Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,76
€ EURO → Alış: 7,32 / Satış: 7,35

Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler
  • 28.10.2019
  • 756 kez okundu

Hatay’da 1 terörist ele geçti
Güvenlik güçleri, Amanos kırsalında 1 teröristi etkisiz hale getirdi. Valilik’ten edinilen bilgiye göre, İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan planlı operasyonda, bir bölücü terör örgütü mensubu silahı ve teçhizatıyla birlikte etkisiz hale getirilirken, vatandaşların huzur ve güvenliğini sağlama amacıyla bölgede yürütülen operasyonlara, artan bir azim ve kararlılıkla devam edileceği belirtildi.

Cumhuriyet’te 96.yıl Sevinci
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 96.Yıldönümü törenlerle kutlanıyor. Hatay’daki kutlamalar, bugün 13.00’te, Antakya’da Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayacak. Bunu, 13.30’daki Şehitlik ziyareti izleyecek. Bayram tebriği, geçit töreni ve diğer kutlamalar, yarın devam edecek.

2020’de 450 Fuar
Gelecek yıl, Türkiye’de; savunmadan tarıma, tekstilden teknolojiye birçok ürünün sergileneceği 136’sı uluslararası olmak üzere toplam 450 fuar düzenlenecek.

Bakanlık önlemi
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kaçak yapıların önüne geçmek adına Meclis’in yeni bir düzenleme üzerinde çalıştığını, böylece köylerde, yaylalarda ve sit alanlarında dahi ruhsatı, proje onayı olmayan yapılara müsaade etmeyeceklerini söyledi.

Döviz kaybettirdi
Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri, haftalık bazda ortalama yüzde 1,83 artış kaydetti. Bu hafta 24 ayar külçe altı-nın gram satış fiyatı yüzde 0,90 değer kazandı, do-lar/TL yüzde 0,40, avro/ TL yüzde 0,79 değer kaybetti.

Turizmde hedef:
81 İl Stratejisi
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2023 hedefleri doğrultusunda, turizmi
81 ile yayma çalışmalarının olduğunu söyledi.

TBMM mesaisi
Meclis, balık varlığını sürdürülebilir hale getirmek ve gelecek nesiller açısından deniz varlıklarının korunması amacıyla hazırlanan Su Ürünleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi için mesai yapacak.

Ülke genelinde
DASK’ın internet sitesinden derlenen bilgilere göre, Türkiye genelinde 17 milyon 682 bin 80 konutun yüz-de 53’ü Zorunlu Deprem Sigortası’nı yaptırdı.

31 Ekim’de
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bu yılın 4’üncü Enflasyon Raporu’nu, 31 Ekim Perşembe günü İstanbul’da açıklayacak.

Kansere karşı…
ABD’nin Tennessee eyaletinde bulunan Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezinden uzmanların yürüttüğü araştırmada; Yoğurt ve lif oranı yüksek yiyecekler tüketilerek, akciğer kanserine yakalanma riskinin azaltılabileceği saptandı.

Bağış yapın…
Hayat kurtarın…
Organ Nakli Koordinatörleri Derneği Başkanı Dr. Yavuz Selim Çınar: “Türkiye’de şu anda toplam 28 bin 568 kişi organ nakli bekliyor. Bu hastalardan 23 bin 24’ü böbrek, 2 bin 309’u karaciğer, bin 709’u kornea, bin 142’si kalp, 290’ı pankreas, 93’ü akciğer, biri ise ince bağırsak nakli olmak zorunda.”

6 bilen çıkmadı
Sayısal Loto oyununun 1264’üncü çekilişinde 6 bilen çıkmayınca, 1 milyon 282 bin 530 lira tutarındaki ikramiye devretti. Çekilişte kazandıran numaralar; 7, 17, 28, 30, 36 ve 41 olarak belirlendi.

Yılmaz’dan “Cumhuriyet Mesajı”
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı, yayınladığı bir mesaj ile kutladı.
Başkan Yılmaz’ın mesajı şöyle:
“Cumhuriyet, milletimizin büyük bir iman gücüyle gerçekleştirdiği kurtuluş mücadelesinin eseridir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde istiklalini kazanmak için kurtuluş mücadelesi veren şanlı ecdadımız, nice zorluklara rağmen destan yazmış ve neticesinde Cumhuriyetimiz kurulmuştur. 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet’in ilanı ve Milletin kayıtsız şartsız egemenliği kabul edilerek bağımsızlık mücadelesinin ruhu ortaya konmuştur.
Türkiye Cumhuriyeti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef olarak ortaya koyduğu ‘Muasır Medeniyetler’ yolunda kurulduğu günden bu yana; demokrasi, insan hakları, eğitim, sağlık, bilim, ekonomi, ulaştırma olmak üzere tüm alanlarda önemli mesafeler kat etmiştir.
İçinde bulunduğumuz durum, ülkemizin her ferdine, her kurumuna olduğu gibi bize de bazı sorumluluklar yüklemektedir. Özellikle dış güçler tarafından ülkemiz üzerinde oynanmaya çalışılan oyunların bilinciyle, millet olma şuuru, Cumhuriyetimizin kıymeti bir kez daha net olarak anlatmıştır. Bu sorumluluğun bilincinde olarak; demokratik, siyasal, kültürel, sosyal alanlarda olduğu gibi, özellikle de ekonomik gelişmeye önem vererek, atalarımızdan aldığımız Cumhuriyet mirasını gelecek nesillere içinde yaşanılan asrın sorunlarına cevap verecek şekilde geliştirerek ulaştırmalıyız.
Bu vesile ile bu topraklar için gözünü kırpmadan canını feda eden Aziz Şehitlerimizi rahmetle, kahraman Gazilerimizi ve Cumhuriyetimizin bölünmez bütünlüğünü; güvenlik, stratejik, siyasi ve ticari her anlamda koruma gayreti içerisinde olan, sınırlarımızda savaş halinde olanlar başta olmak üzere, tüm ordumuza minnet duygularımla Cumhuriyet Bayramımızın 96. Yıldönümünü kutluyor, bu milletin bir ferdi olmaktan gurur duyduğumu belirtmek istiyorum.”

Son Hafta!
İçişleri Bakanlığı’nın, ad ve soyadında yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklanan anlam değişikliklerinin mahkeme kararı aranmaksızın değiştirilmesine imkan sağlayan uygulaması 3 Kasım’a kadar devam edecek.

Bakanlık denetimi
İmar barışı kapsamında Türkiye’de 3 milyon 122 bin yapı kayıt belgesini düzenlediklerini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bu belgelerden 9 bin 300’ünün imar barışına aykırı olması sebebiyle iptal edildiğini, Türkiye genelinde 3 bin 300 yapının yıkımını gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

50 bin 480 personel
Adalet Bakanlığı’nca, son 5 yılda; aralarında mübaşir, zabıt katibi, icra katibi, icra müdür ve müdür yardımcısı, yazı işleri müdürlerinin bulunduğu 50 bin 480 personele eğitim verildi.

Hatay dahil
15 İl’de
Adana merkezli, aralarında Hatay’ın da olduğu 15 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda gözaltına alınan 37 zanlıdan, örgütün “Türkiye finans sorumlusunun” da arasında olduğu 4’ü tutuklandı.

Evlilikte ‘Cimrilik’
Ekonomik Şiddet
Yargıtay, baktığı bir boşanma davasında, erkeğin “aşırı cimri davranmak suretiyle eşine ekonomik şiddet uyguladığı, bu nedenle boşanmaya sebebiyet veren olaylarda erkeğin kadına nazaran daha ağır kusurlu olduğu” sonucuna vardı.

Seyahat uyarısı
Dışişleri Bakanlığı, Irak’ın çeşitli kentlerinde meydana gelen gösteriler sebebiyle, Türk vatandaşlarına seyahat uyarısında bulundu.

Enflasyon Raporu
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bu yılın 4’üncü Enflasyon Raporu’nu 31 Ekim Perşembe günü İstanbul’da açıklayacak.

Organ bağışlayın
Organ Nakli Koordinatörleri Derneği: “Türkiye’de şu anda toplam 28 bin 568 kişi organ nakli bekliyor. Yıllık ortalama 4 binin üzerinde vatandaşımız, organ nakli olamadığı için hayatını kaybediyor. Bu kişiler bekleme listelerinden hayatını kaybederek ayrılıyor.”

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ