Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 09.10.2019
  • 905 kez okundu

BŞB meclisi toplanıyor
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi, Ekim dönemi toplantısını bugün yapıyor. Meclis’in bugün saat 14.00’teki toplantısında, büyük bölümü imar tadilatı olmak üzere, çok sayıda gündem maddesi ele alınacak.

TSK harekata hazır
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatlarının ardından, Fırat’ın doğusuna yönelik yeni harekat için de hazırlıklarını tamamladı.

Aslına uygun
Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman tarafından tarihi İpek Yolu güzergahına inşa ettirilen Belen Kanuni Külliyesi, aslına uygun restore ediliyor.

81 İl’de denetim
Ülke genelinde trafik polislerince gerçekleştirilen denetimlerde, 78 bin 244 sürücüden bin 640’ının alkol, 9’unun ise uyuşturucu etkisinde araç kullandığı belirlendi.

Uçmayı sevdik
DHMİ Genel Müdürlüğü, Eylül ayı ve yılın 9 ayına ilişkin hava yolu, uçak yolcu ve yük istatistiklerini açıkladı. Buna göre; Türkiye’de hava yoluyla seyahat edenlerin sayısı, Ocak-Eylül döneminde 161 milyon 482 bin 868’i buldu.

Personel takviyesi
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Suriye sınırındaki askeri birliklere personel takviyesi yapıldı. Öte yandan, çeşitli bölgelerden Hatay’a gelen çok sayıda komando, Kırıkhan ve Hassa ilçelerinden geçerek Gaziantep istikametine doğru hareket etti.

Operasyonlar sürüyor
Hatay Valiliği’nden alınan bilgiye göre, Amanos Dağları’nda terör örgütlerine yönelik operasyonlarını aralıksız sürdüren İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, uyuşturucu ticaretinin önlenmesine yönelik de faaliyetler yürütüyor.

BŞB Tiyatrosu Gösterisi
13 Ekim Pazar Günü
Hatay Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, bu hafta sonunda sahne alıyor. Büyükşehir Tiyatrosu’nun 13 Ekim-Pazar günü Hatay Kültür Merkezi’nde ‘Kralın Elbiseleri’ adlı çocuk oyununu, saat 13:00 ve 15:00’da iki seans olarak sahneleyeceği duyuruldu. Belediye yetkilileri, tüm çocukları bu oyuna beklediklerini kaydederken, “Oyunumuz ücretsiz izlenebilecektir” denildi.

MKÜ’de Erasmus İngilizce Kursu
Başvuruculara Ücretsiz…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ), Erasmus öncesi İngilizce kursu almak isteyenlere, bu hizmet ücretsiz olacak. Konuya ilişkin MKÜ duyurusunda, “Erasmus+ İngilizce kursuna yönelik transkriptlerini birimimize getiren tüm öğrenciler ve 1. sınıfta okumakta olan öğrencilerimiz, kursumuza katılmaya hak kazanmıştır. Kursumuz, 16 Ekim 2019 tarihinde devam edecektir.”

Erzinli’ler beğenmiyor, iptalini istiyor…
Danaboruk Ne?
Erzin’de, bir mahalledeki sokağa verilen ‘Danaboruk’ ismi alerji yaratıyor. Erzin Hürriyet Mahallesi sakinleri, bu ismin anlamsız olduğunu ve kaldırılmasını istiyor. Erzin Belediyesi de isteği yerinde gördü ve konuyu Büyükşehir Belediye Meclisi’nin gündemine taşıdı. Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin bugünkü Meclis toplantısında bu konu ele alınacak.
Gündem maddesi şöyle:
“Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 10.09.2019 tarihli toplantısında, 183 sayılı karar ile Sosyal Hizmetler Halkla İlişkiler ve Adlandırma Komisyonu’na havale edilen; Erzin İlçesi Hürriyet Mahallesi’nde bulunan sokakta ‘Danaboruk Sokak’ isminin olduğu, bu ismin bölgeyle hiç bir bağlantısı olmadığı, bu nedenle bu ismin başka bir isimle ya da ‘numaralı sokak’ olarak değiştirilmesi ile ilgili komisyon raporunun görüşülmesi…”

BŞB Meclisi’nde Expo Kararı
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi’nin bugünkü toplantısında, EXPO alanları yapımı ile ilgili karar çıkması bekleniyor. Meclis’in bu konudaki gündemi şöyle:
“Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’nın, Antakya ilçesi EXPO ile Arsuz ilçesi EXPO alanlarının yapım işine ait ihale süreci ve mali yönden imalatları 2019 yılında bitmeyeceği teknik olarak hesaplanmış olup, söz konusu işlerin 2019-2020 ve 2021 yılları içerisinde yaptırılması ve bütçe ödeneğinden %10’unun 2019 yılından, %50’sinin 2020 yılından ve geriye kalan %40’ının ise 2021 yılı bütçesinden karşılanması ile ilgili teklifinin görüşülmesi…”

Nardüzü’nün eski ismi Şevre Meydanı…
Mahallede alana veriliyor
İlimiz Arsuz ilçesine bağlı Nardüzü Mahallesi’nin eski adının ‘ŞEVRE’ olduğu ortaya çıktı. Arsuz Belediyesi, geçtiğimiz günlerde Meclis kararı neticesinde, Nardüzü’nün eski adı olan ‘ŞEVRE’ ismini mahallede bir alana vermek üzere girişim başlattı.
Konu, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin bugünkü toplantısında ele alınıyor. Meclis’in bu konudaki gündem maddesi şöyle:
“Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 10.09.2019 tarihli toplantısında, 181 sayılı karar ile Sosyal Hizmetler Halkla İlişkiler ve Adlandırma Komisyonu’na havale edilen; Arsuz İlçesi Nardüzü Mahallesi 10. Sok. No/1’de bulunan meydana Nardüzü Mahallesi’nin eski ismi olan ‘Şevre Meydanı’ isminin verilmesi ile ilgili Komisyon raporunun görüşülmesi…”

Yabancı dopingi
Borsa İstanbul’da yabancı yatırımcı, Eylül ayını 311 milyon dolarlık net alımla tamamlarken, Ocak ayından bu yana en güçlü alımı gerçekleştirdi.

Bakanlık denetimi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca, Türkiye genelinde 9 ayda yapılan çevre denetimlerinde, 5 bin 13 tesise 101 milyon 308 bin 331 lira idari para cezası kesildi.

ET’e Zam!
Maliyetlerindeki artıştan dolayı kırmızı ete yüzde 20 zam yapmayı planlayan sanayiciler, tüketimin düşmesi sebebiyle bu zammı bekletiyor. Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (ETBİR) Başkanı Ahmet Yücesan da, kırmızı ete yüzde 20 zam düşünüldüğünü ancak bu zammın şimdilik bekletildiğini açıkladı.

Aşılar, 1-2 güne!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu yıl için üretilen grip aşılarının eczanelere ve tüm sağlık kuruluşlarına dağıtımına birkaç gün içinde başlanacağını belirterek, grip aşısının risk grubundakilere hekim reçetesi ile ücretsiz yapıldığını bildirdi.

Deprem sırasında!
AKUT’un kurucu Başkanı Dr. Ferudun Çelikmen, deprem çantası uygulamasının vakit kaybıyla ölümlere yol açabileceği uyarısında bulundu. Jeoloji Mühendisi Doç. Dr. Yıldırım Güngör ise, “Deprem çantası ayak bağıdır, cenin pozisyonu hayat kurtarır” ifadelerini kullandı.

21.7 milyar lira açık
Hazine, Eylül ayında 21.65 milyar lira açık verir-ken, faiz dışı denge 10.63 milyar lira olarak gerçekleşti. Yılın ilk 9 aylık bölümünde bütçe dengesi açığı 89.75 milyar lira, faiz dışı denge 13.38 milyar lira açık verdi.

29 gözaltı kararı
Ankara’daki FETÖ soruşturması kapsamında, 2013’teki idari yargı sınavlarında usulsüzlük yaptıkları gerekçesiyle 29 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Sevkiyat sürüyor
Türkiye’nin farklı kentlerindeki birliklerden daha önce Hatay’a gönderi-len komando, zırhlı personel taşıyıcı, zırhlı muharebe araçlarından oluşan konvoy, Kilis kent merkezinden geçerek güvenlik önlemleri altında sınır hattına doğru ilerledi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ