Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,12 / Satış: 9,16

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 03.10.2019
  • 988 kez okundu

Antakya Belediyesi gelir peşinde
25 Gayrimenkul Kiralanacak
Antakya Belediyesi, mülkiyetinde bulunan 25 taşınmazı kiralamak üzere ihaleye çıkardı. 25 mülk için kiralama ihaleleri, bugün saat 10.00’da, Antakya Belediyesi 1. Kat Toplantı Salonu’nda açık artırma şeklinde olacak.
Antakya Belediyesi yetkilileri, Meydan ve Serinyol Mahallelerinde, içerisinde havuz, restoran, otel ve işyeri bulunan toplam 25 adet taşınmazın kiraya verileceğin bildirirken, ihale hakkında bilgi almak isteyenlerin, Antakya Belediyesi web sitesinin “duyurular” kısmından Taşınmaz Mal Kiralama Şartnamesi’ni inceleyebilecekleri, ihaleye katılmak isteyenlerin ise ihaleye ilişkin Taşınmaz Mal Kira Şartnamesi’ni Antakya Belediyesi Emlak İstimlak Müdürlüğü’nden 150 TL karşılığında alabilecekleri duyuruldu.

“Yaşlılık” Sempozyumu Bugün
Dünya Yaşlılar Günü kapsamında, ”Yaşlılık ve Yaşlı Sorunsalı” Sempozyumu, 3 Ekim Perşembe günü saat 09:00-12:00 arası, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek. Bugün saat 09.30’da başlayacağı duyurulan sempozyuma konuşmacı olarak; Prof. Dr. Tacettin İnandı, Doç. Dr. Sibel Sevinç, Doç. Hanifi Kokaçya ve Dr. Öğr. Gör. Canan Birimoğlu Okyaz katılıyor.
Yaşlılık ve yaşlı sorunlarının masaya yatırılacağı; Hatay Valiliği, MKÜ Rektörlüğü ve Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen bugünkü etkinliğe, Vali Rahmi Doğan ile MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya’nın da katılabilecekleri belirtildi.

Payas’a Hastane
Meclis’în gündeminde
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, acil olaylara müdahale yapılabilecek bir devlet hastanesinin uzun zamandır Payas’ın ihtiyacı olduğunu, hastane bulunmamasından dolayı hastaların en yakında olan, 30-45 dakika mesafedeki Dörtyol veya İskenderun hastanelerine nakledildiği ve bunun da hayati risk taşıyan durumlar ortaya çıkardığını belirterek, konuyu TBMM gündemine taşıdı.

Eximbank indirimi
Eylül ayı ihracat rakamlarını açıklayan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Eximbank’ın da TL kredi faizlerini düşürdüğünü söyledi. Pekcan, “Bir müjdeyi paylaşmak istiyorum, Eximbank, TL kredi faizlerini bugün itibarıyla yüzde 9,61’e çekti” dedi.

İşçinin Gündemi:
Kıdem Tazminatı
Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Kıdem Tazminatı ile ilgili olarak, “Her sene gündeme geliyordu, yüzlerce işçi ‘dur’ dememize rağmen emekli oluyordu. Kıdem Tazminatı konusunda aynı noktadayız. Kıdem Tazminatı bizim kırmızı çizgimiz” dedi.

Necla Sürmeli vefat etti
1990’lı yıllarda Altınözü Belediye Başkanlığı görevinde bulunan, Tacettin Sürmeli’nin eşi Necla Sürmeli, (72) vefat etti. Merhumenin cenazesi, dün Antakya mezarlık kompleksinden kaldırılarak Altınözü ilçesine götürüldü ve Fatikli’deki aile mezarlığında defnedildi.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Borsa İstanbul
Borsa İstanbul’un mevcut “Yıldız Pazar” ve “Ana Pazar” yapısı kendi içinde ikiye ayrılarak 4 Kasım’dan itibaren “Yıldız 1”, “Yıldız 2”, “Ana 1” ve “Ana 2” şeklinde güncellenecek.

2 marka daha
Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın “Otomotivde Yerli Üretime Özel Taşıt Kredisi Kampanyası”nda yer alan anlaşmalı otomotiv firmaları arasına Toyota ve Mercedes de katıldı.

TÜİK’e Personel
TÜİK Başkanlığı, merkez teşkilatı birimlerinde istihdam edilmek üzere 20 uzman yardımcısı alacak. Şartları sağlayan adaylar, kurumun Personel Daire Başkanlığına şahsen veya posta ile başvuru yapabilecek.

Hataylı Yazarlar, Samandağ Kitap Fuarı’na hazır
İlimiz Antakya ve Defne ağırlıklı olmak üzere, bazı yazarlar, Kültür Kentleri Birliği Yazarları olarak, 4-13 Ekim 2019 tarihleri arasında Samandağ ilçesinde gerçekleştirilecek olan Samandağ Kitap Günleri’ne hazır olduklarını duyurdu. Yarın başlayacak kitap fuarı ile ilgili gün gün programlar, ilgili yazarlar tarafından paylaşılacak.
Yazar arkadaşları adına bir açıklama yapan Nebih Nafile, “Kitap aydınlığı ve sıcaklığında dostlarla buluşmak dileğimizle” mesajını verdi ve yazar arkadaşlarının isimlerini şöyle sıraladı:
Fatma Özyurt, Orhan Yeniocak, Mahmut Çetin Zorba, Yusuf Taş, Murad Demirkol, Usulet Coş-kuner Güner, Muhsin Boz, Adil Çetin, Meral Türker, Mehmet Ali Akyüz, Fuat Odabaşı-oğlu, Ahmet Güner, Nevra Çağlayan ve Nes-lihan Kanuncu Seçkin.

DOSTLUK MAÇI…
Maç Antakya’da, ikram Kahramanmaraş kafilesinden, “Kahramanmaraş Dondurması”…
2019-2020 sezonunda Voleybol Erkekler Birinci Lig B Grubu’nda mücadele edecek olan Hatay Büyükşehir Belediyespor Erkek Voleybol Takımı, sezon açılış maçında, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Kulübü’nün Paravoley Takımı ile karşılaştı.
Engelli bireyleri sadece özel günlerde değil, her zaman hatırlamak amacıyla farkındalık yaratmak isteyen Hataylı voleybolcular, sezon açılış maçında, Kahramanmaraşlı engel tanımayan sporcularla paravoley (oturarak voleybol) maç yaparken, Hatay Büyükşehir Belediyesi Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi salonunda oynanan karşılaşma, renkli görüntülere de sahne oldu. Dostluk ve kardeşliğin ön plana çıktığı anlamlı maçın ilk setini 21-25’lik skorla Kahramanmaraşlı sporcular kazandı. İkinci sette ise gülen taraf Hatay Büyükşehir Belediyespor oldu. Karşılaşmanın üçüncü setini karma olarak oynayan sporcular, 7’den 70’e herkese dostluk mesajı verdi.
Maç sonunda, Kahramanmaraşlı engel tanımayan voleybolcular, maçı izlemeye gelen sporseverlere Kahramanmaraş Dondurması ikram etti.

Hatay da Kamp’ta
“CHP 27. Dönem 2. Çalışma ve Değerlendirme Toplantısı” adı altındaki kamp, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılımıyla, 4-6 Ekim tarihlerinde Bolu Abant’taki Büyük Abant Otel’de gerçekleştirilecek.

Kolluk personeli
Yaya nöbeti tuttu
“2019 Yaya Öncelikli Trafik Yılı” kapsamında “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” sloganıyla düzenlenen etkinliklerde, 81 İl’de, trafikte yaya önceliğine dikkati çekebilmek amacıyla kolluk personeli nöbet tuttu.

Burs programı
Avrupa Birliği Başkanlığı, AB’ye binlerce bürokrat yetiştirmiş Avrupa Koleji’nde eğitim almak isteyen Türk öğrencilere, yüksek lisans bursu verecek.
Burs için son başvuru tarihinin 15 Ocak 2020 olduğu belirtilen açıklamada, başvuru ile ilgili bilgilere https://www.ab.gov.tr/51780.html adresinden ulaşılabileceği kaydedildi.

Akdeniz Muhtarı “Temiz Çevre” için sakinlerini uyardı:
Çöpler, 21.00-23.00 Arası…
Defne ilçesi Akdeniz Mahallesi Muhtarı Murat Sertel, mahallesinin daha temiz olması için, sakinlerin de üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini bildirdi. Çöp toplamanın görevleri olmasa da, her vatandaşın, çöpleri zamanında dışarıya çıkartması ve çöp kutusuna atmasının görevi olduğunu hatırlatan Akdeniz Mahallesi Muhtarı Murat Sertel’in, mahalle sakinlerine mesajı şöyle:
“Güzel bir mahalle, güzel bir ilçe, güzel bir ülke ve güzel bir dünya için çöplerimize sahip çıkalım. Yakın çöp konteynerlere taşıyamıyorsak, 21:00 ile 23:00 saatleri arasında apartmanımızın önüne çıkaralım. Kimseyle inatlaşmanın anlamı yok. İnatlaştığınız şeyler hayatınızdır, geleceğinizdir. Saygılar.”

Altınözü’nde ilginç bir etkinlik:
Traktör Süsleme Yarışması…
Altınözü Kaymakamlığı ve Altınözü İlçe Belediyesi işbirliği ile hazırlıkları bu ayın sonunda yapılması noktasında devam eden Zeytin ve Zeytinyağı Festivali’nde, “ Traktör Süsleme Yarışması” düzenleniyor.
Yarışma yeri, Altınözü 15 Temmuz Milli İrade Parkı olarak belirlenirken, yarışmaya katılım için son gün 23 Ekim olarak belirlendi. 26 Ekim’de yapılacak yarışmaya katılacak olan çiftçinin, B ve F Sınıf (Traktör) ehliyetine sahip olması gerektiği kaydedildi.

LPG’ye 17 Krş zam
Akaryakıtta zam furyası sürüyor. Dün de LPG’ye litre başına 17 kuruş zam geldi. Enerim Petrol İkmal İstas-yonları İşveren Sendikası, LPG’ye litre başına 17 kuruş zam yapıldığını duyurdu.

Abdullah Karadeniz Vefat Etti
Antakya-Kuruyer Mahallesi sakini Abdullah Karadeniz vefat etti. Kuruyer eski Muhtarı Aziz Karadeniz’in oğlu, Kartaş Şirketler Grubu Başkanı M. Sabit Karadeniz’in amcasının oğlu olan Abdullah Karadeniz’in cenazesi, dün öğle namazını müteakip mezarlık kompleksinden kaldırıldı ve Kuruyer mezarlığında defnedildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

%2’ye düştü
Amme Alacakları İçin Uygulanan Gecikme Zammı Oranının Yeniden Belirlenmesine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre; Kamu alacakları için uygulanan gecikme zammı oranı yüzde 2,5’ten yüzde 2’ye çekildi.

Avukatlık Hizmeti
Davalarda, arabuluculuk ve icra takiplerinde alınan Avukatlık hizmetlerinde uygulanan KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e çekildi.

Elektronik Sigaraya
Yasaklama geliyor
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Elektronik sigaranın satılması, ülkeye girişi dahil olmak üzere yasaklı hale gelecek. Üzerinde yasal düzenleme çalışması yapılıyor. Meclise gelecek” dedi.

FETÖ Operasyonu
FETÖ üyesi bir kısmı emekli yarbay ve albay rütbesindeki 17 askeri tabipten 11’i, gerçeğe aykırı teşhis, tanı ve muayene bilgileri içerir sağlık kurulu raporu düzenlemekten gözaltına alındı.

Annelere hizmet
Sağlık Bakanlığı çalışması kapsamında, çeşitli nedenlerle bebekle-rini emziremeyen annelere, profesyonel sağlık çalışan-ları tarafından oluşturulan “Emzirme Danışmanlık Timi” ile 24 saat ücretsiz danışmanlık hizmeti verilecek.

1-11 Kasım’da
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Baş-kanlığı’nca, 2019 Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı başvurularının 1-11 Kasım’da alınacağı bildirildi.

Borç, 83,8 milyar!
Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) ve özelleştirme programındaki kuruluşların cari fiyatlarla borç stoku, bu yılın 2. çeyreği itibarıyla 83 milyar 842 milyon 642 bin lira oldu.

Zam eleştirisi
Petrol fiyatlarının uluslararası piyasalarda 59-60 dolar seviyesine geldiğini doların ise 5.65-5.66 seviyesinde seyrettiği bir ortamda motorin fiyatla-rına indirim yapılmasında geç kalındığını ifade eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Jet hızıyla zam yapanlar, indirimde aynı hızı neden göstermiyorlar” dedi.

İhracat rakamları
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Eylül ayında ihracatımız geçen sene eylül ayındaki güçlü performansın üzerine çıkarak 15 milyar 220 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir” dedi.

9 aya uzatıldı
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Geçici işçi kardeşlerimizin 2019 yılında çalışma sürelerini 9 ay 29 güne kadar uzattık. Emekçi kardeşlerimiz ve ailelerine hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Biletler tükendi
A Milli Futbol Takımı’nın 11 Ekim Cuma günü 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) Elemeleri H Grubu’nda Arnavutluk’la İstanbul’da yapacağı karşılaşmanın biletleri tükendi.

20 bin üniversiteli
İŞKUR tarafından 81 ilde kamu kurum ve kuru-luşları iş birliğinde bu yıl ilk kez düzenlenen Sosyal Çal-ışma Programı (SÇP) ile bu yıl 20 bin 172 üniversiteli, hem iş tecrübesi edindi hem de para kazandı.

Önemli veri
7 Ekim Pazartesi: 17:30/Nakit Bütçe Dengesi/Eylül/Önceki:
+ 5.7 milyar TL

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ