Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 14.09.2019
  • 1.083 kez okundu

ODAHA Enstitüsü etkinliği bugün:
Antakya’nın Yerleşme Tarihi
Antakya’da faaliyet gösteren ve Dr. Selim Matkap’ın başkanlığını üstlendiği Ortadoğu Arap Halkları Araştırma Ensti-tüsü etkinliği bir konferans düzenleniyor.Akademisyen Saadet Tuğçe Tezer’in “Antakya’nın yerleşme tarihinin ölçek, mekan zaman bağlamında yeniden okunması” konulu konferansı Antakya-Tabipler Odası bahçesinde düzenleniyor. Bugünkü sunumun herkese açık olduğu ve saat 18.00’de başlayacağı duyuruldu.

Yayman’dan Teşekkür
Tahtaköprü Barajı için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür eden Ak Parti Hatay Vekili Hüseyin Yayman, “Türkiye’nin en önemli sulama projelerin-den biri olan Tahtaköprü Barajımızda çalışmaları takip ettik. İnsan üstü bir çalışma devam ediyor. İnşallah sene bitmeden Barajımız su tutmaya başlayacak. Amik Ovasına can verecek Barajımız için Cumhurbaşkanımıza teşekkür ederiz” dedi.

Mizahi Eleştiri!
İsteğimiz Opera Salonu, Müze, Hastane Değil, Yollardaki Çukurların Kapatılması
Antakya ile Defne ilçesindeki çukurlu yollar sabırları zorlarken, kimileri ise artık mizahi eleştiriler yaparak sesini duyurmaya çalışıyor. Bir okurumuzun bu konudaki dikkat çekici mizahi yorumu şöyle:
“Antakya’da, Defne’de caddelerimiz, sokaklarımız çukurlarla dolu. O kadar çukurlu ki, Defne’ye öyle opera salonu, müze, hastane gibi bir beklentimiz yok! Asfalt da istemiyoruz. Çukurları kapatsınlar, çöpleri toplasınlar yeter.”

YRP Hatay İl Kongresi
Yarın…
Merhum Necmettin Erbakan’ın oğlu Dr.Muhammet Fatih Erbakan’ın genel başkanı olduğu Yeniden Refah Partisi, Hatay’da kongre yapıyor. Yeniden Refah Partisi Hatay İl Kongresi, 15 Eylül Pazar günü (yarın) Antakya’da Öğretmen Evi’nde yapılıyor. Halen Yusuf Metin’in İl Başkanı olduğu Yeniden Refah Partisi’nin İl Kongresi 15.30’da yapılacak ve yeni yönetim belirlenecek.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizdeki yarınki kesinti programı şöyle:
Arsuz İlçesi Arpaçiftlik Mahallesi Mesut Taner, Çiftlik ve Atatürk Sokaklara 09:30-17:30 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Ocaklı Mahallesi, Yıldızeli, Şan, Çam ve Çınarlı Sokaklar ile Yeşil Mahalle, Yeni, Özgür, 100.Yıl, Esen ve Kanal Altı Sokaklara 09:00-12:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Ocaklı Mahallesi, Türkoğlu, Yavuz Selim, Ataytür, Can, Erenler, Gazi Osman Paşa, Gonca, Kiremit Ocağı, 320 nolu, Filiz, 316 nolu, Evin, Hafız Ahmet Aksoy, 315 nolu, 312 nolu, 313 nolu, Duygu, Karaali ve 325 nolu Sokaklara 09:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Hürriyet Mahallesi Namık Kemal Sokak, Kurtuluş Mahallesi İsmet İnönü, Şehit Oğuz Yener, 34, Ş.Mustafa Mercanoğlu, 69, 69/1, 69/2, Şehit P.Astsb. Çvş. Alparslan Koca, Mithat Paşa, Namık Kemal, Ziya Gökalp, 65, 68, 70 ve 73 Sokaklar ile Savaş Mahallesi Namık Kemal Sokağa 10:00-17:00 saatleri arası,
Payas İlçesi Karbeyaz Mahallesi Eda, Güzel, Kanal, Sercan, Sıtkı Aydın, Tepebaşı, Vişne, Yaprak, Yavuzer, Taşlı ve Hasan Yıldırım Sokaklara 13:00-17:00 saatleri arasında AG-Hizmet Alım alışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

YÖKDİL’e başvurular
Adaylar, başvurularını, elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” adresinden yapabilecek.

İŞKUR Tablosu
İŞKUR, işsizlerin mesleki niteliğini geliştirme kapsamında Ocak-Ağustos döneminde düzenlediği kurs ve eğitim programlarıyla 379 binden fazla kişiye eğitim verdi.

Antakya Belediyesi hizmeti sadece bayanlara:
Ücretsiz İngilizce Kursu
Antakya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde, bayanlara yönelik ücretsiz pratik İngilizce konuşma kursu açılıyor. Antakya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, bayanların yoğun isteği doğrultusunda hayata geçirilen Pratik İngilizce Konuşma Kursu’nun 30 Eylül’de başlayacağı belirtildi. Açıklamada, kurs kayıt tarihlerinin 16 Eylül Pazartesi günü başlayacağı ve 27 Eylül tarihine kadar süreceği kaydedildi.
Antakya Belediyesi’nin sadece bayanlara yönelik pratik İngilizce kursuna başvurmak isteyenlerin, Bağrıyanık Mahallesi Askeri Kışla karşısında bulunan Eğitim ve Okuma Salonu’na şahsen başvurabilecekleri ya da 0326 213 03 04 numaralı telefondan bilgi alabilecekleri belirtildi.

Bugün “İlk Yardım Günü”
Bugün, tüm dünyada “İlk Yardım Günü” olarak kutlanıyor. Günün kutlamalarına, Kızılay Şubelerinin öncülük etmesi ve illerde anıtlara çelenk takdimi ile günün amacına uygun etkinlikler düzenlenmesi bekleniyor.

Engelliler yararına etkinlik bugün
Hirai Zerdüş Konseri
Antakya Engelliler ve Gönüllüler Derneği girişimi ile yarın ilimizde bir konser veriliyor. Konser, yarın Defne ilçesi Sümerler Mahallesi açık hava tiyatrosunda saat 20.00’de başlıyor. Sanatçı Hırai Zerdüş, bugün 20.00’deki konserde sahne alıp türkülerini seslendirecek.

Hasat başladı
Türkiye’nin tarımsal üretim merkezlerinden Çukurova’da, 450 bin dekarda ekilen ve hasadına başlanan pamukta 250 bin- 270 bin tonluk üretim bekleniyor.

İstifa etti!
AK Parti’de kesin ihraç talebiyle Merkez Disiplin Kuruluna sevk edilen eski başbakan Ahmet Davutoğlu, parti üyeliğinden istifa etti.

Konut kredisinde
Faiz oranı düştü
Türkiye İş Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, banka, konut alımlarının finansmanı amacıyla kullanılacak kredilerde 120 ay vadeye kadar yüzde 1,17 faiz oranı uygulayacak.

KOBİ’lere iyi haber
Türk Eximbank’tan yapılan açıklamada, ihracatçı KOBİ’lere ve yüksek teknolojili ürün ihracatı yapan firmalara yönelik olarak kullandırılan 1 yıl vadeli TL kredilerin faiz oranının, yaklaşık 1 puan indirimle, yüzde 10,65’e düşürüldüğü belirtildi.

Öğrenciye imkan
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından üniversite öğrencilerini iş hayatına alıştırmak için başlatılan Sosyal Çalışma Programı kapsamında kamuda çalışma imkanı sunulan üniversite öğrencileri, hem okudukları bölümleri tanıyor hem de okul harçlıklarını kazanıyor.

Faiz çağrısı
Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel, “Perakende sektörü olarak Merkez Bankasının faiz indirimine paralel olarak en kısa zamanda kredi kartı erken ödeme faiz oranlarına da en az 7 puan indirim bekliyoruz” dedi.

DGS kayıtları sona erdi
Üniversitelerde DGS olarak bilin dikey geçiş sınavına katılım için başvurular sona erdi. DGS kayıtları, 9-13 Eylül tarihleri arasında, ilgili fakültelere şahsen yapıldı ve dün itibariyle de tamamlandı. Hatay MKÜ’den yapılan duyuruda ayrıca; Ön Lisans Diploması, Transkript, Ders İçeriği, Kimlik Fotokopisi, ÖSYM Sonuç Belgesi ile yapılan başvuru kapsamında Hatay Sağlık Yüksekokulu, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na yerleşen öğrencilerin, tam teşekküllü devlet hastanesinden veya üniversite hastanelerinden heyet raporu almaları gerektiği de hatırlatıldı.

Ayşegül Karabeyoğlu vefat etti
Dörtyollu Diş Hekimi Faruk Karabeyoğlu, eş acısı yaşadı. Faruk Karabeyoğlu’nun eşi Ayşegül Karabeyoğlu vefat etti.
ANTAKYA, merhumeye Allah’tan rahmet, kederli Ailesi ve sevenlerine başsağlığı diler.

Koyunoğlu’nda 2 Kaza
Samandağ ilçesine bağlı Koyunoğlu Mahallesi’nde aynı gün içinde iki kaza yaşandı. İlk kazada, diğer sütunlarımızda yer aldığı gibi, bir otomobilin çarpmasıyla Z.B. adlı bir kadın ağır yaralanırken, diğer kaza ise bir otomobil ile kamyonetin çarpışması sonucu meydana geldi. Kazada 1 kişi yaralandı. Edinilen bilgiye göre, kaza, Samandağ-Antakya karayolu üzerinde bulunan Koyunoğlu Mahallesi’nde meydana geldi. Sürücülerinin isimleri belirlenemeyen 26 RD 999 plakalı otomobil ve 31 RU 998 plakalı kamyonet, kaza yaptı. İddiaya göre, sağ şeritten karşı yola geçmeye çalışan 31 RU 998 plakalı kamyonet, sol şeritte seyir halinde olan 26 RD 999 plakalı otomobile çarptı. Kazada 1 kişi hafif yaralandı. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Cari işlemler
Fazla verdi
Türkiye’nin cari işlemler fazlası, Temmuz’da 1 milyar 158 milyon dolar düzeyinde gerçekleşirken, 12 aylık cari işlemler hesabı ise 4 milyar 445 milyon dolar fazla verdi.

Bu yılın teması
İlk yardımda farkındalık oluşturmak amacıyla kutlanan “Dünya İlk Yardım Günü”nde, bu yıl, “Ayrımcılık ve Dışlanma Yapmadan Herkes için İlk Yardım” teması anlatılacak.

Yine Adayım!
CHP’nin 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimi için aday gösterdiği Muharrem İnce bir sonraki seçimlere yeniden aday olacağını açıkladı.

Kadın Esnaf sayısı
Esnaf ve sanatkârlar içindeki kadın esnaf sayısının artmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ülke genelinde faaliyet gösteren 1 milyon 779 bin 960 esnaf ve sanatkârımızın 293 bin 161’i kadınlardan oluşuyor. 2019’un başından bu yana 8 ayda kadın esnaf ve sanatkârlarımızın sayısı 7 bin 349 arttı” dedi.

165 gözaltı kararı
2012 Kaymakamlık sınavı sorularının FETÖ mensuplarınca sızdırılması soruşturması kapsamında, 45 ilde 165 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Dünyanın en iyisi
Türkiye’den çıktı
Kanada’nın Montreal kentinde 8-12 Eylül tarihleri arasında yapılan 46. Dünya Arıcılık Kongresi’nde Eğriça-yır Balı, “Dünyanın En İyi Balı” ödülüne layık görüldü.

Beklenen tahliyeler
Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin, 7 Cumhuriyet Gazetesi yazarının cezalarının infazının durdurulması ve salıverilmelerinin istenmesi kararı üzerine, 5 kişi (Önder Çelik, Güray Tekinöz, Hacı Musa Kart, Hakan Karasinir ve Mustafa Kemal Güngör), Kandıra Cezaevinden tahliye edildi.

Rezerv arttı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri, geçen hafta 347 milyon dolar artarak 101 milyar 852 milyon dolar oldu.

Mevduatlar geriledi
Bankacılık sektörünün toplam mevduatı, geçen hafta 18 milyar 100 milyon 353 bin lira azalarak 2 trilyon 399 milyar 754 milyon 342 bin liraya düştü.

Binlercesi yolda
Geri dönüyorlar
Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen Suriyelilerin, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla terör örgütlerinden temizlenen bölgelere dönüşü sürüyor.
Türkiye’nin farklı illerinde yaşayan, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu bir grup Suriyeli, “Gönüllü Geri Dönüş Programı” kapsamında, Öncüpınar Konaklama Tesisleri Göç İdaresi Müdürlüğü bürosundaki işlemlerinin ardından minibüslere bindirildi. Suriyeliler, Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla terör örgütleri YPG/PKK ve DEAŞ’tan temizlenen bölgelere gitti.
Suriye uyruklu Eymen Hamza, yaptığı açıklamada, 4 yıl önce ülkesini terk ederek Türkiye’ye geldiğini söyledi. Türkiye’de kaldığı süre içinde kendilerine yardımcı olunduğunu ifade eden Hamza, “Allah Türk yetkililer ve halkından razı olsun bizi çok iyi ağırladılar. Artık evimize vatanımıza dönme zamanı geldi.” diye konuştu. Son bir ayda 3 bin Suriyelinin ülkesine döndüğü öğrenildi. “Gönüllü Geri Dönüş Programı” kapsamında 2015’ten bu yana yaklaşık 350 bin Suriyeli ülkesine gitti.

TOKİ kampanyası
TOKİ tarafından borcunu erken ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve iş yeri alıcılarına yönelik ikinci indirim kampanyası 23 Eylül’de başlayacak.

Yolu geçmek isteyen kadına otomobil çarptı …
Samandağ ilçesinde önceki gün, meydana gelen kazada, yolun karşısına geçmek isteyen bir kadın, otomobil çarpması sonucu ağır yaralandı.
Alınan bilgiye göre, Samandağ- Antakya karayolu üzerinde bulunan Koyunoğlu Mahallesi’nde yolun karşısına geçmek isteyen Z.B. isimli kadına hızla gelen 31 GV 082 plakalı otomobil çarptı. Çarpmanın etkisiyle ağır yaralanan Z.B., olay yerine gelen ambulans ile Samandağ Devlet Hastanesi ‘ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

FETÖ Davası
FETÖ’nün KOSGEB yapılanması davasında 20 sanık, 6 yıl 3 ay ile 8 yıl 9 ay arasında değişen sürelerde hapis cezasına çarptırıldı. Eski KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan’a FETÖ üyeliğinden 8 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

MEB güncellemesi
Okullarda uygulanacak belirli gün ve haftalar çizelgesine; “Dünya Afet Azaltma Günü”, “Mevlana Haftası”, “Dünya Madenciler Günü” ve “Mehmet Akif Ersoy’u Anma Haftası” da eklendi.

Fiyattaki artış
Hatay’ı etkiler mi?
Cumhuriyet’ten Gamze Bal’ın haberine göre, maliyetlerindeki artışa dayanamayıp işletmelerini bir bir kapatmaya başlayan fırıncılar, bunun önüne geçilebilmesi için ekmekteki zam talebini yineledi. Fırıncılar, gelecek ay 250 gram ekmeğin 1.75 TL’ye çıkmasını talep edecek.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ