Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,43 / Satış: 6,46
€ EURO → Alış: 7,08 / Satış: 7,11

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 26.10.2019
  • 897 kez okundu

“Cumhuriyet, Atatürk ve Kadın” Konferansı Yarın
CHP İskenderun İlçe Kadın Kolları Başkanlığı girişimiyle, “Cumhuriyet, Atatürk ve Kadın” konulu bir konferans veriliyor. Etkinlik, yarın İskenderun HATSU binasında, saat 14.00’te yapılıyor. CHP İskenderun İlçe Kadın Kolu Başkanı Muhsine Korkmaz, etkinliğe kadınlar başta olmak üzere, herkesin davetli olduğunu kaydederek, “Cumhuriyet, Atatürk ve Kadın” konulu konferansın konuşmacılarını şöyle sıraladı:
-Fatih Ertürk-Gazeteci
-Leyla Serin Kırık-Mersin ADD Yön.
-Nursal Aloğlu-Mersin ADD Yön.

Reyhanlı Belediyesi Hamam açıyor
Reyhanlı Belediyesi, hamam oluşturdu. Belediye’ye ait sosyal tesislerde yer alan Türk Hamamı, bugün açılıyor. Yapılan duyuruda, Reyhanlı Belediyesi’nce Yenimahalle’de oluşturulan sosyal tesislerdeki hamamın, bugün öğleden sonra 13.00’te halka açık olacağı kaydedildi.

Asgari Ödeme
Konut Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre; İlk defa konut sahibi olacakları desteklemek amacıyla başlatılan konut hesabı uygulamasındaki asgari ödeme tutarı, her yılın başında yeniden değerleme oranına göre artırılacak.

HBB’den yol bakım çalışmaları
Hatay Büyükşehir Belediyesi, altyapı ve üstyapı çalışmalarının tamamlandığı bölgelerde vakit kaybetmeden üstyapı hizmetine başlarken, çalışmaların son durağı Hassa oldu.
Hassa ilçesine bağlı Ardıçlı Mahallesi’nde sathi kaplama yapacak olan Büyükşehir ekipleri, ilk olarak reglaj çalışmasına başladı.
Zeminin sathi kaplamaya uygun hale gelmesi için çalışmalar yapan ekipler, en kısa sürede tamamlanarak yolun kullanıma açılacağını belirtti.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor.
İlimizde, yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Güzelburç Mahallesi İstiklal, Çevre yolu, Tabakhane 2, Doğru ve İpekyolu Sokaklara 09:30-17:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Alattin, Suvatlı, Saçaklı ve Yeşilova Mahallelerine 09:00-15:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Ekinci Mahallesi Atatürk, Atasoy, Aydın, Cengiz, Tümer, Atatürk (Bahçelievler), Sönmez, Ziyaret, Lale, Hamza ve Cemre Sokaklara 09:00-13:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Ekinci Mahallesi Yılmaz, Gülderen ve Özgür Sokaklara 13:00-18:00 saatleri arası,
Payas İlçesi Yıldırım Beyazıt Mahallesi Kenar, Harun Ata, Ahi Evran, Cuma Sakar, Özerli, Dere, Karataş, Eğitim ve Mustafa Emeksiz Sokaklara 09:00-17:00
saatleri arasında YG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Altınözü’nde 250 konut satışta
Altınözü Belediyesi, Altınözü ilçesinde inşası devam eden 250 konutun, açık satış yöntemi ile satışa sunulduğunu duyurdu. Açıklamaya göre, başvurular, 21 Ekim – 31 Aralık 2019 tarihleri arasında yapılabilecek.

Ödüllendirildi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nda görev yapan oda personeli, 2018 yılı boyunca sürdürmüş oldukları çalışmalarında göstermiş oldukları özveri ve başarı sebebiyle, Oda Yönetimi tarafından plaketle ödüllendirildi.

5 kişiden 1’i
Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Derneği’nin öncülüğünde yapılan araştırma, her 5 kişiden birinin, günde en fazla bir veya iki kez ellerini yıkadığını ortaya koydu.

Hatay dahil 15 İl’de
Adana merkezli, Hatay’ın da içinde olduğu 15 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda haklarında gözaltı kararı verilen 42 zanlıdan 31’i yakalandı. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında 42 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Gözaltı kararı bulunan 11 zanlıyı arama çalışmaları sürüyor.

Teklif yasalaştı
AK Parti Milletvekilleri tarafından hazırlanan Gümrük Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

OHAL Komisyonu
Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu, kanun hükmünde kararname (KHK) ile bugüne kadar meslekten ihraç edilenler, kapatılan bazı kurum ve kuruluşlara ilişkin yapılan 126 bin 200 başvurudan 92 binini karara bağladı.

Sınav Ücreti
Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı’nca uygulanan sınav ücretlerinin aşağı çekilmesine yönelik tavsiye kararı verdi.

Esnafın beklentisi
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederas-yonu (TESK) Genel Baş-kanı Bendevi Palandö-ken, “Vergi ve SGK primi borçlarında yapılandırma beklentisi oluştu” dedi.

Mevduat arttı
Bankacılık sektörünün toplam mevduatı, geçen hafta 14 milyar 314 milyon 29 bin lira artarak 2 trilyon 519 milyar 609 milyon 781 bin liraya yükseldi.

Rezerv yükseldi
TCMB tarafından Haftalık Para ve Banka İstatistikleri yayımlandı. Buna göre; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri, geçen hafta 289 milyon dolar artarak 104 milyar 494 milyon dolara ulaştı.

Zeytine prim desteği
Resmi Gazete’de yayımlanması ile birlikte, Türkiye’de ilk defa, sofralık zeytine kilogram başı 15 kuruşluk prim desteği geldi.

Levent Üzümcü 20 Kasım’da Samandağ’da
Ünlü Sanatçı Levent Üzümcü, 20 Kasım Çarşamba günü saat 20.00’de, Samandağ Kültür Merkezi’nde sahneye çıkacak. Sanatçı, Aziz Nesin’in “kabare” adlı tiyatro eserini sahneleyecek.

Yeni vergiler
Meclis’e sunulan yeni vergi düzenlemesine göre, değeri 5 milyon lira ve üzerindeki konutlardan ek konut vergisi alınacak.
Bu karar, Türkiye’de 30 büyükşehirde satışa çıkarılmış toplam
6 bin 781 konutu etkileyecek.

Prof.Dr. Melek’in Kayınpederi vefat etti
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. İsmet Melek’ın kayınpederi vefat etti. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Sekreteri Zeynep Melek’in Babası, Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmet Murat Melek’in önceki gün vefat eden kayınpederi, dün İzmir’de toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, Ailesi ve sevenlerine başsağlığı diler.

Kuyum’da 8 Taksit
BDDK’dan, “Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek basılı ve külçe halinde olmayan kuyumla ilgili harcamalarda taksitlendirme süresi, 4 aydan 8 aya çıkarıldı” açıklaması yapıldı.

‘Cinayet Süsü’
Vizyona girdi
Ali Atay’ın yönettiği, Uğur Yücel, Binnur Kaya, Cengiz Bozkurt, Feyyaz Yiğit, Mert Denizmen ve Mehmet Özgür’ün başrollerini paylaştığı “Cinayet Süsü” izleyici ile buluştu.

Emine Erdoğan’dan
Kent Kimliği vurgusu
“Bir şehrin kimliği ile o şehirde yaşayan insanların kimliği daima alışveriş halindedir. O nedenle, yeni tanıştığımız kişiye ilk sorduğumuz soru, memleketi değil midir? İki şehri birbirinden ayıran, koordinatları değil, kimlikleridir.”

Vatandaşa hizmet
Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, “Artık kamunun elinde olan bilgi ve belgeleri vatandaşımızdan istemeyeceğiz. Tamamen dijital ortamda bu bilgileri paylaşarak vatandaşımıza en iyi hizmeti sunmaya çalışacağız” dedi.

Deprem bilgisi
İTÜ İnşaat Mühendisliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper İlki, “Türkiye deprem riski haritası zaten 2019’da yenilendi. Nerede, ne büyüklükte bir deprem olacağını bilmiyor değiliz, biliyoruz” dedi.

İşbirliği Protokolü
TÜBİTAK ile Tarım Kredi arasında; tarım, hayvancılık ve gıda sektöründe ihtiyaç duyulan milli çözümlerin üretilmesi ve tarım kooperatifçiliğinin bilişim altyapısının geliştirilmesine yönelik iş birliği protokolü imzalandı.

Faiz indirimi
TİM Sektörler Konseyi Üyesi Rüstem Çetinkaya, Türkiye Cumhuriyet Mer-kez Bankası’nın (TCMB) yaptığı faiz indirimi sonrası, ticari kredi faiz oranlarının, gelecek günlerde yüzde 15’in altına ineceğini bildirdi.

Organ bekliyoruz
‘Bağış Zamanı’
Organ Nakli Koordinatörleri Derneği Başkanı Dr. Yavuz Selim Çınar, böbrek yetmezliği bulunanlar çoğunlukta olmak üzere, toplam 28 bin 568 hastanın organ nakli beklediğini bildirdi.

52 bin kişinin
Sorunu çözüldü
Sağlık Bakanlığı 2019 yılı verilerine göre, Hasta Hakları Birimlerince, ilk 6 ayda 49 bin 908 kişinin müracaatı yerinde ve 2 bin 289 kişinin bildirimi kurulda olmak üzere, 52 bin 197 kişinin sorunu çözümlendi.

Kahvaltı öncesi
İngiltere’de yapılan bir araştırma, kahvaltı öncesi egzersiz yapanların 2 kat fazla yağ yaktığını ve vücutlarının kan şekeri seviyesini daha iyi kontrol ettiğini gösterdi.

FETÖ Davası
Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından tutuklanan ve “örgüt yöneticiliği” ile suçlanan eski Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 1. Daire Başkanı İbrahim Okur’un yargılandığı, eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in de tanık olarak yer aldığı davada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca esas hakkında mütalaa verildi, duruşma ise 4 Aralık’a bırakıldı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ