Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,28 / Satış: 9,32
€ EURO → Alış: 10,82 / Satış: 10,86

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 25.09.2019
  • 1.204 kez okundu

Eğitim Bir Sen’den
Diyarbakır Annelerine destek
Memur Sen’e bağlı Eğitim Bir Sen Hatay Şubesi Yönetimi, Diyarbakır Annelerine destek amaçlı bir açıklama yapıyor. Eğitim Bir Sen Şube Başkanı İsmail Bayraktar, destek basın açıklamasını bugün 11.45’te Ürgen Alanı’nda yapacaklarını bildirdi.

CHP İl Başkanı:
YERELDE İKTİDARIZ,
HEDEF GENELDE İKTİDAR…
CHP Hatay İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, Partisinin, ülke genelinde yerel yönetimlerde büyük ölçüde iktidara geldiğini, şimdiki hedefin ise genel iktidar olduğunu bildirdi. Partisinin ilçe teşkilatlarına ziyafetler-de bulunan CHP İl Başkanı Özgün’ün mesajı şöyle:
“Defne ve Antakya İlçe örgütlerimizi ziyaret ederek, 31 Mart başarısı sonrası yeni dönemi ve olanakları değerlendirdik. Yerelde iktidar olduk, sıra genel iktidarda.”

Vakıflar Burs Veriyor
Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün burs başvuruları başladı. İlk, orta, lise ve üniversite öğrencileri, burs başvurusunda bulunabiliyor. Öğrenciler, başvuru sayfasına “burs.vgm.gov.tr/Login.aspx?Bas” linkinden ulaşabiliyor.

Kırıkhan İlçe Milli Eğitim Binası
Kırıkhan Belediyesi’ne
İlimiz Kırıkhan ilçesinde, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü binası olarak kullanılan tarihi bina, “Okullar Hayat Bulsun Projesi” kapsamında düzenlenen protokol töreniyle Kırıkhan Belediyesi’ne devredildi. Dün gerçekleşen törene; Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Kırıkhan Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, Kırıkhan Milli Eğitim Müdür Vekili İsmail Sarıkaya ve diğer yetkililer katıldı.

Gümrük Kanunu ile
Silah edinme hakkı!
AK Parti milletvekillerince hazırlanan Gümrük Kanu-nu’nda değişiklik yapan kanun teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu. Teklif, gümrük muhafaza memurla-rının, emekli olduktan sonra zati silah edinebilmesi gibi düzenlemeleri de içeriyor.

MEB tespiti
MEB, 4. sınıf öğrencilerinin Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri derslerinde kazandıkları bilgi ve becerilerini izlemek amacıyla yaptığı araştırma sonuçlarını açıkladı. Öğrencilerin yüzde 40’ı Türkçede, okuduğunu anlama sorularında başarısız oldu.

Yargı Paketi
MHP’den sonra CHP’ye de sunulan Birinci Yargı Paketi’yle, ifade özgürlüğünü genişleten değişiklikle binlerce kişiye tahliye yolu açılacağı belirtilirken, soruşturma aşamasında azami tutukluluk süresi getirildi. Savcılara, dava açmada takdir yetkisi tanındı, uzlaştırmanın kapsamı genişletildi.

MKÜ’de Personele Araç Duyurusu
2 ARAÇ 4 GÜN YOK…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) personelini taşıyan iki aracın bugünden başlamak üzere 4 gün süreyle hizmet dışı kalacağı, zira il dışından gelen konukların taşınma işlemi için özel tahsis edildiği bildirildi. MKÜ duyurusunda, “Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü tarafından 24-27 Eylül 2019 tarihlerinde Uluslararası düzeyde Türkiye’ de ilk kez düzenlenecek olan 1. Uluslararası Biyosistem Mühendisliği Kongresi ( ICOBEN2019 ) nedeniyle, 31 AYA 06 ve 31 AYA 08 plakalı araçlar, personel servis hizmeti veremeyecektir. Bu araçları kullanan personelimize önemle duyurulur” denildi.

İskenderunlu Emekli Öğretmen
AYYILDIZ VEFAT ETTİ
İskenderun’da eğitim camiasının yakından tanıdığı, ilçede çok sayıda öğrenci yetiştiren İskenderun Lisesi’nin efsane eğitimcilerinden Tekin Ayyıldız vefat etti. Eğitimci Ayyıldız’ın bir süredir İstanbul’da tedavi görmekte olduğu öğrenildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Altınözü İlçesi Sivrikavak Mahallesine 9:00-14:00 saatleri arası,
Altınözü İlçesi Kolcular Mahallesine 9:00-15:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Akasya Mahallesine 9:00-10:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Saraykent Mahallesi 2. Sokağa 9:30-17:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Saraykent Mahallesi 1. Sokağa 9:30-17:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Üçgüllük Mahallesi Atatürk Sokak ile Gülcihan Mahallesine 9:00-18:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Koçören Mahallesi Aşağı Koçören Sokağa 10:00-18:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Güneysöğüt Mahallesi Güneysöğüt Sokak, Koçören Mahallesi Kebaşnar Sokak ile Meydancık Mahallesi Merkez Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Koçören Mahallesi Yukarı Koçören Sokağa 10:30-18:30 saatleri arası,
Defne İlçesi Dursunlu Mahallesi 1. Bağlar Sokak ve 1. Yamaç Sokaklara 9:00-15:30 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Denizciler Mahallesi 1, 29, 31, 33, Atatürk (Fatih), Mehmet Akif Ersoy, Fevzi Çakmak (Şirinyurt), Mehmet Akif Ersoy (Şirinyurt), 33 (Şirinyurt), 35, 36, 39, Atatürk, 28, 32, Fevzi Çakmak, Atatürk (Şirinyurt), Yavuz Selim, 34 ve 37 Sokaklara 9:15-17:15 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Denizciler Mahallesi 33, Mehmet Akif Ersoy (Şirinyurt), 41, 45, 47, 48, 50, 53, 59, 61, 63, Atatürk (Şirinyurt), Yavuz Selim, 40, 49, 57 ve 62 Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Denizciler Mahallesi 38, 39, 41, 42, 45, 47, 53, 55, 56, 59, 61, 63, Fevzi Çakmak, 66, Yavuz Selim, 37, 40 ve 57 Sokaklara 9:30-17:30 saatleri arası,
Hassa İlçesi Aktepe Mahallesine 9:00-15:30 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Mahmutlu Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Kurtuluş Mahallesi ile Tutlubahçe Mahallesine 9:30-16:30 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Kışlak Mahallesi Kızılgöl mevkine 9:00-14:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Çaksına Mahallesi Pınar, Merkez, İskan Evler ve Ovacık Sokalara 9:00-15:30 saatleri arasında AG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

SAADET KONGRESİ 3 KASIM’DA
Saadet Partisi 7. Olağan Büyük Kongre’si, 3 Kasım Pazar günü Ankara Arena Spor Salonu’nda gerçekleşecek. Hatay teşkilatı, ilçeler nezdinde katılım ve kongre konusunda istişare toplantıları yapıyor. Antakya Habib-i Neccar Konferans Salonu’ndaki istişare toplantısında, kongre hazırlıkları ele alındı ve gündemdeki maddeler masaya yatırıldı.
Saadet Partisi tarafından yapılan açıklamada, dış politika ile ilgili olarak; ABD ile Türkiye’nin Suriye’de güvenli bölge için sınırda ortak devriyeleri sürerken, Fırat’ın doğusuna yönelik olası operasyonda, özellikle ilimiz Hatay’ın ne derece etkileneceğinin tartışıldığı kaydedilerek, “Suriye’nin kuzeyinde ABD ile oluşturulmak istenen Güvenli Bölge, güvenli olamaz. Zira ABD’nin olacağı yerde ‘güven’ olamaz. ABD’nin, kendi ve İsrail’in menfaati dışında başka bir düşüncesi olamaz” denildi.

98 ALKOLLÜ SÜRÜCÜ
6 Ay süreyle ehliyet iptali ve yüksek para cezası…
Hatay’da geçtiğimiz hafta içinde toplam 15 ilçede, ilçe merkezleri ile ilçeler arası yolardaki denetim ve kontrollerde alkollü araç kullandıkları saptanan 98 sürücü hakkında işlem yapıldı. Alkollü araç kullandığı ortaya çıkan 81 araç sürücüsünün sürücü belgesine 6 ay süreyle el konulurken, 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 17 sürücü hakkında da gereli adli işlem başlatıldı.

MKÜ’lü Özokçu’nun acı günü
ABLASI VEFAT ETTİ…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü’nde görev yapan Dr. Öğretim Üyesi Osman Özokçu, abla acısı yaşadı. Dr. Öğretim Üyesi Özokçu’nun ablası vefat etti. Merhumenin cenazesi dün Afyon/Emirdağ’da defnedildi.
ANTAKYA, merhumeye Allah’tan rahmet, Ailesi ve sevenlerine başsağlığı diler.

MKÜ’de Şube Müdürü Sağlar’ın acı günü
KAYINBABASI VEFAT ETTİ…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Personel Daire Başkanlığı’nda görev yapan Şube Müdürü Yelda Sağlar’ın eşinin babası vefat etti. Personel Şube Müdürü Bayan Sağlar’ın vefat eden merhum kayınpederi, dün saat 11.00’de Serinyol mezarlığında defnedildi.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, Ailesi ve sevenlerine başsağlığı diler.

Milli Sporcuların BESYO Başvuruları
24-30 EYLÜL ARASI…
2019-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kılavuzu’nun 7.4 Maddesi’ne göre, spor dallarında yetenekli ve üstün başarılı adaylar için spor alanlarındaki yükseköğretim programlarına yerleştirme işlemi için başvurular dün başladı. Programa göre, milli sporcuların Spor Yüksekokullarına girişi ile ilgili başvuruları 24-30 Eylül tarihleri arasında yapılacak.
Yapılan açıklamada, ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listelerinin geçerli olmayacağı kaydedilirken, sadece elektronik ortamda bireysel olarak yapılacak tercihlerin işleme alınacağı duyuruldu. Yapılan duyuruda ayrıca, “Tercih işlemi, 30 Eylül 2019 tarihinde saat 23:59’da sona erecektir. Başvuruları merkezimizce kabul edilen adaylar, tercihlerini yukarıda belirtilen tarihler arasında, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden, T.C. Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak bireysel olarak internet aracılığıyla yapacaklardır” açıklamasında bulunuldu. Milli sporcu adaylar, en fazla 8 tercih yapabilecekler.

İndirim kampanyası
TOKİ’nin indirim kampanyası başladı. Kampanyadan yararlanmak isteyen konut ve iş yeri alıcıları, 18 Ekim’e kadar ilgili bankaya başvurabilecek.

Orak Devriye
Suriye’de, Fırat’ın doğusunda, güvenli bölge uygulamaları kapsamında Türk ve ABD askerince gerçekleştirilecek ikinci ortak kara devriyesi başladı.

FETÖ Operasyonu
Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndaki FETÖ yapılanması soruşturmasında, 70 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Yaşam süremiz!
TÜİK verilerine göre, Türkiye’de doğuşta beklenen yaşam süresi ortalama 78,3 yıl olarak hesaplandı. Bu süre, erkeklerde 75,6, kadınlarda 81 yıl olarak belirlendi.

Sayı 200’e çıkıyor
“Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme İş Birliği Protokolü” ile beraber, turizmde istihdam garantisiyle nitelikli eleman yetiştiren liselerin sayısı 2023’e kadar 200’e çıkarılacak.

Suriye’de uçtu
Milli Savunma Bakanlı-ğı’nca, Doğal Kararlılık Harekatı kapsamında iki F-16 ile 10.00-12.00 arasında Suriye hava sahasında uçuş icra edildiği bildirildi.

Ödeme yapılacak
Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, acil servislere hizmet veren röntgen ve laboratuvar çalışanlarına ödenmeyen yüzde 50 artırımlı nöbet ücretlerinin Danıştay kararıyla ödeneceğini bildirdi.

Faizde indirim
erkez Bankası, TL cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara uygula-nacak faiz/nema oranını yüzde 13’ten yüzde 8’e düşürecek. Yeni faiz oranı, 4 Ekim’den itibaren geçerli olacak.

BJK’de deprem!
Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, mevcudiyetinin Beşiktaş’a zarar verdiğini düşündüğünü belirterek, görevinden istifa edeceğini açıkladı.

Gelir dağılımında
En adil bölge…
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması verilerinden derlenen bilgiye göre, 2018 yılında, Doğu Marmara, gelir dağılımında en adil bölge olurken, İstanbul ise gelir dağılımında en adaletsiz bölge olarak kayıtlara geçti.

8 ayda 105 bin
Ülke genelinde polis sorumluluk bölgesinde 8 aylık dönemde yapılan denetimlerde, 105 bin 382 sürücüye “alkol etkisinde araç kullanmak”tan işlem yapıldı.

Barolar Birliği’nden
Reform’a ‘övgü’…
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Yargı Reformu’na ilişkin, “Bazı sürekli umutsuzlar ya da her çözüme bir sorun üretenler, ‘Biz çok reform gördük, hayata geçmedi.’ diyor. İddia ediyorum, böyle bir çalışmayı daha önce görmediniz” dedi.

Sınırda kaza
Sınırdışı edilecek göçmenleri taşıyan kamyonet, Reyhanlı ilçesinde devrildi. Kazada 6 kişi hayatını kaybetti, 2’si asker 27 kişi de yaralandı.

YDUS Cevapları
23 Aralık’ta uygulanan YDUS cevap kağıtlarının görün-tüleri, aday yanıtları ve soruların doğru cevapları, adayların inceleyebilmeleri amacıyla yayımlandı. Sınava giren adaylar, bunun için ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” adresini kullanabilecek.

Sığınmacı sayısı
Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Sinan Yıldız, “Ülkemizde farklı statü-lerde yaşamaya devam eden yabancıların 3,6 milyon-dan fazlasını geçici koruma altındaki Suriyeliler oluşturuyor” dedi.

KGF’den adım
Türkiye’de bugüne kadar 708 bin işletmeye 362 milyar liralık kredi kullandıran Kredi Garanti Fonu, “bölge temsil-cilikleri” kurmak için harekete geçti.

Hatay-Siirt Maçı Biletleri
BUGÜN SATIŞTA…
Hatayspor’un Ziraat Türkiye Kupası 3. Eleme turunda yarın Osmaniye Stadı’nda karşı karşıya geleceği rakibi Siirt İl Özel İdaresi Spor maçı biletleri bugün satışa çıkıyor‬. Hatayspor-Siirt İl Özel İdaresi Spor maçı biletleri, bu sabah saat 11.00’den itibaren satışa çıkacak. Hatayspor Yönetimi’nden yapılan açıklamada, bu müsabakada kağıt biletin geçerli olup, biletlerin de 7 Ocak Osmaniye Stadyumu bilet gişelerinden temin edebileceği duyuruldu. Yarınki Hatayspor-Siirt İl Özel İdaresi Spor maçı bilet fiyatlarının 10 ve 5 TL olduğu açıklandı.

Şehit Gülşah Güler anısına
TURNUVA YARIN BAŞLIYOR
Hatay Valiliği koordinesinde, Hatay T Tipi Cezaevi Müdürlüğü tarafından düzenlenen kurumlararası futbol turnuvası yarın başlıyor. Turnuva, iki yıl önceki darbe girişimi sırasında Şehit düşen Kırıkhanlı Komiser Gülşah Güler adına düzenleniyor. Turnuvaya, kamu kurumu takımları katılacak. Turnuvada ilk maç, yarın saat 17.00’de Esentepe semt sahasında oynanıyor.

Hatay Amatör Küme Süper Lig’de 2 lider var:
SAMANDAĞ ve DURSUNLU
Hatay Amatör Küme Süper Ligi’nde ikinci hafta geride kaldı. İkinci hafta maçları sonunda, Dursunluspor ile Samandağspor, 2’şer maçlarını da kazanarak 6’şar puanla puan cetvelinin üzerinde yer aldı.
Süper Lig’de puan durumu şöyle:
Samandağspor : 6 Puan
Dursunluspor : 6 Puan
Karaağaçspor : 4 Puan
Nişrinspor : 4 Puan
Dörtyol : 3 Puan
Kırıkhanspor : 3 Puan
Gözcülerspor : 3 Puan
Samandağ Gençl. : 3 Puan
Armutluspor : 3 Puan
Kırıkhan Gücü : 0 Puan
Ekincispor : 0 Puan
Defne 2013 Spor : 0 Puan (küme düştü)
Körfez İskenderunspor : 0 Puan (küme düştü)

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ