Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 02.09.2019
  • 905 kez okundu

AÖ’de İktisat Fakültesi Kayıtları
Bugün Başlıyor
Açık Öğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri 2019-2020 öğretim yılı internet başvuru ve kayıtları bugün başlıyor.
İnternet başvuru işlemleri, 2 Eylül 2019 Pazartesi günü saat 09.00’da başlayıp,13 Eylül 2019 Cuma günü saat 17.00’de sona erecek. Yapılan duyuruda, “13 Eylül 2019 tarihinden sonra, İnternetten veya başka bir yöntemle başvuru yapılması mümkün değildir. Elektrik kesintisi, teknik arızalar veya İnternet hattınızın kesik olması gibi nedenlerle başvuru yapamama durumunda kalmamanız için başvurunuzu son günleri beklemeden yapınız. İnternetten başvuru süresi kesinlikle uzatılmayacaktır” uyarısı yapıldı.
7 Eylül 2019 Cumartesi günü, AÖF Büroları kayıt işlemleri için açık olacak ve kayıt yapılabilecek.

Okullar 9 Eylül’de Açılıyor
Uyum öğrencileri, Perşembe-Cuma günü okullarında olacak.
Okulların açılmasına 1 hafta kaldı. Yeni Eğitim-Öğretim yılı 9 Eylül Pazartesi günü başlıyor. 9.Sınıf öğrencileri, ilkokul birinci sınıf, okul öncesi, İmam Hatip Ortaokullarının 5’nci sınıf öğrencileri ve hazırlık sınıfı öğrencileri, yeni girdikleri ortama kısa sürede uyum sağlamaları açısından, 5-6 Eylül tarihlerinde uyum eğitimi için okulda hazır bulunacak. Okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve İmam Hatip Ortaokullarının 5’inci sınıf öğrencileri, ortaöğretim kurumlarında eğitim ve öğretime başlayacak hazırlık sınıfı ve 9’uncu sınıf öğrencileri ile pansiyonda kalacak öğrencilerin, eğitim görecekleri okul hakkında bilgilendirilmesi, akademik ve mesleki gelişimlerinin desteklenmesi, öğrencilerin yeni girdikleri eğitim ortamına kısa sürede uyum sağlamalarına katkıda bulunulması amacıyla, 5-6 Eylül 2019 tarihlerinde uyum eğitimleri yapılacak.

TÜSEM 27-29 Eylül’de Hatay’da
Kısa adı TÜSEM olan Türkiye Sürekli Eğitim Merkezleri Toplantı ve Çalıştayı, bu ayın sonunda ilimizde yapılıyor. 27-29 Eylül tarihlerindeki ilimiz organizasyonuna, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi ev sahipliği yapacak.
Hatay MKÜ Yönetimi, gelişme ile ilgili olarak, “Üniversitemiz, 27/28/29/ Eylül tarihlerinde, Türkiye Sürekli Eğitim Merkezleri (TÜSEM) Sonbahar Toplantısı ve Çalıştayı’na ev sahipliği yapacaktır.Katılım yapacak üniversiteler, tusem.mku.edu.tr adresinden online kayıt yaptırabilirler” duyurusunda bulundu.
-TÜSEM NEDİR?-
Türkiye Üniversiteler Sürekli Eğitim Merkezleri Konseyi, Üniversite Rektörlüklerinin izni ve Sürekli Eğitim ve Yaşam Boyu Eğitim Merkezlerinin girişimleri sonucunda 2010 yılında kurulmuş, 5 yıllık bir süre sonunda TUSEM’e üye üniversite sayısı 113 ‘e ulaşmıştır. 2010 yılından günümüze her yıl 2 defa olmak üzere, toplam 10 toplantı gerçekleştirmiştir.
TUSEM Konseyi’nin kuruluşunun temel amacı, Üniversitelerin “Sürekli Eğitim ve Yaşam Boyu Eğitim Merkezleri”nde verilmekte olan eğitimlerin “Ulusal ve Uluslararası” kalite ve standartlarda verilmesine katkı sağlamak, bu yönde yapılacak her türlü çalışmaya ve projelere destek sağlamaktır.
TUSEM Konseyi’nin hedeflerinden birisi de, Üniversitelerin Sürekli Eğitim ve Yaşam Boyu Eğitim Merkezleri’nin mali ve bürokratik sorunlarının, yetkili merciler karşısında tek elden ve güçlü bir şekilde temsil edilerek çözümlenmesini sağlamak, ortak proje önerilerinde bulunmak, Üniversitelerin Sürekli Eğitim ve Yaşam Boyu Öğrenim Merkezleri’nde belirli standart ve kalitede ortak eğitimlerin düzenlenmesinde koordinasyon görevini üstlenmektir.
TUSEM Konseyi Yönetim Kurulu üyeleri, değişik zamanlarda, Sürekli Eğitim ve Yaşam Boyu Eğitim Merkezleri’nin sorunlarına çözüm getirmek ve işbirliğini geliştirmek üzere çeşitli kurum ve kuruluşların yetkililerini ziyaret etmekte, çeşitli toplantılara katılmaktadırlar. Yönetim Kurulu üyeleri, yaptık-ları ziyaretler ve toplantılarla ilgili olarak, üyelerini, hem toplantılarda hem de elektro-nik ortamda bilgilendirmek-tedirler.

Yeni Adli Yıl Başlıyor
Uzun tatilin ardından yeni Yargı Yılı bugün açılıyor.
“Adli Yıl” açılışı dolaysıya bugün törenler var. Antakya’da saat 09.30’da Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Hatay Adalet Komisyonu Başkanı Hakim Ahmet Turan Oral, Hatay İdare Mahkemesi Başkanı Songül Meydan Özdoğan ile Hatay Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez, törene katılanlarla birlikte Atatürk Anıtı’ndaki törende çelenk sunacak ve saygı duruşunda bulunacak. Hatay Barosu’nun yeni adli yıl dolayısıyla kamuoyuna açıklamalarda bulunması beklenirken, bugün akşam ise Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı, Adalet Komisyonu Başkanlığı, İdare Mahkemesi Başkanlığı ve Hatay Barosu birlikte “Yeni Adli Yıl Resepsiyonu” verecek. Etkinlik saat 20.00’de Anemon otel’de gerçekleşiyor.
Bugün İskenderun ilçesinde de saat 15.00’da Adliye binasında Başsavcılık, Adalet Komisyonu Başkanlığı ve Baro işbirliği ile resepsiyon verilmesi programlandı.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, oOnarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor.
İlimizde ,2 Eylül Pazartesi günkü kesinti programı şöyle:
Hassa İlçesi Haydarlar Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Hassa İlçesi Su Gediği Mahallesine 09:15-17:15 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Fatih Sultan Mehmet Mahallesine 09:00-12:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Karaçağıl Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Yenişehir Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Mızraklı Mah. 14:00-18:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Mızraklı Mahallesine 09:30-13:30 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Avcılar Mah. 09:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesiŞenköy Mahallesine 08:30-15:30 saatleri arasında YG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Doğal gaza zam!
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, (EPDK) doğal gaz fiyatlarına yüzde 14.90 zam yapıldığını bildirdi. Açıklamada, yeni fiyatların 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren geçerli olacağı bilgisine yer verildi.

Adli Yıl başlıyor
Yargıda toplu izin kullanımı anlamına gelen adli tatil sona ererken, yargılamalara bugün itibariyle devam edilecek. 20 Temmuz’da başlayan adli tatil bo-yunca adliyelerde görev yapan nöbetçi mahke-meler, tutuklusu olan ve acil nitelik taşıyan davalara baktı. Diğer davalara ise yeni adli yıla kadar ara verildi.

Egzoz muayenesi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca, egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan 1 milyon 931 bin 125 araç sahibi önce uyarılacak, uyarılara uymayanlara bin 546 lira para cezası verilecek.

Mülteci teşekkürü
Norveç Dışişleri Bakanı Ine Eriksen Soreide, yaklaşık 4 milyon Suriyeli mülteciye yardım eden Türkiye’nin liderliğine memnuniyetini belirterek, “Türkiye adım atmasaydı, sınırlarını açmasaydı, daha fazla mülteciyi kabul etmeseydi, bölgedeki durum çok daha vahim halde olurdu” dedi.

Gündem ısınacak
Eylül’de, hem yurt içinde hem de yurt dışında açıklanacak çok sayıdaki veri, ekonomiyi gündemin ilk maddeleri arasına sokacak.

BİK’te Atama
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karara göre, Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulu temsilciliklerine 12 kişi atandı. Konuya ilişkin atama kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

4 Milyon Sivil
Hatay’ın sınır komşusu durumundaki İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde yaklaşık 4 milyon sivil barınıyor. Türkiye, halihazırda 3 milyon 600’den fazla Suriyeliye ev sahipliği yapıyor.

Taraflar gergin!
Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Enes el-Abde, Şam yönetiminin ateşkese ilişkin anlaşmaları yok sayarak İdlib’i ele geçirme çabalarının Suriye’deki siyasi çözümü yok edeceğini söyledi.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor.
İlimizde, 3 Eylül Salı günü (Yarın) kesinti programı şöyle:
Altınözü İlçesi Sofular Mahallesine 08:30-15:30 saatleri arası,
Hassa İlçesi Girne Mahallesine 10:00-15:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Güzelce Mah. 09:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Mızraklı Mahallesine 09:30-17:30 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Şenköy, Bozlu, Çaksına ve Yukarıokçular Mahallelerine 08:30-15:30 saatleri arasında YG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Eğitimden geçtiler
Milli Eğitim Bakanlığı’nca okul servisi hizmetinin sağlıklı, düzenli ve disiplinli yürütülmesini sağlamak amacıyla başlatılan sertifikalı kurs programlarında, toplam 138 bin servis sürücüsü ile 36 bin rehber personele eğitim verildi.

Uzmanlar uyarıyor
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Merih Çetinkaya, “Günümüzde çocukların büyüdükçe yorulacak kadar hareket etmedikleri, hatta hareket etmek için çok yorgun oldukları bildirilmektedir” dedi.

Balıkçılar denizde!
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, sürdürülebilir balıkçılığın önemine dikkati çekerek, “Yeterli altyapı oluşturulamadığı için açık deniz balıkçılığı yeterince yapılamamaktadır. Oysa balıkçılığımızın geleceği açık denizlerdedir” dedi.

Yeni Adli Yıl
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Yeni adli yıl, reformcu ve kararlı bir yaklaşımla temel hak ve özgürlüklerin teminatı olan hukuk devleti ilkesini derinleştirme dönemi olacaktır” dedi.

Açıklama bugün
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Nisan-Haziran 2019 dönemine ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla verisini bugün saat 10.00’da internet sitesinden duyuracak.

İdlib’de gerginlik
İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde tek taraflı ilan edilen ateşkes bozuldu. Şam Yönetimi, İdlib’in güneyindeki Kefrenbil ilçesi, Cercenaz beldesi, Kefersecne, Hiş, Ureynibe, Has, Deyr Şarki ve Deyr Garbi köylerini havan ve roket gibi karadan karaya silahlarla vurdu.

Bugün bitiyor
Futbolda 17 Haziran’da başlayan birinci transfer dönemi bugün saat 00.00’da sona erecek. “Ara transfer” olarak bilinen ikinci transfer ve tescil dönemi ise 4 Ocak 2019 tarihinde başlayıp 31 Ocak’ta tamamlanacak.

4 Eylül’de enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor.
İlimizde, 4 Eylül Çarşamba günkü kesinti programı şöyle:
Altınözü İlçesi Fatikli Mahallesine 09:00-14:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Alahan Mahallesine 08:30-15:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Yukarıkepirce Mahallesine 09:30-17:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Arpaçiftlik Mahallesi Adalar, Mesut Taner, Çiftlik, Atatürk Ve Cemil Duman Sokak ve Gözcüler, Hacıahmetli, Karagöz ve Çetillik Mahallesine 10:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Arpaderesi Mahallesi Arpaderesi Sokak, Harlısu ve Kozaklı Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası
Defne İlçesi Değirmenyolu Mahallesine 08:30-15:30 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Kuzuculu Mahallesi Yüksel, Dedetoksoy, Ekici, Fatih, Şehit Uzman Jandarma Çavuş Ali Delice, Edikli, Kurban Yurdu, 7 nolu ve1 nolu Sokaklara 09:30-15:30 saatleri arası,
Hassa İlçesi Yoluklar Mahallesine 09:30-17:00 saatleri arası,
Hassa İlçesi Haydarlar Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Hassa İlçesi Su Gediği Mahallesine 09:15-17:15 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Yalangöz Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Camuzkışlası Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Gölbaşı, Adalar, Sucuköy, Başpınar ve Kamberlikaya Mahallelerine 09:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Atatürk, Cemal Gürsel, Cumhuriyet, Çiğdede, Deniz, Kurtderesi, General Şükrü Kanadlı, Yeni, Yeşilada, Koyunoğlu, Kuşalanı, Mızraklı, Mağaracık, Sutaşı, Tekebaşı, Değirmenbaşı, Tomruksuyu, Uzunbağ, Çöğürlü, Gözene, Hıdırbey, Kapısuyu, Meydan, Vakıflı, Yeşilyazı ve Büyükoba Mahallelerine 09:00-13:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Meydan Mahallesine 08:30-15:30 saatleri arasında AG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

MKÜ Resim İş Yedek Kayıtları
Bugün ve Yarın
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği 2019-2020 Öğretim Yılı Özel Yetenek Sınav sonuçlarına göre kazanan 40 öğrenciden 30’u kayıt yaptırırken, eksik kalan 10 kişilik kontenjan için de yedeklerden kayıtlar bugün ve yarın yapılabilecek.
Konuya ilişkin MKÜ duyurusunda şöyle denildi:
“2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı Eğitim Fakültesi Özel Yetenek Sınavı sonuçlarına göre 40 kontenjandan 10 kontenjan boş kalmıştır. Yedek aday listesinden kayıt hakkı kazanan öğrenciler yedek listeden sırasına göre, 2-3 Eylül 2019 Salı saat 17:00’a kadar kayıt yaptırabilirler.”
MKÜ Eğitim Fakültesi Resim İş Bölümü’ne alınacak 10 yedek için ilk 10 yedek isim şunlar:
Meltem Kaya, Şeyda Yöntem, Taner Teltik, Eda Nur Yıldırım, Fatma Kahraman, Ayşe Karaoğlu, Berfin Nur Bağrıyanık, Esra Batacı, Cihan Tekin, Ayşegül Aşkar.
İlk 10 isim yukarıda sıralanırken, sonradan gelen diğer isimlerden bazıları da şöyle:
Sefenay Karatay, M.Furkan Büyüklöse, Emine Yıldız, Melike Sonbas, Esra Kızılelma, Cihan Aygören, Esra Fırat, Gamze Koçhan.

Atina’dan Ankara’ya
Yeni Göçmen kararı
Yunanistan’da hükümet, iltica talepleri reddedilen göçmenlerin Türkiye’ye iadelerini hızlandırmayı planlıyor.

Balıkçıya iyi haber
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Balıkçılarımızın hasretle beklediği Su Ürünleri Kanunu’ndaki değişikliği teknik düzeyde tamamladık” dedi.

İdlib çağrısı
Suriye’nin ilk ve tek astronotu Muhammet Ahmed Faris, “Suriye halkının son nefes kaynağı İdlib’dir. Anneler yavrularını kaybediyor, çocuklar ölüyor, camiler, okullar bombalanıyor. Özgürlük hayalimiz bombalarla yok edilmeye çalışılıyor. Bu duruma ses vermeliyiz. Özgür dünyadan İdlib’deki saldırılara ‘dur’ demesini istiyoruz” dedi.

2 bin 500 polis
Emniyet teşkilatına kazandırılmak üzere, Polis Amirleri Eğitim Merkezi’ne 2 bin Komiser Yardımcısı ile Polis Meslek Eğitim Merkezlerine özel harekat branşında 500 kadın polis adayı alınacak.

Kanser uyarısı
Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikri İçli, “İnsanlar her yere arabayla gidiyor. Evden işe, işten eve araba. Eve gidince de sigara ve alkol tükettiklerini düşünürsek, bunların hepsi kansere hazırlık” dedi.

Ruhsatı askıda
Zorunlu olmasına karşın, belirli işlemlerde ilaç takip sistemine bildirimi yapılmayan ilaçların ruhsatının askıya alınmasına ilişkin düzenleme, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Ceza uygulanacak
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca, egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan 1 milyon 931 bin 125 araç sahibi önce uyarılacak, uyarılara rağmen egzoz muayenesini yaptırmayanlara bin 546 lira para cezası uygulanacak.

Okul çantası için
Bakan’dan uyarı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesaplarından, öğrencilerin okul çantalarını kullanırken dikkat etmeleri gerekenlere ilişkin uyarılarda bulundu, “Çanta ağırlığının, çocuğunun en fazla yüzde 10-15’i kadar olmasına dikkat edilmesi gerekir” dedi.

Hatay, umudu oldu…
İdlib kentinde savaş uçaklarından atılan bombalar sonucu iki bacağını kaybeden Suriyeli çocuk, sığındığı Hatay’da gerçekleşen tedavisi sonucu protez hayaline kavuştu.

CHP’li belediyeler
Sendikalaşıyor
CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, temeli Temmuz ayı sonunda Afyonkarahisar Kampı ile atılan Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikası’nın (SODEM-SEN) hayata geçirildiğini söyledi.

Cemil Meriç’in kitapları
Cumhurbaşkanlığında
Hataylı Yazar, Çevirmen ve Düşünür Cemil Meriç’in kütüphanesindeki, her biri eşsiz 300 Osmanlıca eser, başta araştırmacılar olmak üzere insanlığın istifadesine sunulmak üzere Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesine bağışlandı.

FETÖ Davaları
FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi ve örgütün yapılanmasına ilişkin eylülde yurt genelinde sanık sayılarıyla öne çıkan 29 dava görülecek.

Tepki var…
Diyanet’in, 30 Ağustos Cuma Hutbesi’nde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Atatürk’ü anmamasını eleştiren birçok sosyal medya kullanıcısı, “haram olsun” etiketiyle, Diyanet’e ayrılan bütçe için kullanılan vergilerini “helal etmediklerini” belirtiyor.

Ekipler çalışıyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), kanalizasyon ana muayene bacalarında oluşan tıkanmaları çözüme kavuşturma adına temizlik çalışmalarını sürdürüyor.

‘Partner Ülke’ Çin
“İhracat Ana Planı”nda belirlenen hedef ülkeler arasında yer alan Çin, 6-15 Eylül’de 88. kez kapılarını ziyaretçilerine açacak olan İzmir Enternasyonal Fuarı’na “partner ülke” olarak katılacak.

Esnaf da uyardı
Giderek artan şiddet olaylarına karşı yediden yetmişe herkesin öfke kontrolüne ihtiyaç duyduğunu belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Esnaf ve sanatkarlar camiası olarak, öfke kontrolü eğitimi başlatmalı ve bu konuda öncü olmalıyız” dedi.

Uyum süresi
Otomobiller ve hafif yolcu/ticari araçlarda, bir aylık uyum döneminin ardından, 1 Ekim 2019 itibarıyla yeni emisyon seviyelerine geçilecek.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ