Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,92 / Satış: 5,95
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 14.10.2019
  • 852 kez okundu

4.Hatay Tarım Fuarı, 31 Ekim – 3 Kasım…
Hatay’da bu yıl 4.sü düzenlenecek olan “Tarım Fuarı” ay sonunda başlıyor.
Elka Fuarcılık Limited Şirketi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen; Tarım ve Orman Bakanlığı, Hatay Valiliği, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Antakya Ticaret Borsası, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Antakya Belediyesi, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı, KOSGEB başta olmak üzere, ilgili kurum ve kuruluşların destekleri ile hazırlanan 4.Hatay Tarım Fuarı, 31 Ekim – 3 Kasım tarihleri arasında Hatay Fuar Alanı’nda gerçekleşecek.
Geçtiğimiz üç yılda Hatay’da düzenlenen fuarlar; 5 bin metrekare kapalı, 7 bin metrekare açık, toplam 12 bin metrekare alanda açılarak, Ova çiftçisi tarafından ilgi ve coşku ile karşılanmıştı. Geçmişteki 3 etkinlikte de Fuarlar; ABD, Almanya, Çin, Güney Kore, İtalya, Japonya, Tayvan, İsveç, İspanya ve Türkiye’den firma ve temsilciliklerinin katılımı ve 40 binden fazla ilgilinin ziyaretleri ile gerçekleşti.
Bu yıl 4.sü düzenleneceği duyurulan fuarda; traktörler, tarımsal mekanizasyonlar, tarımsal alet ekipman ve teknolojiler, gübre, tohum, fidan çeşitleri, tarımsal gıdalar ve ürünler, danışmanlık firmaları ve finans sektörü başta olmak üzere, tarım ile ilgili her konuda ürün ve hizmet sergilenecek. Birbirinden keyifli yarışma ve etkinliklere de ev sahipliği yapacak olan fuarın, bölge ve ülke ekonomisine olumlu katkılarda bulunması amaçlanıyor.
Katılımın ve ziyaretin yoğun olacağı 4. Hatay Tarım Fuarı, dört gün süresince, bölge çiftçisini son gelişmelerden haberdar ederken, tarım ile ilgili her türlü ürün ve hizmeti topluca görme ve inceleme imkanı da sunacak. Bu arada girişlerin ücretsiz olduğu 4. Hatay Tarım Fuarı, sabah 9:30 akşam 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Sınırda Rüşvet
Hatay’ın Yayladağı ilçesi sınır kapısında, rüşvet karşılığı bir Suriyelinin yasa dışı geçişini sağladığı ileri sürülen biri gümrük muhafaza memuru 3 kişi tutuklandı.

7 Bin Polis Adayı
Polis Amirleri Eğitim Merkezi’ne; lisans mezunu 5 bin 40’ı erkek, 560’ı kadın, önlisans mezunu 1260’ı erkek, 140’ı kadın olmak üzere 7 bin öğrenci alımı yapılacak.

İşçinin tablosu
DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Türkiye’de 100 işçiden sadece 7’si toplu sözleşme hakkından yararlanıyor. Toplu sözleşmenin kapsamının bu kadar dar olması sosyal diyaloğun önündeki en büyük engel” dedi.

Melekler galip
Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nin ilk haftasında, Hatay Büyükşehir Belediyespor, Gelecek Koleji Çukurova Basketbol’u, normal süresi 70-70 biten maçta 80-75 mağlup etti.

İlçe Başkanı
Hatay’ın İskenderun ilçesinde, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili terör propagandası yaptığı iddia edilen HDP İlçe Başkanı Hülya Ateş tutuklandı.

Bakanlık açıkladı
Tarım ve Orman Bakanlığı’nca; taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 618 firmaya ait 1211 parti ürün kamuoyuyla paylaşıldı.

Operasyona destek
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı’na destek açıklaması yaptı.

750 bini aştı
Mesleki Yeterlilik Kurumu, mesleğini icra etme yeterliliğini ispatlayan 750 binden fazla çalışana yeterlilik belgesi verdi.

3 Kasım Pazar
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki Spor İstanbul tarafından düzenlenen Vodafone 41. İstanbul Maratonu, “İstanbul senin, durma koş!” sloganıyla 3 Kasım Pazar günü koşulacak. ALİKEV de Maraton’da olacak.

Bahçeli dönüyor
MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin Pazartesi günü mesaiye başlayacağını bildirdi.

%62 arttı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bu yıl Mesleki Eğitim Merkezlerinin (MEM) 9. sınıfına başlayan öğrenci sayısının, geçen seneye oranla yüzde 62 artarak 32 bin 281’e yükseldiğini bildirdi.

Destek verdiler
Hatay’da Zeytin Dalı Harekatı sırasında Mehmetçik için kurban kesen ve harekatın adeta simgesi haline gelen ve “Yörük Ana” olarak tanınan Döndü Deveci ile askere çay demleyip servis eden 86 yaşındaki Muhammed Bulut, Barış Pınarı Harekatı’na destek verdiler.

Elektronik ortamda
Gelir İdaresi Başkanlığı’nca, turizm işletmelerinden ilk defa ‘turizm payı’ alınmasına ilişkin esaslar belirlenirken, paya ilişkin beyannamelerin aylık ya da üçer aylık dönemler halinde elektronik ortamda verilmesi zorunlu olacak.

‘Baba Okulu’
Diyanet İşleri Başkanlığı’nca, Kur’an ve sünnet temelinde ailede hak ve sorumluluklar açısından baba olmanın önemine dikkati çekmek uzman eğitimcilerle “Baba Okulu” seminerleri düzenlenecek.

Reklama yasaklama
Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, çocukların ilgi alanlarına yönelik asıl ürünün dışındaki ürünler, hediye olarak sunulamayacak. Buna ek olarak ise her türlü ateşli ve ateşsiz silahın reklamı yasak.

Uzmanından uyarı:
‘Hacamat Yaptırın’
Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Ender Saraç, “Bol su için, fazla yemeyin. Yılda iki kez hacamat yaptırın. İnsülin direncinize ve kan şekerinize baktırın. Bütün yeşillikleri tüketin” dedi.

650 lira destek
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “7 ilde 0-60 aylık çocuk sahibi sigortalı çalışan 10 bin 250 kadına 24 ay boyunca aylık 650 lira mali destek sağlanacak” dedi.

Elektronik Sigara
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 9 aylık süreçte, 7 milyon lirayı aşan 76 bin 711 elektronik sigara ve aksamı ele geçirildiğini belirtti.

Salça mesaisi
UNESCO tarafından gastronomi alanında “Yaratıcı Şehirler Ağı”na dahil edilen Hatay’da, kadınlar, mutfaklarına lezzet katan yiyecekleri imece usulü hazırlıyor. Akdeniz mutfağında önemli yer tutan salça yapımına ağırlık veren kadınlar, tarlalardan toplanan kırmızı biberleri kurutarak başladıkları zahmetli mesailerini el birliğiyle tamamlıyor.

Yeşilay desteği
Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, Yeşilay Danışmanlık Merkezleri’nin (YEDAM), alkol ve madde bağımlılığı yanında sigarayı bırakmak isteyenlere de hizmet vereceğini bildirdi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ