Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,26 / Satış: 7,29
€ EURO → Alış: 8,59 / Satış: 8,62

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 23.10.2019
  • 853 kez okundu

Kadın Çalıştayı Yarın
Hatay Valiliği himayesinde, Hatay Kadın Girişimciler Derneği ile Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) koordinasyonunda ve ATSO ile İTSO işbirliğiyle gerçekleştirilecek olan “Sürdürülebilir Kalkınmada Kadın Girişimciliği Çalıştayı”, yarın Antakya’da yapılıyor.
Konuya ilişkin bilgi veren Hatay KAGİD Başkanı Tuban Öztürk, yarınki etkinlikte; Yerel ve Ulusal alanda önemli girişimlere, akademik çalışmalara imza atmış değerli uzman ve girişimcilerin bilgi, tecrübe ve önerileri eşliğinde, sektörel konjonktürde çalışma hayatında bulunan, çalışma hayatına atılmak isteyen kadınlara, iş hayatında ‘kadın’ olmanın avantajlarının anlatılacağını, dezavantajların da uzman gözüyle masaya yatırılacağı bilgisini verdi. Yarınki, Sürdürülebilir Kalkınmada Kadın Girişimciliği Çalıştayı, Antakya The Shahut Otel’de saat 09.30’da başlıyor.

Karatay Cumartesi Hatay’da
Ünlü Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, hafta sonunda Hatay’a geliyor. Zaman zaman sıra dışı açıklamaları ile ülkede gündem yaratan Akademisyen Prof. Dr. Karatay, Altınözü Kaymakamlığı ve Altınözü Belediyesi’nin davetlisi olarak, 26 Ekim Cumartesi günü bu ilçemizde saat 1630’da, zeytin ve zeytinyağının önemini anlatacak, sağlıklı yaşam söyleşisinde bulunacak.

CHP’li Kaya,
Cuma günü Hatay’a geliyor
CHP Genel Başkan Yardımcıların-dan Yıldırım Kaya, hafta sonunda Hatay’a geliyor. CHP-MYK üyesi Yıldırım Kaya’nın 25 Ekim Cuma günü CHP il binasında saat 10.00’da bir basın toplantısı düzenleyerek, kongre süreci yanı sıra ülke ve dün-ya gündemiyle ilgili açıklamalarda bulunacağı duyuruldu.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde, yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Serinyol Mahallesi Sağlık Sokağa 09:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Serinyol Mahallesi 100.Yıl, Akçay, Hatay(Yeşilova), Yıldırım, Kabaali ve Kaykunoğlu Sokaklara 12:00-16:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Aşağı Kepirce Mahallesi Kepirce ve Aşağıkepirce(Mücavir) Sokaklara 09:30-17:30 saatleri arası
Belen İlçesi Bakras Mahallesi Ali Güllü, Bozkurt, Mesken, Yavuz Sultan Selim, Elçibey ve Şevket Çalışkan Sokaklara 09:00-18:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Harbiye Mahallesi Asım Gündüz, Mustafa Dağıstanlı, Yaşar Doğu ve İnönü Sokaklara 09:00-17:00 saatleri arası,
Hassa İlçesi Bademli Mahallesine 9:30-17:30 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Denizciler Mahallesi 29, 31, 33, Atatürk(Fatih), Mehmet Akif Ersoy, Fevzi Çakmak(Şirinyurt), Mehmet Akif Ersoy( Şirinyurt), 33(Şirinyurt), 35, 36, 39, Atatürk, 28, 32, Fevzi Çakmak, Atatürk (Şirinyurt), Yavuz Selim, 34 ve 37 Sokaklara 09:30-18:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Atatürk, Cemal Gürsel ve Cumhuriyet Mahallelerine 09:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Yalaz Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Sınıra takviye
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Barış Pınarı Harekatı kapsamında kullanılmak üzere, sınır bölgesinde konuşlu birliklere gönderilen beton mevzileri taşıyan 30 tır, Hatay üzerinden Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesindeki Suriye sınırının sıfır noktasına hareket etti.

Emsal karar
Anayasa Mahkemesi, protesto gösterisine katılan iki öğretmenin, polis müdahalesiyle yaralanmasında, insan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele ve eziyet yasağının, toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiği sonucuna vardı.

Dörtyol’da 3 okul onarıma çıktı
İhaleler Yarın
İlimiz Dörtyol ilçesi Kuzuculu Mahallesi’ndeki 3 okul onarılıyor. Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre; Kuzuculu Mahallesi’ndeki Kuruculu İlkokulu, Kuzuculu Cumhuriyet İlkokulu ve Kuzuculu Ortaokulu, onarım işleri kapalı teklif usulü ile ihale edilecek. Üç okulun onarım İhaleleri, yarın Milli Eğitim Müdürlüğü’nde saat 10.00’da yapılıyor.

Motorine Zam
Akaryakıt türlerinden motorine zam yapıldı. Bu sabahtan itibaren geçerli olacağı duyurulan motorinin fiyatı, litre başına 9 kuruş arttırıldı.

Ülke genelinde
Emniyet Genel Müdürlüğü’nce, yurt genelinde düzenlenen eş zamanlı radarla hız denetimlerinde, 21 bin 510 hız ihlali tespit edildi.

Türkiye Turu için
YÖREX zamanı
Bu yıl 10’uncusu düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX), bugün kapılarını açıyor. Bu yıl ilk defa 81 ilin yer alacağı fuarda (23-27 Ekim), katılımcılar, bir günde Türkiye turu yapabilecek.

Grip Aşıları tamam!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “(Grip aşıları) İlk etapta 253 bin doz aşının dağıtımı yapıldı. Önümüzdeki haftalarda 500 bin dozun daha dağıtımı yapılacak” dedi.

Medeniyetler Korosu eleman alacak
Seçmeler 9 Kasım’da
Antakya Medeniyetler Korosu, yeni dönemde bünyesine katmak üzere gönüllü, seyahat engeli olmayan, yetenekli sesler ve müzisyenler arıyor. Medeniyetler Korosu’na yeni eleman seçmeleri, 9 Kasım Cumartesi günü Medeniyetler Evi’nde gerçekleşecek.
Antakya Medeniyetler Korosu Başkanı Yılmaz Özfırat; seçmelerde, bir arada yaşama kültürünü, yurtiçi ve yurtdışı konserlerde gösterebilecek, seyahat engeli olmayan, sazlar ve amatör sesler alacaklarını kaydederek şu bilgiyi verdi:
“Yoğun talep üzerine, 9 Kasım Cumartesi günü saat 10 00 ile 17 00 arasında Medeniyetler Evi’nde yapacağımız seçmelerle, koromuza yeni üye alımı gerçekleştireceğiz. Bizleri bekleyen yoğun 2020 yılı konser programlarımız için yeni katılımlar ile daha da güçlenecek olan koromuzda, çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Antakya Medeniyetler Koromuza katılmak isteyen korist ve müzisyen arkadaşlarımızı bekliyoruz.”
Ulucami Mahallesi, Bekir Sıtkı Kunt Caddesi, Dolaşık Sokak’ta yer alan Medeniyetler Evi’nde gerçekleşecek seçmeler için detaylı bilginin, 0326 221 73 71 ve 0 535 692 84 86 nolu telefonlardan alınabileceği duyuruldu.

7 Günlük Trafik Kontrolü
5751 Araca Ceza
Trafiğin denetlenmesi ve düzenlenmesine yönelik olarak yürütülen çalışmalar kapsamında, ilimiz genelin-de trafik ekipleri tarafından 14-20 Ekim tarihleri arasında yapılan denetim ve kontrollerde, kusurlu görülen ya da aykırılığı tespit edilen 5751 araç sürücüsüne ceza tatbik edildi. Resmi bilgiye göre, 7 günde 26.343 araç kont-rolden geçirildi, bunların % 25’ine karşılık olan 5751’i cezaya maruz kaldı.

İyot Uyarısı
Yetersizlik, GUATR nedeni
Sağlıkçılar, İyot yetersizliğinin yol açtığı hastalıkların başında guatr olduğuna dikkat çekiyor. Sağlık uzmanları, “İyot yetersizliğinde” yol açılan sonuçları şöyle sıralıyor:
-Bebek ve çocuklarda büyüme ve gelişme geriliği, öğrenme yeteneği ve okul başarısında azalma,
-Gebelerde, ölü doğum ve düşük yapma riskinde artma,
-Her yaş grubunda guatr görülebilir.

Şehir içi yolcu taşımada, “Kent Kart” il geneline yaygınlaşıyor…
Belen Dahil Oldu
Hatay Büyükşehir Belediyesi koordinesindeki, ilçeler içi ve ilçeler arası yolcu taşıma hizmetinde kullanılan “Hatay Kart”, il geneline yayılıyor. Şehirdeki toplu taşıma araçlarında kullanılan Elektronik Ücret Toplama Sistemi’ne (EÜTS), bu kapsamda Belen’de faaliyet gösteren kooperatifler de katıldı.
Belen’deki SS 34 No.lu Belen Mot. Taş. Koop. ile SS 83 No.lu Cırtıman Mot. Taş. Koop’larına bağlı araçlar, 30 Ekim Çarşamba günü itibariyle, Hatay Kart ile yolcu taşıma faaliyetine başlayacak. Yeni sistem ile beraber yeni fiyat tarifesinin de uygulanacağını ifade eden Büyükşehir yetkilileri, vatandaşların mağduriyet yaşamaması için, Belen’deki Bakras Mahallesi Köprü Sokak Ziraat Bankası yanındaki Hatay Kart kişiselleştirme merkezlerinden yolcu taşıma kartlarını temin etmelerini önerdi. Yetkililer ayrıca, vatandaşların kart temin ve para yükleme işlemlerini hataykart.com internet adresinde bulunan tüm bayilerden yapabileceğini de belirtti.

Bisiklet Şenliği
27 Ekim Pazar günü saat 14.00’te, İTSO ile İKEM Koleji’nin birlikte organize ettiği, İKEM Koleji’nden Anıt Alanı’na ve Anıt Alanı’ndan İKEM Koleji’ne geri dönerek son bulacak olan ‘Sağlık için Pedal, Hayattan Tat al ve ‘Spor Diyabeti Önler’ Temalı 5. Geleneksel Bisiklet Şenliği, tüm meraklıları ve katılımcıları bekliyor.

Halk Günü
Sinemada ‘Halk Günü’, artık haftada iki kez olacak. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre, indirimli biletler çeşitleniyor, “Halk Günü” uygulaması haftada ikiye çıkarılıyor.

İddia gerçek dışı
Hac Umre ve Seyahat Acentaları Derneği (HURSAD) Başkanı Diyaeddin Şahin, “Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye 3 yıl boyunca hac ambargosu uygulayacağı” iddiasının gerçek dışı olduğunu bildirdi.

Lübnan uyarısı
Dışişleri Bakanlığı, Lübnan’da devam eden protestolarda göstericilerin yolları kapatabildiğini hatırlatarak, ülkeye yapılacak ziyaretlerde bu hususun göz önünde tutulması tavsiyesinde bulundu.

Bugün başlıyor
Orman Genel Müdürlüğü’nün, orman mühendisi ve orman muhafaza memuru alımı için gerçekleştireceği sözlü ve uygulamalı sınavlar bugünden itibaren yapılmaya başlanacak.

Karara itiraz
Kırıkkale’de, eski eşi Emine Bulut’u 10 yaşındaki kızının yanında öldüren Fedai Varan, müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Cumhuriyet Başsavcılığı, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle karara itiraz edecek.

85 bine ulaştı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yılbaşından bu yana İstanbul’dan ülkelerine gönderilen kaçak göçmen sayısının 85 bine ulaştığını söyledi.

Faiz indirimi
Yabancı ekonomistler, 24 Ekim Perşembe günü gerçekleştirilecek Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizinde indirim bekliyor.

Bütçe’den pay
Ülke güvenliğine
Ülke güvenliğinde görev alan kurumlara 2020 yılı bütçesinde yaklaşık 119,1 milyar lira kaynak ayrılırken, bu ödenekten en fazla payı, 53,9 milyar lirayla Milli Savunma Bakanlığı ve 39 milyar lirayla Emniyet Genel Müdürlüğü alacak.

KOSGEB’den
Girişimciler için
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “KOSGEB’in girişimcilik destek programından yararlanan ya da yararlan-mayı planlayan girişimcile-rimize, 50 bin liraya kadar yeni bir kredi programı başlatıyoruz” dedi.

İnşaat maliyetleri
İnşaat maliyet endeksi (İME), 2019 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,73 düştü, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,79 arttı.

Bugün 6 Maç Var
Hatay Amatör Küme Süper Ligi 1. ile 2. Amatör Küme’ye ait toplam 6 maç oynanıyor.
Bugünkü Süper Lig maçları programı şöyle:
Dursunlu-Gözcüler (Çekmece)
Samandağ-Kırıkhan (Samandağ)
Dörtyol-Karaağaç (Dörtyol)
Kırıkhan G.-Ekinci Kırıkhan
Süper Lig’e ait maçların başlama saati 15.00. Bugün ayrıca, 1. Küme’ye ait, Nazım Koka’da saat 15.00’te, Kaan Temizlik-Dörtyol maçı oynanırken, 2. Küme’ye ait Güneyler-Bohşin maçı da Nazım Koka’da saat 17.00’de başlıyor.

Erzurumspor maçına gitmek isteyenlere
Yarın Son Gün…
Hatayspor’un bu hafta sonunda çıkacağı Erzurumspor maçını izlemek isteyen taraftarlar için ücretsiz otobüsle seyahat başvurusunun yarına kadar yapılması gerekiyor. Cadde Grubu adına kaleme alınan “taraftara duyuru” niteliğindeki mesaj şöyle:
“Şampiyonluk yolunda takımımızı Erzurum’da yalnız bırakmıyoruz! Taraftarlarımızdan, bu önemli deplasmanda yoğun ilgi bekliyoruz. Haydi Hatay, şehrinin takımına sahip çık! Tak atkını, giy formanı, şampiyonluk yolunda Erzurum virajında sen de ol!
Erzurum deplasmanına gelecek taraftarlarımızın, en geç Perşembe gününe kadar grubumuza mesaj yolu ile isim, soyisim, T.C. kimlik numarası yazdırması zorunludur. Gidiş-geliş ücretsizdir. İsim yazdıracak taraftarlarımız, Instagram’dan @caddeforever sayfasına yazsınlar.”

SPOR TOTO 1.LİGİ PUAN DURUMU
1.HATAYSPOR 17 Puan
2.AKHİSARSPOR 16 Puan
3.KARAGÜMRÜK 15 Puan
4.ALTAY 15 Puan
5. ÜMRANİYESPOR 14 Puan
6.KEÇİÖRENGÜCÜ 14 Puan
7.BALIKESİRSPOR 13 Puan
8.BURSASPOR 12 Puan
9.İSTANBULSPOR A.Ş. 11 Puan
10. ERZURUMSPOR 11 Puan
11.ADANA DEMİRSPOR 10 Puan
12. MENEMENSPOR 8 Puan
13.ADANASPOR 7 Puan
14.OSMANLISPOR 7 Puan
15.ALTINORDU 5 Puan
16.BOLUSPOR 5 Puan
17.GİRESUNSPOR 5 Puan
18.ESKİŞEHİRSPOR -5 Puan

Ceza Puanı Alan Takımlar
Bursaspor: -3 Puan
Osmanlıspor: -3 Puan
Eskişehirspor: -9 Puan

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ