Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,29 / Satış: 7,32
€ EURO → Alış: 8,58 / Satış: 8,61

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 10.09.2019
  • 1.001 kez okundu

Baro Başkanı’ndan, Eğitim Yılı ilk günü notu
Her Şey Allah’a Emanet…
Yeni eğitim-öğretim yılının başlaması dolayısıyla bir değerlendirmede bulunan Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, olumsuz bir tablo çizerken, “Herşey Allah’a emanet” değerlendirmesi yaptı. Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez’in dünü değerlendirdiği kısa mesajı şöyle:
“Eğitim yılının ilk gününde tekrar gördük! Kimsenin aldığı hiçbir tedbir yok. Trafik keşmekeş, yollar bozuk, ortalıkta zabıta yok. Her şeyi kaderine terk etmişiz. En büyük tedbirimiz, Allah’a emanet etmek. İdare bile Allah’a emanet. Allah çocuklarımızı korusun, zihinlerini açık etsin.”

Okullar AçıldI
Hatay’da, 398.675 öğrenci ve 20.950 öğretmen dün ders başı yaptı. 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı dün başladı. Dün zil çaldı, okullar açıldı, öğrenciler ve öğretmenlerin yaz tatili sona erdi. İlimizde dün sabah itibariyle, 1311 okul ve 14.174 sınıfta toplam 398.675 öğrenci ile 20.950 öğretmen ders başı yaptı.

DGS kayıtları başladı
Kısaca DGS olarak adlandırılan üniversitelerde dikey geçiş sınavlarına katılım için kayıtlar başladı. Dün başlayan kayıtlar 13 Eylül’e kadar devam edecek. DGS başvurularının 9-13 Eylül tarihleri arasında ilgili fakültelere şahsen yapılacağı duyuruldu.

Hatay ve Antep
Sırada Kayseri var
“Mantı” denilince akla gelen, pastırma ve sucuğuyla ünlü Kayseri, çeşit çeşit hamur işleri, mantının pek çok çeşidi ve unutulmaya yüz tutmuş yemekleri ile gastronomi kentleri arasında yer almak için kolları sıvadı.

Emsal Karar
İzmir’de satın aldığı 2. el otomobilin motorunda arıza çıkması sonucu parasının iadesini isteyen ancak sonuç alamayınca yargıya başvuran kişinin açtığı davada, satış bedeli 52 bin 500 liranın iadesine karar verildi.

Odalar’a bildirin!
Kriterlere uygun olmayan araçların kontrollerde yakalanması durumunda trafikten men edileceğini hatırlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Veliler, servis şoförleri hakkında gördükleri eksiklik ve yanlışlıkları ilgili meslek odasına bildirmeli” şeklinde konuştu.

Önemli veri:
Faiz beklentisi
12 Eylül Perşembe: 14:00/TCMB Gösterge Faizi/12 Eylül/Beklenti: % 17.00/Önceki: % 19.75

Suriye Lirası
Suriye Lirası, dolar karşısında 2011’den bu yana yüzde 1177 değer kaybetti. Bu sene içerisinde Suriye Lirası, dolar karşısında hızla değer kaybetmeye devam etti.

31 Plakalı Otobüs
Sivas’ın Suşehri ilçesinde seyir halindeki otobüste çıkan yangın söndürüldü. Alınan bilgiye göre, İstanbul’dan Van’a giden Adem Bilgi yönetimindeki 31 DF 402 plakalı yolcu otobüsünün motor kısmından duman çıkmaya başladı. Durumu fark eden şoför Bilgi, D-100 kara yolunun Suşehri ilçesi Akçağıl mevkisinde aracı durdurarak, 30 yolcu ve 4 personeli tahliye etti. Otobüsün tamamına yayılan yangın, Suşehri Belediyesi itfaiye ekiplerince söndürüldü ancak araç kullanılamaz hale geldi. Yolcular, başka otobüsle yollarına devam etti.

Doluluk oranı
Kültür ve Turizm Bakanlığı işletme belgeli ve belediye belgeli tesislerin doluluk oranı, Temmuz ayında yüzde 75 olarak gerçekleşti.

Hatay SMMOO’ya 13 yeni üye
Hatay Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’na 13 yeni üye katıldı. Yeni üyelere üyelik ruhsat ve plaketi veren Oda Başkanı Tahsin Kırık, kısa mesajında, “Aramıza katılan yeni meslek mensuplarını tebrik eder, bol kazançlar dileriz” dedi.
Hatay Mali Müşavirler Muhasebeciler Odası’nın yeni 13 üyesi şu isimlerden oluşuyor:
Çiğdem Aras, Murat Arıcıoğulları, Hilmi Biçer, Funda Çalışkan, Hidayet Filik, Hatice Karabiber, Mesut Kurt, Demet Okuyan, Ali Özkök, Özlem Tatlı, Tevfik Yaman, Sezer Yıldız, Sercan Yüksel.

MKÜ-Mimarlık Yatay Geçiş Sonucu belli oldu
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Mimarlık Fakültesi Bölümü’ne yatay geçişlerle ilgili başvurular sonuçlandı. MKÜ-Mimarlık Fakültesi’nden verilen bilgiye göre, başarılı adayların kesin kayıtları dün başladı ve bugün mesai saati bitimine kadar devam edecek. MKÜ duyurusuna göre, Mimarlık Fakültesi’ne yatay geçiş yapma hakkı elde eden öğrenciler şunlar:
2.Sınıfa: Metin Kaan Yengin, Muhammed Sadık Kaplan
3.Sınıfa: Aybike Serin, Ümit Barış
Bu arada Mimarlık Fakültesi Peyzaj Bölümü’ne yönelik yatay geçiş başvuruları da sonuçlandı. Sonuca göre, A.Selim Devecioğlu ile Şeima Görmen yatay geçişle MKÜ Mimarlık Peyzaj Bölümü’ne geçişe hak kazandı. Bu iki öğrencinin de en geç bugün mesai saati bitimine kadar kesin kayıt yaptırması gerekiyor.

Yılsonu tahmini
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Beklenti Anketi’ne göre, yılsonu TÜFE beklentisi yüzde 13,96’ya geriledi. Katılımcıların yılsonu dolar/TL beklentisi ise5,9002’den 5,9954’e yükseldi.

Altın kazandırdı
Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi ve Tüketici Fiyat Endeksi ile indirgendiğinde, Ağustos ayında en fazla reel getiri, külçe altından elde edildi.

Yeni meslekler
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, bugünkü mesleklerin yüzde 65’inin 2030-2040 yılında olmayacağını, bunların yerine yeni meslekler ortaya çıkacağını belirtti.

Güzelmansur’dan Yeni Eğitim Yılı Mesajı
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, bir mesajla, yeni eğitim-öğre-tim yılının başarılı geçme-si dileğinde bulundu. Milletvekili Güzelmansur’un mesajı şöyle:
“Ülkemizin geleceğini emanet edeceğimiz çocuklarımıza, onları yarınlara hazırlayacak olan öğretmenlerimize ve velilerimize 2019/2020 eğitim-öğretim yılında başarılar ve mutluluklar diler, verimli bir öğrenim dönemi geçirmelerini temenni ederim.”

MKÜ’ye Uluslararası Öğrenci Alımı
Başvuru Cuma günü başlıyor
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MkÜ), lisans/önlisans programlarında boş kalan 2019-2020 Eğitim Öğretim yılı uluslararası öğrenci kontenjanları için 13-16 Eylül tarihleri arasında tercih alacak. Yapılan duyuruda, uluslararası öğrenci alımı takviminin işlediği, başvuruların da 13 Eylül Cuma günü başlayacağı kaydedildi.
Takvim şöyle:
Başvuru: 13-16 Eylül
Sonuçlar: 18 Eylül
Kesin kayıt: 23-24 Eylül
Yedekler: 25 Eylül
Türkçe Yeterlilik Sınavı: 30 Eylül

MKÜ BESYO’da 66 Boş Kontenjan
Başvurular dün alındı…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu’nda, özel yetenek sınavı ile alınacak öğrencilerle ilgili boşluk oluştu. Üniversite yönetimi, boş kontenjanları ek başvurularla doldurmayı amaçlıyor.
MKÜ BESYO’dan, gelişme ile ilgili 3 gün önce şu duyuru yapıldı:
“2019-20 Özel Yetenek Sınavı sonucunda, Yüksekokulumuz bölümlerinde boş kalan kontenjanlar aşağıdaki gibidir. Boş kalan kontenjanlarımız için 09.09.2019 Pazartesi günü (dün) saat 15:00’da Yüksekokulumuzun 1 nolu dersliğinde dilekçe ile başvurular alınacaktır. Başvuran adaylar içerisinden boş kalan kontenjanlara kayıt, adayların yerleştirme puanları dikkate alınarak yapılacaktır.”
Dün tamamlanan başvurulara göre, okulda oluşan boşluklar şöyle:
Beden Eğ. Öğrt: 6 boş
Antrenörlük: 17 boş
Spor Yöneticisi: 24 boş
Rekreasyon: 19 boş

Okullar açıldı
2019-2020 eğitim öğretim yılında dersbaşı yaptı. Yeni eğitim ve öğretim yılı birinci dönemi 17 Ocak 2020 Cuma günü sona erecek. Birinci dönem ara tatili 18-22 Kasım 2019’da, yarıyıl tatili 20-31 Ocak 2020’de yapılacak. İkinci dönem 3 Şubat 2020 Pazartesi başlayacak ve 19 Haziran 2020 Cuma tamamlanacak. İkinci dönem ara tatili 6-10 Nisan 2020’de yapılacak.

Emn. Gen. Müd.’de
Yeni yapılandırma
İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü merkez teşkilatında 35 olan daire başkanlığı sayısı, 13 daire başkanlığının yeniden yapılandırılmasıyla 28’e düşürüldü.

Hükümlü katkısı
Denetimli serbestlik kapsamındaki 13 bin 301 hükümlü boya, tadilat ve temizlik işlerini yaptıkları bin 480 okulu yeni eğitim-öğretim dönemine hazır hale getirdi.

Bakanlık uyarısı
Ticaret Bakanlığı, iş yeri dışındaki satışlara ilişkin ulaşan şikayetler dolayısıyla tüketicilerin mağdur olmaması için uyarı ve tavsiyelerde bulundu.

Fenerbahçe lider
Fenerbahçe Futbol A.Ş., yüzde 22,02 ile geçen ay yatırımcısına en fazla kazandıran spor şirketi olarak kayıtlara geçti.

Hatay da uygular mı?
Gümüşhane’de, öğrencileri cep telefonu ve teknoloji bağımlılığından uzak tutmak amacıyla, “Telefonum dolapta, aklım derste” sloganıyla çalışmalar yürütülüyor.

Yaş meyve sebze
Türkiye’den, 2019’un Ocak-Ağustos döneminde, 114 ülkeye toplam 1 milyar 207 milyon 84 bin 507 dolarlık yaş meyve sebze ihracatı gerçekleştirildi.

Sivrisineklerin tercihi
Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Aslı Gelincik, “Sivrisinekler bazı mağdurları diğerlerine göre daha sık tercih ediyor. Erkekler, hamile kadınlar, fazla kilolu veya obez insanlar” dedi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ