Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,26 / Satış: 7,29
€ EURO → Alış: 8,59 / Satış: 8,62

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 02.10.2019
  • 1.276 kez okundu

ATSO, tarihi Antakya Evi’ni satışa çıkardı
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), mülkiyetindeki tarihi Antakya evini satışa çıkardı. ATSO’nun kısa süre önce satın aldığı ve “Devlet Müzesi” olarak öngördüğü tarihi Antakya evini satışa çıkartması üyelerini de şaşırttı. ATSO’nun, geçtiğimiz günlerde de, köprübaşında Valilik Konağı karşısında yapımı süren binasını  10 Milyon Lira’ya satışa çıkardığı biliniyor
ATSO Yönetimi, satışa çıkardığı tarihi Antakya evini, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı gününde “Hatay Devlet Müzesi” adı altında açılışını gerçekleştireceğini daha önce kamuoyuna duyurmuştu.
ATSO’nun şaşırtan satış kararı ile ilgili üyelerinin eleştirileri özetle şöyle:
“Önce bu satılacak yerin Mutfak Müzesi olarak restore edilip, ciddi paralar harcanarak yapılmış olması, sonrasında Hatay Devlet Müzesi’ne çevrilip içine çok sayıda tarihi eser satın alınarak döşenmesi, sonrasında da, şimdiki satış durumunun gündeme gelmesi çok şaşırtıcı bir durum. ATSO’nun icraatları bizleri düşündürüyor. Bu da; vizyonsuzluk, beceriksizlik yanı sıra, Oda’nın parasının çarçur edilmesini akıllara getiriyor.”

128 Alkollü Sürücü
Hatay’da, geride kalan hafta içinde yapılan kontroller sırasında, direksiyon başında alkollü 128 sürücü ortaya çıktı.
23-29 Eylül tarihleri arasında alkollü araç kullandığı tespit edilen 104 araç sürücüsünün sürücü belgesine 6’şar ay süreyle geçici olarak el konulurken, 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 24 sürücü hakkında gerekli adli işlem yapıldı.

Memura, emekliye yıllık
% 4+4 zam:
Enerjiye % 15 Zam!
Memura, emekliye ve işçiye 2019 yılı için % 4+4 zam veren Hükümet, enerji fiyatında yılın 3.zamını devreye soktu. Dün itibariyle başlayan
% 15’lik zam ile beraber, enerji, bu yıl içinde 3.kez zamlanmış oldu.
2019 yılı içinde, daha önceki fiyat artışları da dikkate alındığında; enerjiye % 50, doğal gaza % 53 civarında zam yapıldı.

Hatay’da 7 günde 118 kaza:
5 Ölü, 141 Yaralı
İlimiz Hatay’da, geride kalan son bir hafta içinde, karayollarında çok miktarda kaza yaşandı. İlimiz genelinde, 23– 29 Eylül tarihleri arasında 1 ölümlü, 76 yaralanmalı, 41 maddi hasarlı olmak üzere toplam 118 trafik kazası meydana geldi. İlimizdeki bu trafik kazaları neticesinde 5 vatandaş hayatını kaybederken, 141 kişi de yaralandı.

Vefat etti
“Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz” dizisinde “Ünal Bey”, “Kurtlar Vadisi”nde “Testere Necmi” karakterini canlandıran 62 yaşındaki usta oyuncu Tarık Ünlüoğlu, tedavi gördüğü hastanede hayata veda etti.Uçakta da ‘Polis’
Türk tescilli sivil hava araçlarında bulundurulan özel eğitimli silahlı güvenlik görevlilerinin görev, yetki ve sorumluluklarına dair yönetmelik ile beraber, uçaklarda “hava polisi” dönemi başlıyor.

Yılmaz’dan “Mimarlık Günü” Mesajı
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, “1 Ekim Dünya Mimarlık Günü” dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Yılmaz’ın mesajı şöyle:
“Mimarlar; kimlikli, uygar kentlerin ve ortamlarının desteklenmesi, doğal afetlere karşı koyabilecek biçimde kentlerin geliştirilmesi, güvensiz konut koşullarının ortadan kaldırılması, tüm bireyler için güvenli ve sağlıklı koşulların sağlanması yönünde önemli bir görev ve katkı üstlenerek, kentlerimizi gelecek için hazırlamaktadırlar.
Toplumsal belleğin vazgeçilmez parçası olan kentsel hafızayı korumalı, ülkemiz ve dünyamız için dayanışmayı ön plana çıkarmalıyız. Bu bağlamda, tarihi ve doğal dokuyu koruyacak politikaların uygulanmasını, nitelikli mimarlık ve planlama hizmetleri önemsenmelidir.
Dünyaca ünlü mimarlar yetiştirmiş bir millet olarak, tarihsel birikimi ve mimari kimliğinin korunmasında da mimarlarımızın rolü büyüktür. Tüm mimarlarımızın 1 Ekim Dünya Mimarlık Günü’nü kutluyorum.”

İhracatçı sıkıntılı
Karayolu ihracat taşımaları hızlandı, ancak bazı sınır kapılarında TIR kuyrukları 20 km’yi aştı. Gümrüklerde 5 günü bulan beklemelere kalıcı çözüm talep eden ihracatçı, sınır kapılarına gelmeden gümrükleme yapılmasını istiyor.

Yılmaz’dan “Yaşlılar Günü” Mesajı
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, “1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü” mesajında, yaşlıların, hayatımızın en değerli varlıkları olduğunu kaydetti. Başkan Yılmaz’ın mesajı şöyle:
“Toplumumuzun önemli bir kısmını oluşturan yaşlılarımız, yaşayan tecrübe abideleridir. Geçmişimizin tecrübelerini günümüze aktaran, milli değerlerimizi ve kültürümüzü yarınlarımıza taşıyan yaşlılarımız, hayatımızın en kıymetli değerleridir.
Milli ve manevi değerlerimizi yaşatarak, bunların gelecek nesillere aktarılmasında köprü görevi üstlenen, tecrübenin temsilcisi yaşlılarımız, bizim en kıymetli hazinelerimizdir. Yaşlılarını her daim el üstünde tutmuş bir millet olarak, yaşlılarımıza hak ettikleri saygı ve sevgiyi göstermeli, onların toplumsal yaşama aktif olarak katılmalarını ve kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamalıyız.
Bu duygu ve düşüncelerle, kıymetli büyüklerimizin 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü’nü en kalbi duygularımla kutluyor, hayatlarının bundan sonraki dönemlerinde sağlıklı, huzurlu, afiyet dolu ömürler diliyorum.”

Bakanlık çalışması
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca, malullük dolayısıyla iş yaşamının dışında kalanların çalışma hayatına geri dönmelerini sağlayacak ve çalışma hayatından dışlanan dezavantajlı kesimleri toplumla bütünleştirecek “Mesleki Rehabilitasyon Uygulaması” hayata geçirilecek.

Sınır kalabalık
İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde, bugüne kadar bin 300’den fazla sivil öldü. Saldırıların yoğun olduğu yerlerden nispeten sakin yerlere ve özellikle Türkiye sınırı yakınına göç edenlerin sayısı ise 1 milyon 42 bine ulaştı.

Yeni yasama yılı
TBMM, 2,5 aylık tatilin ardından yasama çalışmalarına başladı. TBMM Genel Kurulu’nun 27. Dönem 3. Yasama Yılı’nda, AK Parti tarafından, “Yargı Reformu Stratejisi”ne ilişkin hazırlanan ilk paketin de Meclis’e sunulması bekleniyor.

CHP’de Eğitim
CHP’li İl Genel Meclisi Üyeleri, “İl Genel Meclis Üyeleri İçin Yerel Yönetim Eğitimi” kapsamında Ankara’da bir araya geldi. Eğitim, 28-29 Eylül günlerinde Bülent Ecevit Parti Okulu Binası’nda gerçekleştirildi.

Fidan dikilecek
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Camiler ve Din Görevlileri Haftasında, Hatay ve diğer kentlerde, ‘Cami ve Hayat’ teması çerçevesinde ve din görevlisi hocaları eşliğinde fidan dikileceğini ifade etti.

Açıklama bugün
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ev sahipliğinde, Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) organizasyonunda, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın ve TİM Başkanı İsmail Gülle’nin katılımları ile düzenlenecek “Eylül Ayı İhracat Rakamları Basın Açıklaması”, 2 Ekim 2019 Çarşamba günü Mersin’de gerçekleşecek.

Personel alımı
Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre, yazılı ve sözlü sınavla 5-9’uncu dereceli kadrolara 700 icra müdür ve icra müdür yardımcısı alımı gerçekleştirilecek.

Döviz Karşılığı
Altın Swap Piyasası
Merkez Bankası’ndan, “Bankaların likidite yönetimdeki etkinliğin artırılması amacıyla, Döviz Karşılığı Altın Swap Piyasası’nın açılmasına karar verildi” açıklaması yapıldı.

FETÖ Operasyonu
Konya merkezli 18 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki (TSK) mahrem yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 50 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

Örnek olsun!
Muğla’nın Marmaris ilçesinde bir sokak köpeğinin yaya geçidinde yeşil ışığın yanmasını beklediği anlar cep telefonuyla kaydedilirken, video, sosyal medyada da en fazla paylaşılan görüntüler arasında yer aldı.

Barolar Birliği
‘Destek şart’ dedi!
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, “Yargı Reformu Paketi ve Strateji Belgesi, bir daha Türkiye’nin 15 Temmuz’a giden süreci yaşamamasını amaçlamaktadır. İşte tam da bu sebeple desteklenmesi lazım” dedi.

Enflasyon beklentisi
AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, Eylül ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin yüzde 1,34 artmasını bekliyor.

% 10,4 büyüdü
BDDK verilerine göre, Türk bankacılık sektörünün toplam aktif büyüklüğü, Ağustos sonu itibarıyla 4 trilyon 270 milyar 409 milyon liraya çıktı. Sektö-rün net karı, 8 ayda 32 milyar 838 milyon lira oldu.

Dış Ticaret
Türkiye’nin ihracatı, Ağustos’ta, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,6 artarak 12 milyar 523 milyon dolara yükseldi, ithalatı yüzde 1,5 artışla 15 milyar 24 milyon dolara çıktı.

Türkiye’de ilk
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçı-ları Birliği (İTHİB) tarafın-dan, üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde, Türkiye’deki ilk “tezli” Teknik Tekstiller Yüksek Lisans Programı hayata açılıyor.

CHP’de takvim…
Kurultay Süreci…
8 Kasım-1 Aralık 2019 arasında mahalle delegeleri seçimi, 14 Aralık 2019-27 Ocak 2020 arasında ilçe kongreleri, 3 Şubat-2 Mart 2020 arasında da il kongreleri gerçekleştirilecek. Parti tüzüğü, il kongrelerinin tamamlanmasının ardından 45 gün sonra büyük kurultayın gerçek-leştirilmesini düzenliyor. Bu kapsamda CHP’nin büyük kurultayının, gelecek yılın Nisan ayı ortalarında yapılması planlanıyor.

Kanun yolda
AK Parti Milletvekillerinin imzasını taşıyan, Su Ürünleri Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi (ticari amaçlı su ürünleri avcılık ya da yetiştiricilik faaliyetinde kullanılacak gemiler ve diğer su vasıtaları için de Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan ruhsat tezkeresi veya izin alınmasını zorunlu kılacak), Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

Finansman desteği
Yeni Ekonomi Programı kapsamında; İnşaat sektöründeki durgunluğun önüne geçmek amacıyla, tamamlanmaya yakın inşaat projelerine finansman desteği sağlanarak, durgunluk kaynaklı istihdam kayıplarının önüne geçilmesi planlanıyor.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ