Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 04.10.2019
  • 586 kez okundu

Samandağ, Alman-Baiersdorf ile “Kardeş Şehir” oluyor
İlimiz Samandağ ilçesi, Almanya’nın Stadt Baiersdorf ile “Kardeş Kent” oluyor. Samandağ Belediye Meclisi’nin bugün toplanacak Ekim ayı toplantısında, bu konudaki başkanlık teklifi gündeme gelecek. Teklifte yer verilen ifade şu oldu:
“5393 sayılı Belediye Yasası’nın 74. Maddesi’ne istinaden, Belediyemiz ile Almanya’nın Stadt Baiersdorf şehri arasında dostluk ilişkisinin kurulabilmesi, kültürel, sanatsal ve turizmle ilgili olarak faaliyetler yürütüle-bilmesi için ‘kardeş şehir’ ilişkisi kurma hususunun görüşülüp karara bağlanması…”

Adliye’ye Tercüman alınacak
Başvuru 14-31 Ekim’de
Antakya Adliyesi’ne tercüme işi yapabilecek tercüman listesi için isimler alınacak. 14-31 Ekim tarihleri arasında yapılabileceği belirtilen başvuruların ardından, başvurucuların, Adalet Komisyonu Başkanlığı tarafından değerlendirileceği ve uygun görülenlerin tercüman olarak ihtiyaç duyulduğu sırada çağrılacakları bildirildi.
Tercüman listesine girecekler, 2 Aralık tarihine kadar belirlenecek, ardından listeye girenler yemin edecekler.

Yayladağı HEM Etkinliği
Osmanlıca Dil Kursu
İlimiz Yayladağı Halk Eğitim Merkezi, “Osmanlıca Dil Kursu” açıyor. Edinilen bilgiye göre, Yayladağı Halk Eğitim Merkezi bünyesinde Osmanlıca Kursu açılacak. Başvurular, 4 Ekim Cuma gününe kadar (bugün) kuruma şahsen yapılabilecek.

Ekim Enflasyonu
% 0,99 Yıllık Enflasyon 18,27
Ekim ayı enflasyonu % 0.99 çıktı. TÜFE’de (2003=100), 2019 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre %0,99, bir önceki yılın Aralık ayına göre %8,42, bir önceki yılın aynı ayına göre %9,26 ve on iki aylık ortalamalara göre %18,27 artış gerçekleşti. Ana harcama grupları itibariyle, 2019 yılı Eylül ayında endekste yer alan gruplardan; giyim ve ayakkabıda %2,13, çeşitli mal ve hizmetlerde %2,09, alkollü içecekler ve tütünde %1,79 ve ulaştırmada %1,61 artış gerçekleşti.

Bugün “Dünya Yürüyüş Günü”
Herkese açık yürüyüş, Atatürk Parkı’nda…
3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Harekete Çocuklukta Başla, Sağlıklı Yaşa” temalı yürüyüş etkinliği, bugün yapılıyor. Etkinlik, bu sabah saat 10.00’da, Antakya Atatürk Parkı’nda gerçekleşecek. İl Sağlık Müdürlüğü’nün hazırlamış bulunduğu ve Diyabetle Yaşam Derneği Hatay Şubesi’nin de katılım sağlayacağı etkinliğe herkesin katılabileceği duyuruldu. Diyabetle Savaş Derneği Başkanı Süleyman Nayman, bugünkü etkinlikle ilgili şu duyuruyu yaptı:
“4 Ekim 2019 Cuma günü saat 10.00 ‘da Antakya Atatürk Parkın’ da bir yürüyüş etkinliği düzenlenecek olup, ortaokul öğrencilerinin de katılımı sağlanarak, spor eğitmeni eşliğinde egzersizler tanıtılarak, uygulanacak ve
diyetisyenler tarafından beden kütle endeksi ölçümleri yapılarak, çocukluk çağı obezitesinin önlenmesi konusunda farkındalık oluşturulacaktır. Sizin, yakınlarımızın ve tanıdıklarınızın katılım sağlaması, sağlıklı yaşamanın gereğidir.”

7 asker yaralandı
Hatay’ın Belen ilçesinde, jandarma personelini taşıyan zırhlı aracın devrilmesi sonucu 7 asker yaralandı. Alınan bilgiye göre, devriye görevi yapan İl Jandarma Komutanlığına ait zırhlı araç, Belen-Amanos Dağları bölgesinde devrildi. Kazada yaralanan 7 asker, ambulanslarla hastanelere kaldırıldı.

Yaş sınırı kalktı
Yükseköğretim Kurulunca yapılan yeni düzenleme ile “araştırma görevlisi kadrosuna başvurabilmek için ilana ilk başvuru tarihi itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olma” şartı kaldırıldı.

Umut hep var…
Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Türkiye’ye sığınan Suriyeli çocuklar, yaşadıkları acılara inat, eğitimlerini sürdürebilmenin mutluluğunu yaşıyor. Kimi ailesiyle, kimi ise yakınlarıyla Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde hayata tutunmaya çalışan çocuklar, yaşadıkları kötü günlere rağmen gülümsemekten vazgeçmiyor.

Sınıra sevkiyat
Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Afrin sınırındaki birlikler için hazırlanan beton blokları taşıyan 21 tır, Reyhanlı ilçesine geldi. Tırlardaki beton blokların, 4 metre yüksekliğinde ve 11 ton ağırlığında olduğu öğrenildi. Öte yandan, Suriye sınırındaki tel örgülerin yenileme çalışmalarının yapıldığı gözlendi.
.
KOBİ’lere destek
Turkcell, harcamaları dijital ortama geçiren ve KOBİ’lerde verimlilik ve tasarrufu artıran hesApplı adlı yeni bir platformu hayata geçirdi.

Kültürel Miras Sempozyumu
8 Ekim’de Hatay’da
Hatay Valiliği, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) işbirliği ile 8 Ekim Salı günü saat 09.00’da Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda “Kültürel Miras” Sempozyumu düzenleniyor.
8 Ekim Salı günkü etkinlikte, kültürel miras alanlarının korunmasında aktif rol alan kişi ve kurumlarla bilgi paylaşımının amaçlandığı “Kültürel Miras Alanlarının Korunmasında Güncel Yaklaşımlar” isimli sempozyum düzenlenecek.

Uzmanlar uyarıyor
Sosyal Medya Uzmanı Deniz Unay, birkaç beğeni alma ya da ego tatmini yüzünden, binlerce yıllık toplumsal değerlerin hiçe sayıldığını belirterek, sosyal medyanın dikkatli kullanılması gerektiğini bildirdi.

MEB’den hizmet
Milli Eğitim Bakanlığı ve GSM operatörleri arasında yapılan anlaşmayla, Türkiye genelindeki 3 bin 374 okula yüksek kapasiteli ve hızlı internet erişim hizmeti sunulacak.

Antakya Belediyesi’nden yol çalışmaları
Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, şehir genelindeki 95 mahallede sorumluluk kapsamında yol çalışmalarını sürdürüyor.
Yapılan açıklamada; Üzümdalı Mahallesi’nde sathi kaplama öncesi zemin düzenleme çalışması ve Oğlakören ile Gülderen Mahalleleri arasındaki yolda iyileştirme çalışması gerçekleştirildiği belirtildi.

Sarımsak, şampiyon!
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, fiyat artışında sarımsağı, yüzde 30,85 ile kabak, yüzde 27,75 ile salatalık izledi. Buna göre, tüketici fiyatları bazında eylülde bir önceki aya göre en yüksek fiyat artışı, yüzde 42,58 ile sarımsakta oldu.

Uzmanlar uyarıyor
Her gün sadece 30 dakika tempolu yürüyüşün, felç, hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları, obezite, bazı kanserler, diyabet, kolesterol gibi hastalıkların gelişme riskini azalttığı belirtildi.

Girişimcilere alternatif
Finansman imkanı geldi
Sermaye Piyasası Kurulu tarafından hazırlanan ve paya dayalı kitle fonlamasına ilişkin usul ve esasları düzenleyen tebliğ, dünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Seyahat uyarısı
Dışişleri Bakanlığı, Irak’la ilgili seyahat uyarısında, Türk vatandaşlarından, gösterilerin sürdüğü bölgelere seyahat etmekten kaçınmalarını istedi.

AK Parti kampı
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleşecek AK Parti 29. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı bugün başlıyor.

Otel sahiplerine
Bakanlık çağrısı
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, iflas eden İngiliz tur şirketi Thomas Cook’tan doğacak mağduriyetin önlenmesi için Türk turizmcilerine yönelik kredi destek paketi hazırladıklarını, otel sahiplerinin başvurularını cuma günü almaya başlayacaklarını bildirdi.

Bahçeli açıklaması!
MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, parti Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin hastaneye kaldırıldığına ve durumunun kritik olduğuna ilişkin iddiaları yalanladı.

İhracatçı memnun
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: “Bir müjdemiz var, Eximbank’ın TL faizlerini bugün itibarıyla yüzde 9,61’e, yüzde 10’un da altına çekmiş bulunuyoruz, hayırlı, uğurlu olsun.”

Kılıçdaroğlu tavsiyesi
‘Anneleri ayırmayın!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “TBMM’nin kapıları bugün adalet arayan Harbiyeli annelerine kapatıldı. Anneleri, ‘Cumartesi Anneleri, Diyarbakır Anneleri, askeri öğrencilerin anneleri’ diye ayırmak, ülkemize yapılacak en büyük kötülüktür” dedi.

Tek haneye indik
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Eylül ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatları yüzde 18,27, yurt içi üretici fiyatları yüzde 26,44 arttı.

Vizyona giriyor
Sinemalarda bu hafta, 5’i yerli 7 film vizyona girecek. Joaquin Phoe-nix’in başrolünde oynadığı başarısız bir komedyenin hayatını anlatan “Joker” de izleyiciyle buluşacak.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ