Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,81 / Satış: 7,84
€ EURO → Alış: 9,26 / Satış: 9,30

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 19.09.2019
  • 626 kez okundu

İSTE Rektörlüğüne
Yeniden Dereli…
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Türkay Dereli’yi yeniden atadı. Cumhurbaşkanlığı makamı ataması, dünkü Resmi Gazete’de yayınlandı. Yeniden İSTE Rektörlüğü’ne seçilen Prof. Dr. Türkay Dereli, 8 Eylül tarihinde bu göreve Kurucu Rektör olarak başlamıştı.

Bugün “Gaziler Günü”
Bugün “Gaziler Günü” olarak kutlanıyor.
Gaziler Günü kutlama programı şöyle:
Saat 10.00: Anıt’a çelenk sunumu, saygı duruşu, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Ramiz Bakır’ın konuşması, şiirlerin okunması.
Saat 12.00:Gaziler onuruna Gastronomi Evi’nde yemek.

Benzin Ve Motorine Zam
Akaryakıtta Benzin İle Motorine Yine Zam Geldi. Bezine Zam, Litrede 35 Kuruş Gibi Oldukça Yüksek Oranda Gelirken, Motorine Yapılan Zam İse Litrede 17 Kuruş Oldu.

Tuğçe Kandemir Konseri
29 Eylül’de…
Sanatçı Tuğçe Kandemir, bu ayın sonunda ilimizde bir konser veriyor. Tuğçe Kandemir Hatay Konseri, 29 Eylül Pazar günü Defne ilçesi Sümerler Mahallesi açık hava tiyatrosunda yapılıyor.

Alkollü araç kullanan sürücü sayısında artış
7 Günde 118 Kişi…
Son 7 günde 118 kişinin direksiyon başında alkollü olduğu ortaya çıktı, ehliyetlerine el konuldu. İlimiz Hatay’da, alkollü şekilde motorlu araç kullanan, direksiyon başına geçen sürücü sayısında artış dikkati çekiyor. Resmi bilgilere göre, ilimiz Hatay ili genelinde, ilçelerde ve ilçelar arası yollarda yapılan trafik kontrolleri sırasında, son bir haftalık dönemde toplam 118 kişinin alkolü olarak araç kullandığı ortaya çıktı. Yetkililerden edinilen bilgilere göre, alkollü araç kullandığı tespit edilen 97 araç sürücüsünün sürücü belgesine geçici olarak el konuldu. Bu arada, 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 21 sürücü hakkında da gerekli adli işlem yapıldı.

80 bin kişi
Uyuşturucu satıcılarını tek tuşla ihbar etmeye imkan sağlayan Uyuşturucuyla Mücadele Aplikasyonuna (UYUMA) bir yılda yaklaşık 80 bin kişi kayıt oldu.

Altın rezervi arttı
Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) internet sitesinde yer alan verilere göre, Türkiye’nin, Temmuz ayında 16.42 milyon olan altın rezervi Ağustos’ta 16.49 milyon onsa yükseldi.

Teknofest sürüyor
Türkiye’nin en büyük teknoloji etkinliği TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST İstanbul), misafirlerini ağırlamaya devam ediyor. Hatay da katılımcılar arasında…

Sonuçlar açıklandı
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 1 Eylül’de uygulanan Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı sonuçlarının açıklandığını bildirdi. Adaylar, sınav sonuçlarına T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile erişebilecek.

Bakanlık Tebliği
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının “Öncelikli Ürün Listesi Tebliği”, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğle, Yatırımlara Proje Bazlı Devlet Yardımı Verilmesine İlişkin Karar hükümleri çerçevesinde “Öncelikli Ürün Listesi”nin tespit edilmesi amaçlanıyor.

Dr. Günal, Can Hastanesi’nde
Antakyalı Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Sait Günal, görev yerini değiştirdi. Kulak Burunu Boğaz Uzmanı Dr. Sait Günal, 16 Eylül Salı gününden itibaren, Kırıkhan Can Hastanesi’nde meslek hayatına devam ettiğini duyurdu. Dr. Günal, sosyal medya üzerinden verdiği mesajında, “Siz değerli dostlarımın, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları konusunda ihtiyaç olması halinde, her zaman olduğu gibi hizmetine hazırım. Sevgi ve saygılarımla” dedi.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde; Altınözü, Defne ile Antakya’da yarınki kesinti programı şöyle:
Altınözü İlçesi Fatikli Mahallesine 9:30-16:30 saatleri arası,
Altınözü İlçesi Alakant Mahallesi Alakent Sokak, Büyükburç Mahallesi Büyükburç Sokak, Toprakhisar Mahallesi Toprakhisar ve Karşıyaka Sokaklara 11:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Güzelburç Mahallesi, Fevzi Çakmak, 600 Konut Yapı Koop, Hacı İsmail, E-5 Kara Yolu, Teksöz ve Eski İskenderun Yolu Sokaklara 11:00-18:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Karlısu Mahallesine 13:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Çekmece Mahallesi 104, 117, 167, 166, 168, 208, 217, 200, 210, 209, 196, 199, 201 ve 207. Sokaklara 10:00-11:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Çekmece Mahallesi 152,147,154,151 ile Subaşı Mahallesi İnönü, Aşık Veysel, Atatürk, Bayar ve Mercan Sokaklara 9:30-17:30 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

4806 Araca ceza
Trafiğin Denetlenmesi ve Düzenlenmesine Yönelik Olarak Yürütülen Çalışmalar Kapsamında;İlimiz genelinde trafik ekipleri tarafından 09 – 15 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılan denetim ve kontrollerde; 22.769 araç kontrol edildi.
Kontroller sırasında kusuru tespit edilen 4.806 araç sürücüsüne, trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edildi. Bu arada, 81 motosiklet de çeşitli nedenlerden ötürü de trafikten men edildi.

Çirkin: Türkiye’nin Güvenli Bölge siyaseti doğru…
Hatay eski Milletvekili, halen İYİ Parti Hatay İl Başkanı olan Şefik Çirkin, Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturulması konusundaki siyasetinin doğru olduğunu bildirdi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı bu konuda desteklediklerini bildirdi. Eski kurt siyasetçi, İYİ Parti İl Başkanı Şefik Çirkin’in bu konudaki sosyal medya paylaşımı şöyle:
“ABD, güvenli bölge konusunda Türkiye ile adeta dalga geçmekte, bir devriye bizimle atarken, diğer devriyeyi de PKK-PYD ile atmaktadır. Bu zaten ABD’nin bu günkü tutumu değildir. Bu durumda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD’ye iki hafta süre tanıması tavrı doğrudur ve yanındayız. Ancak henüz bu pazarlıklar yapılmadan, garanti almadan, ABD ile Şanlıurfa’da ortak harekat merkezi kurulması da bir saçmalıktan başka bir şey değildir. Umarız bu hata ilerde başımıza iş açmaz.”

143 kazada 111 yaralı
Hatay’da son bir haftalık süreçte toplam 143 trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda 111 kişi yaralandı. Resmi verilere göre, 143 kazanın 85’i yaralanmalı, 58’i maddi hasarlı oluştu

Uzmanından öneri
Üroloji ve üroonkoloji uzmanı Prof. Dr. Can Öbek, “Güncel öneri, 40 yaştan itibaren erkeklerin bir kan testi olan PSA’yı yaptırmaları ve belirli aralıklarla ürolog kontrolünde olmalarıdır” dedi.

Büyük Kaptana Vefasızlık mı?
Hatayspor’un 50 yıl öncesinde formasını giyen ve kaptanlığını yapan, vefakar ve cefakar futbolculardan Fadıl Ergin, bugünlerde biraz üzüntülü ve biraz da kırgın. Çevresinden edinilen bilgiye göre, Fadıl Ergin’in oturduğu evin tarihi bir yapı olmasına rağmen restore edilmediği iddiası var. Antakya kamuoyunun tanıdığı bir spor adamı, eski kaptan Fadıl Ergin’e yönelik olayla ilgili olarak, şu bilgi ve edğerlendirme yapıldı:
“Büyük Kaptan Fadıl Ergin’e, vefasızlık… Tarihi binalara yapılan restorasyon çalışmalarında, efsane futbolcu, büyük kaptan Fadıl Ergin in tarihi evi restore edilmedi. Spora ve Hatayspor’a devasa katkılar sunan Büyükşehir Belediye Başkanı ve Hatay halkının sevgilisi Sayın Lütfu Savaş Bey’in, bu olaya müdahil olup, büyük Kaptan Fadıl Ergin’in evini restore kapsamına aldırması tüm Hatayspor taraftarlarının beklentisidir.”

29 Ekim’de 29 DOĞTAŞ açılışı
Biri Antakya’da…
Türkiye’nin yerli ve milli mobilya markası Doğtaş Mobilya, 29 Ekim’de açılışa hazırlanıyor. Doğtaş Mobilya Genel Müdürü İlhan Tunçman’ın bu konudaki açıklaması şöyle:
“Yurt içinde 150, yurt dışında 40 mağazaya sahip olan Doğtaş Mobilyanın; Yurt içinde Çorlu, Adıyaman, Cizre, Antakya, Bolu, Düzce, Osmaniye, Samsun-Atakum, Kırklareli, Karabağlar, Nazilli, Gebze, Ankara Siteler, Anamur, İnegöl, Edirne, Antalya-Kumluca… Yurt dışında ise Kenya, Filistin, Güney Afrika, Amerika, Libya, Özbekistan ve İngiltere olmak üzere, 29 Ekim tarihine özel 29 yeni mağaza hizmete açılacak.
Cumhuriyetimize sahip çıkarak, 29 Ekim günü 29 mağaza sloganı ile bir ilke imza atmanın mutluluğunu yaşamayı hedefliyoruz. Her zaman olduğu gibi ülkemizin değerlerini ön planda tuttuğumuz yerli ve milli duygularımız ile yapacağımız bu yeni yatırımların, bizlere ve bayilerimize ayrıca Türkiye ekonomisine hayırlı olmasını temenni ederim.”

Bugün enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde Altınözü, Defne ile Antakya’daki bugünkü kesinti programı şöyle:
Altınözü İlçesi Sarılar Mahallesi Yaprak Sokak, Altınkaya Mahallesi, Belediye, Fatih Sultan Mehmet (Paslıkaya), Cengizhan, Menekşe, Hüseyin Yurtsever Çıkmazı, Yıldırımlar, Pehlivan Çıkmazı Sokakları, Karsu ve Kazancık Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Ekinci Mahallesine 9:30-16:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Orhanlı Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası…

Alzaymır artıyor
Türkiye Alzheimer Derneği Başkanı Prof. Dr. Haşmet Hanağası,”Türkiye’de 800-900 bin civarında demanslı hasta ve bunların üçte ikisinin alzaymır hastası olduğu düşünüyoruz. Şu an 65 yaş üstü nüfusumuz 7 milyonun üzerinde ve bu sayı çok hızlı bir şekilde artıyor” dedi.

FETÖ Operasyonu
Kapatılan Samanyolu Televizyonu’nda yapımcı olarak çalıştıkları dönemde örgüt lehine yayın yaptıkları ve FETÖ üyesi oldukları gerekçesiyle haklarında yakalama kararı verilen 3 şüpheliden 2’si gözaltına alındı.

Gelir tablomuz!
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılına ilişkin Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması sonuçlarını açıkladı. Toplumun en zengin yüzde 20’sinin gelirinin, en yoksul yüzde 20’sinin gelirine oranı 7,5’ten 7,8’e çıktı.

YDUS sonuçları
Adaylar, ek yerleştirme sonuçlarına ÖSYM’nin “https://sonuc.osym.gov.tr” adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile erişebilecek.

Uzmanlar uyarıyor
Araştırmacılar doğum kontrol hapı kullanımının tip 2 diyabet riskini artırabileceğini belirledi. Avrupa Diyabet Araştırmaları Derneği’nin (EASD) İspanya’nın Barcelona kentinde yapılan yıllık toplantısında sunulan 22 yıllık araştırmaya 80 binden fazla kadın katıldı.

Önemli veri
20 Eylül Cuma: 10:00/Tüketici Güven Endeksi/Eylül/Önceki: 58.3

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ