Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,75 / Satış: 7,79

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 24.08.2019
  • 886 kez okundu

Zırhlı Polis Aracı devrildi
2 Polis Yaralı…
Antakya’da dün sabaha doğru, Reyhanlı yolu üzerindeki kazada, zırhlı bir polis aracı devrildi. Kazada, aracın içindeki 2 polis memuru hafif şekilde yaralandı. Kaza, Antakya-Reyhanlı yolu 9.km’sindeki Narlıca civarında yaşandı. Görgü tanıklarının ifadesine göre, bir otomobilin ara yoldan ana yola çıkması üzerine, zırhlı polis aracının manevra yapmak isterken önce refüje çarptığı, ardından da devrildiği bildirildi. Kazada 2 polis memuru hafif yaralandı.

Vali Doğan’dan Samandağ’a Ziyaret
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Milletvekili Serkan Topal ile birlikte Samandağ ilçesi Uzunbağ Mahallesi’nde ilçe mahalle muhtarları ve vatandaşlarla bir araya geldi. Uzunbağ Mahallesi’nde gerçekleşen ziyarette, Vali Doğan’a; İl Jandarma Komutanı J. Alb. Uğur Ertekin, Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz ve kurum il müdürleri de eşlik etti.
Ziyarete ilişkin konuşan Milletvekili Serkan Topal, “Sayın Valimize mahallemize hoş geldiniz diyor, öncelikle Hatay’a yaptığı katkılardan dolayı ve bizlere vakit ayırıp davetimize katıldığı için çok teşekkür ediyorum” dedi. Vali Doğan, ziyaret kapsamında, mahalle muhtarları ve vatandaşların talep ve sorunlarını dinledi.

Öğretmenlerde mazeret tayini
Başvuru Başladı
Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmenlerde mazerete dayalı tayin istemlerini başlattı. Öğretmenler, iki gündür, mazerete dayalı atama isteminde bulunabiliyor. MEB Personel Genel Müdürlüğü’nün, Öğretmenlerin mazeret nakil tercihlerine ilişkin olarak yaptığı açıklamada, 2019 yaz dönemi kadrolu Öğretmenlerin; Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri ve Engellilik Durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değiştirme tercih işlemlerinin devam ettiği hatırlatıldı.

20 Bin öğretmen ataması açıklaması
Teslimat Elektronik Ortamda…
Milli Eğitim Bakanlığı, sözleşmeli olarak atanan 20 bin Öğretmenin evraklarının alınmasına ilişkin bir duyuru yayımladı. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan duyuruda, 2019 Ağustos döneminde Sözleşmeli Öğretmen olarak ataması gerçekleştirilen adaylar, istenilen belgeleri atandıkları illere teslim edebilecekleri gibi, istemeleri halinde elektronik ortamda da göndererek teslim edebilecekleri belirtildi.

Okullar 9 Eylül’de Açılıyor
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2019-2020 eğitim-öğretim yılının 9 Eylül’de başlayacağını sosyal medya hesabından duyurdu. Duyuruya göre, okulların açılışı 9 Eylül, ilk ara tatil 18-22 Kasım, yarıyıl tatili 20-31 Ocak, ikinci ara tatil 6-10 Nisan ile okulların kapanışı da 19 Haziran 2020 ‘de olacak.

LYS Kılavuzu güncellendi
Milli Eğitim Bakanlığı, LYS kılavuzunun yeniden güncellendiğini bildirdi. Bakanlığın bu konudaki duyurusu şöyle:
“Ülkemizin yetişmiş insan kaynağı ihtiyacını karşılamak amacıyla 1416 sayılı Kanun kapsamında Bakanlığımızca verilen burs ile lisansüstü öğrenim görmek üzere yurt dışına gönderilecek öğrencilerin başvuru, seçme ve yerleştirme işlemlerine ilişkin esasları düzenleyen 2019 YLSY Başvuru ve Tercih Kılavuzu 05 Ağustos 2019 tarihinde yayımlanmış ve başvurular 07 Ağustos 2019 tarihinde alınmaya başlamıştır. İlgili kamu kurum ve kuruluşlarının taleplerine istinaden 2019 YLSY Başvuru ve Tercih Kılavuzunda güncelleme yapılarak bazı alanlar için başvurabilecek lisans mezuniyet programlarına yeni lisans bölümleri ve ALES puan türü eklenmiştir. Eklenen bölümler ve kodları ile eklenen ALES puan türü Ek-1’de yer alan tabloda yeşil renkle gösterilmiştir. Güncellenen 2019 YLSY Başvuru ve Tercih Kılavuzu ekte yer almakta olup, tercih yapan adaylardan tercihlerini değiştirmek/ eklemek isteyenlerin sisteme tekrar giriş yaparak tercihlerini güncellemeleri gerekmektedir.”

Emine Bulut için Ankara devrede
İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Emine Bulut’un vahşice katledilmesinden dolayı failin hak ettiği cezayı alması ve kadına yönelik şiddetle mücadele noktasında gerekli adımların atılması için yetkilileri göreve çağırmıştır” dedi.

Yeni düzenleme
Hazine taşınmazları üzerinde tarımsal üretimde bulunmak isteyen tarımsal amaçlı kooperatifler ile bunların üst kuruluşlarına, emlak vergi değerinin yüzde biri üzerinden 20 yıla kadar kiralama imkanı getirildi.

Kardeşlerin etkisi
Fransa’da yapılan bir araştırma, ablaları olan çocukların, ağabeyleri olanlarla kıyaslandığında dili daha iyi kullandıklarını gösterdi.

Kentsel Dönüşüm
Kentsel dönüşüme yeni sistem geliyor. Hükümetin hazırlıklarını sürdürdüğü Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’nın Eylül ayında açıklanması bekleniyor.

İdlib’e 35 tırlık insani yardım
Birleşmiş Milletler (BM) tarafından, Suriye’nin İdlib kentine 35 tır insani yardım gönderildi.
BM’nin yardımlarını taşıyan 35 tır, Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan geçiş yaptı.
Tırlardaki insani yardım malzemelerinin İdlib ve kırsalındaki ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağı öğrenildi.

FETÖ Operasyonu
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ’nün Hava Kuvvetleri yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 34 kişi hakkında gözaltı kararı çıkardı.

Sona erdi
Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonuçlarına göre, bir bölüme yerleşen öğrencilerin üniversitelere kayıt işlemleri dün sona erdi.

Önemli veri
2 Eylül Pazartesi:
10:00/GSYH (yıllık)/2. Çeyrek/Önceki: – % 2.6
10:00/GSYH (çeyrek)/2. Çeyrek/Önceki: + % 1.3

Beklenen imza
Kamu işçisinin 2019-2020 yıllarındaki mali ve sosyal haklarını belirleyen 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Protokolü’nü hükümet ile Hak-İş imzaladı. Anlaşma; İlk yıl yüzde 8+4, ikinci yıl 3+3 zam şeklinde.

22 Milyon Avro
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Yerel Kalkınma Stratejilerinin Uygulanması Programı’yla 2023 yılına kadar, yerel eylem gruplarına yaklaşık 22 milyon avro destek verilmesi hedefleniyor” dedi.

Cevdet Uygun’un eş acısı
Defne ilçesi Dursunlu Mahallesi sakini Cevdet Uygun’un eşi, aynı zamanda giyim sektöründe kentin tanınmış imalatçı ve satıcılarından Bahri Yeşildağ’ın da kayınvalidesi olan Sakine Uygun, vefat etti. Merhumenin cenazesi, bugün saat 11.00’de defnedilecek.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Öğretmenlerde mazeret tayini
Başvuru Başladı
Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmenlerde mazerete dayalı tayin istemlerini başlattı. Öğretmenler, iki gündür, mazerete dayalı atama isteminde bulunabiliyor. MEB Personel Genel Müdürlüğü’nün, Öğretmenlerin mazeret nakil tercihlerine ilişkin olarak yaptığı açıklamada, 2019 yaz dönemi kadrolu Öğretmenlerin; Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri ve Engellilik Durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değiştirme tercih işlemlerinin devam ettiği hatırlatıldı.

İdlib’e 35 tırlık insani yardım …
Birleşmiş Milletler (BM) tarafından, Suriye’nin İdlib kentine 35 tır insani yardım gönderildi. BM’nin yardımlarını taşıyan 35 tır, Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan geçiş yaptı.
Tırlardaki insani yardım malzemelerinin İdlib ve kırsalındaki ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağı öğrenildi.

FETÖ Operasyonu
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ’nün Hava Kuvvetleri yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 34 kişi hakkında gözaltı kararı çıkardı.

Üniversitelerde kayıtlar sona erdi
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2019-YKS) sonuçlarına göre bir bölüme yerleşen öğrencilerin üniversitelere kayıt işlemleri dün sona erdi. 2019-YKS yerleştirmeleri sonucunda bir bölüme yerleşen adaylardan kayıt için başvurmayan veya işlemlerini tamamlamayanlar, kayıt haklarını kaybedecek. Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan, ancak ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınavına girecek adayların da yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtlarını yapmış olmaları ya da yapmaları gerekecek.
Bu adayların, mezun olduklarına ilişkin belgelerini 31 Aralık’a kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacak. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek.

AÖ’de İktisat Fakültesi kayıtları 2-13 Eylül’de
Açık Öğretim İktisat ve İşletme Fakülteleri 2019-2020 Öğretim Yılı İnternet Başvuru ve Kayıtları 2 Eylül’de başlıyor. İnternet Başvuru İşlemleri, 2 Eylül 2019 Pazartesi günü saat 09.00’da başlayıp,13 Eylül 2019 Cuma günü saat 17.00’de sona erecek. İnternet başvuru adresi http://aof.anadolu.edu.tr olarak belirlendi. İnternetten başvuru yapmayan adaylar, kayıt yaptıramayacaklar.
Yapılan duyuruda, “İnternetten başvuru yapmak, kayıt için yeterli değildir.13 Eylül 2019 tarihinden sonra internetten veya başka bir yöntemle başvuru yapılması mümkün değildir. Elektrik kesintisi, teknik arızalar veya İnternet hattınızın kesik olması ve benzeri nedenlerle başvuru yapamama durumunda kalmamanız için, başvurunuzu son günleri beklemeden yapınız. İnternetten başvuru süresi kesinlikle uzatılmayacaktır” uyarısı yapıldı.
Adaylar, internet başvuru ve kayıt kılavuzunda açıklanan kayıt belgelerini hazırlayarak, illerdeki AÖF bürolarına bizzat başvurarak kayıt yaptırabilecekler. Kayıt İşlemleri, 2 Eylül 2019 Pazartesi günü saat 09.00’da başlayıp, 12 Eylül 2019 Perşembe günü mesai saati bitiminde sona erecek. 13 Eylül 2019 Cuma günü ise mazeretli olanların kayıtları yapılacak.
7 Eylül 2019 Cumartesi günü, AÖF büroları kayıt işlemleri için açık olacak ve kayıt yapılabilecek.

LGS’ye girecek oranı % 54 artacak
“Şimdiden Önlem Uyarısı”
2019-2020 eğitim-öğretim yılında Liselere Geçiş Sınavı’na giren öğrenci sayısının yüzde 54 artacağı belirtildi.
Siyasiler, bu gerçekle ilgili olarak, “Sayı çok fazla. Öğrencilerin sınavla öğrenci alan okullara girme olasılığı azalacak” değerlendirmesinde bulunuyor.
CHP’li Vekil Özgür Özel, bu konuda Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle TBMM’ye bir önerge verdi. Önergede şu tespit paylaşıldı:
“2012-2013 eğitim öğretim yılında ilkokula başlayan 1 milyon 870 bin 705 öğrencinin bu yıl 8. sınıf olduğu göz önüne alındığında, geçen yıla göre yüzde 54’lük bir artış söz konusu. Okulların kontenjanlarında artış yapılması gerekiyor. MEB bu konuda önlem almalı.”

İkizlerin mutluluğu
Hatay’ın Antakya ilçesinde tek yumurta ikizi Mehmet Ali ve Aziz Ramazan Güleç kardeşler, kendileri gibi tek yumurta ikizi olan İpek ve Dilek Küçük kardeşlerle dünya evine girdi. Aynı düğün salonunda çifte düğün merasimi gerçekleştiren erkek kardeşler aynı renk damatlığı kız kardeşler de aynı model gelinliği giydi.

TSK’dan takviye
TSK, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki gözlem noktalarına çok sayıda zırhlı araç, personel, personel taşıyıcı ve mühimmattan oluşan takviye güç gönderdi.

10 bebeğin 6’sında
Medicana Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Avni Solgun, “Yenidoğan sarılığı genellikle doğumu takip eden günlerde başlar” derken, bebeğin karnında ve bacaklarında sarılık fark edildiği zaman çocuk doktoruna müracaat edilmesini tavsiye etti.

Milli servet, çöpe!
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Her yıl yaklaşık 1,7 milyar ekmek, 18 milyon tonun üzerinde meyve ve sebze israf ediliyor. İsraf edilen gıdalarla birlikte emeğimiz, paramız, enerjimiz, milli serveti-miz çöpe gidiyor” dedi.

Çanakkale’den Hatay’a
Kızılçam ağaç türünün, Çanakkale’den başlayıp Hatay’a kadar devam eden Ege ve Akdeniz kıyılarındaki ormanlık alanlarında doğal yayılış gösterdiğini aktaran Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, “Bu bölgeler bizim tüm ormanlarımızın yüzde 65’ini oluşturur. Yani yüzde 65’i yangına birinci ve ikinci derece hassas bölgeler” dedi.

THY ile Meksika’ya
THY, Latin Amerika’nın ikinci büyük şehri ve Meksika’nın başkenti Mexico City ile Orta Amerika’nın en çok tercih edilen turizm merkezlerinden Cancun’a tarifeli sefer başlattı.

Önemli başarı
Hatay’ın İskenderun İlçesi Denizciler’de faaliyet gösteren Karasopa Taekwondo Spor Kulübü’nün sporcusu Azra Tuba Torun, A Milli Takım seçmeleri sonrası gösterdiği performansla Avrupa Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı.

Esnafın talebi
Bazı ürünlerde çiftçiye yapılan ödemelerin vadesinin uzamaması ve peşin ödeme yapılmasının, hem piyasaları hem de ekonomiyi rahatlatacağını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Aksi takdirde, birkaç ay süre sonra yapılan ödemelerde çiftçi zor durumda kalıyor ve tüccara gidip ürününü fiyatının altında satmak zorunda kalıyor” dedi.

Velilere uyarı
Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük, “Henüz UKOME tarafından tarife belirlenmemişken velilerimiz kendilerinden yüksek fiyat talep eden servisçilerle anlaşma yapmasın” dedi.

Umre kayıtları
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2019-2020 yılı umre programına katılmak isteyenler, Başkanlığın internet sitesinde yer alan programlar doğrultusunda ücret yatırarak, il ve ilçe müftülüklerine kayıt yaptıracak.

1 Eylül bekleniyor
Yeni av sezonu için hazırlıklarını sürdüren balıkçılar, ağlarını denize atacakları 1 Eylül için gün sayıyor.

Emsal karar!
Zabıta memuru Mehmet Yürekli, istemediği halde farklı kadrolara atandığını ve hak-sız yere çok sayıda disiplin cezasıyla karşı karşıya kaldı-ğını iddia ederek Mamak Belediyesi’ne dava açtı. Ankara 8. İdare Mahkemesi emsal nitelikte bir karar vererek Yürekli’nin yıprandığına ve mobbing uygulandığına, kendisine tazminat ödenmesi gerektiğine hükmetti.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ