvurularının başladığını açıkladı. Yurt başvuru süreci, 26 Ağustos Pazartesi günü sona erecek.

Ek süre talebi
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın “Yeni ve daha büyük bir adım atılarak uzlaşmayı sağlayacak karşılıklı pazarlık sürecinin başlamasına imkan veren yeni bir maaş zammı teklifini en geç bugün sunmalarını istiyoruz” dedi.

İbni Sina Haftası
Ünlü Türk filozofu, bilgin İbn-i Sina adına hafta kutlaması yapılıyor. 17-24 Ağustos tarihleri, İbn-i Sina Haftası olarak kutlanacak.

Arabuluculuk Sınavı
Adalet Bakanlığı’nca 24 Kasım’da yapılacak Arabuluculuk Sınavı’na başvurular başladı. Başvurular, 2 Eylül’de sona erecek. Sınavda başarılı olan 5 bin kişi arabulucu olarak görev alacak.

Öğrencilere duyuru
YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan öğrencilerden, e-kayıt yaptırmayıp üniversiteye şahsen giderek yapacaklar için kayıt işlemleri başladı. Şahsen kayıtlar, 23 Ağustos’a kadar sürecek.

CHP’li Vekil Şahin’den
3 İl’e kayyum atamasına tepki
CHP Milletvekili Suzan Şahin, İçişleri Bakanlığı’nın Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlarının görevden alınmaları uygulamasına karşı çıkarken, 3 İl’de bölge halkının iradesinin gasp edildiğini savundu.
Milletvekili Suzan Şahin’in mesajı şöyle:
“Diyarbakır, Mardin ve Van halkının iradelerinin gasp edilerek kayyum atanmasını kınıyorum! Kayyumların ilk icraatı, Atatürk fotoğrafını indirip RTE fotoğrafı asmak oldu! AKP’nin kayyum zulmüyle, bir kez daha egemenliğin esası olan demokrasi ve millet iradesi hiçe sayılmıştır.”

Köseoğlu Teşekkürü
Antakyalı Milli Yüzücü Kamil Köseoğlu, son Güney Kore uluslararası yarışmaları öncesinde destek verenlere teşekkürde bulundu. Kamil Köseoğlu’nun teşekkür mesajı şöyle:
“18.Fina Dünya Masterler Yüzme Şampiyonası’nda 60-64 yarıştım. Çalışmalarım müddetince yardımlarını esirgemeyen Üsküdar Su Sporları ailesine, Sınav Koleji kurucu, yönetici ve çalışanlarına yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum.”

Bugünkü Çocuk Şenlikleri Subaşı’nda
Defne Belediyesi bünyesindeki çocuk tiyatrosu gösterisi ve çocuk şenlikleri, bugün ilçenin Subaşı Mahallesi’nde gerçekleşiyor.
Çocuk Şenliklerinde bugünkü durak, Subaşı Mahallesi Mehmet Akif Ortaokulu bahçesi. Etkinlikler içinde yüz boyama, animasyon ve çeşitli yarışmalar bulunuyor.
Etkinlikler, bugün 18.00’de başlayacak.

Kaşıkçı, kayyum kararlarını destekledi
MHP’li Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, İçişleri Bakanlığı’nın Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarının görevden alınması ve o il Valilerinin kayyum olarak atanması kararını olumlu bulduğunu söyledi.
MHP’li Vekil Lütfi Kaşıkçı, şu değerlendirmede bulundu:
“Belediyeler; vatandaşımızın, kullandığı oyu, verdiği vergileri ve demokrasinin sunduğu iklimi istismar ederek, ülkemizin birlik ve bütünlüğüne kasteden terör örgütlerinin etkisi altına giriyorsa, milli iradeyi gasp edenlere karşı tedbir almak devletin asli görevidir.”

Bugün enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, Onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor.
İlimizdeki bugünkü kesinti programı şöyle:
Defne İlçesi Çekmece Mahallesina 09:30-16:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Arpaderesi, Harlısu, Helvalı, Kozaklı, Pirinçlik, Aşağı Kepirce ve Yukarıkepirce Mahallesine 09:00-12:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Aşağı Kepirce ve Yukarı Kepirce Mahallesine 12:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Gözcüler Mahallesi 59, Şehit Jandarma Er Metin Kirmit, 60, 67, 70, 121, 120 ve Tarlabaşı Sokağa 09:30-15:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Nergizlik Mahallesi Nergizlik Sokağa 09:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Aşağıokçular Mahallesine 09:00-15:30 saatleri arası,
Hassa İlçesi Söğüt, Yukarıkarafakılı, Yoluklar, Eğribucak, Yukarıbucak, Arpalıuşağı, Bademli, Gülpınar ve Hacılar Mahallelerine 09:00-17:00 saatleri arası,
Kumlu İlçesi Gökçeoğlu Mah. 09:00-18:00 saatleri arası,
Payas İlçesi Yenişehir Mahallesi, Yahşi, Dönmez, Seyhan, Tunç, Aras, İstasyon, Baysal, Raket ve Karakuş Sokaklara 09:00-13:30 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Adabucak, Bayır, Fidanlık, Gültepe ve Mustafa Kemal Mah. 09:30-15:30 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Çanakoluk Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Cemal Gürsel Mahallesine 09:00-15:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Mızraklı Mahallesi Kuşalanı Sokağa 09:30-17:30 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Atatürk, Yeni ve Çiğdede Mahallelerine 08:30-15:30 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Mızraklı Mahallesi İnönü Sokağa 08:30-15:30 saatleri arasında AG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Okullara az kaldı
Vatandaşa uyarı
2019-2020 Eğitim-Öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala 20 milyona yakın öğrenci velisini yakından ilgilendiren kırtasiye konusunda uyaran TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “CE ve TSE uluslararası standart işaretleri aranmalı” dedi.

Benzin ve Mazota Zam
Akaryakıt türlerinden benzin ile motorine bir-iki gün içinde zam gelmesi bekleniyor. Uluslararası piyasalarda benzinin ton fiyatı 559 dolardan 565 dolara, motorinin ton fiyatı da 538 dolardan 564 dolara çıktı. Böylece benzinde 6 kuruş, motorinde de 17 kuruşluk artış yaşanması öngörülüyor.
Söz konusu rakamların gerçekleşmesi halinde, benzinin litre fiyatı 6,59 liraya, motorinin litre fiyatı 6,18 liraya çıkacak.

Görevden almalar
Diyarbakır, Mardin ve Van’ın HDP’li Büyükşehir Belediye Başkanları, terörle bağlantı suçlamasıyla görevlerinden uzaklaştırıldı. İllerdeki Valiler, Belediye Başkan Vekilleri olarak görevlendirildiler.

Yeni zam teklifi
Hükümet, memur ve memur emeklisine 2020’de yüzde 4+4, 2021’de yüzde 3+3 zamdan oluşan yeni teklifte bulundu.

Umre kayıtları
Umre ziyareti yapmak üzere kutsal topraklara gitmek isteyenler için kayıtlar 23 Ağustos Cuma günü başlayacak.

Uzmanlar uyarıyor
Hava kirliliğine sürekli maruz kalmak, amfizem gibi alt solunum yolu hastalıklarında, günde 1 paket sigara içmeye eş değer bir risk oluşturuyor.

Otomotiv sektöründe
Ağustos ayı endişesi
Temmuzda yüzde 66 daralan otomobil ve hafif ticari araç pazarında kayıp hızlandı. Son 20 yılın en düşük ağustos ayını yaşamaktan endişe duyan otomotivciler, faiz indirimi ve sürdürülebilir düzenleme bekliyor.

Orman Yangınları
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Türkiye’deki yangınlara toplam 23 helikopter, 250 arazöz, bin personel ve 35 dozerle müdahale ediyoruz. Kamunun tüm kurumları çalışıyor” dedi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ