Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,29 / Satış: 7,32
€ EURO → Alış: 8,58 / Satış: 8,61

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 11.09.2019
  • 1.490 kez okundu

Savaş Ankara’da
Hatay BŞB Başkanı Lütfü Savaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, bugün Türkiye’deki 30 BŞB Başkanı ile yapacağı toplantıya katılmak üzere Ankara’ya gitti. Savaş’ın, başkentten, bugünkü toplantı sonrası döneceği öğrenildi.

Hatay MKÜ ev sahipliğindeki organizasyon,
27-29 Eylül’de Hatay’da…
TÜSEM Çalıştayı
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ), bu ayın sonunda önemli bir bilimsel organizasyona ev sahipliği yapıyor. MKÜ ev sahipliğindeki, kısa adı TÜSEM olan Türkiye Sürekli Eğitim Merkezleri Sonbahar Toplantısı, bu ayın sonunda ilimizde yapılıyor. TÜSEM toplantı ve çalıştayı, Hatay’da Anemon Otel’de, 27-28-29 Eylül olmak üzere 3 gün sürecek.

Hatay Ortopedi Çalıştayı
19 Ekim’de
Hatay 13. Ortopedi ve Travmatoloji Bilimsel Etkinliği önümüzdeki ay yapılıyor. Çukurova bölgesindeki ortopedi ve travmatoloji doktorlarının katılacağı bilimsel toplantı, 19 Ekim günü Antakya’da gerçekleşecek.
Hatay MKÜ ev sahipliğindeki organizasyon, Üniversite kampüsünde yapılıyor. Etkinlik programında; Drb. Serkan Davul, Dr. Baybars Ataoğlu, Dr. Yunus Doğramacı, ilk etapta “Ayak Bileği Artstroskopi Anatomisi-Anterirer Sıkışma-Posteriror Sıkışma” konularında bilgilerini paylaşacak. 19 Ekim’deki organizasyonun öğleden sonraki bölümünde de Dr. Mustafa Özer, Dr. Ahmet Yıldırım ve Dr. Ulunay Kanatlı, alanlarında birer sunumda bulunacaklar.

Hatay’da Yabancı Uyumu Çalıştayı
Cuma Günü…
Hafta sonunda, yabancıların, ilimiz ve ülkemizdeki uyum sorununun ele alınacağı bir çalıştay düzenleniyor. Hatay Valiliği duyurusunda şöyle denildi:
“Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve Hatay İl Göç Müdürlüğü tarafından, 13.09.2019 tarihinde saat 09.00-17:30 saatleri arasında Anemon Otel’de ‘Yabancıların uyumu’ ile ilgili bir çalıştay düzenlenecektir.”

HATMEK’te “Zeka Oyunları” Kursu
Kayıt Başladı…
Hatay Büyükşehir Belediyesi (BŞB) bünyesindeki HATMEK’te, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği halinde “Zeka Oyunları Kursu” başlatıyor. Hatay BŞB’den etkinlikle ilgili şu duyuru yapıldı:
“Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği protokolü çerçevesin-de Antakya HATMEK’te düzenle-yeceğimiz 8-10, 11-14 yaş arası ‘Zeka Oyunları’ kursumuzun kayıtları başlıyor. Ayrıntılı bilgi için iletişim numaramızı arayabilirsiniz, 0-326-214 07 82.”

Bir kamyon dolusu
Adana’da bir kamyonda Afganistan ve Pakistan uyruklu 61 kaçak göçmen ele geçirildi. Mülteciler, sınır dışı edilmek üzere İl Göç İdaresi’ne gönderildi. Gözaltına alınan sürücü ve yanındaki kişi ise sorgulanmaya götürüldü.

Sınırda inceleme
Suriye’nin kuzeyinde Güvenli Bölge oluşturulmasına yönelik çalışmalar kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetleri ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları, Suriye sınırının sıfır noktasında incelemelerde bulundu. Aralarında mayın arama aracının da bulunduğu zırhlı araçlarla hareket eden her iki askeri ekip, sınır hattını inceledi.

161 Okula Müdür Aranıyor
Antakya’da 25, Defne’de 3, İl genelinde toplam 161 Okulun Müdürü değişecek.
Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ilimiz genelinde toplam 161 okula müdür ataması için takvimi uygulamaya koyuyor. Milli Eğitim Müdürlüğü kurum internet sitesinde, bu kapsamda, müdür ve müdür yardımcısı olmayan okulların isimleri yayınlandı. 2019 yılı eğitim kurumlarına ilk defa yönetici görevlendirilecekler için, müdürlüğü boş bulunan okullar olarak; Antakya’da 25, Defne ilçesinde ise 3 okul bulunuyor. Defne ilçesinde müdürü değişecek okullar; Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi, M.Şerif Cemali Anaokulu ve Harbiye Anaokulu olarak sıralanırken, Antak-ya ilçesinde ise 25 okula müdür ataması yapılacak.
Müdür ataması yapılacak olan Antakya’daki 25 okul şöyle sıralanıyor:
Abdi İpekçi Ortaokulu, Antakya Mehmet Akif Ersoy İlkokulu, Antakya Ortaokulu, Antakya Saraycık İlkokulu, Antakya Saraycık Ortaokulu, Apaydın İlkokulu, Avsuyu Anaokulu, Habib-i Neccar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Hatay Bilim Ve Sanat Merkezi, Hatay İlkokulu, Hatay Ortaokulu, Hatay Saadet Yusuf Mıstıkoğlu Çok Programlı Anadolu Lisesi, Narlıca Anaokulu, Narlıca İmam Hatip Ortaokulu, Ovakent Anaokulu, Sabiha Gökçen Anaokulu, Saçaklı İlkokulu, Saraycık Özel, Eğitim Anaokulu, Serinyol Anaokulu, Serinyol Atatürk Ortaokulu, Şehit Gülşah Güler Anaokulu, Şehit Polis Memuru Erman Tosun Anaokulu, Şehit Ahmet Benli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Tanışma İmam Hatip Ortaokulu, TOKİ Şehit Mustafa Dolumay Anaokulu, Yaylacık Defne Rotary Ortaokulu, Akçalı Naci Uyar Ortaokulu.

Önemli veri
16 Eylül Pazartesi: 10:00/İşsizlik Oranı/Haziran/Önceki: % 12.8

MKÜ’de “İşyeri Sağlığı Eğitimi”
11 ve 18 Eylül’de
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ), personele işyeri sağlığı eğitimi seminerleri veriliyor. Edinilen bilgiye göre, işyeri sağlığı eğitimleri 11 ile 13 Eylül tarihlerinde yapılıyor.
Eğitimle ilgili personel hitaben şu duyuru yapıldı:
“6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında, üniversitemizde görev yapmakta olan tüm idari ve akademik kadro personeline, aşağıda belirtilen tarihlerde Atatürk Konferans Salonu’nda, Öğr. Gör. Hatice Kar ve Öğr. Gör. Turan Şahmaran tarafından ‘2019 yılı İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri’ verilecektir. Birim işleri aksatılmamak şartıyla, eğitimler zorunludur. İdari Personel için eğitim 11 Eylül 2019 Çarşamba saat 13.30’da, Akademik Personel için eğitim18 Eylül 2019 Çarşamba saat 13.30’da.”

YKS tercihinde son gün
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’nca (ÖSYM), Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2019-YKS) ek yerleştirme tercihlerinin bugün sona ereceği uyarısında bulunuldu. YKS ek tercihleri, 11 Eylül Çarşamba günü sona erecek. Tercihler, “https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden bireysel olarak yapılabiliyor.

MKÜ’lü Kaçal’ın acılı günü
Ablası Vefat Etti
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde görev yapan Hüseyin Kaçal, kardeş acısı yaşadı. Kaçal’ın abası vefat etti. Merhumenin cenazesi dün saat 10.00’da Antakya-Serinyol Mahallesi mezarlığında toprağa verildi.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Yılsonunda…
Ömrünü tamamlamış araçların ekonomiye kazandırılması amacıyla 2018 yılında başlatılan ÖTV indiriminden faydalanmak isteyenler için başvurular 31 Aralık’ta sona erecek.

Rekor başvuru
Adalet Bakanlığı’nca 24 Kasım’da gerçekleştirilecek ve başarılı olan 5 bin kişinin görevlendirileceği arabuluculuk sınavına 29 bin 616 kişi müracaatta bulundu.

Hatay’da burada
“Milli Teknoloji Hamlesi” kapsamında ikincisi düzenlenecek İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde (TEKNOFEST) bu yıl buluşlar da “görücüye” çıkacak. Hatay’da, katılımcı üniversiteleri bazında Festival’de olacak.

MEB’den düzenleme
Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) özel okulların öğrenci kayıt sözleşmesinde yapılan güncellemeyle, velilerden istenen “kırtasiye”, “kitap”, “kıyafet”, “servis” gibi ücret kalemlerinin de sözleşmede yer alması sağlandı.

Yeşilçam’da kayıp Bir yıldız daha kaydı
Yeşilçam filmlerinde oynadığı yardımcı erkek oyuncu rolleriyle tanınan Süleyman Turan, 83 yaşında vefat etti. Alınan bilgiye göre, sanatçı, Kadıköy’deki evinde sabah saatlerinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Erdoğan’ın ziyareti
“Popüler” yaptı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Muğla’nın Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti’ni ziyaretinin ardından ören yerine ilgi arttı. Duruma işaret edenler, benzer bir ziyaretin Hatay nadasa yatırılmış turizmi için de bir seçenek olabileceğini ifade ediyor!

Yılmaz’dan “muharrem Ayı” Mesajı
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Muharrem ayı ve Aşure Günü münasebetiyle bir mesaj yayınladı.
Başkan Yılmaz’ın mesajı şöyle:
“Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’de kıymet verilen dört aydan birisi olan ve Peygamber Efendimizin (S.A.V) Şehrullahi’l-Muharrem yani Allah’ın ayı olarak ifade buyurduğu Muharrem, ilahi bereket, feyz ve keremin bollaştığı bir aydır.
Ayrıca tarih boyunca peygamberlerle ilgili birçok kurtuluş mucizelerinin yaşanmasına sebep oluşundan dolayı, Muharrem ayı, diğer dinlerde de kutsal ay olarak kabul edilmektedir. Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer aldığı bir aydır.
Muharrem ayı, müstesna günlerden biri olan Aşure Günü’nü de barındırır. Aşure, Muharrem ayının onuncu günüdür. Aşure Günü’nde, insanlık ve İslam tarihi açısından önem taşıyan önemli olaylar meydana gelmiştir.
Aşure günü, birlik, beraberlik ve bereketin timsali olan ve içerisinde birçok manayı taşıyan önemli bir gündür. Muharrem ayı ve Aşure Günü; dini, sosyal ve tarihi önemi haiz olaylara sahne olmuştur.
Muharrem ayının ve Aşure Günü’nün birlik, beraberlik, barış ve kardeşliğe vesile olmasını diler, Cenabı Allah’tan, bu kutlu zaman dilimini en verimli şekilde değerlendirmeyi nasip etmesini niyaz ederim.”

Kadın Öğretmene
Anayasa desteği
Milli Eğitim Bakanlığı ve yerel mahkemeler; kocası tarafından darp edilen, bıçaklanan ve tehdit edilen öğretmenin can güvenliği sebebiyle görev yerinin değiştirilmesi için yaptığı başvuruları reddetti. Anayasa Mahkemesi ise “kişinin maddi ve manevi varlığını koruma hakkının ihlal edildiğine” hükmederek ihlalin kaldırılması için yeniden yargılama yapılmasına ve 10 bin TL tazminat ödenmesine karar verdi.

Bakanlık denetimi
İçişleri Bakanlığı’nın okul servis araçlarına yönelik denetimlerinde, aranan 946 şahıs yakalandı, 346 araç trafikten men edildi.

FETÖ Operasyonu
FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişiminde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast amacıyla Marmaris’e giden MAK timine mühimmat verdiği gerekçesiyle aranan eski astsubay A.Ö. Eskişehir’de yakalandı.

Evlenmek isteyenler
Bu karar size geldi!
Gelinlik giyme hayali yıkılan genç kızlar için Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’ndan önemli bir karar geldi. Kurul; geline söz verip de düğün yapmayan damadı kusurlu buldu. Düğün merasiminin tarifini de yapan Yüksek Mahkeme, düğün yapmamayı boşanma sebebi saydı. Emsal kararla, düğün yapmamak, evliliği temelinden sarsan kusur olarak kabul edilecek.

Okul için uyku!
Türk Uyku Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sinan Yetkin, “Yaz tatili boyunca uyku düzenleri bozulan öğrencilerin, okul dönemine yeniden adapte olabilmeleri için uyku disiplini önemli” dedi.

Yılsonu dolar
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Beklenti Anketi’ne göre, yılsonu TÜFE beklentisi yüzde 13,96’ya geriledi. Katılımcıların yılsonu dolar/TL beklentisi ise5,9002’den 5,9954’e yükseldi.

Teşvikler İmalat’a
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yılın ilk yarısında verilen yatırım teşvik belgelerinde imalat sektörü öne çıktı. Bu sektörde ocak-haziran döneminde toplam sabit yatırım tutarı 28 milyar 741 milyon lirayı bulan bin 467 projeye teşvik sağlandı.

Son 3 ay önemli
Türk Alman Jinekoloji Eğitim, Araştırma ve Hizmet Vakfı (TAJEV) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Cem Demirel, ‘Son üç ayda görülen kanamalar hem anne adayı hem de bebeğin hayatını tehdit etmektedir’ dedi.

Bakan ziyareti
Acılı Müdür’e
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Niğde’de geçirdiği trafik kazasında yaralanan Hatay Emniyet Müdürü Kamil Karabörk ile 2 kızı ve damadını, tedavi gördükleri hastanede ziyaret etti.

ÖSYM’den uyarı
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’nca (ÖSYM), Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2019-YKS) ek yerleştirme tercihlerinin yarın sona ereceği uyarısında bulunuldu. ÖSYM’nin Twitter hesabından 2019-YKS adaylarının ek yerleştirme tercih süreçlerine yönelik hatırlatma yapıldı.

4 saniyede bir kişi
Sağlık Bakan Yardımcısı Emine Alp Meşe, dünyada her yıl yaklaşık 30 milyon kişide sepsis geliştiğini ve yaklaşık 9 milyon kişinin hayatını sepsis nedeniyle kaybettiğini belirtti.

Gündem Suriye
ABD Merkez Komutanlığı’ndan (CENTCOM) ve ABD Avrupa Kuvvetleri’nden (EUCOM), Orgeneral Thomas Bergeson ile Ağustos ayında Türkiye’de bulunan Korgeneral Stephen Twitty, Kuzeydoğu Suriye’deki güvenli bölge uygulamasına ilişkin kilit konuları tartışmak üzere bu hafta başlarında Genelkurmay ile Ankara’da bir araya gelecekler.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ