Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,41 / Satış: 8,44
€ EURO → Alış: 10,00 / Satış: 10,04

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 16.09.2019
  • 1.438 kez okundu

MKÜ’ye Akademisyen alımı :
32 Kişi Ön Elemeyi Geçti
Mülakat Yarın…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’ne (MKÜ) 26 Ağustos tarihli Öğretim Elemanı Alım ile ilgili ön değerlendirme sonuçları belli oldu. Hatay MKÜ Rektörlüğü duyurusunda, ön elemeyi kazanarak yarınki mülakata girmeye hak kazanan öğrencilerin isimleri yayınlandı.
Ön elemeyi geçen ve yarınki mülakata girecek olan Araştırma Görevlisi ya da Öğretim Görevlisi adayları şunlar:
İKTİSADİ İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ:
Satuk Buğra Özel, Kıvanç Demirci, Umut Seren Yarım, Seçkin Büyücek, Pınar Kılıç, Nuran Pir, Egemen Karakoyun, M.Miraç Aslan.
İLAHİYAT FAKÜLTESİ:
Abdullah Taşbası, Ahsen Yılmaz, Zeynep Demirtaş, Abdulmuttalip Demiraş, Halil Furkan Çalışkan, Ferhat Kanderen, F.Zehra Mısır.
FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ:
Merve Olukman Şahin, Beim inan, Sevgi Ateş, Ramazan Oğur, Yetkim Sezeroğlu.
HATAY SAĞLIK HİZMET MYO:
Gül Kıran, Narin Küçük, Ayşegül Kömür, Selma Dikmenkalı.
SAĞLIK BAKIM HİZMET:
Ayşegül Kılıçlı, Handan Altunkan, Hacer Kabakoğlu, Sevgi Demir.

EXPO İhalesi 30 Eylül’de
Hatay Büyükşehir Belediyesi, EXPO 2021 İskenderun bölümü ile ilgili proje yapımını ihaleye çıkardı. İhale, bu ayın sonunda yapılıyor. Edinilen bilgiye göre, Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından; içinde otel, festival alanı, yürüyüş alanları, katlı tarım bölümleri, konser ve tiyatro alanı, ayrıca 18 ülkenin botanik bitkilerinin yer alacağı, 100 dönümü aşkın İskenderun EXPO Projesi’nin yapım ihalesi 30 Eylül’de yapılıyor.

Samandağ’da hortum korkuttu
Samandağ ilçesinde denizde oluşan hortum, bir süre sonra kayboldu.
Samandağ’da aniden hava sıcaklığının düşmesiyle çıkan rüzgar kısa süre sonra hortuma dönüştü. Bölgede çıkan hortum korkulu anlar yaşattı. Kapısuyu Mahallesi sakinleri tarafından
cep telefonu ile görüntülenen hortum, bir süre sonra kendiliğinden kayboldu.

MKÜ’ye Yabancı Öğrenci Alımı
Başvuru Bugün Son
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) lisans/önlisans programlarında boş kalan 2019-2020 Eğitim Öğretim yılı uluslararası öğrenci kontenjanları için devam eden tercihlerle ilgili süreç bugün tamamlanıyor.
MKÜ’den yapılan açıklamada, uluslararası öğrenci alımına yönelik tercih işlemlerinin bugün sona ereceği kaydedildi.
MKÜ duyurusunda ayrıca, başvuruların, 2019-YÖS Sınavı sonuçlarına göre alınmakta olduğu hatırlatılarak, 2019-YÖS Sınavı sonucuna sahip olamayan adayların başvurularının kabul edilmeyeceği kaydedildi.
Bu arada, MKÜ’ye uluslararası öğrenci alımında, asil olarak yerleşen adayların kayıtları 23-24 Eylül tarihlerinde şahsen alınacak.

Erol Bilecik MTAL kantini kiralanacak
İHALE YARIN…
Antakya’daki mesleki eğitim kurumlarından Erol Bilecik Motorlu Teknik Meslek Anadolu Lisesi’nin kantini kiralanacak. Kantin kiralama ihalesi yarın yapılıyor. 1150 öğrencinin devam ettiği okul kantini için yıllık 80.000 TL kira isteniyor. İhale, yarın Antakya İlçe Müdürlüğü’nde saat 14.00’te yapılıyor.

OGM’ye 5000 Personel Alımı
Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM) yapacağı yaklaşık 5 bin personel alımı için başvuru süreci başladı. Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre, OGM’ye alınacak personelden 1146’sı, mülakat ve uygulama sınavı yapılmadan, KPSS puan sıralaması esas alınarak ve adayların mezuniyet durumlarına göre tercih ettiği pozisyon için en yüksek puan alan adaydan başlayarak yerleştirilecek. Bu kategoride alımı yapılacak sözleşmeli personel listesinde;
10 orman endüstri mühendisi,
7 bilgisayar mühendisi,
9 makine mühendisi,
5 Elektronik Mühendisi,
12 İnşaat Mühendisi,
7 Yazılım Mühendisi,
65 Avukat, 11 Biyolog,
11 Laborant, 1 Tekniker, 708 Büro Personeli,
200 ön lisans mezunu destek personeli ve
100 ortaöğretim mezunu destek personeli bulunuyor.
13 Eylül Cuma günü başlayan başvuru süresi, 23 Eylül’de sona erecek. Diğer yandan, bin 150 sözleşmeli Orman Mühendisi, 2 bin 700 sözleşmeli Orman Muhafaza Memuru olmak üzere, toplam 3 bin 850 personelin alımı da “KPSS Puanı ve Uygulamalı Sınav” usulüyle yapılacak.

Ahilik Haftası
Bugün Başlıyor
Hatay’da “Ahilik ve Kültür Haftası” kutlamaları bugün başlıyor. Hafta, 16-22 Eylül tarihlerinde kutlanacak.
Programda, bugün saat 09.00’da Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu, ardından Valilik ziyareti bulunuyor.
Programın saat 10.00’dan sonraki bölümü ise Antakya Kurşunlu Han’da gerçekleşecek. Buradaki törende AHİ’liğin önemi anlatılırken, AHİ Ödülleri dağıtımı da yapılacak.
Hafta içinde kentin en eski esnaflarına yönelik ziyaretlerin de gerçekleştirileceği bildirilirken, etkinlikler, il genelinde ilçelerde de gerçekleştirilecek. Bu arada, hafta içinde Antakya Asri Mezarlığı’nda, vefat eden esnaf ve sanatkarların mezarları da ziyaret edilecek.
-Ahilik Nedir?-
Anadolu halkının ekonomik vе kültürel yaşamında önemli bir boyut oluşturan Ahilik; dürüstlüğün, sеvginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin vе dayanışmanın sanat ilе birlеşimidir. Bu anlamda Ahiliğin; işçinin, çalışanın, ürеtеnin, namuslu kazancın, namuslu ticarеtin vе adalеtli yönеtimin simgеsi olduğu söylеnebilir.

CHP’den suçlama:
Amaç dışı kullanım
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba tarafından hazırlanan İşsizlik Sigorta Fonu Raporu’nda, “fonun, amaç dışı kullanılmaya devam ettiği” ileri sürüldü.

Firari hükümlü yakalandı
İskenderun ilçesinde, yaralama suçundan 6 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan firari hükümlü yakalandı. İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Amirliği ekipleri, cezaevi firarisi O.G’nin Gültepe Mahallesi’nde bir evde saklandığını tespit ederek operasyon düzenledi. Operasyonda O.G. gözaltına alınırken, adreste yapılan aramada çalıntı motosiklet, tüfek ve tabanca ile 16 fişek ele geçirildi. İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen O.G, daha sonra cezaevine gönderildi.

64 düzensiz göçmen yakalandı
Altınözü ilçesinde, sınırı yasa dışı yollarla geçtiği belirlenen 64 düzensiz göçmen yakalandı. Suriye sınırında görev yapan hudut birlikleri, Altınözü ilçesi kırsalında şüpheli bir grubu durdurdu.
Sınırı yasa dışı yollarla geçtikleri belirlenen Suriye uyruklu 64 düzensiz göçmen, jandarmaya teslim edildi.

‘Okul Gıdası’ logosu
Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumların bünyesindeki gıda işletmelerinde satışa sunulacak hazır ambalajlı gıdalarda “Okul Gıdası” logosunun kullanımına ilişkin süre bir yıl ertelendi.

Acının mesaisi…
Pul Biber oluyor
Gaziantep’in İslahiye ilçesinde tarlalardan toplanarak işleme tesislerine getirilen kırmızı biberler, işçilerin acılı elleri ile güneşin kavurucu sıcağından geçtikten sonra yemeklerin vazgeçilmezi pul bibere dönüşüyor.

Yüzde 30 artırdı
Tüketici teknolojisi ürünleri pazar büyüklüğü, yüzde 2,5’lik artışla 15,9 milyar lira ciroya ulaşırken, bu artışta ÖTV indirimiyle yüzde 30 büyüyen beyaz eşya sektör satışları etkili oldu.

Çiftçi memnun
Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden Çukurova’da, bu sene yaklaşık 700 bin dekarda ekilen ve 800 bin ton ürün beklenen mısır, alım fiyatıyla çiftçinin yüzünü güldürüyor. “Bereketli topraklar” diye adlandırılan Çukurova’da, çiftçilerin mısır hasadı mesaisi devam ediyor.

Bakanlık açıklaması
Tarım ve Orman Bakanlığı’nca, ülke genelinde 24’ü orman, 9’u zirai olmak üzere toplam 33 yangın meydana geldiği bildirildi.

Platform önerisi
Daha güvenilir ve daha çok satış için evde üretim yapanların bir tek platformda toplanma önerisi sunan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Kadınlarımız bu sayede, hem evlerine hem de ekonomiye katkı sağlamaya daha güvenli şekilde devam ederler” dedi.

Hatay’dan İdlib’e
İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı ile Fetih Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nce, iç savaş mağduru siviller için, Suriye’nin İdlib bölgesine 30 araçlık yardım konvoyu gönderildi.

Hakim-Savcı alımı
Adalet Bakanlığı, adli ve idari yargı için bin 300 hakim ve savcı adayı alacak. Başvurular, 31 Ekim-7 Kasım tarihleri arasında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM) internet sitesinden yapılabilecek.

İhracat seferberliği
Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı arasında, “Yurtdışı Pazar Destek Programı” iş birliği imzaları atıldı.

İstihdam sağlayacak
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’nın hayata geçmesinin istihdama da olumlu etki edeceğini belirterek, “Plana göre, 1,5 milyon konut 5 yılda dönüştürülecek, bu da her yıl 300 bin konut yapar. 300 bin konut yapımı da, yaklaşık 100 bin kişinin istihdam kadrosuna katılması demek” dedi.

Canan Karatay’dan
Tereyağ-Zeytinyağı
İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, “Yağın verdiği hakiki enerji uzun süre sizi acıktırmıyor, vücudunuzun ve hücrelerinizin ihtiyacı olan enerjiyi sağlıyor. Hakiki köy zeytinyağı, köy tereyağı kilo aldırmaz” dedi.

Personel alımı
Emniyet teşkilatına kazandırılmak üzere, Polis Amirleri Eğitim Merkezi’ne 2 bin Komiser Yardımcısı ile Polis Meslek Eğitim Merkez-lerine özel harekat branşında 500 kadın polis adayı alınacak.

Erkeklere uyarı!
Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, prostat kanseri-nin, Türkiye’de erkeklerde en sık görülen ikinci kanser türü olduğunu, ancak tarama tetkikleri ile erken tanının mümkün olabileceğini bildirdi.

Bakım kampanyası
Toyota, 16 Eylül-31 Ekim tarihileri arasında geçerli olacak “Sonbahar Servis Günleri Kampanyası” kapsamında Toyota Plaza’lara gelenlere yüzde 30 işçilik ve yüzde 25’e varan yedek parça indirimi sunacak.

KOBİ’lere çağrı
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “KOBİ’lerimize sesleniyorum: 16 Eylül Pazartesi gününden itibaren e-Devlet üzerinden veya KOSGEB’in internet sitesinden Yurtdışı Pazar Destek Programı’na başvuru yapabilirsiniz” dedi.

ÖTV Bizden!
Fiat Professional’dan yapılan açıklamaya göre, Tofaş’ta üretilen ve dünyanın pek çok noktasına ihraç edilen Fiorino ve Doblo’nun Combi versiyonlarında, geçtiğimiz aylarda devreye alınan “ÖTV Bizden Kampanyası” bu ay da devam ediyor.

Herkese Doğal Gaz
Türkiye’nin 81 iline doğal gaz götürülmesinin ardından yürütülen genişleme çalışmaları kapsamında, bu yılın sonuna kadar 550 ilçe ve beldeye doğal gaz ulaştırılacak.

Gündem: Gelecek
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantıda, bölgenin geleceği ile ilgili istişare toplantısı gerçekleştirildi. “Gelecek Geldi” adı altında ikinci toplantıya; Ak Parti Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, İskenderun Belediye Başkanı M. Fatih Tosyalı, İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, iş ve sanayi dünyasının dinamikleri bir araya geldi.

Faizler iniyor
Ziraat Bankası, kurumsal kredi faiz oranlarını, 16 Eylül’den geçerli olmak üzere yıllık yüzde 13-15,5 aralığına kadar düşürdü. VakıfBank da, bireysel ihtiyaç ve konut kredisi faizlerinde üçüncü kez indirime gitti.

Dört Büyükler!
Türk futbolunun lokomotifleri olarak nitelendirilen Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor’un toplam borcu, geçen sezon itibarıyla 10,6 milyar liraya ulaştı.

E-İhale’de değişim
Kamu İhale Kurumunun konuya ilişkin yönetmelik değişiklikleri Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu değişikliklerle, halihazırda yalnızca açık ihale yöntemiyle yapılanlarda kullanılabilen e-ihalenin, tüm usullerde gerçekleştirilebilmesi mümkün hale getirildi.

Hem istifa etti
Hem de suçladı
Son yıllarda AK Parti’nin değer, söylem ve politikalardan uzaklaştığını ileri süren ve partisi AKP’den istifa eden Ahmet Davutoğlu, adaletten kalkınmaya her alanda sorunların baş gösterdiğini iddia etti. Davutoğlu, AK Parti yönetiminin öncelikleri, söylemleri ve politikalarının değiştiğini öne sürdü.

Esnafın talebi…
Geçmiş yıllarda çıkarılan sicil aflarının esnaf ve sanatkarın yarasına merhem olmadığını söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Düşen bu faizlerden esnafımızın da yararlanması sağlanmalı” dedi.

Sanayi üretimi
TÜİK’e göre; takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Temmuz’da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,2 azalırken, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya kıyasla yüzde 4,3 arttı.

Sınır hareketli
Genelkurmay: “Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 653 şahıs, Türkiye’den Suriye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan dört şahıs yakalanmıştır. Yapılan müdahaleler esnasında 2.200 paket sigara, 13.562 g. uyuşturucu ve dört adet cep telefonu ele geçirilmiştir.”

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ