Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,02 / Satış: 8,06
€ EURO → Alış: 9,49 / Satış: 9,52

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 18.09.2019
  • 1.032 kez okundu

Mağaracık Sallandı
Geçtiğimiz hafta sonunda ilimiz Samandağ ilçesinde, Mağaracık merkezli küçük ölçekte bir deprem meydana geldi. 14 Eylül Cumartesi günü saat 17.03’te, yerin 13.2 km derinliğinde 2,3 büyüklükte oluşan deprem, can ya da mal kaybı oluşturmadı.

Motorine Zam!
Akaryakıt türlerinden motorin zamlandı. Motorinin litre fiyatı, dün itibariyle 7 kuruş arttı.

Okullara Temizlik Ve Güvenlik Görevlisi Alınıyor
Başvurular İş-kur’a…
İlimizdeki okullara temizlik ve güvenlik görevlisi alımı yapılıyor. Her ilçe için öngörülen kontenjanlar kadar alım yapılacağı bildirilirken, Defne ilçesi için 50 temizlik ve 10 güvenlik görevlisi alımı yapılacağı, başvurula-rın da 20 Eylül Cuma gününe kadar İŞ-KUR’a yapılabileceği duyuruldu.

ALES 17 Kasım’da
2019 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2019-ALES/3), 17 Kasım 2019 tarihinde uygulanacak. Sınava başvurular dün başladı. Başvurular, 17-25 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacak.

Liselerde bazı derslere Akademisyen
Uygulama Başladı Bile…
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un, liselerde coğrafya, tarih, kimya, biyoloji, teknik resim gibi derslere Akademisyenlerin girebileceğini açıklaması üzerine, bazı liselerde uygulama, yeni eğitim ve öğretim yılı ile başladı. Proje okulu olarak belirlenen bazı illerde akademisyenler bazı derslere girmeye başladı bile.

Açılış bugün
2019-2020 Yükseköğretim Akademik Yılı açılış töreni bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilecek.

İSTE’ye alım
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde yeni açılan “Ekonomi ve Finans Tezli Yüksek Lisans” ve “Ekonomi ve Finans Tezsiz Yüksek Lisans” programlarına, 2019-2020 Akademik yılı Güz döneminde öğrenci alınacak.

Anayasa Mahkemesi
Örnek bir karara imza
Anayasa Mahkemesi (AYM), eski Bakanlar Mehmet Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar hakkındaki yolsuzluk ve rüşvet iddiaları için kurulan meclis araştırma komisyonu haberlerine yayın yasağı getirilmesinin ifade ve basın özgürlüğü ihlali olduğuna hükmetti. AYM yayın yasağının “kanunilik” ölçütünü karşılamadığına karar verirken “kamu gücünü kullanan organların keyfi davranışlarının” önüne geçilmediğine işaret etti. Kararın oy birliğiyle alınması ise dikkat çekti.

Sınır’da hareket
Türkiye’deki çeşitli birliklerden gönderilen iş makinesi ve konteynerlerin yer aldığı konvoy, sınır hattına sevk edildi. İş makinesi ve konteynerlerin sınır birliklerine takviye amaçlı gönderildiği öğrenildi. Öte yandan, sınırdaki birliklere beton mevzi takviyesinin de sürdüğü görüldü.

MİT Tırları
MİT tırlarını durduran bazı FETÖ mensuplarının, örgüt tarafından verilen, başkaları adına kayıtlı, kamuoyunda “patates hat” olarak bilinen “operasyonel hat”ları kullandığı ortaya çıktı.

Ülke genelinde
Emniyet Genel Müdürlüğü’nce, 2019-2020 eğitim öğretim yılının ilk haftasında okul servis araçlarına yönelik denetimlerde 49 bin 717 araç ve sürücü denetlenirken, bin 126 servis sürücüsünün yönetmelikte belirtilen şartlara uymadığı tespit edildi.

TEKNOFEST İstanbul
Türkiye’nin en büyük teknoloji etkinliği TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST İstanbul) başladı. TEKNOFEST İstanbul’un ikincisi, 17-22 Eylül’de Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştiriliyor.

Türkiye’de yaygın
Amerika yasaklıyor
New York Valisi Andrew M. Cuomo, Kamu Sağlığı ve Sağlık Planlama Kurulu’nu toplayarak aromalı elektronik sigara ürünlerinin satışını yasaklamak üzere olağanüstü tedbir kararı alacağını açıkladı.

Faizler rahatlatacak
Merkez Bankası’nın ardından, iş dünyasının bankalardan beklediği faiz indirimleri gelmeye başladı. Bankaların faizleri indirmesiyle birlikte, ertelenen iş ve alışverişlerin yeniden canlanması, bunun da büyümeye yansıması bekleniyor.

Esnafın çağrısı
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Kamu bankalarının yaptığı faiz indirimlerine ek olarak özel bankalarımız da acele edip indirime giderlerse piyasalar daha erken rahatlayacaktır” dedi.

TEKNOFEST başladı
Anadolu Ajansının Global İletişim Ortağı olduğu, Türkiye’nin en büyük teknoloji etkinliği TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapılarını açtı.

Rakam çok yüksek
Türkiye’de, bu yılın 8,5 aylık bölümünde 269 bin 59 düzensiz göçmen yakalandı. Bu rakam, tüm zamanların en yüksek düzensiz göçmen sayısı olarak kayıtlara girdi. Hatay da bu rakamları omuzlayan kentlerden biri.

Gözden geçirilecek
CHP Yönetimi, Parti Meclisi’nde kabul edilen ancak bazı üyelerin “antidemokratik” hükümlerin bulunduğunu savunduğu yönetmelikleri yeniden gözden geçirecek.

Erbaş alımı
İçişleri Bakanlığı Sahil Güvenlik Komutanlığına 5 branşta 240 uzman erbaş alımı yapılacak. Başvurular, 19 Eylül Perşembe günü saat 14.00’te başlayacak ve 30 Eylül Pazartesi günü saat 11.00’de sona erecek. Başvurular, belirtilen tarihlerde sadece “https://www.turkiye.gov.tr/sahil-guvenlik-komutanligi-is-basvurusu” internet adresi üzerinden e-Devlet vasıtasıyla yapılacak.

Açılış bugün
2019-2020 Yükseköğretim Akademik Yılı açılış töreni bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilecek.

58 yıl geçti
Türkiye demokrasisi için unutulmayacak bir kara leke olarak tarih sayfalarına kazınan merhum Başbakan Adnan Menderes’in 17 Eylül 1961’de idam edilmesinin üzerinden 58 yıl geçti.

22 bin ihlal
Emniyet Genel Müdürlüğü’nce, ülke genelinde 14-15 Eylül’de eş zamanlı yapılan radarla hız denetimlerinde 21 bin 788 hız ihlali tespit edildi.

Şehit yakını, Gazi…
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, 19 Eylül’de çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarına 425 Şehit yakını ve Gazinin ataması yapılacak.

MEB’den açıklama
Milli Eğitim Bakanlığı’nca, sosyal medyada paylaşılan, bir sanatçının (Mahmut Tuncer) görseli ve sözlerine yer verilen kitabın okullarda öğrencilere sunulan ders kitabı ve eğitim materyali olmadığı bildirildi.

İnme merkezi
Hayat kurtarıyor
Beyin damarlarında tıkanma ya da kanamaya bağlı ortaya çıkan bazen ölüme bile yol açabilen inme, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, diğer benzer sağlık kuruluşlarına model olarak kurulan merkezde tedavi ediliyor.

Alışveriş haritası
Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 18 ülkede hediye alışverişi tercihleri araştırıldı. Buna göre, Türkiye’de her 6 kişiden 1’i, sevdikleri için hediye almaya 3 ay önceden başlıyor, 10 kişiden 4’ü ise alışverişi son ana bırakıyor.

Tarım ÜFE
Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi, 2019 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,69 artış gösterdi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ