Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,13 / Satış: 6,16
€ EURO → Alış: 6,64 / Satış: 6,66

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 26.08.2019
  • 624 kez okundu

Hatay Barosu, Adliye binası olmayan 4 İlçe için Bakanlıktan bilgi istedi…
Hassa, Samandağ, Erzin programda, Yayladağı henüz değil!
Hatay Barosu, ilimizin 4 ilçesinde adliye binaları olmadığı için yargılama hizmetlerinin güç koşullarda yapılabildiğini, bu nedenle 4 ilçemize Adliye binaları kazandırılmasını istedi. Hatay Barosu, bu konudaki isteğini iki ay önce Adalet Bakanlığı’na bildirdi. Bakanlığın, Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez’e gönderdiği bilgilendirme yazısında şöyle denildi:
“Hatay ilinde bağımsız adliyesi bulunmayan Erzin, Hassa, Samandağ ve Yayladağı ilçelerinde adliye yapımına ilişkin yürütülen çalışma ve bu çalışmaların aşamalarından bilgi verilmesi ilgi yazı ile talep edilmektedir. Erzin ve Samandağ ilçelerinde adliye yapımı, yatırım programında yer almaktadır. Her iki ilçenin Adalet Sarayı projeleri tamamlanmış, ancak bütçe kaynaklarının kısıtlı olması nedeniyle yapım ihalesi gerçekleştirilememiştir. Ödenek teminini müteakip, adliye yapım çalışmalarına başlanılacaktır.
Hassa Adliyesi yeni hizmet binası yapım işi, Bakanlığımız yatırım programı etüd-proje kapsamına alınmıştır. Adliye yapımına ilişkin mevcut tahsisli arsanın yeterli olmayacağı düşünüldüğünden, adliye yapımına uygun nitelikte en az 10.000 m2 arsa araştırılması Hassa Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan istenilmiş, arsa temin çalışması devam etmektedir. Yayladağı ilçesinde adliye yapımı ise yatırım programında yer almamaktadır. Bilgilerinize rica ederim.” -Cemil Yıldız-

MKÜ-GSF-Resim İş Bölümüne alınacak
40 Öğrenci Belli Oldu
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Devlet Güzel Sanatlar Fakültesi Resim İş Bölümü’ne alınacak 40 öğrenci aday belli oldu. Ön kayıtları 5-9 Ağustos’ta yapılan ve birinci ile ikinci Desen Sınavları 20-22 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilen Resim İş Bölümü’nde kesin kayıt yaptırmaya hak kazanan 40 öğrencinin ismi, Cuma günü akşam saatlerinde açıklandı. MKÜ’den yapılan duyuruda, kazanan adayların kesin kayıtları 26-28 Ağustos’ta yapılırken, yedek kayıt tarihleri de 2-3 Eylül olarak belirlendi. Buna göre kesin kayıtlar bugün başlıyor. MKÜ Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim İş Öğretmenliği sınav sonuçlarına göre, kazanan ve kesin kayıt hakkı elde eden 40 öğrencinin isimleri şöyle sıralanıyor:
Sabahat Akan, İrem Çentelli, Emine Nilay Satar, Rabia Kaylı, Hüseyin Doğru, Zehra Hafızoğlu, Eylem Yüksek, Dilber Bağdad, Demokan Sahilli, Aliye Deniz Alış, Nergiz Doğru, Zehra Bilgin, İpek Avcı, Halime Çiftçi, Ayşegül Sarıbay, Utku Görkem Kandur, Büşra Karaoğlu, Cihan Hişmioğulları, Ulaş Can Bağcı, Mehmet Zübeyir Sarıoğlu, Seray Demirkan, Hacı Yağız, Tuğba Yılmaz, Ayberk Tutal, Ahmet Usneker, İnci Kilisli, Rozerin Çakır, Abdulhakim Altun, Özge Gürsoy, Özge Öztaş, Dilara Arı, Elif Güzel, Buse Özdemir, Sedanur Aktay, Nergiz Sezer, Gamze Alp, Dicle Özlü, Meryem Bellur, Gökyüzü Sena, Melahat Güneş.

AÖ Ortaokul ve Lise kayıtları başladı
Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki Açık Öğretim Ortaokulu ve Açık Öğretim Lisesi ilk kayıt ve kayıt yenileme işlemleri başladı. Kayıtlar ve yenileme başvuruları, 27 Eylül Cuma mesai bitimine kadar yapılabilecek. Mesleki Açık Öğretim Lisesi ve Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi kayıt işlemleri ise 20 Eylül Cuma günü mesai bitiminde sona erecek.
Belirtilen tarihlerde, çeşitli nedenlerle ilk kayıt ve kayıt yenileme işlemlerini yaptıramayan Açık Öğretim Ortaokulu ve Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin, 28 Eylül-4 Ekim, Mesleki Açık Öğretim Lisesi ve Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin de 21-27 Eylül tarihlerinde, mazerete bağlı ilk kayıt ve kayıt yenileme işlemleri yapılacak.

BİK’in 2019 Yılı Basın İstatistikleri
Basın İlan Kurumu’nun (BİK), resmi ilan yayınlama hakkını haiz süreli yayınların asgari kadrolarında yer alan fikir işçilerine ilişkin olarak il düzeyinde hazırladığı 2019 yılı istatistikleri açıklandı.
Basın İlan Kurumu, 81 ilde resmi ilan yayınlama hakkını haiz süreli yayınların sayılarına, asgari kadrolarında yer alan fikir işçilerinin cinsiyetlerine, eğitim durumlarına, basın kartı sahipliğine, İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı kapsamında çalışan sayılarına dair 2019 yılı Temmuz ayı itibarıyla verilerini açıkladı. Açıklanan istatistiklerde, gazetelerde engelli ve emekli olarak çalışan fikir işçilerinin sayılarına dair bilgiler de yer aldı. İstatistiklerde, geçtiğimiz yıl olduğu gibi, tamamlanan eğitim durumu verileri; ilköğretim, lise, ön lisans, iletişimle ilgili ön lisans, lisans, iletişim fakültesi mezunu, yüksek lisans, doktora şeklinde ayrılarak kamuoyuyla paylaşıldı.
Verilere göre, Türkiye’de 2019 yılında, resmi ilan yayınlama hakkını haiz gazete sayısı 2019 yılı itibarıyla 1.075 oldu. Bu gazetelerde toplam çalışan sayısı ise 7.593 kişi olarak gerçekleşti. Bu sayının 5.179’unu erkek çalışanlar, 2.414’ünü ise kadın çalışanlar oluşturdu. Resmi ilan yayınlama hakkını haiz gazetelerde basın kartı sahibi olarak 3.211 kişi istihdam edildi. Bu kişilerden yarısına yakını, yani 1.283’ü İstanbul’da yaşıyor.

TUS 1 Eylül’de…
Tıpta Uzmanlık Sınavları bu hafta sonunda yapılıyor. 1 Eylül 2019 tarihinde uygulanacak olan 2019-TUS (2. Dönem) ve 2019- STS Tıp Doktorluğu (2. Dönem) Sınavlarına başvuran adayların, sınava girecekleri bina/salonların belirlenmesi işlemi de tamamlandı. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesini, T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden edinebilecekler.
1 Eylül Pazar günkü TUS’a atılacak adaylar, saat 10.00’dan sonra
sınav binalarına alınmayacaklar

Bşb Tiyatrosuna Seçmeler Başlıyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi tiyatro ekibine eleman alımı yapılıyor. Tiyatroya meraklı kişilerin, başvurularını, 28 Ağustos – 10 Eylül tarihleri arasında ‘Defne ilçesi Çekmece Mahallesi, Çekmece Caddesi, Karanfil Şahin Apartmanı’ndaki merkeze yapabilecekleri kaydedildi. BŞB tiyatrosu yetkilileri, ayrıntılı bilgi edinmek isteyenlerin “0-326- 213 59 48” nolu telefonla iletişime geçebileceklerini bildirdi.

Saray Otel 5 Eylül’de açılıyor
Antakya Saray Caddesi’nin köprübaşına yakın kesiminde yeniden restore edilerek modernize Edilen Saray Otel, önümüzdeki hafta içinde açılıyor. Antakyalı İş İnsanı Sami Akar tarafından büyük özenle modernize edilen Saray Otel’in 43 odası bulunduğu kaydedildi., Otel sahibi Sami Akar, Antakya’ya gelen yabancıların konforlu bir ortamda dinlenebilecekleri bir mekan oluşturduklarını söyledi ve müşteri kabulünü sürdürürken, resim açılışı 5 Eylül günü yapacakları bilgisini verdi.

MKÜ-TIP Açılış 16 Eylül’de
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tayfur Sökmen Tıp Fakültesi’nde yeni öğretim yılı 16 Eylül’de başlıyor. MKÜ duyurusunda, 16 Eylül Pazartesi günkü törenle beraber Tıp Fakültesi’nde yeni öğretim yılının başlatılacağı ve beyaz önlük giyme töreninin gerçekleştirileceği bildirildi.

YRP İl Kongresi 15 Eylül’de
Genel Başkanlığını Necmettin Erbakan’ın oğlu M.Fatih Erbakan’ın yaptığı Yeniden Refah Partisi’nin Hatay İl Kongresi önümüzdeki ay yapılıyor. Yusuf Metin’in Hatay İl Başkanlığını sürdürdüğü Yeniden Refah Partisi’nin Hatay İl Kongresi, 15 Eylül günü Antakya Öğretmenevi’nde saat 15.30’da yapılıyor.

MEB’den destek
Milli Eğitim Bakanlığı, eski eşi tarafından öldürülen Emine Bulut’un kızına öğrenimi süresince eğitim yardımı, sosyal ve psikolojik destek sağlayacak.

Mühendis alınacak
Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TUSAŞ), son teknolojiyle donatılacak ve uçak yapısallarının üretileceği kompozit tesisi için çeşitli alanlardan mühendisleri bünyesine katacak.

Tehdit Tweet’i Tutuklattı…
İzmir’in Torbalı ilçesinde, Emine Bulut cinayetiyle ilgili yaptığı sosyal medya paylaşımında, boşanma aşamasındaki eşi için “Benim eşimin de sonu böyle olacak” mesajı veren şahıs tutuklandı.

Emniyet KOM’dan Ülke genelinde…
Ülke genelinde organize suç örgütlerine yönelik Emniyet birimlerince yılbaşından bu yana düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan bin 226 şüpheliden 436’sı tutuklandı.

Yanan ormanlarımız
Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’de son 10 yılda yıllık ortalama 2 bin 388 orman yangınının meydana geldiği, bu yangınlarda ortalama 6 bin 665 hektar ormanın zarar gördüğü belirtildi.

23 bin başvuru
Vatandaşların afet ve acil durum yönetimine daha aktif katılımlarını sağlamak amacıyla temmuzda hayata geçirilen AFAD Gönüllülük Sistemi’ne yaklaşık 23 bin kişi başvuru yaptı.

Arabuluculuk Sınavı
Adalet Bakanlığı’nca 5 bin kişinin alınacağı arabuluculuk için yapılacak sınava başvuru sürecinin ilk 5 gününde 7 bin müracaat geldi.

Hakem Heyeti devrede
Memur-Sen, uzlaşmazlıkla sonuçlanan 5. Dönem Toplu Sözleşmesi görüşmeleri sonrasında, Kamu Görevlileri Hakem Heyeti’ne başvurdu.

Elektronik Sigara
ABD’de, elektronik sigara kullananlarda yaz aylarında ortaya çıkan gizemli akciğer hastalığı sebebiyle ilk kez bir kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Elektronik sigara, Türkiye’de de oldukça yaygın!

Cinayete tepki
Cumhuriyet Halk Partisi Dörtyol İlçe Örgütü Kadın Kollarından, Emine Bulut cinayetine tepki geldi. “Bizler, kadınlar ölmesin diye mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu zalimlere ve bu zalimleri koruyanlara karşı birlik olacağız. Bu ülkede Anneler ölmeyecek! Çocuklar ağlamayacak!”

Savcılık devrede
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, “Boşanmış Mağdur Babalar Derneği” adlı sosyal medya hesabında cinayeti öven yorumlar yazan bir kişi hakkında soruşturma başlattı.Buna dair diğer sosyal medya paylaşımları da takipte.

KOBİ’lere destek
Türk Eximbank Genel Müdür Vekili Gültekin, “Alıcıdan parasını tahsil edememesi durumunda biz ihracatçımıza, KOBİ’mize bunu ödeyerek onların bu riskle karşılaşmamalarını sağlıyoruz. KOBİ’lerimizin alacaklarının yüzde 90’ına kadarlık kısmını biz garanti ediyoruz” dedi.

İlgi yüksek oldu
Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ile PTT AŞ tarafından, ikinci el araç satışlarında kilometre sıfırlanması dolayısıyla yaşanan mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla hizmete sunulan uygulamadan (www.epttavm.com) 1,5 milyon kişi yararlandı.

Kızılay yardımı
İdlib’in güneyindeki saldırılardan kaçmak isteyen çok sayıda Suriyeli, Türkiye sınırına 15 kilometre mesafedeki Sarmadağı bölgesine geldi. Çok sayıda çocuğun da aralarında olduğu Suriyeliler için Kızılay yardım çalışması başlattı.

Yapılandırma teklifi
CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, tüketici kredileri ve kredi kartları borçlarının faizinin silinerek yeniden yapılandırılması için TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi sundu.

Antalyaspor başlattı!
Örneği “çok” olsun…
Antalyaspor, Süper Lig’in 2. haftasında, dün sahasında Yukatel Denizlispor ile oynadığı karşılaşmanın tüm bilet gelirini, eski eşi tarafından öldürülen Emine Bulut’un kızına bağışladı.

32. yıl kutlaması
25.08.1988 tarihinde kurulan Samandağ Gazetesi, 32.Kuruluş yıldönümünü, gazete sahibi Şahiye Say, çalışanları ve okuyucularla ile birlikte kutladı.

Atık ithale son!
Son zamanlarda artan ithal atıkların hem geri dönüşüm hem de ekonomi için olumsuz sonuçlar doğurabileceğine işaret eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ülkemizin Avrupa’nın atık çöplüğüne dönmemesi için ithal atığa değil kendi atıklarımızın geri dönüşümüne ağırlık verelim” dedi.

Velilere çağrı…
Okul alışverişi için
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yeni okul sezonu öncesi velilere okul alışverişiyle ilgili uyarılarda bulundu. Bakan Pekcan, “Okul alışverişi yapacak velilerimizin, üreticisi belli olmayan, merdiven altı olarak tabir edilen ve CE işareti bulunmayan ürünlere karşı dikkatli olmaları önem taşıyor” dedi.

3 haftadır yükseliyor
Küresel piyasalarda, hem ekonomi hem de siyaset gündeminin yatırımcı risk algısında bozulmaya yol açması gram altının 282 lirayı aşarak yükselişini 3. haftaya taşıdı.

Üç kat fazla
Cep telefonların yaydığı radyasyon miktarının, uluslararası kuruluşların belirlediği ve şirketlerin belirttiği miktardan ortalama üç kat fazla olduğu ortaya çıktı.

Bakanlıklara ek birim
Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, “Yatırımcıların muhatap olduğu tüm bakanlıklarda Yatırım Ofisi ile temas sağlayacak ‘yatırım koordinasyon birimleri’ oluşturulacak” dedi.

MEB Soruşturması
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk özel sınıf iddialarıyla ilgili açıklamada bulundu. Selçuk, “Hangi okulda bu tür bir fiil işlenmişse, bununla ilgili gelen şikâyetleri toparlayıp bu okulların tamamına ilişkin soruşturmayı başlattık” dedi.

Memur Sen çağrısı
“Toplu Sözleşme masasında görüşülen, fakat görüşülmemiş gibi lanse edilen konular başta olmak üzere, hakkımız olanı hakça isteme adına ‘Emeğe Saygı Adalete Davet’ çağrısı yapıyoruz” diyen Memur Sen Hatay Temsilciliği, bugün saat 12:15’te Antakya Milli İrade Parkı’nda ( Vali Göbeği) bir açıklama yapacak.

Kadına Şiddete HDP Kadın tepkisi
HDP Hatay Kadın Komisyonu: “Özgürlüğümüze, bedenimize, hayatımıza, kadın mücadelesine yönelik saldırıları, bizlere reva görülen bu şiddeti kabul etmiyoruz. Sözümüzü söyleyebilme, yan yana gelme ve hayatı değiştirme iddiasındayız.”

50 İl’den katılım
Malazgirt Zaferi’nin 948. yıldönümü etkinlikleri için 50 ilden Ahlat’a gelerek stant açan devlet sanatçıları, unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını vatandaşların beğenisine sundu.

Destek talebi
Uluslararası Doktorlar Derneği, İdlib’te son günlerde hava saldırılarının arttığını belirterek, sağlık merkezleri konusunda Türkiye’den destek talebinde bulundu.

Temkinli olunmalı
Experian Siber Güvenlik Ülke Lideri Dr. Murat Ayaz, internetin yaygınlaşması ile dolandırıcılığın sanal ortama kaydığını belirterek, internet alışverişlerinde temkinli olunması uyarısında bulundu.

Hatay Amatör Küme, Süper Lig ve 1. Kümede:
MAÇLAR 11 EYLÜL’DE BAŞLIYOR…
Hatay Amatör Küme, Süper Lig ile Birinci Amatör Küme yeni sezon maçları Eylül ayı ikinci haftasında başlıyor. Hatay ASKF, maçların 11 Eylül tarihinde başlayacağını duyurdu.
Hatay ASKF’den, ilk hafta maçları programı da şöyle duyuruldu:
SÜPER LİG:
Samandağ-Körfez İskenderun
Karaağaç-Nişrin
Dursunlu-Samandağ G.
Gözcüler-Ekinci
Kırıkhan-Defne
Dörtyol-Armutlu
BİRİNCİ KÜME:
İs K.Kayraspor-Hatay BŞB
Uluçınar-Sümerspor
Üzümdalı-Yayladağı
Maşuklu-Harbiye
Yeniçağ-Kaan Temizlik
İsk.Meydanspod-İsk.Yıldız
Turunçu-Dörtyol

SPOR TOTO 1.LİGDE BU HAFTA MAÇLARI
Hatayspor’un mücadele ettiği Spor Toto Birinci Ligi’nde bu hafta sonunda oynanacak maçlarla ilgili program şöyle:
Osmanlıspor-Adanaspor
Ümraniyespor-İstanbulspor
Erzurumspor-Boluspor
Altay-Balıkesirspor
Akhisar-Altınordu
Giresun-Hatay
Karagümrük-Menemen
Eskişehir-Bursa

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ