Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,31 / Satış: 10,35

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 23.08.2019
  • 1.022 kez okundu

Okullar 9 Eylül’de Açılıyor
İlk, orta ve liselerde yeni eğitim-öğretim yılı 9 Eylül Pazartesi günü başlıyor. Bu arada 9. sınıf öğrencileri, ilkokul birinci sınıf, okul öncesi, İmam Hatip Ortaokullarının 5’nci sınıf öğrencileri ve hazırlık sınıfı öğrencileri, yeni girdikleri ortama kısa sürede uyum sağlamaları açısından 5-6 Eylül tarihlerinde uyum eğitimine tabi tutulacak. Bu yıl ilk kez olarak da, 13 haftalık yaz tatili süresi de, öğrencilerin öğrenme motivasyonlarını kaybedecek kadar okuldan uzaklaşmamaları için 11 hafta olarak düzenlendi.
Yaz tatilinden alınan 2 hafta ise, Nisan ve Kasım aylarında birer haftalık ara tatil olarak verilecek. Yeni modele göre artık okullar bir hafta erken açılacak, bir hafta daha geç kapanacak. Ancak bu durum, toplam tatil süresini kısaltmayacak.
Takvime göre, 2019-2020 eğitim öğretim yılı bir hafta öne çekilerek 9 Eylül 2019’da başlayacak. 18-22 Kasım 2019’da ilk ara tatil yapılacak. (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün) Yarıyıl tatili, 20-31 Ocak 2020 tarihleri arasında olacak. (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 16 gün) İkinci yarıyıl eğitim-öğretim dönemi ise 3 Şubat 2020’de başlayacak.
6-10 Nisan 2020 tarihleri arasında ikinci ara tatil verilecek. (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün) 13 Nisan’da başlayacak ikinci dönemin ikinci yarısı ise 19 Haziran’da tamamlanarak 11 haftalık yaz tatiline girilecek.

Hatay Lezzeti 4 Eylül’de Adana’da
“Gastronomi Şehri” ilan edilen ilimiz Hatay’ın lezzetli yemek çeşitleri, 4 Eylül günü Adana halkının beğenisine ve damak zevkine sunulacak. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın (BŞB) ev sahipliğindeki hazırlıklara BŞB Başkanı Lütfü Savaş’ın eşi Prof. Dr. Nazan Savaş da destek verirken, etkinlikle ilgili şu mesaj paylaşıldı:
“Sevgili Adanalılar… 4 Eylül’de, Unesco Gastronomi Kenti Hatay’ın lezzetleri şehrinize geliyor! Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve eşleri Pr. Dr. Nazan Savaş’ın da bizzat katılacağı organizasyona sizleri de bekliyoruz.”
Adana’da, 4 Eylül’deki “Hatay Lezzetleri” etkinliği adresi, “Next Republic” şeklinde duyuruldu.

HAMOK’dan teröre lanet
Kısa adı HAMOK olan Hatay Akademi Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu, bir açıklama yaparak, dün toprağa verilen 3 Şehidimize yönelik terör saldırısını kınandı. HAMOK açıklamasında, “İçimiz kan ağlamaya devam ediyor” vurgusu yapıldı ve Türk Milletinin acısı paylaşıldı.
HAMOK Dönem Sözcüsü Nebil Seyfettin imzalı terörü kınama mesajı şöyle:
“Şırnak Silopi’de teröristler ile çıkan çatışmada, içlerinde hemşerimiz Jandarma Uzman Çavuş Mehmet Uçar’ın da bulunduğu üç askerimizin Şehit olduğu haberini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. İçimiz kan ağlamaya devam ediyor. Terörün tüm unsurlarını, onlara güç veren iç ve dış işbirlikçileri lanetliyor, ülkemizin birlik ve bütünlüğünü bozmaya niyetlenen odakların asla bu amaçlarına ulaşamayacaklarını bir kez daha vurguluyoruz.
Bizleri derin bir acı ve kedere boğan bu hain saldırıda hayatını kaybeden Şehitlerimize Allah’tan rahmet, Şehitlerimizin kederli ailelerine, başsağlığı ve sabır, yaralanan askerlerimize de acil şifalar diliyoruz.”

Antakyalı ikizler birbirleriyle evlendi
Elti Ve Bacanak Oldular…
Antakyalı ikiz erkek kardeşler, yine kendileri gibi ikiz olan iki kız kardeşle evlendi. Böylelikle ikiz kızlar, birbirleriyle elti oldu. İkiz erkek kardeşler de, birbirleriyle bacanak…
Antakyalı ikiz kardeşler “Mehmet Ali ve Aziz Ramazan Güleç” ile “İpek ve Dilek Küçük” kardeşler, mutlu yuvalarını kurdu. Uzman Jandarma Çavuş olan, tek yumurta ikizleri 25 yaşındaki Mehmet Ali ve Ramazan kardeşler, yine tek yumurta ikizi 18 yaşındaki İpek ve Dilek kardeşlerle, yaklaşık bir yıl önce yakınlarının aracılığıyla görücü usulü ile tanıştı ve evlenme kararı aldı.
Aynı düğün salonunda çifte düğün merasimi gerçekleştiren erkek kardeşler, aynı renk damatlığı, kız kardeşler de aynı model gelinliği giydi.

İdlib’e insani yardım
Birleşmiş Milletler (BM) tarafından, Suriye’nin İdlib kentine 37 tır insani yardım gönderildi. BM’nin yardımlarını taşıyan tırlar, Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan geçiş yaptı.
Tırlardaki insani yardım malzemelerinin İdlib ve kırsalındaki ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağı öğrenildi.

Şehitleri uğurladık
Şırnak’ın Silopi ilçesinde Şehit olan Jandarma Komando Uzman Çavuş Muhammed Ferdi Güntekin, Jandarma Komando Uzman Çavuş Mehmet Uçar ve Jandarma Uzman Çavuş Ayhan Yanık’ın cenazeleri toprağa verildi.

Samandağ’da orman yangını
Perşembe akşamı ilimiz Samandağ ilçesi çevre mahallelerinden Şükrü Kanatlı’nın üst kesiminde orman yangını çıktı.
Gece boyunca devam eden yangın, dün sabaha doğru güçlükle kontrol edilebildi.

Ekonomik tablo
Genel ekonomik durum beklentisi, Ağustos’ta yüzde 1,2 artarak 73,4’ten 74,3’e çıktı. İşsiz sayısı beklentisi endeksi, Temmuz’a göre yüzde 4,8 artarak Ağustos’ta 58,3 olarak gerçekleşti. Tasarruf etme ihtimali endeksi ise Temmuz’da 20 iken ağustosta yüzde 13,1 artışla 22,7 oldu.

2 Eylül’de
AÜ Açıköğretim İktisat ve İşletme Fakültelerine internet aracılığıyla başvuru ve kayıt işlemleri, 2 Eylül’de başlayacak ve 12 Eylül’de sona erecek.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor.
İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Kuruyer Mahallesi Ali Dede Sokağa 09:00-10:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Çekmece Mahallesine 09:00-15:30 saatleri arası,
Defne İlçesi Harbiye Mahallesine 09:30-16:30 saatleri arası,
Defne İlçesi Dursunlu Mahallesi İnönü, 23.,19.,22.,23. (Dursunlu) Harbiye Mahallesi Site, Erdem, Cumbalı, Güngör, 1121,1069, Dursunlu, Günay, Esenler, Dereboyu, Fuar ve Türbeli Sokaklara 09:00-17:00 saatleri arası
Dörtyol İlçesi Kuzuculu Mahallesi, MKÜ Dörtyol MYO, Kazanlar Tarım, Lotus At Çiftliği ve Melodi Düğün Salonuna 09:00-13:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Cumhuriyet Mahallesi, Atatürk, Gökçeli, Milli Egemenlik, Nasrettin Hoca, Yıldırımlar, Ahmet Vural, Kargalar, Topraklık, Gökcanlar, Jürgen Retter, Kasımoğlu, Muluklar, Belediye, Pekerler, Tıbıklar Sokaklar ile Hürriyet Mahallesi, Okatarlar, Batallı, Danaboruk, Evliya Çelebi, Hamzalı, Barış, Murtazalar, Lale, Süllüler, Hayıtlık, Narlı, Ökkeş Süzer, Stadyum, Ok, Gül sokakları ile İstiklal Mahallesi, Alperler, Fidanlık, Gazi Osman Paşa, Kurtuluş, Güvenler, Ekerler sokakları ile Karamustafalı Mahallesi, Kadir Karakurum, Soyerler, Aksaylar sokakları ile Mahmutlu Mahallesi, Giritli, Sararlar, Kırmıtlı, Kıroğlu, Piyale Paşa, Temel, Turgut Reis, Çıraklar, Çevik, Beyin Oğlu, Vatan, Gençlik, Özgün, Selvi, Bozcuklar, Şenay Hoca sokakları ile Mustafalı Mahallesi, Cami, Kargalar, Yeşilkent, Babürhan, Cengizhan, Yıldırımlar, Hasan Ağa ve Kazanlar Sokaklara 09:00-17:00 saatleri arası,
Hassa İlçesi Yukarıkarafakılı Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Hassa İlçesi Su Gediği, Haydarlar Mahallesine 10:00-15:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Orhangazi Mahallesi Fakılar, Orhangazi, Tesbili, Bekbele ve Beşiktaş Sokaklara 09:00-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Gölbaşı, Adalar, Sucuköy, Başpınar ve Kamberlikaya Mahallelerine 09:00-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Menderes ve Gazi Mahallelerine 09:00-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Demirkonak Mahallesine 09:30-17:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Kurtuluş ve Yeni Mahallelerine 11:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Meydan Mahallesine 09:00-15:30 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Mızraklı Mahallesine 09:30-17:30 saatleri arasında YG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Atamalar tamamlandı
Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları kapsamında alınan kararların ardından; Kara Kuvvetleri Komutanlığında 75, Deniz Kuvvetleri Komutanlığında 25 ve Hava Kuvvetleri Komutanlığında 27 komutana yönelik atama işlemleri gerçekleştirildi..

Gündem Suriye!
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye’nin ABD ile planladığı Güvenli Bölge’nin tesis edilmesine ilişkin, “Fiiliyattaki uygulaması, süreci ve kapsamıyla ilgili görüşmeler sürüyor” dedi.

Görüşmelerde süreç…
Hakem Heyeti devrede
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Gelinen noktada müzakereler uzlaşmazlıkla sonuçlanmış ve Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci bugünden itibaren resmen başlamış oldu” dedi.

Barınak Soruşturması
Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait barınaktaki “hayvanların kötü şartlarda bakıldığı ve bazılarının öldürüldüğü” yönünde sosyal medyada yer alan görüntüler üzerine soruşturma başlatılırken, gözler diğer barınaklarda!

İtiraz zamanı
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Sonuna kadar müzakere yürüttüğümüz, masayı zorladığımız bir toplu sözleşme süreci uyuşmazlıkla sonuçlanmıştır ve hakem heyetine gidecektir. Hakem Kurulunda itirazlarımızı ifade edeceğiz” dedi.

Kurul devrede!
Rekabet Kurulu tarafından, “Türk Eczacıları Birliği’nin, eczanelerin alım koşullarını piyasa dışında belirlediği” iddiası üzerine soruşturma açıldı.

Davada ara karar
Hatay kamuoyunun da yakından izlediği Ankara’daki gar patlaması davasında ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edilen Yunus Durmaz’ın kardeşi Hacı Ali Durmaz’ın yargılandığı davada ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına hükmetti.

Sonuçlar açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı Bilim ve Sanat Merkezleri’ne yerleştirme sonuçlarına göre, 20 bin 263 öğrenci merkezlere yerleşmeye hak kazandı.

Mahsur kaldılar
Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde, otladıkları tarlada çıkan anız yangını nedeniyle alevler arasında kalan küçük ve büyükbaş hayvanlar çobanların zorlu mücadelesi sonrası kurtarıldı.

32 bin okul
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Sıfır Atık Projesi’ne 32 bin okulun başvuru yaptığını bildirdi.

Türk-İş’ten yanıt
Türk-İş tarafından, ‘hükümet ile imzalanan toplu iş sözleşmesinden ve imza töreninde yapılan bir konuşmadan yola çıkılarak, konfederasyonu linç etmeye çalışmanın haksızlık olduğu” belirtildi.

Ekonomik tablo
Genel ekonomik durum beklentisi, Ağustos’ta yüzde 1,2 artarak 73,4’ten 74,3’e çıktı. İşsiz sayısı beklentisi endeksi, Temmuz’a göre yüzde 4,8 artarak Ağustos’ta 58,3 olarak gerçekleşti. Tasarruf etme ihtimali endeksi ise Temmuz’da 20 iken ağustosta yüzde 13,1 artışla 22,7 oldu.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ